دسته‌بندی نشده

کوین Coin چیست؟ تعریف کامل کوین دیجیتالی

کوین، ارز رمزنگاری شده یا پول نقدی دیجیتال است که مستقل از هر بلاکچین یا سیستم عامل دیگری می باشد. به این معنی که بلاکچین اختصاصی خود را دارد و به صورت مستقل بر روی آن کار می کند.

کوین Coin چیست؟

برخلاف توکن ارز های رمزنگاری شده ، کوینها در عملکردهای مختلف سودمند نیستند، مانند رای گیری های مختلف در یک جامعه (انتخابات) یا نشان دادن ظرفیت ذخیره سازی در یک فضای ذخیره سازی غیر متمرکز ابری. در عوض، یک کوین با زنجیره بلوکی مستقل خود کار می کند و مانند پول بومی در یک سیستم مالی خاص عمل می کند. بر این اساس، یک کوین اساساً به عنوان وسیله مبادله یا ذخیره در یک شبکه اقتصادی دیجیتال استفاده می شود. بیشتر بلاکچین ها به عنوان یک دفتر توزیع نشده و غیرمتمرکز کار می کنند. این بلاکچین ها هر معامله را ردیابی و آن را تأیید می کنند و کوین های بومی آنها فقط بین شرکت کنندگان این شبکه خاص قابل انتقال می باشد.

پس می توان گفت که تفاوت اصلی این دو در شبکه بلاکچین می باشد که کوین ها دارای شبکه بلاکچین اختصاصی می باشند ولی توکن ها فاقد این شبکه می باشند و بر روی بلاکچین های دیگر فعالیت می کنند.

یک کوین به عنوان یک واحد ارز بسته به شرایط فعلی بازار و با ارزش توافق شده قابل معامله می باشد. گاهی اوقات می توان آن را با یک کوین یا ارز دیجیتال دیگری که به بلاک چین دیگر منتقل می شود، یا از طریق مبادله ارز رمزنگاری شده یا از طریق نقل و انتقالات خصوصی (مانند معاملات همتا به همتا و OTC) مبادله کرد. مبادلات غیرمتمرکز و مبادلات اتمی نیز گزینه های مناسبی برای تجارت کوین ها و رمز ارز ها می باشند.

مثالی برای تفاوت کوینها و توکنها

اگر قرار باشد تفاوت کوین و توکن را با مثالی شرح دهیم به این مثال توجه کنید.

گفتیم کوین ها مانند پول بومی استفاده می شوند اما توکن ها زمینه فعالیت خود را دارند، یک توکن کاربردی است یک توکن برای رای دادن یک توکن برای سهم دادن.

پس اگر شما یک توکن کاربردی در زمینه پرداخت آنلاین مواد غذایی داشته باشید به طور مثال فقط می توانید باهاش پس از خرید غذا مبلغ را با این توکن پرداخت کنید. اما اگر یک کوین داشته باشید هم می توانید مبلغ غذا را پرداخت کنید و هم به مسفارت بروید و هم بلیط سینما خود را پرداخت کنید.

کوین در تمام زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد اما توکن در زمینه خاصی استفاده می شود و نه بیشتر.

کوین های ICO

بسیاری از شرکت های نوپا در صنعت بلاکچین تصمیم به جمع آوری کمک های مالی مختلف قبل از ساخت بلاکچین شخصی خود دارند و این اغلب از طریق فروش گسترده اولیه کوین (ICO) انجام می شود. بیشتر رویدادهای جمع آوری کمک مالی ICO در بالای شبکه اتریوم انجام می شود و از طریق پروتکل Ethereum Token Standard (که به آن ERC20 نیز گفته می شود) توکن صادر می کند. این بدان معناست که این شرکت ها به جای صدور کوین بومی خود، تصمیم گرفتند توکن دیجیتالی ایجاد کنند که در بالای شبکه بلاک چین موجود منتشر شود.

معمولاً این توکن های ICO در ازای بیت کوین یا اتریوم ارائه می شوند، اما برخی از استارت آپ ها نیز در هنگام جمع آوری کمک مالی، ارز فیات یا سایر ارزهای رمزپایه را به عنوان سیستم پرداختی قبول دارند. در برخی موارد، توکن ها نماینده پروژه های آینده می باشند و قرار است هنگام بکار گیری نهایی بلاک چین، به جای کوین های بومی عوض می شوند و جایگزین آن ها می شوند.

آیا اتریوم کوین است یا توکن؟

با توجه به این که اتریوم شبکه بلاکچین مخصوص خود را دارد پس توکن به حساب نمی آید. نکته اصلی اینجاست که اتریوم بستری می باشد که توکن های بسیار زیادی روی این بستر قرار گرفته و فعالیت می کنند.

ERC_20 از جمله این توکن ها می باشد که به آن اشاره کردیم.

نتیجه گیری

همان طور که در قسمت بالا مطالعه کردید به تفاوت های Coin و توکن اشاره کردیم.

توکن ها کاربرد های بسیار بیشتری دارند و در موارد بسیار زیادی مانند توکن های امنیتی، توکن های دارایی و توکن های انعطاف پذیر یا NFT ها که در مقاله توکن چیست به آن ها اشاره خواهیم کرد.

سوالات متداول

صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا