اخبار ارز دیجیتال

طرفداران آزادی مطبوعات و اینترنت برای پشتیبانی از آسانژ ویکی لیکس به کاربران رمزنگاری پیوستند

ائتلافی متشکل از 24 گروه آزادی مطبوعات، حقوق مدنی و دفاع اینترنتی نامه ای را امضا کرده اند که از بایدن می خواهد بنیانگذار ویکی لیکس ، جولیان آسانژ را تنها بگذارد.
**جولیَن پاول آسانْژ روزنامه‌نگار، برنامه‌نویس رایانه، کنشگر اینترنت و از بنیان‌گذاران وبگاه ویکی‌لیکس و سردبیر استرالیایی آن است. هدف ویکی‌لیکس به عنوان یک رسانه اینترنتی افشاگری برای اخبار سیاسی و اجتماعی، ایجاد شفافیت در عملکرد دولت‌ها است.
آسانژ در جوانی، پیش از برنامه‌نویسی رایانه، هکر بود. او در کشورهای زیادی زیسته و در بسیاری از مناطق دنیا دربارهٔ آزادی بیان، سانسور و روزنامه‌نگاری پژوهش و سخننرانی کرده ‌است. 


در نامه دیگری که روز دوشنبه به امضای ACLU، بنیاد مرز الکترونیکی، بنیاد آزادی مطبوعات رسیده است، از دولت بایدن خواسته است که از مراحل استرداد کنونی که در انگلستان اتفاق می افتد چشم پوشی کند.
نویسندگان از دادستان کل کشور، مونتی ویلکینسون ، التماس می کنند که تعقیب آسانژ در دوران ترامپ را کنار بگذارد. در این نامه آمده است: “دولت ترامپ خود را به عنوان معارض نهاد مطبوعات آزاد و بی بند و بار به طرق مختلف خواند”.
آسانژ در دهه اخیر در تبعید بوده است. ویکی لیکس تسهیل کننده اسناد درز شده، از طرف دولت است که وضعیتی بحث برانگیز است. بسیاری از سیستم عامل های پرداخت ویکی لیکس، یک نهاد وابسته به کمک های مالی، را از پرداخت در طول سالها کوتاه کرده است. در واقع، هنگامی که در سال 2011 روی بیت کوین سوار شد، اولین معرفی بسیاری از مردم به ارز رمزپایه تازه بود.
استفاده آزمایشی ویکی لیکس از بیت کوین، در واقع موضوع آخرین ارتباط تأیید شده ساتوشی ناکاموتو بود: ایمیلی که در آن نوشتند: “اگر این توجه را در هر زمینه دیگری جلب می کردی خوب بود.”
با وجود عدم رضایت ساتوشی، کاربران رمزنگاری همچنان به حمایت از ویکی لیکس ادامه می دهند، حتی ماه گذشته 400000 دلار به دفاع از آسانژ کمک مالی کردند.
جامعه روزنامه نگاری همچنین به طور کلی از ویکیلیکس دفاع کرده است، زیرا افشای اطلاعات طبقه بندی شده در بسیاری از موارد برای مصلحت عمومی حیاتی بوده است. در نامه دیروز بحث شده است:

“روزنامه نگاران در نشریات مهم خبری به طور منظم با منابع صحبت می كنند، توضیحات یا اسناد بیشتری را می خواهند و اسنادی را كه دولت مخفی می داند دریافت و منتشر می كنند. از نظر ما، چنین سابقه ای در این مورد می تواند به طور موثر این شیوه های معمول روزنامه نگاری را جرم تلقی كند.”
اگرچه این نامه در درجه اول خود را از طرف گروه های حقوق بشر تبلیغ می کرد، اما در میان آنها چندین سازمان شناخته شده به دلیل حمایت از دسترسی به اینترنت به عنوان یک حق انسانی شناخته شده است. از جمله Access Now ، Electronic Frontier Foundation و بنیاد حقوق بشر، که مدیر ارشد استراتژی آنها الکس گلادشتاین یکی از مدافعان اصلی بیت کوین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا