تحلیل تکنیکالکندل شناسی

دوجی سنجاقک Dragonfly Doji چیست؟

دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) نوعی از الگوی شمعی است که بسته به فعالیت قیمتی، می‌‌تواند نشانه‌‌ای از یک بازگشت احتمالی قیمت رو به پایین یا رو به بالا باشد. پس به کندلی که در آن قیمت باز و بسته شدن باهم برابر باشند و فاقد سایه بالایی باشد الگوی دوجی سنجاقک گفته می‌شود. این الگو به شکل حرف انگلیسی “T” شباهت دارد.

آناتومی و ساختار کندل Dragonfly Doji

هر کندل از یک نقطه شروع و یک نقطه خروج قیمتی تشکیل شده است. اگر قیمت شروع شدن در کندل و یا بسته شدن در قیمت حداکثر نباشد سایه ها به وجود می آیند. به فاصله بین قیمت شروع و پایان بدنه کندل می گویند.

دوجی چیست؟

شما می دانید که به کندل‌هایی که بدنه ندارند دوجی گفته می‌شود. در زبان ژاپنی، دوجی به معنای خطا یا اشتباه است و معطوف به نادر بودن شباهت زیاد قیمت باز و بسته شدن سهم است. بر‌اساس قیمت باز و بسته شدن سهم و شکل‌گیری سایه‌ها، دوجی به سنگ قبر، پایه بلند و سنجاقک تقسیم می‌شود.

اغلب کندل دوجی به معنای خستگی در بازار و عدم پیروزی خریداران و فروشندگان بر یکدیگر است و حالت انتظار را برای معامله کنندگان سهم به وجود می‌آورد. کندل بعد از دوجی یا سایر ابزارهای تکنیکال جهت روند سهم را مشخص می‌نمایند و تصمیم درست را به معامله گران نشان می‌دهند.

شکل دوجی سنجاقک Dragonfly Doji

به کندلی که در آن قیمت باز و بسته شدن باهم برابر باشند و فاقد سایه بالایی باشد الگوی دوجی سنجاقک گفته می‌شود. رنگ دوجی سنجاقک نیر همانند دوجی سنگ قبر اهمیتی ندارد اما محل قرارگیری آن در چارت مهم است. حالت ایده آل الگوی دوجی سنجاقک این است که فاقد بدنه و سایه بالایی باشد اما اگر بدنه و سایه بالایی بسیار کوچکی نیز داشته باشد می‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد و آن کندل‌ها را نیز به عنوان دوجی سنجاقک پذیرفت

الگوی دوجی سنجاقک زیاد اتفاق نمی‌‌افتد ولی وقتی اتفاق بیفتد، نشانه‌‌ای از تغییر جهت روند بازار است. بعد از افزایش قیمت، سایه‌‌ی بالای دراز سنجاقک می‌‌گوید فروشنده کنترل بازار را حداقل در این بازه زمانی به دست گرفته است. وقتی قیمت بدون تغییر بسته شود، فشار افزایش فروش در طول این دوره نشانه‌‌ای از هشدار است.

یک سنجاقک دوجی با حجم زیاد به طور کلی قابل اعتماتر از یک سنجاقک دوجی با حجم کم است. در حالت ایده آل، شمع تاییدی باید یک حرکت قیمتی قوی و حجم زیاد داشته باشد.

اندازه‌‌ی سنجاقک‌‌ها و اندازه‌‌ی شمع‌‌های تایید، فاصله‌‌ی بین نقطه‌‌ی ورود به یک معامله و نقطه‌‌ی توقف زیان را نشان می‌‌دهند. اگر این فاصله کم باشد، یعنی تاجران باید نقطه‌‌ی توقف زیان دیگری بیابند یا به کل این معامله را کنار بگذارند زیرا توقف زیان زیاد، با سود معامله هم‌‌خوانی ندارد.

تخمین پاداش بالقوه معامله با سنجاقک دوجی نیز می تواند مشکل باشد زیرا الگوهای شمعدان معمولاً اهداف قیمت را ارائه نمی دهند. برای خروج از معامله در زمان و در صورت سودآوری، تکنیک های دیگری مانند سایر الگوهای شمعدان، شاخص ها یا راهکارهای تکنیکال مورد نیاز است.

5/5 - (4 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا