ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟ رمز ارزها یا ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی نوعی ارز دیجیتال است که از طریق کد ایجاد می شود. آن ها خارج از سیستم های بانکی و دولتی سنتی عمل می کنند. ارزهای رمزنگاری شده برای اطمینان از معاملات و تنظیم ایجاد واحدهای اضافی از رمزنگاری استفاده می کنند. بیت کوین، اصلی ترین و معروف ترین ارزهای دیجیتال، در ژانویه 2009 راه اندازی شد. امروز بیش از 2000 ارز رمزپایه به صورت آنلاین coinmarketcap در دسترس است.

ارزهای دیجیتال با ارزهای سنتی تفاوت چشمگیری دارند زیرا از فناوری بلاک چین برای ایجاد دفتر توزیع شده استفاده می کنند. با این وجود، هنوز هم می توانید آن ها را مانند سایر ارزها خریداری و بفروشید و همچنین می توانید با قیمت های مختلف ارزهای رمزپایه شده از طریق CFD معامله کنید.

ارزهای دیجیتال در ابتدا به منظور ارائه روش پرداخت جایگزین برای معاملات آنلاین طراحی شدند. با این حال، ارزهای رمزپایه هنوز برای همه معاملات به طور گسترده ای پذیرفته نیستند، زیرا برخی آن ها را بیش از حد ناپایدار می دانند که به عنوان روش پرداخت مناسب نیستند.

به عنوان یک ارز غیرمتمرکز، برای جلوگیری از نظارت و نفوذ دولت توسعه داده شد و در عوض بازارهای ارزهای رمزپایه توسط پروتکل اینترنت همتا به همتا کنترل می شوند.

قیمت ارز دیجیتال چیست؟

قیمت ارزهای دیجیتال به تغییرات مستمر در بازار ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrency) تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله عرضه و تقاضا، اخبار بازار، وضعیت اقتصادی، و تکنولوژی بلاکچین قرار دارد. ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین، اتریوم، و تتر از صرافی‌های مختلف در قیمت‌های متفاوتی خریداری یا فروخته می‌شوند. به عنوان مثال، بر اساس لیست کامل قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال از سایت ارزدیجیتال ایران ریچ قیمت بیت کوین به شکل پایین است.

اولین ارز دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی ها

بیت کوین به عنوان اولین ارز رمزپایه غیرمتمرکز شناخته می شود. و به ارزهای دیجیتال که بعد از بیت کوین به وجود آمدن را آلت کوین می گویند. بیت کوین مانند همه ارزهای رمزپایه، از طریق یک پایگاه داده معاملات بلاک چین کنترل می شود، که به عنوان یک دفتر توزیع شده عمومی عمل می کند.
بیت کوین توسط Satoshi Nakamoto ایجاد شده است – اینکه آیا این نام به یک فرد یا یک گروه اشاره دارد، ناشناخته است.

اولین ارز دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی ها
بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال

یکی از ویژگی های اکثر ارزهای دیجیتال این است که آن ها کمیاب و محدود بودن تعداد آن هاست و برخی از آن ها محدودیت مطلق در عرضه دارند. در نتیجه، در برخی موارد فقط تعداد محدودی از واحد پول در گردش است. به عنوان مثال انتظار نمی رود که تعداد بیت کوین از 21 میلیون عدد فراتر رود.
از طرف دیگر ارزهای رمزنگاری شده مانند اتریوم کمی متفاوت عمل می کنند. صدور 18 میلیون توکن اتریوم در سال محدود شده است که برابر با 25 درصد از عرضه اولیه است. محدود کردن عدد به آن مقدار بالاتری می دهد.

ویژگی های اصلی ارز دیجیتال چیست؟

تعدادی از اصول اساسی وجود دارد که بر استفاده از ارز دیجیتال شده، مبادله و معاملات حاکم است.

1- رمزنگاری

ارزهای رمزنگاری شده از چندین روش از رمزنگاری پیشرفته استفاده می کنند. در دنیای دیجیتال امروز اساساً مبتنی بر علوم کامپیوتر و نظریه ریاضی است. همچنین از علوم ارتباطات، فیزیک و مهندسی برق استفاده می شود.

دو عنصر اصلی رمزنگاری برای ارزهای رمزپایه اعمال می شود – هش و امضای دیجیتال:

Hashing: یکپارچگی داده ها را تأیید می کند، ساختار بلاک چین را حفظ می کند و جزئیات و معاملات حساب افراد را رمزگذاری می کند. همچنین پازل های رمزنگاری ایجاد می کند که استخراج بلوک را امکان پذیر می کند.
امضاهای دیجیتال: به فرد امکان می دهد تا بخشی از اطلاعات رمزگذاری شده را فاش کند بدون اینکه این اطلاعات را فاش کند.
با استفاده از ارزهای رمزپایه، این فناوری برای امضای معاملات پولی مورد استفاده قرار می گیرد و مالکیت آن را نشان می دهد.

2- فناوری بلاکچین چیست؟

بلاک چین دفتر مرکزی یا لیست غیرمتمرکز یا معاملات ارزهای رمزنگاری شده است. بلوک های تکمیل شده، متشکل از آخرین معاملات، ثبت شده و به بلاک چین اضافه می شوند. آن ها به ترتیب زمانی به عنوان یک سابقه باز، دائمی و قابل تأیید ذخیره می شوند.

شبکه ای از فعالان بازار که همیشه در حال پیشرفت هستند، بلاک چین ها را مدیریت می کنند و آن ها از پروتکل مشخصی برای اعتبارسنجی بلاک های جدید پیروی می کنند. هر”گره” یا رایانه متصل به شبکه به طور خودکار یک نسخه از بلاک چین را بارگیری می کند. این به همه امکان می دهد بدون نیاز به نگهداری سوابق مرکزی، معاملات را ردیابی کنند.

فناوری Blockchain رکوردی را ایجاد می کند که بدون توافق سایر شبکه ها قابل تغییر نیست. مفهوم بلاکچین به بنیانگذار بیت کوین، Satoshi Nakamoto نسبت داده می شود. این مفهوم الهام بخش برنامه های دیگر فراتر از پول نقد و ارز دیجیتال بوده است.

استخراج بلوک ارزهای دیجیتال

استخراج کوین ها روند پیوستن سوابق معاملات جدید به عنوان بلوک های بلاکچین است. در این فرآیند – با استفاده از بیت کوین به عنوان مثال – بیت کوین های جدید به استخراج کنندگان اعتبار داده می شوند و به تعداد کل کوین های در گردش اضافه می شوند.

استخراج به یک نرم افزار خاص نیاز دارد که برای حل معماهای ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد و این اعتبار معاملات قانونی را که بلوک ها را ایجاد می کند، معتبر می داند. این بلوک ها در فواصل منظم به دفتر عمومی (بلاک چین) اضافه می شوند. همان طور که نرم افزار معاملات را حل می کند، ماینر با مقدار مشخصی بیت کوین پاداش می گیرد. سخت افزار یک ماینر هرچه سریعتر بتواند مسئله ریاضی را پردازش کند، احتمال اعتبار سنجی معامله و کسب پاداش بیت کوین بیشتر است.

استخراج با دستگاه ارز دیجیتال چیست؟

دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال (ماینرها) دستگاه‌هایی هستند که برای حل مسائل محاسباتی پیچیده به منظور تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ها در شبکه‌های بلاک‌چین استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها از توان محاسباتی بالا برای انجام محاسبات پیچیده استفاده می‌کنند و به عنوان پاداش برای انجام این فعالیت، ارزهای دیجیتال دریافت می‌کنند.

نوع و مشخصات دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به علت تغییرات مستمر در تکنولوژی و بازار، به سرعت تغییر می‌کند. به همین دلیل، هنگام انتخاب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. نوع ارز دیجیتال: هر ارز دیجیتال ممکن است از نوع مختلفی از الگوریتم‌ها برای استخراج استفاده کند. به عنوان مثال، برای بیتکوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌شود و برای اتریوم از الگوریتم Ethash استفاده می‌شود. بنابراین، دستگاه‌هایی که برای استخراج ارزهای خاصی مناسب هستند را باید انتخاب کنید.
  2. قدرت محاسباتی (Hashrate): قدرت محاسباتی دستگاه، به عبارتی تعداد محاسباتی که در ثانیه انجام می‌دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه‌های با قدرت محاسباتی بیشتر توانایی حل مسائل پیچیده تر و بهبود سرعت استخراج را دارند.
  3. مصرف انرژی: استخراج ارزهای دیجیتال به مصرف انرژی زیادی نیاز دارد. بنابراین، مصرف انرژی دستگاه‌ها نیز یک عامل مهم در انتخاب آنهاست. دستگاه‌هایی که کارآیی بهتری با مصرف کمتر انرژی دارند، معمولاً ترجیح می‌شوند.
  4. هزینه و بازگشت سرمایه: هزینه‌ی خرید و نصب دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال درنظر گرفته شده و بازگشت سرمایه (ROI) نیز بررسی می‌شود. معمولاً این بازگشت سرمایه به مدت زمانی محدود محاسبه می‌شود تا مشخص شود که دستگاه در چه مدت زمانی هزینه خرید خود را جبران می‌کند و سودآور می‌شود.
  5. سازنده دستگاه: از تولیدکنندگان معتبر و معروف دستگاه‌ها خرید کنید. انتخاب دستگاه‌های با کیفیت اهمیت دارد تا عملکرد پایداری داشته باشید.
  6. منابع حرارتی و خنک‌کننده: دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال معمولاً گرما تولید می‌کنند. لذا، اطمینان حاصل کنید که محل نصب دستگاه‌ها مناسب است و از خنک‌کننده‌ها استفاده کنید.

به علاوه، توجه داشته باشید که با توجه به رشد تکنولوژی و تغییرات در بازار، انتخاب دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند پژوهش دقیق و به‌روزرسانی مداوم است.

انواع ارز دیجیتال
انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال بر اساس ویژگی‌ها و کاربردهای مختلف به دسته‌بندی‌های متفاوت تقسیم می‌شوند. این دسته‌بندی‌ها به عنوان گروه‌های مختصری از ارزهای دیجیتال با ویژگی‌های مشابه عمل می‌کنند. به عنوان مثال، در دسته‌بندی پول‌های دیجیتالی، ارزهای بیت‌کوین (BTC)، لایت‌کوین (LTC)، دوجکوین (DOGE) وجود دارند. همچنین، ارزهای دیجیتال به دسته‌های مختلفی مانند ارزهای معاملاتی، ارزهای پلتفرمی، ارزهای مالیاتی و غیره تقسیم می‌شوند. هر دسته از ارزهای دیجیتال دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود است و در طی زمان، تنوع ارزهای دیجیتال در بازار رشد یافته است.

ارزهای رمزپایه اصلی

ارزهای رمزپایه اصلی گروهی از ارزهای دیجیتال هستند که در بازار ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrency) نقش اصلی و برجسته دارند. برخی از این ارزها عبارتند از:

بیت کوین bitcoin

بیت کوین (bitcoin) به عنوان اصلی ترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال شده شناخته می شود. Satoshi Nakamoto، یک شخص یا گروهی از افراد تحت عنوان، آن را در سال 2009 ایجاد کرده است.
تا دسامبر 2017، حدود 16.7 میلیون بیت کوین در گردش بود (ممکن است تعداد محدود 21 میلیون موجود باشد). معامله گران می توانند بیت کوین را از طریق صرافی خریداری کرده و از طریق CFD در مورد حرکت قیمت آن حدس بزنند.

اتریوم Ethereum

اتریوم Ethereum در دنیای ارزهای رمزنگاری شده نسبتاً جدید است. در سال 2015 راه اندازی شد و در زمان نوشتن مقاله در حال حاضر دومین شبکه ارز دیجیتال است. این عمل به روشی مشابه شبکه بیت کوین انجام می شود و به افراد امکان می دهد از طریق یک شبکه باز توکن هایی را ارائه دهند که ارزش را نشان می دهند.

به توکن ها اتر ETHER گفته می شود و این همان چیزی است که به عنوان پرداخت در شبکه استفاده می شود. با این حال، استفاده اصلی Ethereum این است که به جای قراردادی هوشمند، به عنوان قراردادهای هوشمند عمل کند. قراردادهای هوشمند، اسکریپت های کد هستند که می توانند در زنجیره بلوک اتریوم مستقر شوند. محدودیت اتر نیز کمی متفاوت با بیت کوین است. عرضه سالانه 18 میلیون اتر است که برابر با 25 درصد از مقدار اولیه عرضه است.

بیت کوین کش bitcoin cash

بیت کوین کش (bitcoin cash) یک ارز رمزپایه و شبکه پرداخت است که در نتیجه یک هارد فورک با بیت کوین در دسامبر 2017 ایجاد شده است. هارد فورک هنگامی اتفاق می افتد که اعضای جامعه ارزهای رمزپایه اختلاف نظر داشته باشند، معمولاً در مورد پیشرفت نرم افزارهای استفاده شده در شبکه اتفاق می افتد.

در این مورد اختلاف نظر در مورد پیشنهادی برای افزایش اندازه بلوک وجود داشت. بعد از یک فورک، بلاک چین به دو قسمت تقسیم می شود و به تصمیم گیری با کدام ارز رمزنگاری شده به استخراج کنندگان و جامعه گسترده تر می رسد. هنگامی که هارد فورک بیت کوین اتفاق افتاد،

لایت کوین Litecoin

لایت کوین (Litecoin) یک ارز رمزنگاری همتا به همتا است که توسط چارلی لی (کارمند سابق گوگل) در سال 2011 راه اندازی شد. این کوین یک بیت کوین اسپین آف اولیه یا “altcoin” بود و در ابتدا برای معاملات با ارزش کمتر از معاملات انجام شده استفاده می شد بیت کوین به بیان فنی، تقریباً یکسان با بیت کوین ایجاد شده است، اما تفاوت های قابل توجهی دارد.

به عنوان مثال، لایت کوین می تواند بلوک ها را چهار برابر سریع تر از بیت کوین پردازش کند. همچنین برای استخراج به فناوری پیشرفته تری نیاز است، اما تعداد کل کوین های موجود دارای ظرفیت بزرگتری هستند- در حال حاضر 84 میلیون کوین تنظیم شده است که چهار برابر بیشتر از بیت کوین است.

ریپل Ripple

ریپل (Ripple) شبکه ای است که انتقال هر ارز (اعم از ارزهای تاسیس شده و ارزهای رمزپایه) را در سراسر جهان امکان پذیر می کند. هدف آن اطمینان از انتقال ایمن، سریع و کم هزینه از طریق شبکه، بدون خطر تقلب یا برگشت هزینه است. این شبکه بسیار سریع تر از بیت کوین است- فقط در چند ثانیه قادر به انجام معاملات است. هزینه معامله و جابه جایی آن نیز بسیار کمتر است که یکی از دلایلی است که ریپل به طور فزاینده ای توسط بانک ها برای تسویه حساب پذیرفته شده است. Ripple همچنین نامی است که به ارز رمزپایه بومی (XRP) استفاده می شود و در تمامی استفاده می شود.

این ارزها تنها نمونه‌هایی از ارزهای رمزپایه اصلی هستند و با توجه به پویایی بازار، لیست ممکن است در آینده تغییر کند. برای جزئیات بیشتر می‌توانید به منابع معتبری مانند Coindesk، Investopedia و Cryptoslate مراجعه کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال چیست؟

خرید و فروش ارز دیجیتال یا همان ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrency) به تبادل دارایی‌های دیجیتال بین افراد و یا نهادها از طریق پلتفرم‌های مختلف می‌پردازد. این ارزها بر اساس فناوری بلاکچین کار می‌کنند و به کمک رمزنگاری، تأمین امنیت تراکنش‌ها و تأیید آنها را انجام می‌دهند.

ارزهای دیجیتال معمولاً به صورت دیجیتال و آنلاین تجارت می‌شوند و در بازارهای مختلفی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال (Cryptocurrency Exchanges) قابل خرید و فروش هستند. برخی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال عبارتند از بیتکوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، ریپل (Ripple)، لایتکوین (Litecoin) و غیره.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال می توانید از صرافی ایرانی ارز دیجیتال و صرافی خارجی ارز دیجیتال استفاده کنید.

ترید ارز دیجیتال چیست؟
ترید ارز دیجیتال چیست؟

ترید ارز دیجیتال چیست؟

ترید ارز دیجیتال چیست؟ ترید به معنای خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده در بازار ارزهای دیجیتال به منظور کسب سود از تفاوت قیمت‌ها در زمان مختلف است. این فرآیند نیازمند تحلیل دقیق بازار، مدیریت ریسک، و استراتژی‌های متنوع است.

سایت ایران ریچ اطلاعات مفیدی در زمینه آموزش ترید ارز دیجیتال ارائه می‌کند. در بخش آموزش ترید و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، شما می‌توانید با مفاهیم پایه‌ای ترید و راهنمایی‌های کاربردی آشنا شوید.

همچنین، تحلیل تکنیکال در ترید ارزهای دیجیتال نیز در این سایت به شما کمک می‌کند تا از طریق تحلیل نمودارها و الگوهای قیمتی، تصمیم‌گیری بهتری در ترید داشته باشید.

دوره رایگان ترید از صفر تا صد به صورت رایگان در سایت ایران ریچ

آینده بازار ارز دیجیتال چیست؟

بازار ارز دیجیتال یکی از پدیده‌های جذاب و پرطرفدار در دنیای اقتصاد و فناوری است که به سرعت در حال توسعه و تغییر است. از بیت‌کوین به اتریوم، ارزهای دیجیتال به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری و تبادل معاملاتی جذاب برای افراد و شرکت‌ها در سراسر جهان وارد صحنه شده‌اند. اما آینده بازار ارز دیجیتال چگونه خواهد بود؟

با توسعه بازار ارز دیجیتال، یکی از نگرانی‌های اصلی افراد و شرکت‌ها، امنیت تبادلات و نگهداری ارزهای دیجیتال خواهد بود. در آینده، تکنولوژی‌های رمزنگاری پیشرفته‌تری توسعه داده خواهند شد تا از تهدیدهای امنیتی جلوگیری کنند.

تکنولوژی زنجیره‌بلوک، پایه‌ای اساسی در تکنولوژی ارزهای دیجیتال، به شکل گسترده‌تری در صنایع مختلفی مانند مالی، بهداشت و حتی خودروسازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. استفاده از تکنولوژی زنجیره‌بلوک به کاهش وابستگی به واسطه‌ها در معاملات منجر می‌شود و در نتیجه هزینه‌های مرتبط با تراکنش‌ها را به شدت کاهش خواهد داد. زنجیره‌بلوک با امکان ردیابی دقیق تراکنش‌ها، به شفافیت بیشتر در تبادلات ارزی کمک می‌کند و از احتمال فساد و تقلب کاسته می‌شود.

با گسترش جهانی شدن، استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت بین‌المللی به مراتب رواج یافته و به عنوان راهی جدید برای انجام معاملات بین مرزها مطرح خواهد شد. پیش‌بینی دقیق در بازار ارز دیجیتال چالش‌برانگیز است، اما با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته و رشد پایدار، این بازار به احتمال زیاد همچنان در مسیر رشد قرار خواهد گرفت.

در پایان ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال یک نوع پول مجازی است که بر اساس فناوری بلاکچین و رمزنگاری ایجاد می‌شود و به صورت آنلاین و بدون نیاز به واسطه‌های مالی مرکزی مانند بانک‌ها تراکنش‌های مالی را امکان‌پذیر می‌سازد.

4/5 - (4 امتیاز)

سینا صفری

من هدف خودم را آموزش به دیگران قرار دادم و همیشه عاشق یادگیری و یاد دادن بودم و به عنوان هدف مهم زندگیم سایت ایران ریچ را با تیمی قدرتمند برای علاقمندان به ارزهای دیجیتال و بلاکچین طراحی کردیم. در ایران ریچ همراه با بهترین آموزش دهندگان اتفاقات قشنگی رو برای حوزه مالی هموطنان ایرانی ایجاد کرده‌ایم. + علاقمند به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال و فناوری‌های روز دنیا + مشاور ارشد فعالیت در حوزه رمز ارزها و فناوری دیفای + کارشناس متخصص در زمینه معاملات مالی و معاملات آتی در بزرگترین صرافی‌های کریپتوکارنسی + برگزار کننده ورکشاپ‌ها و همایش های مختلف درباره مبانی ارزهای دیجیتال و کسب درآمد دلاری از آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا