افراد مشهور ارز دیجیتال

مایکل سیلور Michael Saylor کیست؟ از بنیانگذاری و مدیریت مایکرواستراتژی تا نهنگ بیت کوین

مایکل سیلور کیه؟ شاید تا الان و قبل خوندن این مقاله تنها چیزی که از مایکل سیلور می دونستید، این بود که یکی از بزرگترین سرمایه گذارای بیت کوین، شاه ارزهای دیجیتاله. اما قصد دارم تو این مقاله یکم فضولی کنیم و وارد زندگی مایکل سیلور بشیم. از ابتدا بشناسیمش و برسیم به این اواخر که تبدیل به یکی از نهنگ های بیت کوین شد. پس همراه ما باشید تا مایکل سیلور رو بیشتر بشناسیم.

بیوگرافی و زندگی نامه مایکل سیلور

روزی روزگاری (4 فوریه 1965) تو شهر لینکلن نبراسکا انگلستان یک پسرکی به نام مایکل سیلور به دنیا اومد. از اون تخسای روزگار بود، یک جا بند نمی شد هی برو اینور هی برو اونور. 11 ساله بود که خونوادگی در فریبورن اوهایو نزدیکی پایگاه نیروی هوایی رایت پترسون مستقر شدند. روزها و ماه ها و سال ها گذشتند این مایکل سیلور ما بزرگ شد، آقا شد، باباش گفت پسرجان نمی تونی همینجوری مفت بخوری بخابی که برو یک فنی بزن یک جیزی یاد بگیر یک درسی بخون اصلا برو اون چوبارو بیار بشکن. مایکل سیلور مام شاکی شد رفت نیروی هوایی و اسم نویسی کرد چون باباش سرگروهبان نیروی هوایی بود.

گذشت و گذشت تا در سال 1983 با بورس تحصیلی ROTC نیروی هوایی در انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) ثبت نام کرد و در سال 1987 از دانشگاه MIT با دو مدرک فضانوری و هوانوردی فارغ التحصیل شد و پوز باباشو زد. اما متاسفانه پس از فارغ التحصیلی شرایط پزشکی مانع از فعالیت مایکل سیلور ما در نیروی هوایی شد. اون که غمگین و سرافکنده بود ناگه در همون سال در یک شرکت مشاوره مالی شغل پیدا کرد. مایکل سیلور در این شرکت روی مدل سازی و شبیه سازی رایانه ای کار می کرد. یک سال بعد در سال 1988 مایکل سیلور به یک مشاور داخلی در همون شرکت تبدیل شد.

همونطور که گفتم مایکل سیلور در این مجموعه روی مدل های شبیه سازی شده و هوش تجاری بازار جهانی کار می کرد و با توجه به داده هاش متوجه شد در سال 1990 رکود اقتصادی داریم و داشتیم :)

اما خب این رکودا و این جریانا چیزی از ارزشای مایکل سیلور ما کم نمی کنه و با کمال پرویی تو اون رکود سنگین البته با بودجه شرکت Dupont (همون شرکتی که داخلش کار می کرد) و با کمک برادرخونده خودش (رفیق فاب) Sanju Bansal که در دانشگاه MIT باهم درس می خوندند کمپانی مایکرواستراتژی رو راه اندازی کردن و تازه بازی شروع شد.

آغاز سلطنت مایکرواستراتژی

شرکت مایکرواستراتژی که الان با عنوان غول تکنولوژی و دنیای دیجیتال میشناسیمش، با مدیریت مایکل سیلور در سال 1989 تاسیس شد. این شرکت تمرکز خودشو روی هوش مصنوعی، هوش تجاری و برنامه های مالی و اقتصادی معطوف کرد. در سال 1992 مایکرو با مک دونالد قرار دادی به ارزش 10 میلیون دلار امضا کردند. طبق این قرار داد مایکرو استراژی باید یک برنامه تجاری برای تبلیغات و پیشبرد اهداف مک دونالد طراحی کند.
مایکرواستراتژی و مایکل سیلور از اولین امتحانشون سر بلند بیرون اومدن و نگاه بقیه سرمایه گذارارو و فعالای حوزه تجاری رو به خودشون معطوف کردن.

در سال 1998 مایکل سیلور سهام مایکرواستراتژی رو به صورت IPO در آورد و گذاشت تا عموم مردم بتونند سهام این شرکت رو خریداری کنند. سهام شرکت مایکرواستراتژی با قیمت هر سهم $12 شروع شد و در پایان همون روز به ارزش هر سهم $24 رسید. در نهایت اقای مایکل سیلور دوست داشتنی ما 39,521 سهم از شرکت مایکرواستراتژی رو (%70) به ارزش 4,804,963$ ( چهار میلیون و هشتصد و چهار هزارو نهصد و شست و سه دلار ) دارا بود ( توجه کنید که این قیمت مال سال 1998 ) داستان اینجا تموم نمیشه و در سال 2000 ارزش سهام آقای سیلور به 7 میلیارد دلار رسید و به گزارش واشنگتن آقای مایکل سیلور ثروتمندترین مرد منطقه واشنگتن دی سی شد.

افتخارات مایکل سیلور:

 • سال 1989: تاسیس کمپانی مایکرواستراتژی
 • سال 1996: کارآفرین برتر فن آوری پیشرفته KPMG
 • سال 1998: به گفته مجله Red Herring یکی از 10 کارآفرین برتر سال
 • سال 1999: توسط MIT Technology Revie برترین مبتکر زیر 35 سال
 • سال 1999: تاسیس آکادمی سیلور
 • سال 2012: چاپ کتاب موج سیار تحت عنوان چگونه موبایل همه چیز را تغییر می دهد. که از پر فروش ترین کتاب های نیویورک تایمز شد و همچنین رتبه 5 ام پر فروش ترین کتاب وال استریت ژورنال را از آن خود کرد.
 • سال 2016: 31 اختراع ثبت شده و 9 درخواست ثبت

آکادمی سیلور چیه؟

سوال به مراتب زیبایی بود، آقای مایکل سیلور در سال 1999 آکادمی سیلور رو تاسیس کرد تا تمامی علاقه مندان به آموزش و علم بدون آزمون ورودی در این آکادمی به صورت رایگان تحصیل کنند. لازم به ذکره که آکادمی سیلور حمایت دانشگاه های MIT و کارنگی ملون رو داره. این آکادمی سرانجام در سال 2008 فعالیت خودشو به طور رسمی شروع کرد. ( آدرس سایت: Saylor.org)

بزرگترین بدشانسی آقای مایکل سیلور

خب همیشه همه چیز خوب نیست و حتی مایکل سیلور هم درگیر بدشانسی میشه و میفته رو دور بد. در سال 2000 کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اتهاماتی رو علیه آقای مایکل سیلور و شرکت مایکرواستراتژی تنظیم کرد. طبق این اتهامات اقای سیلور گزارش درستی از گزارشات مالی خودش طی دو سال اخیر نفرستاده. در نتیجه کمپانی مایکرواستراتژی به پرداخت 350,000 دلار و خود آقای مایکل سیلور به پرداخت 8.3 میلیون دلار جریمه محکوم شد. پس از این اتفاق سهام کمپانی مایکرواستراتژی 6 میلیارد دلار سقوط کرد و از قیمت حدود 3000 دلار هر سهم در سال 2000 به زیر 10 دلار هر سهم در جولای سال 2002 هم رسید. (سهام مایکرواستراتژی الان در قیمت های 634دلار معامله می شود)

ارزش سهام شرکت مایکرواستراتژی در سال های 2000 تا 2002
ارزش سهام شرکت مایکرواستراتژی در سال های 2000 تا 2002

شروع رابطه مایکل سیلور و بیت کوین

خب می دونم تا الان ماجرارو شاید اصلا نمی خواستید بدونید و بیشتر دنبال قسمت چرب تر ماجرا یعنی رابطه آقای مایکل سیلور و بیت کوین بودید. خب بفرما شروع شد…

داستان از اونجا شروع میشه که اقای مایکل سیلور در سال 2013 به انتقاد از بیت کوین صحبت می کنه. اما بعد میشینه با خودش فکر می کنه، دودوتا چهارتا می کنه، باهاش اشنا میشه، میره تو دنیای بلاکچین، با مشاوراش حرف می زنه بعد می گه زکی چه اشتباهی کردم و در نتیجه در سال 2020 در یک کنفرانس خبری اعلام می کنه و شرکت مایکرواستراتژی تصمیم به سرمایه گذاری روی بیت کوین، طلا و دیگر ارزهای دیجیتال را دارد اما هنوز قطعی نیست. همه میگن باشه قبول که یهو یک ماه بعد طی یک کنفرانس خبری دیگه اعلام می کنه که شرکت مایکرواستراتژی مبلغی به ارزش 250 میلیون دلار را بر روی بیت کوین به صورت طولانی مدت سرمایه گذاری کرده است. جالب اینجاست که اقای مایکل سیلور از سهام نقدی و فیات کمپانی، این سرمایه گذاریو انجام داد و گفت بیت کوین به مراتب بهتر از طلا و پول های فیاته و من کاملا طرفدارشم.

مایکل سیلور و مایکرواستراتژی چقدر بیت کوین در اختیار داره؟

داستان اینجا تموم نمیشه و اقای مایکل سیلور در سپتامبر سال 2020 مبلغ 175 میلیون دلار و در دسامبر سال 2020 مبلغ 50 میلیون دلار بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرد. جمع مبلغ سرمایه گذاری آقای مایکل سیلور بر روی بیت کوین چیزی حدود 2.2 میلیارد دلار برآورد شد که ارزش این سرمایه گذاری در قله اخیر بیت کوین و در قیمت 60 هزار دلار چیزی بالغ بر 5.6 میلیارد دلار بوده است که این رقم الان با توجه به افت %50 بیت کوین چیزی بالغ بر 4 میلیارد دلار است.

این شرکت از تاریخ 1 مارس 2020 تا کنون حدود 90,079 بیت کوین را در اختیار دارد و تبدیل به یکی از نهنگ های بیت کوین شده است. البته لازم به ذکره که آقای مایکل سیلور یک سرمایه گذاری شخصی میلیارد دلاری هم بر روی بیت کوین انجام داده. 17732 بیت کوین بالغ بر 3 میلیارد دلار.

هنگامی که سیلور اولین سرمایه‌گذاری به ارزش 250 میلیون دلار را روی بیت کوین اعلام کرد، سهام مایکرواستراتژی در حدود 135 دلار معامله می‌شد. قیمت سهام از آن زمان افزایش یافته و در 9 فوریه با افزایش 842 درصدی به رقم 1272 دلار رسیده است. اگرچه MSTR از آن زمان به بعد کاهش یافته‌است، اما قیمت فعلی آن یعنی 631 دلار هم عدد قابل توجهی است.

طبق گفته های آقای سیلور بیت کوین تنها سپر و دیوار دفاعی است که می تواند در برابر تورم حاصل از بیماری کرونا که آمریکا در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است مقابله کند. همچنین با وجود ریزش اخیر بیت کوین آقای سیلور در توییتر خودش اعلام کرد که حتی یک دونه از بیت کوین هامم نخواهم فروخت و حتی در قیمت 30000 دلار به ارزش ده میلیون دلار بیت کوین خریداری کرد.

شرکت مایکرواستراتژی بیخیال نمیشه و پیش تر خبر از استقراض (قرض گرفتن) این شرکت برای خرید بیت کوین داده بود، در بیانیه ای در تاریخ 14June اعلام کرد که موفق شده سرمایه ای به ارزش نیم میلیارد دلار را از طریق فروش اوراق قرضه ترجیحی که در سال 2028 تسویه می شوند جمع آوری کنه و قصد داره تمام این سرمایرو برای خرید بیت کوین قرار بده.

حجوم بازیکنای بزرگ به دنیای کریپتوکارنسی و بیت کوین

آقای مایکل سیلور و کمپانی مایکرواستراتژی اولین و آخرین سرمایه گذارها و نهنگای بزرگ بیت کوین نیستند و نخواهند بود. در سال 2017 هیچکدوم از این اشخاص، شرکت ها و دولت ها بیت کوینو باور نداشتند و جدی نمی گرفتند اما الان چیزی که می بینیم حجوم سرمایه های کلان به بیت کوین و دنیای کریپتوکارنسیه، وارد شدن بازیکنای پولدار و قدرتمند، قانون گذاری و جبهه گیری مثبت یا منفی کشور ها در قبال بیت کوین و رمزارزها و تمام اینا چیز خوبیه. چون نشون میده این حوزه اونقدر بزرگ و قدرتمند شده که باید دربارش فکر کرد یا حرف زد و واردش شد.

مایکل سیلور در ماه آگوست اعلام کرد که بیت کوین “طلای دیجیتال” است و افزود که “بیت کوین سخت‌تر، قوی‌تر، سریع‌تر و باهوش‌تر از تمام پول‌های قبلی است.”

اگرچه این جمله پیشتر توسط گزارش‌گر نیویورک تایمز استفاده شده‌بود، ولی وقتی سیلور صفت طلای دیجیتال را برای بیت کوین به کار برد بسیار مورد توجه قرار گرفت. بیت کوین در آن زمان ۱۱.۴۰۰ دلار بود.

تا اینکه در ماه نوامبر ریک ریدر (Rick Rieder) بزرگترین مدیر دارایی جهان، با 7.8 تریلیون دلار تحت مدیریت، به CNBC گفت که بیت کوین می‌تواند “جایگزین طلا شود”. در آن زمان بیت کوین به 18،600 دلار رسیده‌بود.

در ماه ژانویه، آنتونی اسکاراموچی (Anthony Scaramucci)، بنیان‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری اسکای بریدج کپیتال (SkyBridge Capital) گفت:”بیت کوین در طلا بودن بهتر از طلا در طلا بودن است.”. قیمت بیت کوین به 34200 دلار رسید.

لیست کمپانی ها، موسسات و بانک های وال استریت که وارد بیت کوین شدند:

 • بانک آف آمریکا
 • جی پی مورگان
 • گلدمن ساکس
 • مرگان استنلی
 • سی تی گروپ
 • مایکرواستراتژی
 • تسلا
 • اسکوار
 • بیمه مس میوچال
 • میلیاردر معروف استنلی دراكنمیلر
 • شرکت ویزا
 • شرکت مسافرتی خدماتی تراولا
 • مایک بلومبرگ
 • و …

این لیست واقعا خیلی طولانیه، خیلی

در این میان حتی جالبه بدونید، کشور السالواردور بیت کوینو به عنوان پول رسمی کشورش انتخاب کرد و به رسمیت شناخت. این یعنی یک جهش بزرگ برای نه تنها بیت کوین بلکه دنیای کریپتوکارنسی. در انتها می تونیم از اقای سیلور برای پدرخواندگی بیت کوین و سرعت دادن به روند پذیرش بیت کوین توسط شرکت ها و دولت ها تشکر کنیم.

این مقالرو با یک توییت زیبا از آقای مایکل سیلور به اتمام می رسونیم:

“بیت کوین انبوهی از زنبورهای سرخ دیجیتالی است که در خدمت الهه‌ی خرد هستند، از آتش حقیقت تغذیه می‌کنند و در پشت دیوار انرژی‌ای که رمزنگاری شده، هر روز هوشمندتر، سریع‌تر و قوی‌تر می‌شوند.”

5/5 - (3 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا