اخبار ارز دیجیتال

آنچه درباره سرمایه گذاری خطر پذیر بیت کوین باید بدانید

این که آیا شما فکر می کنید بیت کوین ذاتاً بی ارزش است یا می تواند سرانجام به 650،000 دلار برسد، تردیدی وجود ندارد که بلاخره بیت کوین به عنوان یک دارایی تبدیل شده است که مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

ماه گذشته یک مدیر دارایی ارشد که در مجله Investors ’Chronicle حضور داشت، به مخاطبان خود توصیه کرد که به عنوان بخشی از پس انداز بازنشستگی، مبلغی را به ارز رمزنگاری شده اختصاص دهد. بلومبرگ نیز هم چنین چند راهنمای “چگونگی” سرمایه گذاری در بیت کوین را نوشته است.

اما اگر بیت کوین واقعاً جریان اصلی خود را پیدا کرده است، معنای آن برای امور مالی و سرمایه گذاری شخصی شما چیست؟

در مقابل، بیت کوین نه ذاتاً ارزشمند است و نه قابل اعتمادی برای ثروت اندوزی است. مطمئناً درآمد ایجاد نمی کند. با این حال، این دو ویژگی است که می تواند آن را برای حتی محافظه کارترین سرمایه گذاران نیز مناسب سازد.
اولین مورد نوسانات آن است. بسیاری نوسانات بیت کوین را با وحشت مشاهده می کنند. در واقع، سازمان رفتار مالی انگلستان بارها و بارها دقیقاً به همین دلیل به سرمایه گذاران از ارزهای رمزپایه هشدار داده است.

بین دسامبر 2017 تا دسامبر 2018 قیمت بیت کوین تقریبا 85 درصد کاهش یافت. اما از آن زمان به بعد بیش از ده برابر افزایش یافته است، این نشان می دهد که نوسانات می تواند هر دو راه را کاهش دهد. هرچه نوسانات یک سرمایه گذاری بیشتر باشد، ضررهای آن بزرگتر است اما بازده بالقوه آن بیشتر است.

اگر من یک درصد پس انداز بازنشستگی خود را یک سال پیش در یک شرکت در FTSE 100 سرمایه گذاری می کردم، تقریباً وقتم را تلف کرده بودم. سرمایه گذاری من حتی برای افزایش صعود سهام 20 یا 30 درصدی بسیار اندک بود. در واقع FTSE سال گذشته سقوط کرد. با این حال، اگر بدترین اتفاق رخ می داد و شرکت اعلام ورشکستگی می کرد، من فقط یک درصد در معرض خطر بودم.

نوسانات بیت کوین

نوسانات بیت کوین امکان بیشتری برای سودهای سنگین تر فراهم می کند، در حالی که هنوز فقط همان کار کوچک و قابل کنترل را انجام می دهد. طی سال گذشته قیمت آن بیش از چهار برابر شده است. اگر من همان درصد بازنشستگی خود را سرمایه گذاری می کردم (افشای کامل: در حال حاضر هیچ بیت کوین ندارم)، این می تواند کمک بیشتری به نمونه کارهای من کند. با تشکر از نوسانات بیت کوین، تا زمانی که ریسک نکنید، هنوز هم سود واقعی بدون ضرر زیاد وجود دارد.

ویژگی اصلی دیگر آن این است که یک سرمایه گذاری اهرمی نیست. برخلاف برنامه های معاملات ارزی، که به سرمایه گذاران کم تجربه اجازه می دهد تا اهرم زیادی برای معاملات ارز اعمال کنند، ضرر و زیان شما با بیت کوین محدود به سهام اولیه شما است. بیشتر طرح های سریع ثروتمندسازی دیگر ، از جمله قرارداد اختلاف یا CFD، تا حدی به بدهی متکی هستند.

با سرمایه گذاری های اهرمی، تقریباً همان لحظه که ارزش سرمایه گذاری شما کاهش می یابد، پول وام خود را از دست می دهید. با بیت کوین به طور کلی، در بدترین حالت، می ایستید که فقط سهام اولیه خود را از دست دهید – البته مگر اینکه، شما برای تجارت ارز رمزنگاری شده نیز قرض کرده باشید.

این یک عدم وجود اهرم بود که تفاوت بین ترکیدن حباب دات کام در سال 2001، که منجر به رکود اقتصادی خفیف شد، و بحران مالی 2008 ، که تقریبا تمام بخش بانکی را از بین برد ، بود. اگرچه مقداری بدهی در سال 2001 درگیر بود ، بیشتر ضررها توسط سرمایه گذاران “پول واقعی” انجام شد. در طول بحران سال 2008 ، بسیاری از بانک ها و سرمایه گذاران حرفه ای نتوانستند وام های پشت سر دارایی های AAA را که به احتمال زیاد ایمن هستند، مجدداً تأمین مالی کنند و آن ها را مجبور به فروش این دارایی ها کردند تا از افزایش زیان جلوگیری کنند.

در جایی که سرمایه گذاری بدون بهره است، شما زندگی می کنید تا یک روز دیگر حتی پس از شدیدترین ضررها بجنگید. به عنوان مثال، مردم اغلب از خرید سهام های غول های فناوری مانند Amazon.com Inc هنگامی که در زیرزمین قیمت معامله بودند غافل می شوند. در آغاز 2000 ، قیمت سهام آمازون 113 دلار بود. امروز ارزش همین سهام هر قطعه بیش از 3،300 دلار است.

اما آنچه معمولاً فراموش می شود این است که بین سال 2000 و اکتبر 2001، با کاهش شدید قیمت به 5.51 دلار ، 95٪ از پول خود را از دست می دادید. فقط با ادامه نگه داشتن رکود dot-com و تاکنون پاداش 2،740٪ خود را می گرفتید. و اگر سهامتان را با استفاده از اهرم قدرت نگه می داشتید، نمی توانستید این کار را انجام دهید.

البته، از دست دادن معمول 95٪ از سهام اولیه خود، یک استراتژی سرمایه گذاری پایدار نیست. بیت کوین برای همه مناسب نیست، همانطور که از سقوط 10 هزار دلاری آن از 8 ژانویه تأکید شده است.

اما اشاره کردن، همان طور که برخی انجام می دهند، بعید به نظر می رسد که دارایی های رمزنگاری مانند سیستم جبران خدمات مالی انگلیس – که در صورت زیرپا گذاشتن یک شرکت خدمات مالی به مصرف کنندگان می پردازد – به یک حفاظت دسترسی پیدا کنند – این یک مسئله قرمز است. حال اگر در هر شرکت ذکر شده در FTSE 100 یا GameStop سرمایه گذاری کنید یا شکست بخورید، از این محافظت برخوردار نخواهید شد.


سینا صفری

من هدف خودم را آموزش به دیگران قرار دادم و همیشه عاشق یادگیری و یاد دادن بودم و به عنوان هدف مهم زندگیم سایت ایران ریچ را با تیمی قدرتمند برای علاقمندان به ارزهای دیجیتال و بلاکچین طراحی کردیم. در ایران ریچ همراه با بهترین آموزش دهندگان اتفاقات قشنگی رو برای حوزه مالی هموطنان ایرانی ایجاد کرده‌ایم. + علاقمند به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال و فناوری‌های روز دنیا + مشاور ارشد فعالیت در حوزه رمز ارزها و فناوری دیفای + کارشناس متخصص در زمینه معاملات مالی و معاملات آتی در بزرگترین صرافی‌های کریپتوکارنسی + برگزار کننده ورکشاپ‌ها و همایش های مختلف درباره مبانی ارزهای دیجیتال و کسب درآمد دلاری از آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا