آموزش تریدینگ ارزهای دیجیتال برای مبتدیان

سطح آموزش تریدینگ: مقدماتی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 29 دقیقه

گردآورنده: ایران ریچ


0 تا 100 آموزش تریدینگ در ارزهای دیجیتال و کسب درآمد مستمر

اگر تصمیم گرفته‌اید که وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید تا از معامله‌گری (خرید و فروش) درآمد کسب کنید. ما اینجا هستیم تا با وجود تیمی قدرتمند و افراد حرفه‌ای در این زمینه شما را وارد تجارت و معاملات ارز دیجیتال کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

با خواندن این بخش جواب سوالات مختلفی مانند: ترید چیست؟ کجا ترید کنم؟ چه ارزی ترید کنم؟ چقدر سود میکنم؟ ارز ندارم؟ راهنمایی میخوام و… که درباره تریدینگ دارید را پیدا خواهید کرد.

پول چیست؟

به طور مختصر، پول هر چیزی است که بتوان چنین عناوینی را به آن نسبت داد:

 • ذخیره‌ی ارزش: یعنی می‌توان آن را ذخیره کرده و برای بعد استفاده نمود و فرایند خرید را در طول زمان هموار کرد.
 • واحد حساب: یعنی ایجاد یک پایه‌ مشترک برای قیمت‌ها.
 • واسط تبادل: یعنی چیزی که می‌توان از آن برای خرید و فروش استفاده کرد.

به طور کلی، پول چیزی است که در طول زمان ارزش خود را حفظ می‌کند، می‌توان آن را به سادگی برحسب قیمت ترجمه کرد و از طرفی مورد قبول همگان است. در گذشته از چیزهای مختلفی به عنوان پول استفاده می‌شد مثل پوسته‌ی صدف، جو، فلفل، طلا و نقره.

در مفهوم اقتصادی، پول بسیار متفاوت از تعریف عمومی آن است. حجم پول آثار کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر نرخ تورم، بهره، بیکاری و تولید تأثیرگذار است. در مفهوم اقتصادی پول واحدی برای اندازه‌گیری تولید اقتصادی و نیز واحدی برای ذخیره ارزش اقتصادی می‌باشد. پول رایج باید ۵ ویژگی داشته باشد:

 1. مورد قبول عموم باشد.
 2. بادوام باشد.
 3. استفاده از آن آسان بوده و قابل تقسیم به قسمت‌های کوچکتر باشد.
 4. دارای ارزش ثابت باشد.
 5. تولید آن محدود باشد.
مسیر تکامل پول
مسیر تکامل پول در زمان های مختلف از گذشته تا به امروز

تفاوت پول با ارز

اصطلاح Currency هم با Current به معنای جریان و جاری بودن هم‌خانواده است.

پول همان سکه‌ای است که نزد حواله‌داران باقی می‌ماند و ارزش ذاتی دارد.
ارز آن سندی است که بین مردم در جریان است و دست به دست می‌چرخد و اعتبار آن به اعتبار صادرکننده‌ی سند است.

می‌توان گفت این نوع سیستم حواله‌داری، نقطه‌ی تولد ارز بود. قبل از این آنچه بین مردم جابجا می‌شد پول بود.

یکی از عمیق‌ترین اشتباه‌های اقتصادی این است که پول را با ارز اشتباه بگیریم.
این دو، ماهیت متفاوتی دارند و کاربردهای متفاوتی دارند و دینامیک متفاوتی دارند و در سیستم‌های متفاوتی هم به کار گرفته می‌شوند.
به همین علت است که به چیزهایی مثل بیت کوین و اتریوم، Cryptocurrency یا ارزِ رمزنگاری شده گفته می‌شود و نباید اشتباهاً آن‌ها را به پول دیجیتال یا پول رمزنگاری شده ترجمه کنیم.

با توجه به اینکه شکل گسترده‌ی سیستم حواله داری طی سه یا چهار قرن اخیر فراگیر و تثبیت شده است، می‌توانیم بگوییم که انسان‌های قبل از این دوران، هیچ درکی از مفهوم اقتصاد ارز محور نداشته‌اند و اقتصادی که می‌شناخته‌اند اقتصاد پول محور بوده است. اقتصادی که طی قرون اخیر به تدریج کمرنگ شد و جای خود را به اقتصاد ارزمحور داد.

فناوری بلاکچین (زنجیره بلوک) چیست؟

برای شروع نیاز است تا شما با مفاهیم اولیه ارز رمزها به صورت مختصر آشنا شوید. اگر بیت کوین را می شناسید احتمالا در این بین نام بلاک چین (Blockchain) به گوشتان خورده است. 

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

به زبان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود. این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد.

واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

فناوری بلاکچین
اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و بلاک‌ها با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند. این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می‌دهد.

ارز رمزنگاری شده چیست؟

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) که به آن رمز ارز و ارز رمزنگاری شده هم گفته می‌شود، پول دیجیتالی است که در واحد داده (به نام توکن یا کوین) وجود دارد که شخص می‌تواند آن را در کیف پول دیجیتال آنلاین ذخیره کند.

پول مجازی ( Virtual Money ) درواقع به هر پولی گفته می شود که بتوان آن را از طریق بستر اینترنت جابه جا کرد. پس به پی پال، وبمانی، بیت کوین و … می توان پول مجازی گفت.

ایده پشت کریپتوکارنسی این است که وسیله‌ای برای مبادله ارزی با عرضه محدود، مستقل از یک مرجع مرکزی، مانند بانک یا دولت فراهم کند. کریپتوکارنسی به صورت الکترونیکی منتقل می‌شود؛ بنابراین، هیچ سکه یا اسکناس فیزیکی وجود ندارد و هیچ نهاد شخص ثالثی در ایجاد یا انتقال آن دخیل نیست. کریپتوکارنسی توسط دولت‌های ملی تنظیم نمی‌شود.

کریپتوکارنسی به 2 دسته کوین و توکن تقسیم می­‌شود:

 • کوین­‌ها بلاکچین اختصاصی دارند؛ مانند بیت کوین
 • توکن­‌ها بلاکچین اختصاصی ندارند و بر روی بلاکچین سایر کوین­‌ها کار می­‌کنند؛ مانند بایننس کوین (BNB) که توکنی بر پایه‌ی اتریوم است.
نمونه‌های از ارزهای دیجیتال که بیت‌کوین پادشاه آنهاست

تفاوت رمزارز و پول معمولی

تفاوت‌های زیادی بین رمزارز و پول معمولی وجود دارد که در ادامه، برخی از این تفاوت‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. ماهیت وجودی: رمزارز ماهیت فیزیکی ندارد و یک رشته کد است که بر روی شبکه بلاکچین ثبت می‌شود، اما پول­ معمولی مانند ریال، ماهیت فیزیکی دارد.
 2.  پشتوانه: در گذشته، پشتوانه پول­‌های کاغذی مانند دلار، طلای موجود در خزانه دولت­‌ها بود. اما امروزه دلار هم دیگر پشتوانه‌­ای ندارد و ارز فیات یا پول بی پشتوانه اعلام شده است. از این رو، می‌توان گفت که کریپتوکارنسی‌ها نیز مانند پول‌های کاغذی، پشتوانه‌ی مشخصی ندارند. پشتوانه کریپتوکارنسی، تقاضا، پذیرش و اعتماد مردم به شبکه است.
 3. واسطه: استفاده از رمزارز نیاز به واسطه ندارد و شبکه بر اساس سیستم همتا به همتا (P2P) کار می­‌کند. در این سیستم هر شخصی بدون واسطه، می‌­تواند ارزهای خود را به شخص دیگری ارسال کند. اما جهت استفاده از پول‌های کاغذی، کاربران به واسطه­ هایی مانند بانک­ نیاز دارند.
 4. برگشت­‌ناپذیری: اگر در هنگام نقل و انتقال رمزارز مشکلی رخ دهد و رمزارز به آدرس اشتباهی فرستاده شود، امکان برگشت ارز وجود ندارد (تراکنش­ رمزارزها برگشت­‌ناپذیر است). اما برای پول­‌های کاغذی با پیگیری­‌های لازم، امکان برگشت پول وجود دارد.

بیت کوین انقلابی در پول

بیت کوین یک شبکه پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول است.

همه چیز از سال ۲۰۰۸ و انتشار مقاله‌ای که نوعی پول الکترونیک به نام بیت کوین در آن معرفی شده بود آغاز شد. هویت ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو آغازگر انقلابی بود که سال‌ها بعد به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل شد و اقتصاددانان را به بحث‌های نظری گسترده درباره آن وادار کرد.

بیت کوین (bitcoin) نوعی ارز دیجیتال است که می‌توانید با آن خرید کنید، سفارش‌ آنلاین انجام دهید، به هر کسی که دوست دارید در هر نقطه از جهان پول بفرستید یا حتی آن را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته‌است. شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت‌کوین می‌پذیرند نیز در حال افزایش است.

هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل، کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. کاربردهای بیت‌کوین در هیچ‌کدام از دیگر سامانه‌های پرداخت یافتنی نیست.

بیت کوین از فناوری همتا به همتا برای فعالیت بدون هیچ مرجع مرکزی یا بانک استفاده می کند. مدیریت معاملات و صدور بیت کوین بصورت جمعی توسط شبکه انجام می شود. بیت کوین منبع باز است. طراحی آن عمومی است ، هیچ کس مالک یا کنترل بیت کوین نیست و همه می توانند در آن شرکت کنند. از طریق بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد خود ، بیت کوین اجازه استفاده های هیجان انگیز را می دهد که توسط هیچ سیستم پرداخت قبلی قابل پوشش نیست.

بیت کوین
تصویر بیت کوین
نامبیت کوین
پدیدآورندهساتوشی ناکاموتو
نماد
نماد معاملاتیBTC, XBT
دقت10−8
واحد کوچکترساتوشی /  ​1100000000
میلی‌بیت‌کوین /  ​11000
تاریخ انتشار9 ژانویه 2009
محدودیت عرضه₿21,000,000
وبسایت اصلیbitcoin.org
اطلاعات مختصر بیت کوین

روش‌های به دست آوردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال:

کسب قطره ای ارز دیجیتال رایگان

روش های زیادی برای کسب درآمد در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد که تعدای از آنها را در زیر لیست کرده‌ایم:

سایت های کلیکی:
کلید روی لینک ها و مشاهده تبلیغات برای دریافت ارز دیجیتال رایگان

فاست های رایگان:
کلایم کردن بعد تمام شدن تایمر که معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت است.

سایت های استخراج ابری:
اجاره دستگاه های استخراج و دریافت سود پیوسته از کارکردن آنها

ایردراپ ها و آی سی او ها:
وقتی ارز جدیدی بخواهد عرضه شود معمولاً مقداری کم از آن در روزهای اولیه به صورت رایگان به کاربرانی که عضو شبکه شوند داده میشود.

ربات های تلگرامی:
فعال سازی ربات و دیدن تبلیعات، عضویت در گروه ها و کانال ها در قبال دریافت مقداری ارز

سرمایه گذاری در پروژه ها:
این روش نیازمند سرمایه است و دارای سود بالا در مقابل ریسک بالا میباشد.

خرید از صرافی ها:
یکی دیگر از روش های به دست آوردن ارز دیجیتال خرید آن است.

آموزش ترید یا معامله چیست؟

ترید در ارز دیجیتال به معنای خرید یک ارز رمز با قیمت پایین و فروش آن با قیمت بالا است. معامله‌‌گر در ترید به دنبال آن است تا قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کند. که برای اینکار باید اخبار و رویدادهای این صنعت را دنبال کرد و با نمودارهای مختلف سر و کار داشت. فرد معامله‌گر برای رسیدن به مهارت در معاملات نیازمند زمان، سرمایه و تلاش زیاد است.

تریدر در بازار ارز دیجیتال به کسانی می‌گویند که در بازه‌های زمانی یک روزه تا چند ماهه به خریدوفروش و مبادله ارزهای دیجیتال مختلف می‌پردازند.

برای کسب سود در این بازار بزرگ باید آموزش استفاده مناسب از نوسان‌ ها، اخبار و رویدادهای مختلف و ابزارها و استراتژی‌های مبادلاتی را فرا بگیرید.

مزایای ترید:

 • پتانسیل بالای سود این‌گونه معاملات
 • نداشتن محدودیت زمانی، امکانی و تحصیلی جهت ترید
 • برای انجام معامله به امکانات و ابزارهای خاصی نیاز نیست
 • با هر میزان سرمایه‌ای می‌توان شروع کرد
 • یکی از بهترین راه‌های کسب بازده در فضای تورم است
 • نقدشوندگی بالای سرمایه نسبت به سایر روش‌ها
 • تنوع زیادی برای انتخاب‌ ترید وجود دارد

معایب ترید:

 • ریسک بالای ترید
 • غیرقابل پیش‌بینی بودن نتیجه‌ معاملات
 • ترید موفق، نیازمند مهارت و اطلاعات بالایی است که این کار بسیار زمان‌بر است
 • ترید کردن لحظات پرفراز و نشیبی را در پیش دارد که ممکن است کاری استرس‌زا باشد
 • این امکان وجود دارد که شما بخشی از سرمایه خود یا کل آن را از دست بدهید
 • وجود تحریم‌ها و دردسرهای ناشی از آن (برای ایرانیان)

تفاوت ترید و سرمایه‌گذاری

تریدینگ و سرمایه‌گذاری با هم تفاوت هایی دارند. در سرمایه گذاری شخص سرمایه‌گذار یک دارایی را با هدف نگهداری چندماهه یا چندساله خریداری می‌کند و هدفش کسب سود از طریق نوسانات کوتاه‌مدت نیست.

در حالیکه هدف تریدر، کسب سود از نوسانات ریز و درشت سهم در بازه‌های کوتاه‌مدتی مانند روزانه و چندساعت است.

به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن بازارها در کوتاه‌مدت، تریدینگ نسبت به سرمایه‌گذاری نیازمند دانش و مهارت بیشتری است. زیرا نزولی یا صعودی بودن روندهای کوتاه‌مدت را سخت‌تر می‌توان تشخیص داد.

آموزش تریدینگ و شیوه‌ی کار بازار کریپتوکارنسی ها

بازار رمز ارزها، هم برای کوین (Coin) و هم برای توکن (Token) نرخ مبادله ارز را تعیین می‌کنند. نرخ کریپتوکارنسی معمولاً به عملکرد فروشندگان و خریداران بستگی دارد. همچنین عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند قیمت را تحت تأثیر قرار دهند. بازارهای رمز ارز به شما امکان خرید ارزهای دیجیتال و فروش آن‌ها را می‌دهند. در اصل، عملیات در این بازارها مشابه بورس‌های عادی سهام است.

با این تفاوت که در بورس سهام، سرمایه گذاران دارایی‌ها، سهام یا مشتقات را می‌خرند و می‌فروشند تا از نوسانات نرخ ارز خود سود ببرند. با این حال، در بازارهای کریپتوکارنسی، معامله گران از جفت کریپتوکارنسی (Cryptocurrency Pairs) برای استفاده از نرخ ارزهای بسیار ناپایدار استفاده می‌کنند.

درک مفاهیم پایه ترید و ارز دیجیتال

اگر علاقه‌مند به سرمایه گذاری و کسب درآمد ازطریق بازارهای سرمایه باشید، بدون شک اصلاحاتی به گوشتان خورده است که با مفاهیم آن آشنایی نداشته‌اید. در این بخش شما را مهم ترین و کاربردی ترین مفاهیم آشنا خواهیم کرد.

