دسته‌بندی نشده

یکی از بنیانگذاران کلاهبرداری 4 میلیارد دلاری OneCoin به گناه خود اعتراف کرد و با 60 سال زندان روبرو شد

کارل سباستین گرین‌وود، یکی از بنیان‌گذاران طرح ارزهای دیجیتال تقلبی چند میلیارد دلاری OneCoin به اتهامات متعددی که توسط وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) مطرح شده است، اعتراف کرده است و با حداکثر 60 سال زندان مواجه است.

وزارت دادگستری در 16 دسامبر اعلام کرد که گرین وود در دادگاه فدرال منهتن به اتهامات کلاهبرداری از طریق سیم، توطئه کلاهبرداری از طریق سیم و توطئه پولشویی اعلام گناه کرد که هر اتهام حداکثر 20 سال زندان را در پی داشت.

دادستان ایالات متحده، دامیان ویلیامز، گفت که گرین‌وود «یکی از بزرگترین طرح‌های کلاهبرداری بین‌المللی انجام شده» را اجرا می‌کرد و مدعی شد که او وان‌کوین را «قاتل بیت‌کوین» معرفی می‌کرد، در حالی که در واقع توکن‌ها «کاملاً بی‌ارزش بودند».

OneCoin یک شرکت بلغاری بود که توسط گرین‌وود در کنار «Cryptoqueen» Ruja Ignatova تأسیس شد و ارز دیجیتالی به همین نام را به بازار عرضه کرد. ایمیل‌هایی که توسط وزارت دادگستری بین این دو قبل از تأسیس آن در سال 2014 به دست آمده است، ادعا می‌کند که این زوج آن را «سکه‌ای بی ارزش» نامیده‌اند.
ظاهراً ادعا می‌کرد که یک شرکت بازاریابی چند سطحی است که اعضای آن برای فروش بسته‌های ارزهای دیجیتال که ظاهراً حاوی OneCoin و توانایی استخراج بیشتر هستند، کمیسیون دریافت می‌کنند. OneCoin فقط می تواند با ارز فیات در صرافی خصوصی Xcoinx مبادله شود.

در واقع، این طرح هم یک طرح هرمی و هم یک طرح پونزی بود، زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانستند دیگران را بدون محصول واقعی در این طرح جذب کنند و سرمایه‌گذاران بعدی با پول سرمایه‌گذاران قبلی دستمزد دریافت می‌کردند.

به گفته وزارت دادگستری، گرین وود در نقش خود به عنوان “توزیع کننده اصلی جهانی” شرکت رمزنگاری متقلب، ماهانه حدود 21.2 میلیون دلار (20 میلیون یورو) درآمد داشت. اعتقاد بر این است که بیش از 4 میلیارد دلار توسط OneCoin از سه میلیون نفری که در این بسته ها سرمایه گذاری کرده اند کلاهبرداری شده است.

ایگناتوا در ماه ژوئن به دلیل نقشش در این طرح در فهرست ده مورد تحت تعقیب برتر اداره تحقیقات فدرال قرار گرفت. او آزاد است و آخرین بار شناخته شده بود که در اکتبر 2017 به آتن، یونان سفر کرده است.
ویلیامز گفت درخواست گرین‌وود «پیام روشنی می‌فرستد» که وزارت دادگستری «به دنبال همه کسانی است که به دنبال سوء استفاده از اکوسیستم ارزهای دیجیتال از طریق کلاهبرداری هستند، مهم نیست چقدر بزرگ یا پیچیده هستید».

قرار است گرینوود در 5 آوریل 2023 در برابر قاضی منطقه ادگاردو راموس محکوم شود.

مقامات در جاهای دیگر افرادی را که با OneCoin و Ignatova درگیر هستند متهم کرده اند و سه شریک در آلمان به دلیل کلاهبرداری و پولشویی متهم هستند.

صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا