بیت کوین و ویروس کرونا COVID-19

بیت کوین و بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ بیماری ناشی از ویروس کرونا (کووید-۱۹) بیماری واگیرداری است که ویروس تازه ‌کشف‌ شده کرونا باعث بروز آن می‌شود. اکثر افرادی که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، علائم خفیف تا متوسطی را تجربه می‌کنند و بدون نیاز به درمانی خاص بهبود می‌یابند.

سقوط قیمت بیت کوین در اثر شیوع ویروس کرونا

این بحران باعث شد که جهان به رکودی بی‌سابقه در اقتصاد نیز دچار شود. ارزش دلار، یورو، پوند، دلار نیوزیلند و کانادا و سایر پول‌های جهانی با سقوط بی‌سابقه‌ای مواجه شدند.

اما در این میان ارزهای دیجیتال هم از این ریزش بی‌نصیب نبودند. بیت کوین همزمان با ریزش ارزش پول‌های جهانی، 5 هفته قرمز بود.

با کاهش قیمت بیت کوین، ارزش ارزهای دیجیتال مهم دیگر مانند اتریوم و لایت کوین نیز به همین ترتیب با افت مواجه شده.

ویروس کرونا و بیت کوین

ویروسی که باعث بروز کووید-۱۹ می‌شود عمدتاً از طریق ذرات تولید شده در هنگام سرفه کردن، عطسه کردن، یا بازدم فرد مبتلا منتقل می‌شود. این ذرات به‌ دلیل سنگین بودن در هوا معلق نمی‌مانند و به ‌سرعت روی زمین یا سطوح می‌افتند. درصورت نزدیک بودن به فرد مبتلا به کووید-۱۹، با تنفس ویروس یا لمس کردن سطح آلوده و پس از آن لمس کردن چشم‌ها، بینی، یا دهان ممکن است به بیماری مبتلا شوید.

ویروس کرونا و بیت کوین

با شیوع بیماری مرگبار کرونا و رکود اقتصاد جهانی، به ‌نظر می‌رسید تشدید نگرانی‌ها که سایر فعالیت‌های اقتصادی را به حال تعلیق درآورده بود، سبب بروز رکود در معاملات روزمره ارزهای دیجیتال شود، ولی بالعکس این نگرانی‌ها سبب شد بازار این ارزها هر روز داغ‌تر شود.

بیت کوین و کرونا و طلا و دلار

به گفته کارشناسان وجود ابهام در خصوص چشم‌انداز اقتصاد جهانی سبب شده است سرمایه‌گذاران بازار بیت کوین و طلا را به عنوان بازارهای قابل اطمینان انتخاب کنند.

در حال حاضر شماری از نهادهای معتبر جهانی، زمینه را برای ورود ارزهای دیجیتالی در نظام مالی خود فراهم آورده اند.

جذابیت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در نیمه نخست سال جاری میلادی تحت تاثیر شیوع کرونا، گوی سبقت را از فلزات گرانبها چون طلا، نقره و پلاتین ربوده است. / بیت کوین و کرونا

آمار توصیفی بیت کوین (BTC) ، اتریوم (ETH) ، طلا و … به صورت روزانه قبل و در طی بیماری همه گیر COVID-19 برمی گردد.

S&P500GoldEthereumBitcoinS&P500GoldEthereumBitcoin
−0.00240.0006−0.00520.0062−0.000020.0009−0.0023−0.0027Mean
−0.01510.0025−0.00180.00220.00090.0012−0.0032−0.0041Median
0
0.0938
0.03700.20760.17470.04930.03080.13840.1276Maximum
−0.1198−0.0353−0.3453−0.2709−0.0759−0.0348−0.1623−0.1321Minimum
0.06070.02190.10960.09110.01270.00890.04340.0344Std. Dev.
19191919174174174174Observations
نمودار بیت کوین و کرونا

علائم ویروس کرونا

کووید-۱۹ افراد متفاوت را به‌طرق گوناگون تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماریِ اکثر افراد مبتلا خفیف یا متوسط است و بدون نیاز به بستری شدن بهبود می‌یابد.

علائم ویروس کرونا

شایع‌ترین علائم:‌

 • تب
 • سرفه خشک
 • خستگی

علائم کمتر شایع:

 • درد و کوفتگی
 • گلودرد
 • اسهال
 • التهاب ملتحمه
 • سردرد
 • از دست دادن حس چشایی و بویایی
 • بثورات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا

برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹:

 • مرتب دست‌هایتان را بشویید. از آب و صابون یا شوینده الکلی برای شستشوی دست‌هایتان استفاده کنید.
 • فاصله کافی را با افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند رعایت کنید.
 • هنگامی که رعایت فاصله فیزیکی ممکن نیست، از ماسک استفاده کنید.
 • به چشم‌ها، بینی، یا دهانتان دست نزنید.
 • هنگام عطسه یا سرفه کردن، دهان و بینی‌تان را با دستمال کاغذی یا آرنجتان بپوشانید.
 • اگر احساس بیماری می‌کنید، در خانه بمانید.
 • اگر تب، سرفه، یا دشواری در تنفس دارید، با پزشک مشورت کنید.

تاثیر ماسک

ماسک می‌تواند به جلوگیری از انتقال ویروس از فرد دارای ماسک به دیگران کمک کند. ماسک به‌تنهایی برای محافظت دربرابر کووید-۱۹ کافی نیست و باید در کنار رعایت فاصله فیزیکی و حفظ بهداشتِ دست‌ها باشد. توصیه‌های ارائه‌شده ازسوی سازمان بهداشت محلی‌تان را رعایت کنید.

مرکز اطلاعات ویروس کرونا (COVID-19)

این حقایق از طرف سازمان جهانی بهداشت ارائه شده است. این سازمان شایعات رایج و غیرواقعی درباره ویروس کرونا (COVID-19) را اصلاح می‌کند.

ماسک‌های پزشکی

ماسک‌های پزشکی، وقتی به‌خوبی روی صورت قرار بگیرند، باعث تنفس در اکسیژن بسیار کم یا دی‌اکسید کربن بسیار زیاد نمی‌شوند.
ماسک‌های پزشکی، که به ماسک‌های جراحی هم معروف هستند، ماسک‌های مسطح یا پلیسه‌دار هستند که با بند یا حلقه به سر وصل می‌شوند. اگر برای مدت طولانی روی صورت باشند، باعث اذیت می‌شوند، اما باعث تنفس در اکسیژن کم یا دی‌اکسید کربن زیاد نمی‌شوند.

نوشیدن الکل

نوشیدن الکل سبب درمان یا پیشگیری از COVID-19 نمی‌شود.
نوشیدن الکل از شما در برابر COVID-19 محافظت نمی‌کند. مصرف زیاد الکل می‌تواند خطر سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

سفید‌کننده یا ضدعفونی‌کننده

مصرف سفید‌کننده یا ضدعفونی‌کننده خطرناک است و سبب پیشگیری از ابتلا به COVID-19 نخواهد شد.
سفید‌کننده و سایر ضدعفونی‌کننده‌ها سم هستند. تحت هیچ شرایطی آنها را اسپری نکنید، ننوشید، یا به‌هر شکل دیگری به بدن خود نزنید. آنها فقط باید برای ضدعفونی کردن دقیق سطوح استفاده شوند.

نوشیدن متانول یا اتانول

نوشیدن متانول یا اتانول خطرناک است و سبب پیشگیری یا درمان COVID-19 نمی‌شود.
متانول و اتانول سم هستند. نوشیدن آنها باعث از بین رفتن ویروس COVID-19 در بدن شما نمی‌شود. بلکه می‌تواند سبب معلولیت یا مرگ شود. متانول و اتانول گاهی در محصولات پاک‌کننده استفاده می‌شوند که می‌توانند برای ضدعفونی کردن دقیق سطوح مورد استفاده قرار گیرند.

نگه داشتن نفس

نگه داشتن نفس آزمایشی برای COVID-19 نیست.
توانایی نگه داشتن نفس برای ۱۰ ثانیه یا بیشتر بدون سرفه کردن یا احساس ناراحتی به این معنی نیست که به COVID-19 یا هر‌گونه بیماری ریه دیگر مبتلا نیستید. بهترین روش اطمینان از ابتلا به ویروس COVID-19، انجام تست آزمایشگاهی است.

خوردن سیر

خوردن سیر سبب درمان یا پیشگیری از COVID-19 نمی‌شود.
سیر غذای سالمی است که ممکن است سبب از بین رفتن بعضی از میکروب‌ها شود، اما هیچ مدرکی مبنی بر محافظت کردن سیر از افراد در برابر COVID-19 وجود ندارد. بهترین روش برای حفاظت از خود در برابر COVID-19، حفظ فاصله ایمن از دیگران و شستن درست و مرتب دست‌ها است.

جوانان

جوانان نیز می‌توانند به COVID-19 مبتلا شوند.
افراد در همه سنین می‌توانند به ویروس COVID-19 مبتلا شوند. هر‌کس، فارغ از اینکه چه سنی دارد، باید اقدامات پیشگیرانه از‌جمله شستن مرتب دست‌ها و حفظ فاصله ایمن از دیگران را انجام دهد.

گرما و رطوبت

گرما و رطوبت شیوع COVID-19 را متوقف نمی‌کنند.
فرقی نمی‌کند هوا چقدر آفتابی یا گرم باشد، شما ممکن است به COVID-19 مبتلا شوید. کشورهایی که هوای گرمی دارند نیز موارد ابتلا به COVID-19 را گزارش کرده‌اند. بهترین روش برای حفاظت از خود در برابر COVID-19، حفظ فاصله ایمن از دیگران و شستن درست و مرتب دست‌ها است.

خوردن فلفل تند

خوردن فلفل تند سبب درمان COVID-19 یا پیشگیری از آن نمی‌شود.
فلفل ممکن است خوشمزه باشد، اما نمی‌تواند COVID-19 را درمان یا از آن جلوگیری کند. بهترین روش برای حفاظت از خود در برابر COVID-19، حفظ فاصله ایمن از دیگران و شستن درست و مرتب دست‌ها است.

آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند COVID-19 را درمان یا از آن جلوگیری کنند.
آنتی‌بیوتیک‌ها فقط در برابر باکتری‌ها مفید هستند، نه ویروس‌ها. COVID-19 با ویروس ایجاد می‌شود. بیماران مبتلا به COVID-19 ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را برای درمان عفونت‌های باکتریایی که همزمان اتفاق می‌افتند دریافت کنند.

ویتامین و مکمل‌های معدنی

ویتامین و مکمل‌های معدنی COVID-19 را درمان نمی‌کنند.
روی، ویتامین‌های D ،C و مکمل‌های دیگر COVID-19 را درمان نمی‌کنند، اگرچه برای عملکرد سیستم ایمنی بدن و سلامت کلی مهم هستند.

حمام داغ

حمام داغ مانع از ابتلا به COVID-19 نمی‌شود.
مهم نیست که دوش یا حمام شما چقدر گرم است، دمای معمولی بدن شما تقریباً یکسان است. حمام کردن با آب بسیار داغ می‌تواند سبب سوختگی شود. بهترین روش حفاظت از خود در برابر COVID-19، حفظ فاصله ایمن از دیگران و شستن دست‌ها به‌صورت مرتب و درست است.

سرما و برف

سرما و برف از ابتلا به COVID-19 پیشگیری نمی‌کند.
هوای سرد سبب از بین رفتن، درمان یا پیشگیری از شیوع COVID-19 نمی‌شود. بهترین روش برای محافظت از خود در برابر COVID-19، حفظ فاصله ایمن از دیگران و شستن درست و مرتب دست‌ها است.

واکسن ذات‌الریه

واکسن ذات‌الریه از COVID-19 پیشگیری نمی‌کند.
ویروس COVID-19 به‌قدری جدید و متفاوت است که به واکسن خاص خود نیاز دارد. با این حال، واکسن‌های موجود برای محافظت از سلامتی شما در برابر ذات‌الریه بسیار توصیه می‌شود.

شک‌کن‌های دست

خشک‌کن‌های دست مانع از ابتلا به COVID-19 نمی‌شوند.
خشک‌کن‌های دست نمی‌توانند COVID-19 را از بین ببرند. برای محافظت از خود در برابر COVID-19، به‌طور مرتب دست‌های خود را با ضدعفونی‌کننده‌های الکلی دست تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید. دست‌هایتان را به‌خوبی با حوله‌های کاغذی یا خشک‌کن با هوای گرم خشک کنید.

شستشوی مرتب بینی

شستشوی مرتب بینی با سرم فیزیولوژی سبب پیشگیری از ایتلا به COVID-19 نمی‌شود.
هیچ مدرکی دال بر اینکه محلول‌های شستشوی سرم نرمال سالین معمولی از افراد در برابر COVID-19 یا سایر عفونت‌های تنفسی محافظت می‌کنند وجود ندارد. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد آنها می‌توانند به شما در بهبودی سریع‌تر از سرماخوردگی کمک کنند.

لامپ‌های فرابنفش

نباید برای پیشگیری یا درمان COVID-19 از لامپ‌های فرابنفش استفاده شود.
برای ضدعفونی کردن پوست یا دست‌هایتان نباید از لامپ‌های UV استفاده کنید. این لامپ‌ها می‌توانند پوستتان را تحریک کرده و به چشم‌هایتان آسیب برسانند. مؤثرترین روش برای از بین بردن ویروس COVID-19 شستن دست‌ها با آب و صابون یا تمیز کردن آن‌ها با ضدعفونی‌کننده الکلی دست است.

نیش پشه

نیش پشه سبب انتقال COVID-19 نمی‌شود.
شواهدی مبنی بر‌اینکه COVID-19 می‌تواند از‌طریق نیش پشه انتقال یابد وجود ندارد. COVID-19 عمدتاً از‌طریق قطرات ایجاد‌شده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن فرد مبتلا، منتقل می‌شود. این ویروس همچنین زمانی که سطح آلوده‌ای را لمس می‌کنید و سپس دست خود را به چشم‌ها، بینی یا دهان می‌زنید نیز می‌تواند انتقال یابد. برای محافظت از خود، دستانتان را به دفعات بشورید و مرتباً سطوحی را که در خانه زیاد در تماس قرار می‌گیرند ضدعفونی کنید.

گلخانه‌های خانگی

گلخانه‌های خانگی سبب انتقال COVID-19 نمی‌شوند.
شواهدی مبنی بر‌اینکه COVID-19 می‌تواند از‌طریق گلخانه‌های خانگی انتقال یابد وجود ندارد. COVID-19 عمدتاً از‌طریق قطرات ایجاد‌شده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن فرد مبتلا، منتقل می‌شود. این ویروس همچنین زمانی که سطح آلوده‌ای را لمس می‌کنید و سپس دست خود را به چشم‌ها، بینی یا دهان می‌زنید نیز می‌تواند انتقال یابد. برای محافظت از خود، دستانتان را به دفعات بشورید و مرتباً سطوحی را که در خانه زیاد در تماس قرار می‌گیرند ضدعفونی کنید.

شبکه موبایل ۵ گیگابایت

شبکه موبایل ۵ گیگابایت سبب انتقال COVID-19 نمی‌شود.
ویروس‌ها، از‌جمله ویروسی که سبب ایجاد COVID-19 می‌شود، نمی‌توانند ازطریق موج‌های رادیویی یا شبکه‌های موبایل منتقل شوند. COVID-19 در بسیاری از کشورهایی که فاقد شبکه‌های موبایل ۵ گیگابایتی هستند نیز در‌حال انتشار است.

کفش‌ها باعث انتشار COVID-19

بسیار بعید است که کفش‌ها باعث انتشار COVID-19 شوند.
احتمال اینکه COVID-19 از‌طریق کفش‌ها منتشر شود بسیار پائین است. به‌عنوان یک مرحله ایمنی بیشتر، کفش خود را در ورودی خانه بگذارید، خصوصاً اگر نوزادان یا کودکان در کف خانه بازی می‌کنند. با این کار از تماس با خاک یا کثیفی کف کفش جلوگیری می‌شود.

COVID-19

COVID-19 از‌طریق ویروس ایجاد می‌شود، نه باکتری.
ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود به خانواده‌ ویروسی به نام Coronaviridae تعلق دارد. آنتی‌بیوتیک‌ها در‌برابر ویروس‌ها کاری نمی‌کنند. بعضی از افرادی که به COVID-19 مبتلا هستند هم‌زمان به یک عفونت باکتریایی نیز مبتلا می‌شوند. در این‌ صورت، ممکن است ارائه‌دهنده‌های مراقبت‌های بهداشتی آنتی‌بیوتیک توصیه کنند.

افراد مبتلا به COVID-19

اکثر افراد مبتلا به COVID-19 بهبود پیدا می‌کنند.
اکثر افرادی که به COVID-19 مبتلا می‌شوند علائم خفیف یا متوسطی دارند و می‌توانند با مراقبت‌های پزشکی بهبود یابند. قبل از اینکه به مرکز پزشکی یا بیمارستان بروید با یک پزشک تلفنی تماس بگیرید. اگر تب دارید و در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مالاریا یا تب دنگی وجود دارد، فوراً‌ با پزشک تماس بگیرید.

اسکنرهای حرارتی تب

اسکنرهای حرارتی تب را تشخیص می‌دهند، نه COVID-19
اسکنرهای حرارتی می‌توانند افرادی را که تب دارند، که می‌تواند ناشی از COVID-19 باشد، تشخیص دهند. اما، همه افرادی که به COVID-19 مبتلا می‌شوند دچار تب نمی‌شوند. اسکنرهای حرارتی همچنین نمی‌توانند افرادی را که مبتلا شده اما هنوز دچار تب نشده‌اند تشخیص دهند. چون ۲ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا افراد مبتلا به COVID-19 دچار تب شوند.

افراد مسن

افراد مسن‌ تنها کسانی نیستند که در خطر ابتلا به COVID-19 قرار دارند.
افراد در همه سنین می‌توانند به ویروس COVID-19 آلوده شوند. افرادی که ۶۰ سال یا بیشتر دارند و افراد مبتلا به آسم، دیابت و بیماری قلبی بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلای جدی به بیماری هستند. همه باید اقدامات پیشگیرانه مثل شستن مرتب دست‌ها و حفظ فاصله ایمن با دیگران را انجام دهند.

هیدروکسی کلروکین

ثابت نشده است که هیدروکسی کلروکین سبب از بین رفتن یا درمان COVID-19 شود.
هیدروکسی کلروکین و کلروکین درمان‌هایی برای مالاریا و سایر بیماری‌ها هستند. این دو به‌عنوان درمان احتمالی COVID-19 مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما دادهای موجود نشان می‌دهد که این داروها مرگ‌های ناشی از COVID-19 را کاهش نمی‌دهند و یا برای افرادی که بیماری سطح متوسطی دارند مفید نیستند. هیدروکسی کلروکین و کلروکین می‌توانند مالاریا و بیماری‌های خود‌ایمنی را درمان کنند. اما، استفاده از آنها برای سایر بیماری‌ها یا استفاده از آنها بدون نظارت پزشکی می‌تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و باید از آن اجتناب کرد.

منبع: سازمان بهداشت جهانی بیت کوین و کرونا

دکمه بازگشت به بالا