اصطلاحتوضیحات
آربیتراژبه حالتی گفته می شود که فرد با استفاده از تفاوت نرخ و قیمت ارزهای دیجیتال مختلف سود می کند.
کوین و توکن کوین یک ارز دیجیتال است که که تیمی از برنامه نویسان آن را توسعه داده اند. ولی توکن بر روی بستر اصلی کوین بوجود می آید و تقریبا تمامی ویژگی های کوین پایه خود را تقلید می کند.
ارزش بازارارزش بازار برابر است با تعداد سکه های چرخه عرضه ضربدر قیمت آنها
کندل استیکCandleStick یا نمودار شمعی نوعی از ترسیم نمودار قیمت است که قیمت‌های بالا، پایین، بازشدن و بسته شده یک دارایی قابل معامله را در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد.
Bagsکریپتوکارنسی را باید نگه داشت برای مدت طولانی حتی اگر قیمتش بالا و پایین شود.
FA , TATA خلاصه تحلیل تکنیکال و FA تحلیل فاندامنتال ست.
ATH و ATLATH به بالاترین قیمتی گفته می شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.
برعکس مورد قبل ATL به کمترین قیمتی گفته می شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.
سواپ اتمیروش یا ابزاری است که به افراد اجازه می دهد مستقیما و با هزینه ای معقول، ارزهای دیجیتال گوناگون را با یکدیگر و بدون نیاز به تبدیل آن به پول و خرید دوباره ارز دیگر، مبادله کنند.
خرس / خرسیدر نمودار شمعی تغییر قیمت، خرس/خرسی به حالتی گفته می شود که قیمت یک ارز یا سهم، رشد/تغییرات منفی دارد و پایین تر می آید.
گاو / گاویحالت گاوی برعکس حالت خرسی و برگرفته از بازارهای سهام است. به این معنی است که قیمت ارز دیجیتال خاصی رشد/تغییرات مثبت کرده است.
ماه MOONوقتی قیمت یک ارز رشد مثبت و مهمی را ثبت می کند این اصطلاح را به کار می برند.
BTDیعنی خرید در کف قیمتی
پارابولیکحرکتی بسیار پر شتاب و ناگهانی، همراه با سرعت و دامنه نوسان قیمت، بسیار بالا که از روند عادی بازار خارج باشد.
OCOاین حالت زمانی رخ می دهد که فردی قاعده ای برای دو سفارش تنظیم کند که وقتی یکی پذیرفته شود، دیگری خود به خود لغو شود.
REKTزمانی به کار می رود که فرد در معامله ضرر هنگفتی کرده است.
ریتریسریزش های کوتاه قیمت در طی یک روند افزایشی
استاپ لاسحد ضرر، محدوده قیمتی که برای خروج از بازار برای خود تعیین می کنیم تا کمترین ضرر داشته باشید.
دامپبه حالتی گفته می شود که شما تمام یا بخشی زیادی از دارایی ارز دیجیتال خود را یکجا می فروشید.
پامپبرعکس دامپ است و به حرکت مثبت قیمت ارز گفته می شود. پامپ معمولا توسط سرمایه گذارانی که پول زیادی وارد شبکه می کنند، رخ می دهد.
PNDبه حالتی گفته می شود که فردی پول زیادی بابت خرید ارز وارد بازار می کند.
فومو FOMOدر بازار ارزهای دیجیتال معمولا هجوم غیر قابل توجیه و غیر منطقی خریداران برای خرید، به عنوان فومو شناخته می شود.
فاد FUDدر بازار ارزهای دیجیتال هجوم افراد برای فروش به عنوان فاد شناخته می شود.
ارز فیاتفیات به پولی گفته می شود که توسط دولت ها عرضه شده است، مثل دلار،یورو، پوند و ریال.
هولد (HODL همان کلمه Hold)به معنی این است که ارز دیجیتال خود را نفروشید و نگه دارید.
لانگوقتی شما می خواهید مقدار زیادی از یک ارز را با امید افزایش قیمت آن جمع کنید. شما آن را نگه داشته اید.
شورتبرعکس نگه داشتن وقتی شما دارایی خود را می فروشید، امیدوار هستید که با این کار قیمت پایین تر بیاید تا بتوانید ارز را با قیمت پایین تری بخرید و زمانی که صعود کرد بفروشید.
Stackingبه زبان ساده یعنی دریافت سود در ازای سپرده گذاشتن رمزارزی
نهنگنهنگ هر کسی که حداقل 5 درصد از سهم هر کوین را در اختیار داشته باشد به عنوان یک ابر قهرمان به راحتی می تواند روی قیمت بازار تاثیر بگذارد.
اصطلاحات پر کاربرد تریدینگ

تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

آشنایی با تحلیل بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال برای تمامی فعالان این حوزه امری ضروری می باشد. کانال ها و مراجع بسیاری هستند که اقدام به ارائه تحلیل به صورت رایگان برای کاربران می کنند اما این تحلیل های رایگان همگی درست نیستند و فقط درصد کمی از آن ها درست از آب درمی آیند. آشنایی با روش تحلیل بازار و روش های آن به شما کمک می کند تا این سیگنال های ارائه شده را بررسی کرده و بتوانید سیگنال های معتبر را پیدا و از آن ها استفاده نمایید. همچنین شما می توانید با بررسی تاریخ قیمتی کوین های مختلف، از روند قیمتی و بازار آن مطلع شده و خودتان با توجه به روند بازار قیمت های پیش رو را پیش بینی کنید.

تحلیل تکنیکال که در واقع کار با نمودار و ابزارهای آن است، نوع خاصی از تحلیل به شمار می‌رود که رفتار آینده بازار را با توجه به حرکات قبلی قیمت و داده‌های حجم معاملات پیش‌بینی می‌کند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
تحلیل تکنیکی و بنیادین

تحلیل تکنیکال در شکل ابتدایی خود در قرن ۱۷ در آمستردام هلند و در قرن ۱۸ در ژاپن مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما شکل مدرن این تحلیل از فعالیت‌های چارلز داو، خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز، آغاز شد.

این نوع تحلیل که در بازارهای مالی سنتی مانند سهام و بورس به کار می‌رود را می‌توان در بازار ارز دیجیتال نیز استفاده کرد.

با وجود آنکه در تحلیل تکنیکال با شاخص‌ها، اعداد و نمودارها سروکار دارید، این تحلیل به نوعی مطالعه رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی محسوب می‌شود. رفتارهایی که با احساسات انسانی عجین شده و گاهی خود را در قالب ترس و طمع در شرایط مختلف نشان می‌دهد.

باید توجه داشت تمام معامله‌گرانی که یک سهام در بازار بورس یا یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها را خرید و فروش می‌کنند، در واقع «بازار» را برای آن ارز دیجیتال یا سهام شکل می‌دهند و «احساسات» این معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است که قیمت را تعیین می‌کند.

به عبارتی دیگر نیروهای «عرضه» (Supply) و «تقاضا» (Demand) که هسته بازارهای مالی را شکل می‌دهند، به نوعی از احساسات معامله‌گران ناشی می‌شوند که بر اساس آن‌ها حرکات قیمتی شکل می‌گیرد. پس تحلیل تکنیکال را می‌توان به نوعی تحلیل رفتارهای انسانی نیز تعریف کرد.

لازم به اشاره است که از تحلیل تکنیکال در بازارهای تحت شرایط عادی با حجم معاملات و نقدینگی بالا می‌توان پاسخ مناسبتری دریافت کرد.

تحلیل فاندامنتال علم ارزیابی متغیرهای اقتصادی، مالی و دیگر موارد تغییرپذیر درباره یک دارایی است که باعث می‌شود بتوان ارزش حقیقی فعلی و احتمالی آن در آینده را تعیین کرد.

به بیان دیگر در تحلیل بنیادین یا همان فاندامنتال تحلیل‌گر به بررسی و تحلیل شرایط یک پروژه یا شرکت از جنبه‌های مختلف می‌پردازد و اخبار و رویدادهای مهم آن را دنبال می‌کند. آنالیز تمام جوانب و عوامل موثر بر یک پروژه یا شرکت به‌طوری که بتوان ارزش ذاتی و پتانسیل‌های بالقوه آن را تشخیص داد به عنوان تعریف تحلیل فاندامنتال شناخته می‌شود.

به عنوان مثال: اگر خبر پذیرش یک ارز دیجیتال توسط شرکتی منتشر شود و فردی احتمال دهد که این خبر قیمت آن را افزایش خواهد داد و آن را بخرد، او در واقع به نوعی از تحلیل فاندامنتال برای تصمیم‌گیری در مورد خرید ارز مورد نظر استفاده کرده است.

آیا تحلیل‌‌گر شدن کار ساده‌ای است؟

خیر، زیرا هر شخص با یک دیدن یک آموزش کوتاه، می تواند با انواع روش‌های تحلیل قیمت، نمودارها، کندل ها، اسیلاتورها، اندیکاتورها و … یا تحلیل بنیادینِ شاخص ها، خبرها و… آشنا شود و تبدیل به یک تحلیل‌گر شود؛ ولی برای کسب سود و حفظ سود همیشه دچار مشکل خواهد بود؛ زیرا در بهترین حالت این تحلیل‌ گر می‌تواند جهت درست قیمت را پیش ‌بینی کند. که این کار این اولین و حداقل کار در جهت کسب سود است.

سبک ها و استراتژی های ترید

بازه زمانی خرید و فروش، متناسب با سبک معامله‌گری می‌تواند از چند ثانیه تا چندماه باشد. در جدول زیر می‌توانید سبک های معامله‌گری اصلی و دوره‌های زمانی هرکدام را مشاهده کنید.

سبک معاملهدوره زمانیروش تحلیلی
پوزیشن تریدینگبلندمدت: چندماه تا چندسالتحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال
سوینگ تریدینگکوتاه‌مدت: چندروز تا چندهفتهتحلیل تکنیکال
معاملات روزانهکوتاه‌مدت: در طول روزتحلیل تکنیکال
اسکالپ تریدینگبسیار کوتاه‌مدت: چندثانیه تا چنددقیقهتحلیل تکنیکال + استفاده از نرم‌افزار معاملات خودکار
سبک های مختلف تریدینگ

کدام سبک معاملاتی برای شما مناسب است؟

به عنوان شخصی که قصد شروع تریدینگ را دارد باید بررسی کنید کدام سبک برای شما مناسب‌تر است. معیارهایی که باید در نظر بگیرید:

 • میزان سرمایه شما
 • میزان زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید
 • میزان تجربه‌ای که در ترید دارید
 • ویژگی‌های شخصیتی
 • سطح تحمل ریسک

چطور شروع کنم و کجا ترید کنم؟

همانطور که برای فعالیت در بازار بورس و سهام نیاز است تا باید یک کارگزار یا بروکر ارتباط داشته باشید. برای شروع فعالیت در ارزهای دیجیتال نیز شما با پلتفرم‌های معاملاتی و صرافی‌ها سروکار خواهید داشت. که در ادامه شما را بیشتر با این پلتفرم ها آشنا خواهیم کرد.

در مورد تبدیل ریال به ارزهای دیجیتال، سایت‌هایی وجود دارند که این ارزها را به فروش می‌رسانند اما طبق تجربه، بهتر است بیت‌کوین، اتریوم یا دلار تتر تهیه کنید و سپس با انتقال این ارزها به پلتفرم‌های معاملاتی به ترید بپردازید.

1 ابتدا آموزش ببینید. و با انواع نمودارها، کندل ها، اندیکاتورها اسیلاتورها برای تحلیل و پیش بینی قیمت آشنا شوید.

2 انتخاب محل ترید. یک ک صرافی یا پلتفرم مناسب برای ترید متناسب با کار خود انتخاب کنید.

3 کیف پول کاربردی. برای ذخیره ارزهای کسب شده خود با یک کیف پول مناسب و با امنیت بالا کار کنید

پلتفرم های معاملاتی و صرافی ها

آموزش استفاده از صرافی های ارز دیجیتال یکی از اولین و مهم ترین کارهایی است که برای ورود به این دنیای رمزارزها باید انجام دهید. صرافی های خارجی امکانات بسیار زیاد و پیشرفته ای دارند که برای استفاده از آن ها نیازمند آموزش مناسب می باشد. این معاملات از طرفی می توانند سود های بسیار بالایی برای شما به همراه داشته باشند و از طرف دیگر در صورتی که با ریسک معاملات آشنا نباشید ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. ما در ایران ریچ سعی میکنیم تمام مواردی که برای استفاده از صرافی های داخلی و خارجی نیاز دارید به شما توضیح دهیم و می توانید با دانش بالا به خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بپردازید.

لیست بهترین صرافی های پیشنهادی:


بایننس

بایننس [Binance]

پذیرش ریال: ندارد
کارمزد: رقابتی
بازار آزمایشی: ندارد
قابلیت ترید: ساده و حرفه‌ای
خرید و فروش: ساده، لیمیت، استاپ لیمیت و OCO
سایت رسمی: binance.com


هیت بی تی سی

هیت بی تی سی [HitBTC]

پذیرش ریال: ندارد
کارمزد: رقابتی
بازار آزمایشی: ندارد
قابلیت ترید: ساده و حرفه‌ای
خرید و فروش: ساده، لیمیت، استاپ لیمیت
سایت رسمی: hitbtc.com


کوین اکس

کوین اکس [CoinEx]

پذیرش ریال: ندارد
کارمزد: رقابتی
بازار آزمایشی: ندارد
قابلیت ترید: ساده و حرفه‌ای
خرید و فروش: ساده، لیمیت، استاپ لیمیت
سایت رسمی: coinex.com


⭐ صرافی های برتر ایرانی ⭐


اوکی اکسچنج

اوکی اکسچنج (ایرانی)

پذیرش ریال: دارد
کارمزد: رقابتی
بازار آزمایشی: ندارد
قابلیت ترید: ساده و حرفه‌ای
خرید و فروش: ساده، لیمیت و استاپ لیمیت
سایت رسمی: ok-ex.io


والکس

والکس (ایرانی)

پذیرش ریال: دارد
کارمزد: رقابتی
بازار آزمایشی: ندارد
قابلیت ترید: دارد
خرید و فروش: ساده، لیمیت و زمان‌دار
سایت رسمی: wallex.ir


نوبیتکس

نوبیتکس (ایرانی)

پذیرش ریال: دارد
کارمزد: رقابتی
بازار آزمایشی: دارد
قابلیت ترید: دارد
خرید و فروش: ساده، لیمیت
سایت رسمی: nobitex.ir


بایننس بهترین گزینه برای ترید و آموزش تریدینگ

صرافی بایننس یکی از بهترین صرافی های حال حاضر در عرصه ترید یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال و بیت کوین می باشد که نه تنها ارزهای خیلی خوبی را پشتیبانی میکند بلکه تیم قوی این صرافی باعث شده که ظرف مدت کوتاهی جایگاهی عالی در بازار ارزهای دیجیتال پیدا کند و روز به روز قابلیت های جدیدی را نیز به صرافی اضافه می کنند. لذا برای کار در حوزه ارزهای دیجیتال، بهترین پیشنهاد کار در صرافی بایننس می باشد.

همانطور که اشاره شد، بایننس یک صرافی است که از لحاظ اعتبار و اطمینان در میان کاربران و سرمایه گذاران دنیای ارزهای دیجیتال خوش درخشیده و بالغ بر صد ارز دیجیتال از طریق این صرافی مبادله و خرید و فروش می‌شود. گفتنی است که ساخت حساب کاربری به صورت رایگان و در مدت زمان اندکی به راحتی انجام می‌شود و نیاز به دانستن دانش خاصی در این زمینه نیست. شروع فعالیت‌های صرافی بایننس از سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد و رشد و توسعه آن در میان میلیون‌ها کاربر از سراسر جهان سبب شد که در میان سایر رقبای همسان بدرخشد.

فرایند کار در صرافی دیجیتال بایننس بدین ترتیب است که خریداران و فروشندگان در آن گرد هم آمده و سفارشات خود را اعم از خرید یا فروش در آن به ثبت می‌رسانند و در پی آن سیستم معاملات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن میان خریداران و فروشندگان اعمال می‌نماید. این پلتفرم برای معاملات ارزی میان خریداران و فروشندگان، مبلغی به عنوان کمیسیون نیز دریافت می کند.

کیف پول های ذخیره ارز دیجیتال

برای نگهداری از ارزهای دیجیتال نیازمند استفاده از کیف پول های دیجیتال هستید. برای ارزهای دیجیتال چندین نوع مختلف از کیف پول های دیجیتال وجود دارند.

دسته بندی های اصلی این کیف پول ها عبارت اند از: کیف پول فیزیکی، کیف پول سخت افزاری، کاغذی، تحت وب، دسکتاپ و موبایل

که هرکدام از این موارد مزایا و معایب خودشان و همچنین روش استفاده مخصوص به خود را دارند. جهت استفاده از ارزهای دیجیتال باید با توجه به نیاز و استفاده خود، کیف پول مناسب را انتخاب نمایید. همچنین آشنایی با امن ترین کیف پول ها و انتخاب یکی از آن ها از مهم ترین کارهایی است که هنگام ورود به دنیای ارزهای دیجیتال باید انجام دهید. 

ولت‌ها مکانی برای ذخیره و نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند اما کیف پول های این حوزه با کیف پول های سنتی که در دست من و شما هست متفاوت بوده و ماهیت دیجیتالی دارد. پس باید نکات مربوط به ساخت و استفاده از کیف پول ها را به درستی فرا گرفت چون اگر شما کیف پول درستی برای نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خود انتخاب نکنید، این مورد باعث از دست رفتن تمامی دارایی های شما می شود و هیچ کسی هم در زمینه بازگرداندن دارایی های شما نمی تواند کمکی کند. پس این موضوع جزء اصلی ترین و مهم ترین مباحث حوزه ارزهای دیجیتال می باشد که باید به صورت دقیق آموزش داده شود زیرا بسیاری از افراد در سالیان گذشته به دلیل فرا نگرفتن همین آموزش دارایی های خود را از دست داده اند!

در ایران ریچ امن ترین و بهترین کیف پول ها برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آموزش داده شده و نکات مربوط به استفاده از هر کدام از آنها برای ایرانیان نیز به صورت دقیق بررسی شده است.

لیست بهترین کیف پول های پیشنهادی:


تراست والت

تراست والت

سیستم عامل های پشتیبانی شده: Android – IOS
اکسچنج: دارد
استیکینگ: دارد
NFT: دارد
وبسایت اصلی: trustwallet.com


اتمیک

اتمیک

سیستم عامل های پشتیبانی شده: Windows – Android – IOS – MacOS – Ubuntu – Debian – Fedora
اکسچنج: دارد
استیکینگ: دارد
NFT: ندارد
وبسایت اصلی: atomicwallet.io


گواردا

گواردا

سیستم عامل های پشتیبانی شده: Windows – IOS – Android
اکسچنج: دارد
استیکینگ: دارد
NFT: ندارد
وبسایت اصلی: guarda.com


کول ولت S

کول ولت S (کیف پول سخت افزاری)

سیستم عامل های پشتیبانی شده: Android – IOS
امنیت: فوق العاده
نوع اتصال: بلوتوث
بسته شامل: CoolWallet S – جایگاه شارژ – کارت بازیابی داده‌ها
وبسایت اصلی: coolwallet.io


اشتراک در
اطلاع از
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ایران‌ریچ این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

11 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
11
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x