مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش ان اف تی NFT

ویژگی توکن های NFT چیست + چه چیزی NFT هارا منحصر به فرد می کنه؟

اگه دقت کنید تا 2 صفحه اول مقالات آکادمی ایران ریچ معطوف به NFT ها شده! چرا؟ چون وحشتناک خوبن این لعنتیا. NFT ها با ورودشون به عصر دیجیتال باعث شدن تا انقلابی تو این صنعت اتفاق بیفته که سال ها بعد تازه خیلیا میفهمنش، اما تبریک می گم به همه شما چون از الان وارد این جریان شدید و اون موقع از خیلیا جلویید. شاید براتون سوال شده باشه که ویژگی توکن های NFT چیه و چه چیز NFT ها منحصر به فرده؟ تو عاشق چیه اینایی سیاوش؟ این مقالرو صرفا برای همین موضوع نوشتم تا بگم چرا درگیرشون شدیم!

به چی می گن NFT ؟

NFT یا همون Non Fungible Token به معنی توکن غیر قابل معاوضه، به توکنایی گفته میشه که در تمام دنیا فقط یک صاحب براشون وجود داره و تعویض پذیر با یک NFT دیگه نیستند یعنی یگانند و همتا ندارند. شاید تو پله اول نتونید تصور کنید که این یعنی چی و بگید خب؟ که چی؟

شما تصور کنید دنیای مجازی به نام شما سند بخوره با کمک NFT ها. این انقلابیه که NFT به پا کرده. درسته الانم بلاکچین اینکارو کرده ارزی که می خرید به نام شما در پایگاه داده هاش ثبت میشه اما این نهایت ماجرا نیست. شما بیت کوین می خرید اما در گوشه دنیا یکی دیگم بیت کوین می خره! کی صاحب بیت کوینه؟ بیت کوین صاحب نداره شما فقط با خریداریش مقداری از اونو برای خودتون ثبت می کنید.

منحصر به فرد بودن یا نبودن؟ مسئله این است!

اما می رسیم به NFT ها، شما یک اثر NFT می سازید، در تمام دنیا تنها صاحب و دارنده اون شمایید هر چند صد نفرم اونم بخره بازم صاحبش شمایید و این اثر در تمام بلاکچین به نام شما ثبت میشه. این یعنی تفاوت حالا تصور کنید چه کاربردایی می تونه داشته باشه.

شما یک چیزی بلدید، میایید آموزششو رو سایت قرار می دید یکی می خره، می بینه بعدش یا به چندین نفر دیگه می دش یا به نام خودش میزاره برای فروش دوباره، هیچ کجای دنیای دیجیتال و اینترنتم نمی تونه ثابت کنه صاحب اثر شمایید می خواهید چی کار کنید؟

اما موضوع جایی قشنگ میشه که شما علمی که داریدو در قالب تکست به صورت NFT می زارید برای فروش، در تمام دنیا همه از این به بعد می دونند صاحبش شمایید و شما اینو نوشتی. هر کس بخره به نامش ثبت نمیشه و تنها خریدارش بوده و اگه حتی اون شخص به کس دیگم بفروشه بازم به شما کمیسیون تعلق می گیره چون شما صاحب اثری. البته این در حالتیه که محصولو به صورت Multiple بزارید برای فروش اگه به صورت Single بزارید برای فروش هر کس بخره اثر متعلق به اون میشه. آموزش این مبحثو تو مقاله نحوه ساخت NFT قرار دادم می تونید مطالعه کنید.

این تنها گوشه ای از کاربرد های NFT بود.

“به صورت خلاصه NFT باعث میشه شما در دنیای مجازی هم صاحب چیزی باشی”

برگردیم به داستان اصلی و ویژگی توکن های NFT. ببینیم چه ویژگی هایی باعث شده تا NFT ها منحصر به فرد باشند.

ویژگی توکن های NFT

7 عامل باعث شده تا NFT ها منحصر به فرد باشند.

البته اینجا یک موضوعو باز کنم شاید برای برخی دوستان سردرگمی درست کنه. تو دنیای کریپتوکارنسی ها هم ما یک سری توکن داریم تحت عنوان NFT. شما اینارو با ماهیت NFT اشتباه نگیرید. اینا تنها کریپتوهای NFT هستند. اینا در اصل توکن های یک سری پروژه NFT هستند و نه اینکه شما با خرید اینا تنها دارنده و صاحبش باشید. این از این.

اما می رسیم به ویژگی توکن های NFT

  1. تقسیم نشدنی
  2. یکتایی
  3. قابل انتقال
  4. دارای اصالت
  5. حافظ حق مالکیت
  6. کمیاب
  7. تخریب ناپذیر

تقسیم نشدنی

شما ارزهای دیجیتالو می تونید به واحد های کوچکتر تقسیم کنید. مثلا لازم نیست حتما 1 بیت کوین بخرید می تونید 0.031 بیت کوین بخرید اینجا یعنی یک واحد بیت کوین بین شما و چندین نفر دیگه تقسیم شد. اما NFT ها به این شکل نیستند و شما با خرید یک NFT باید یا یک دونشو بخرید یا اصلا نخرید و نمی تونید بگید خب من 1.5 NFT می خرم. این خصوصیتیه که تنها NFT ها دارند. مثلا نمی تونید بگید من 1.3 یک ماشینو یا یک بلیط اتوبوسو می خرم یا باید کلشو بخری یا هیچیشو. سازنده می تونه NFT خودشو به چندین نفر بفروشه اما اونا باید یک NFT کامل رو خریداری کنند.

یکتایی

می رسیم به مهمترین ویژگی توکن های NFT یعنی یکتایی، یک خونه خاص تو یک منطقه خاص از شهر با یک خونه معمولی تو یک منطقه معمولی متفاوته پس اگه بخواهیم توکنشو بسازیم طبیعتا توکن اون خونه اولی با توکن خونه دومی برابر نیست پس در نتیجه توکن هایی که ساخته می شوند همگی یکتا هستند و قابلیت های خودشونو دارند. یک مثال برای گیمرا بزنم. تو بعضی بازیا دیدید که چندین قهرمان هست و می تونید هر کدومو بردارید؟ خب هر قهرمان قابلیت ها و تواناییاش با قهرمان دیگه متفاوته تو دنیای NFT هم موضوع دقیقا همینه.

قابل انتقال

توکن هایی که مثل همه توکن های دیگه نیستند طبیعتا مارکت متفاوتی هم برای خرید و فروش دارند، انتقال توکن های NFT به راحتی و به سرعت صورت می گیره و حتی خرید و فروش اونا هم سریعه. به لطف NFT ها می تونید یک آیتیم بازی یا یک بلیط هواپیمارو انتقال بدید و بفروشید. و این یکی دیگه از ویژگی توکن های NFT که اونارو منحصر به فرد می کنه. اونم اینکه هر چیزیو می تونید انتقال بدید و بفروشید ( البته بیشتر تمرکز فعلا در دنیای رسانه است )

دارای اصالت

این ویژگی رو مدیون بلاکچین هستیم، وقتی چیی در دنیای NFT ها ساخته میشه. اطلاعاتش در بلاکچین ثبت میشه و هیچ قدرت، شخص و نهادیم نمی تونه به داده های بلاکچین دست درازی کنه و باعث جعل و خرابکاری داخلش بشه. پس وقتی شما چیزیو با کمک NFT می سازید اصالت اون اثر بر می گرده به شما به کمک چی؟ بلاکچین.

حافظ حق مالکیت

این مورد هم به استفاده NFT ها از پلتفرم های غیر متمرکز اشاره می کنه که درش هیچ مالکی نمی تونه داده ای رو پس از ثبت تغییر بده.

کمیاب

توکن های NFT کمیابند. درسته که سازنده هر چقدر که دلش بخواد می تونه بسازه و بفروشه اما در نظر بگیرید که خود سازندم دلش می خواد که توکنش تک باشه چرا؟ چون با توجه به نظام عرضه و تقاضا هر چه عرضه کمتر باشه تقاضا بیشتر میشه و در نتیجه قیمت سر به فلک می کشه باور ندارید؟
یک نگاهی به گرون قیمت ترین NFT های ساخته شده بندازید. مثلا یک نقاش می تونه تابلوییو که کشیده ده بار دیگم بکشه اما ترجیح میده همون یکی باشه تا تک و کمیاب باشه که در نتیجش قیمتش بره بالا.

تخریب ناپذیر

چون هر چیزی که در دنیای NFT ها ساخته میشه در شبکه بلاکچین ذخیره میشه در نتیجه هیچکس حتی خود سازنده هم نمی تونه اونو تخریب کنه یا تغییر بده. مثلا اگه یک آیتم لباس تو یک بازی باشه و این آیتم مال یک بازیکن باشه اگه شرکت بازی ساز بازیو جمع و نابودم کنه بازم اون آیتم لباس متعلق به بازیکن بازی می مونه و از بین نمی ره.

جمع بندی و پایان

تو این مقاله تلاش کردیم تا شمارو با ویژگی توکن های NFT آشنا کنیم و ببینیم چه چیزی باعث شده تا انقدر توجه و تمرکز روشون زیاد بشه. تا دیر نشده وارد این دنیا بشید و سهم خودتونو بردارید.

سوالات متداول درباره ویژگی توکن های NFT

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا