coinex register
کندل شناسی

آموزش کامل کندل شناسی (کندل استیک) در تحلیل تکنیکال

اگر به عنوان یک تازه وارد در ترید یا سرمایه گذاری ورود کرده اید، خواندن نمودارها می تواند یک کار ترسناک باشد. برخی به احساس ذهنی خود اعتماد می کنند و براساس شهود خود سرمایه گذاری می کنند. اگرچه این استراتژی ممکن است به طور موقت در یک فضای صعودی بازار کار کند، اما به احتمال زیاد در طولانی مدت این کار را نخواهد کرد. شناخت نمودار ها و کندل شناسی و استفاده درست از کندل ها می تواند همراه قدرتمندی برای موفقیت شما در انواع تحلیل های شما خواهد بود.

کندل شناسی چیست؟

نمودار کندل استیک نوعی نمودار مالی است که به صورت گرافیکی حرکت قیمت یک دارایی را برای یک بازه زمانی مشخص نشان می دهد. همان طور که از نامش پیداست، از شمع ساخته شده است که هر یک شمع نشان دهنده زمان یکسانی است. شمعدان ها (کندل ها) می توانند تقریباً هر دوره از ثانیه ها تا سال را نشان دهند.

تاریخچه کندل استیک

تاریخچه نمودارهای کندل استیک به حدود قرن هفدهم برمی گردد. ایجاد آن ها به عنوان یک ابزار نمودار سازی اغلب به یک تاجر برنج ژاپنی به نام Homma اعتبار می یابد. ایده های او احتمالاً همان چیزی بود که پایه و اساس آنچه امروزه به عنوان نمودار کندلی مدرن استفاده می شود را فراهم آورد. یافته های هوما توسط بسیاری، به ویژه توسط چارلز داو، یکی از پدران تجزیه و تحلیل فنی مدرن، تصحیح شد.

در حالی که از نمودارهای کندل استیک می توان برای تجزیه و تحلیل انواع دیگر داده ها استفاده کرد، اما بیشتر آن ها برای سهولت در تحلیل بازارهای مالی به کار می روند. به درستی استفاده می شود ، ابزاری است که می تواند به معامله گران کمک کند تا احتمال نتایج را در حرکت قیمت ارزیابی کنند. آنها می توانند مفید باشند زیرا به تریدر ها و سرمایه گذاران امکان می دهد ایده های خود را بر اساس تجزیه و تحلیل خود از بازار شکل دهند. کندل استیک در بازارهای مالی و انواع بورس و فارکس و حتی کریپتوکارنسی استفاده می شود.

چرا الگوهای کندل استیک کار می کنند؟


تریدر ها اغلب به اشتباه معتقدند که این الگوها خود بازارها را هدایت می کنند. اولین نکته مهمی که باید بدانید این است که شما نمی توانید با کندل ها مانند الگوهای طرح اولیه رفتار کنید، همان چیزی است که 99٪ از کل وب سایت های تجاری به شما آموزش می دهند. این فقط اشتباه است!

تنها هنگامی که یک معامله گر بداند چگونه «کندل را بخواند»، می تواند درک کند که الگوها در مورد پویایی بازار، رفتار معامله گران و کنترل خریداران یا فروشندگان به او چه می گویند. معامله گر که می تواند مسیر قیمت را دنبال کند و می داند چگونه تفکر سایر بازیکنان مالی را تفسیر کند، می تواند با خواندن نمودارهای خود مانند یک حرفه ای، از این دانش استفاده کرده و از اقدام قیمت به نفع خود استفاده کند.

آناتومی و ساختار کندل

اجزای یک کندل
اجزای یک کندل

هر کندل از یک نقطه شروع و یک نقطه خروج قیمتی تشکیل شده است. اگر قیمت شروع شدن در کندل و یا بسته شدن در قیمت حداکثر نباشد سایه ها به وجود می آیند. به فاصله بین قیمت شروع و پایان بدنه کندل می گویند.

کندل های صعودی و نزولی

bullish and bearish candle

کندل صعودی: اگر قیمت بسته شدن کندل از قیمت باز شدن آن بالا تر باشد کندل صعودی است.
کندل نزولی: اگر قیمت بسته شدن کندل از قیمت باز شدن آن پایین تر باشید کندل نزولی است.

الگو های تک کندلی در کندل شناسی

الگو مرد دار آویز

الگوی مرد دار آویز
الگوی مرد دار آویز

کندل استیک در طی روند صعودی رخ می دهد و هشدار می دهد که ممکن است قیمت ها شروع به کاهش کنند. شمع از یک بدنه کوچک، یک سایه بلند پایین و سایه بالایی کم یا بدون آن تشکیل شده است. مرد دار آویز نشان می دهد که علاقه فروش شروع به افزایش می کند. برای اینکه این الگو معتبر باشد، کندل دنبال مرد آویزان باید قیمت کاهش دارایی را ببیند.

الگوی چکش

الگوی چکش
الگوی چکش

چکش یک الگوی قیمت در نمودار کندل است که هنگامی رخ می دهد که یک اوراق بهادار به طور قابل توجهی پایین تر از شروع خود عمل می کند، اما در مدت زمان نزدیک به قیمت ورود تجمع می کند. این الگو کندلی به شکل چکش تشکیل می دهد که در آن سایه پایین حداقل دو برابر اندازه بدن واقعی است. بدنه شمع تفاوت بین قیمت باز و بسته را نشان می دهد ، در حالی که سایه قیمت های پایین و بالا را نشان می دهد.

الگو مارابوزو قرمز

کندل قرمز و بلندی که فاقد سایه بالایی و پایینی است و زمانی شکل می گردد قیمت بالایی برابر قیمت آغازین و قیمت پایانی برابر قیمت پایینی باشد. که نشانگر این است که فروشندگان، از اول تا آخر معامله کنترل بازار را در دست گرفته اند.

برای استفاده از این الگو حتما نیاز به تایید سایر کندل هاست. در مورد ادامه دهنده و یا بازگشتی بودن روند این الگو فقط بستگی به وضعیت رفتار بازار دارد.

الگو مارابوزو سبز

الگوی مارابوزوی سبز
الگوی مارابوزوی سبز

کندل سبز و بلندی که فاقد سایه بالایی و پایینی است و زمانی شکل می گردد قیمت بالایی برابر قیمت پایانی و قیمت آغازین برابر قیمت پایینی باشد. که نشانگر این است که خریداران، از اول تا آخر معامله کنترل بازار را در دست گرفته اند.

برای استفاده از این الگو حتما نیاز به تایید سایر کندل هاست. در مورد ادامه دهنده و یا بازگشتی بودن روند این الگو فقط بستگی به وضعیت رفتار بازار دارد.

الگو های دو کندلی در کندل شناسی

الگوی پوشای صعودی

الگوی پوشا صعودی یک الگوی برگشتی دو کندلی است. کندل دوم، بدون توجه به طول سایه های دم، بدن واقعی اولین را کاملاً “پوشش می دهد”. الگوی Bullish Engulfing در روند نزولی ظاهر می شود و ترکیبی از یک کندل قرمز و به دنبال آن کندل سبز بزرگتر است. در روز دوم الگو ، قیمت پایین تر از پایین ترین قیمت قبلی باز می شود، با این وجود فشار خرید قیمت را به سطح بالاتری نسبت به بالاترین قیمت افزایش می دهد و در نهایت با یک برد آشکار برای خریداران به اوج خود می رسد. توصیه می شود وقتی که قیمت بالاتر از حد کندل پوشش داد حرکت کرد – به عبارتی دیگر اگر روند معکوس روند نزولی تأیید شود، به یک موقعیت طولانی وارد شوید.

الگوی پوشای نزولی

الگوی پوشای نزولی یک الگوی نمودار فنی است که نشانگر پایین آمدن قیمت است. این الگو از یک کندلی رو به بالا (سفید یا سبز) و به دنبال آن کندلی بزرگ رو به پایین (سیاه یا قرمز) تشکیل شده است که کندل کوچکتر را خیز گرفته یا “پوشش می دهد”. این الگو می تواند مهم باشد زیرا نشان می دهد فروشندگان از خریداران پیشی گرفته اند و با شدت بیشتری قیمت را پایین می آورند (کندل پایین) از آنچه خریداران قادر به بالا بردن آن بودند (کندل بالا).

الگوی ابر سیاه

dark cload cover
dark cload cover

یک الگوی کندل استیک بازگشتی است که در آن یک کندل رو به پایین (معمولاً سیاه یا قرمز) در بالای قسمت کندل قبلی بالا (معمولاً سفید یا سبز) باز می شود و سپس در زیر نقطه میانی کندل بالا بسته می شود.

این الگوی برای تریدر ها قابل توجه است زیرا تغییر جهت یک حرکت را از سمت بالا به سمت پایین نشان می دهد. البته در نظر بگیرید برای استفاده از این الگو همواره باید منتظر تایید کندل سوم کاهشی باشید.

الگوی نفوذی

یکی از الگوهای مهم در کندل شناسی الگوی نفوذی است که نشان دهنده یک برگشت احتمالی کوتاه مدت از یک روند نزولی به یک روند صعودی می باشد. بستن باید یک کندل باشد که حداقل نیمی از طول رو به بالا بدن کندل قرمز روز قبل را پوشش دهد.

الگوی هارامی

الگوی هارامی
الگوی هارامی

الگوی هارامی یا باردار شامل دو کندلی است که یکی بلند است که در نقش مادر و دیگری کوچک است که در دل کندل بزرگ تر قرار دارد. ظهور این دو کندل در کنار هم نشان دهنده کند شدن روند و احتمالا تغییر روند است. البته در مواردی هم امکان ادامه دهنده بودن روند را نشان می دهد پس برای استفاده از این الگو باید به رفتار بعدی بازار دقت کنید تا جهت بازار را درست تشخیص دهید.

الگوی هارامی نزولی

الگوی هارامی نزولی
الگوی هارامی نزولی

الگوی هارامی نزولی در انتهای یک روند صعودی تشکیل می شود. کندل اول صعودی است که تمامی کندل بعدی خود را پوشش داده است. سایه ها در این الگو تاثیر خاصی ندارند اما خارج نشدن سایه های کندل دوم از بدنه کندل اول می تواند به اعتبار این الگو اضافه کند.

الگوی هارامی صعودی

الگوی هارامی صعودی
الگوی هارامی صعودی

الگوی هارامی صعودی در انتهای یک روند نزولی تشکیل می شود و هشداری برای تغییر روند در نمودار به ما می دهد. کندل اول قرمز است که تماما کندل دوم را پوشش داده است. مانند هارامی نزولی نیز سایه تاثیر خاصی در این الگو ندارند اما اگر سایه های کندل دوم توسط کندل اول پوشش داده شوند الگو اعتبار بیشتری دارد.

الگوی هارامی کراس

الگوی هارامی کراس

این الگو شباهت زیادی به الگوی های هارامی قبلی دارد با این تفاوت که بدنه کندل دوم به صورت دوجی است. در نظر بگیرید که هارامی کراس برای دو روند صعودی و نزولی می تواند تشکیل شود.

الگو های سه کندلی در کندل شناسی

الگوی ستاره صبحگاهی

morning star
morning star

ستاره صبحگاهی یک الگوی کندلی متشکل از سه کندل است که توسط تحلیل گران فنی به عنوان یک نشانه صعودی تفسیر می شود.ستاره صبحگاهی به دنبال یک روند نزولی شکل می گیرد و این نشان دهنده شروع یک صعود به سمت بالا است.معامله گران برای شکل گیری یک ستاره صبحگاهی مراقب هستند و سپس با استفاده از شاخص های اضافی به دنبال تأیید هستند.

الگوی ستاره عصرگاهی

در کندل شناسی Evening Star یک الگوی است که توسط تحلیل گران فنی برای تشخیص اینکه زمانی روند رو به عقب است استفاده می شود. این یک الگوی کندل نزولی است که از سه کندل تشکیل شده است: کندل بزرگ سبز ، کندل ستاره کوچک و کندل قرمز.

الگوهای Evening Star با اوج روند افزایشی قیمت همراه هستند و این نشان می دهد که روند صعودی در حال پایان است. نقطه مقابل ستاره عصرگاهی، الگوی ستاره صبحگاهی است که به عنوان یک شاخص صعودی در نظر گرفته می شود.

الگوی ستاره ثاقب

shooting star

ستاره ثاقب کندلی نزولی است، دارای سایه بالایی بلند، سایه پایین کم یا بدون سایه، و یک بدنه کوچک است. بعد از یک روند صعودی ظاهر می شود. به بیان متفاوت، یک ستاره ثاقب نوعی کندل است که با باز شدن امنیت ایجاد می شود، پیشرفت چشمگیری می کند، اما دوباره به نزدیکی خودش برسد.

برای اینکه کندل به عنوان یک ستاره ثاقب در نظر گرفته شود، شکل گیری باید در هنگام پیشبرد قیمت ظاهر شود. هم چنین فاصله بین بالاترین قیمت روز و قیمت شروع باید بیش از دو برابر بدنه ستاره ثاقب باشد. زیر بدنه واقعی نباید سایه ای وجود داشته باشد.

الگوی چکش برعکس

inverted hammer

شکل گیری کندل وارونه عمدتا در پایین روند نزولی رخ می دهد و می تواند به عنوان یک هشدار در مورد الگوی بازگشتی بالقوه عمل کند. آن چه در کندل بعدی پس از الگوی چکش معکوس اتفاق می افتد، ایده ای است که به معامله گران می دهد که آیا قیمت ها بالاتر یا پایین می روند.

الگوی ساندویچ استیک

ساندویچ استیک
ساندویچ استیک

الگوی کندل ساندویچ استیک از جمله الگوهای بازگشتی صعودی است که در انتهای روند نزولی موجب توقف روند و احتمالا آغاز افزایش قیمت می گردد. اعضای تشکیل دهنده این الگو سه کندلی می باشد که قیمت آغازین هر کدام از قیمت پایانی کندل قبل از خود بیشتر است.

1- بازار دارای روند نزولی باشد.
2- کندل اول مارابوزو تشکیل شود
3- کندل دوم صعودی و در بالای قیمت پایانی کندل اولی باز می شود و نقطه آغازین آن فراتر از نقطه پایانی کندل قبلی قرار دارد.

سایر الگوهای کندل استیک

الگوی فرار نزولی

فرار نزولی

این الگو از جمله الگوی های بازگشتی است که در انتهای یک روند صعودی موجب توقف روند و آغاز ریزش می شود. اعضای تشکیل دهنده این الگو 5 کندل است که اولین کندل صعودی بلند و سپس سه کندل صعودی کوتاه و در نهایت کندل آخری نزولی تشکیل می شود.

شکاف رو به بالا نشان دهنده حرکت صعودی است اما تشکیل چند کندل صعودی کوچک حاکی از قدرتمند نبودن روند صعودی می باشد. با تشکیل یک کندل قرمز و بلند سناریو ضعیف بودن بازار قوت می گیرد و به احتمال زیاد ریزش اتفاق می افتد.

الگوی فرار صعودی

فرار صعودی
فرار صعودی

این الگو از جمله الگوی های بازگشتی است که در انتهای یک روند نزولی موجب توقف روند و آغاز صعود می شود. اعضای تشکیل دهنده این الگو 5 کندل است که اولین کندل نزولی بلند و سپس سه کندل نزولی کوتاه و در نهایت کندل آخری صعودی تشکیل می شود.

شکاف رو به بالا نشان دهنده حرکت نزولی است اما تشکیل چند کندل نزولی کوچک حاکی از قدرتمند نبودن روند نزولی می باشد. با تشکیل یک کندل سبز و بلند سناریو ضعیف بودن بازار قوت می گیرد و به احتمال زیاد صعود اتفاق می افتد.

الگوی بازگشت کبوتری

الگوی بازگشت کبوتری

این الگو در یک بازار نزولی با فشار فروش زیاد است به نحوی که یک کندل نزولی بلند تشکیل می گردد اما کندل دوم طوری تشکیل می شود که حاکی از فروکش نمودن معاملات فروش است.

در نظر بگیرید که این الگو الزاما به معنای بازگشت روند نیست. بلکه با تایید آن می توان به صعود قیمت امیدوار بود.

الگوی نردبان کف

الگوی نردبان کف
الگوی نردبان کف

این الگو از جمله الگوهای بازگشتی است که در انتهای یک روند نزولی تشکیل می شود دارای 5 کندل با مشخصات بالا می باشد که ابتدا سه کندل نزولی پشت سر هم می آیند و سپس یک کندل چکش برعکس نزولی تشکیل می شود و در نهایت یک کندل بلند سبز رنگ به وجود می آید.

شکاف قیمت(گپ قیمتی) و افزایش حجم معاملات از پارامتر های مهمی هستند که به این الگو اعتبار می بخشند.

سوالات متداول درباره کندل شناسی

4.9/5 - (31 امتیاز)

آرون گروپ

سینا صفری

من هدف خودم را آموزش به دیگران قرار دادم و همیشه عاشق یادگیری و یاد دادن بودم و به عنوان هدف مهم زندگیم سایت ایران ریچ را با تیمی قدرتمند برای علاقمندان به ارزهای دیجیتال و بلاکچین طراحی کردیم. در ایران ریچ همراه با بهترین آموزش دهندگان اتفاقات قشنگی رو برای حوزه مالی هموطنان ایرانی ایجاد کرده‌ایم. + علاقمند به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال و فناوری‌های روز دنیا + مشاور ارشد فعالیت در حوزه رمز ارزها و فناوری دیفای + کارشناس متخصص در زمینه معاملات مالی و معاملات آتی در بزرگترین صرافی‌های کریپتوکارنسی + برگزار کننده ورکشاپ‌ها و همایش های مختلف درباره مبانی ارزهای دیجیتال و کسب درآمد دلاری از آن

‫9 دیدگاه ها

 1. با سلام وخسته نباشید .
  ممنونم از حسن نیت شما ….وتشکر از وقتی که برای اموزش صرف میکنید .خدای مهربان اهداف متعالی دیگری را پیش روی شما قرار دهد .

  1. سلام حسین جان وقت بخیر
   امیدوارم حالت عالی باشه عزیز

   هر کندل نشون دهنده یه بازه زمانی مشخص هستش که شما از داخل تریدینگ ویو میتونید از منو بالا تغییر بدید که تایم فریم برای هر کندل چقدر باشه.

   نکته دوم: بستگی به این داره که سبک تریدینگ شما داره که چه تایم فریمی استفاده کنید معمولا ما پیشنهاد میدیم تحلیل ها رو روی 1 روزه یا 4 ساعته انتخاب کنید و ترید خودتون رو در بازه 15 دقیقه پیاده سازی کنید. اما بازم بسته به استراتژی شخصی خودتون داره
   سوالی داشتین و صمیمانه در خدمت شما هستم

   موفق باشی گل ❤

  1. سلام محمد جان
   وقت بخیر
   ممنونم از توجه نظرت داداش
   حتما قسمت های جدید رو اضافه می کنیم.
   موفق باشی گل

  2. اگر شما مطلبی را میدانید …..صعه صدر داشته باشید ……شاید کسی دانشی نسبت به اون موضوع نداشته باشد ….این چه طرز حرف زدنه ……بنده که مهندس هستم وارشد .این چیزارو نمیدونستم . اصلا نمیدونستم کندل صعودی ….غیره چی چی هست … پس بع زحمتهایی که یک نفر میکشد ارزش قائل باشیم .

 2. سلام
  ای کاش توضیحاتی به این خوبی رو توی ویدئو بصورت تصویری نشون میدادین که دقیقا جابیوفته اونطوری فوق العاده میشد.
  ممنون

  1. علی عزیز تیم ایران ریچ با تمام تلاش خودتون سعی می کنه بهترین هارو برای شما فراهم کنه و دوره های آموزشی مختلفی رو برای شما عزیزان آماده میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا