اخبار ارز دیجیتال

هشدار درباره استخراج ابری (کلود ماینینگ)

احتراما به استحضار می رساند انجمن بلاکچین ایران به عنوان یک موسسه مردم نهاد و تخصصی در حوزه تکنولوژی زنجیره بلوک و رمز ارز ها در داخل کشور جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود میداند به منظور ارائه یک راهکار جامع در چارچوب قوانین جاری کشور و همچنین حصول نتیجه در نهاد های قانونگذار به اطلاع فعالین و علاقه مندان این حوزه برساند متاسفانه امروزه شاهد رشد سبک جدیدی از کلاهبرداری های اینترنتی هستیم که از لحاظ فنی به هیچ عنوان به تکنولوژی های مذکور مرتبط نبوده و صرفا بر اساس عدم آگهی عوام جامعه از این حوزه و سوءاستفاده از شرایط اقتصادی آنان اقدام به جذب سرمایه و فریب افراد می نماید. عموما اطلاعاتی از گردانندگان این مجموعه ها در دسترس نیست، تمام تراکنش های مالی آنان خارج از بستر پولی بانکی ایران و به واسطه استفاده از رمز ارز ها انجام می شود که این موضوع به طبع در میان مدت باعث ایجاد بی اعتمادی به این حوزه از سوی مردم و مسئولین می گردد.

موردی که در بالا به آن اشاره شد عموما با عنوان “ استخراج ابری “ یا “ کلود ماینینگ “ از آن نام برده میشود. این تجارت در جهان به عنوان یک حوزه کسب و کار سالم و واقعی شناخته شده است اما متاسفانه در ایران با توجه به نبود چارچوب قانونی مشخص شاهد کلاهبرداری به این نام هستیم. عملکرد این کسب کار به این صورت می باشد که افرادی که به هر دلیل امکانات و توان تهیه تجهیزات استخراج رمز ارز را ندارن اقدام به افتتاح حساب کاربری در این مجموعه و واریز وجه(عمدتا رمز ارز) به حسابشان به ازا دریافت خدمات ماینینگ در مدتی مشخص می نمایند.

در ازا آن مجموعه موظف است در مدت قرارداد فی مابین با آن شخص خدمات کامل را ( تامین و نگهداری تجهیزات استخراج رمز ارز ) ارائه نمایند. اما نحوه کلاهبرداری آن به این صورت است که این مجموعه پس از دریافت وجه از کاربر به هیچ عنوان اقدام به تامین تجهیزات و ارائه خدمات نمی نمایند و تا مدتی کوتاه به منظور جلب اعتماد افراد بیشتر اقدام به پرداخت به اصطلاح درآمد ماهیانه افراد از سرمایه اولیه خودشان می نمایند و پس از گذشت زمان و جذب سرمایه کلان بدون هیچ نام و نشانی متواری گشته و متاسفانه افراد فریب خورده هیچ گونه سندی جهت شکایت و درخواست پول خود را ندارن. اما نکته دردناک آن است که این مجموعه ها به راحتی و توسط زیر ساخت های داخلی کشور اقدام به تبلیغ و سودجویی می نمایند.

لذا اعلام میداریم به شرکت ها و سایت هایی که صرف داشتن نماد یا مجوز تاسیس اقدام به جذب سرمایه میکنند بدون تحقیقات و دریافت اطلاعات کامل اعتماد نکنید و سرمایه خود را در اختیار این سودجویان قرار ندهید.

با تشکر _کارگروه استخراج انجمن بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا