آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

گپ قیمتی چیست؟ انواع گپ قیمتی در تحلیل تکنیکال

به‌ عنوان یک تریدر و معامله گر تازه وارد یکی از اولین اتفاقاتی که توی بازار شما رو امکان داره شوکه کنه، شکاف قیمت روی نمودار یا همون تشکیل «گپ» هست. البته این اتفاق غیرمنتظره حتی معامله‌گرای باتجربه بازار رو هم گیج میکنه. در بازارهای مالی ما 5 نوع گپ داریم که بر طبق زمان‌بندی و مفهوم سیگنال‌ها، گپ مشترک (Common Gaps)، گپ جدایی (Breakaway Gaps)، گپ فرار (Runaway Gaps)، گپ خستگی (Exhaustion Gaps) و گپ ادامه دهنده یا روند (CONTINUE GAP) اسم گذاری شدن. ما در این مقاله گپ قیمتی چیست ؟ انواع گپ قیمتی در تحلیل تکنیکال دوست داریم با ما همراه باشید تا بتونیم به شما دوستان عزیز بیشترین اطلاعات رو بدیم.

گپ قیمتی چیست؟

گپ ناحیه‌ای روی نموداره که در اون قیمت به شکل قابل توجه و توی زمان کوتاه افزایش یا کاهش پیدا میکنه؛ بدون اینکه هیچ فعالیت معاملاتی توی بازه ای انجام شده باشه. این پدیده بیشتر اوقات موقعی رخ میده که بازار پر از خرید‌ و فروش‌ هایی باشه که از روی ترس و وحشت باشه.

در کل کندل‌های نمودارهای قیمت موقع شروع جلسه معاملاتی جدید، از آخرین کندل بسته‌شده توی جلسه قبلی ادامه پیدا می‌کنه و بلافاصله توی همون سطح یک کندل جدید باز میکنن. اما موقعی که گپ توی بازار اتفاق میوفته، اختلاف زیادی بین سطح بسته‌شدن جلسه قبلی و بازشدن جلسه جدید ایجاد میشه.

گپ رو میشه روی نمودارهای میله‌ای یا کندل‌ استیک توی همه بازه‌های زمانی پیدا کرد. با این حال اکثرا روی نمودارهای روزانه دیده میشن. چون معمولا معامله‌گرا اطلاعات به دست اومده رو بعد از بسته‌شدن کندل رو تجزیه و تحلیل میکنن و از این اطلاعات همون اول جلسه معاملاتی بعدی استفاده میکنن.

انواع گپ در بازارهای مالی

انواع گپ های قیمتی
انواع گپ های قیمتی

در تحلیل تکنیکال چهار نوع گپ وجود داره که هر کدوم پیامدهای منحصر به‌ فرد خودشون رو دارن. برای همین قبل از شروع معامله خیلی مهمه که بتونید انواع گپ رو در تحلیل تکنیکال تشخیص بدید.

گپ مشترک (Common Gaps)

گپ مشترک
گپ مشترک

گپ مشترک که به اسم های گپ الگو، گپ منطقه و گپ موقتی هم شناخته میشه، بیشتر اوقات توی مناطق معاملاتی و موقع حرکت های یکنواخت قیمت دیده میشه. اندازه این شکاف خیلی بزرگ نیست و معمولا سریع پر میشه. این نوع گپ در رابطه با حرکت قیمت بعد از ایجاد شکاف، اطلاعات خیلی کمی میده. گپ مشترک توی یک الگوی مهم قیمت در نمودار، به ندرت شکل میگیره. شکاف مشترک مناطقی هست که در اونجا کمترین معاملات انجام شده باشه.

گپ شکست (Breakaway gap)

گپ شکست
گپ شکست

گپ شکست یک گپ قیمتی توی بازارهای مالی هست و زمانی ایجاد میشه که قیمت یک حرکت جهت دار سریع رو از منطقه ای محدود شروع میکنه. این شکاف زمانی بزرگ تر میشه که با الگوهای واضحی از جمله مثلث های صعودی و نزولی و همچنین دامنه های معاملاتی همراه باشه. یک شکاف شکست با حجم قابل توجهی، یک روند صعودی قوی بعد از اون نشونه پیدا میشه که بعید هم هست پر بشه. به احتمال زیاد یک حرکت با حجم پایین، قیمت رو به این منطقه برگشت میده. در مقایسه با انواع دیگه گپ ها، میشه گفت که خط پایین گپ های شکست کمتر پر میشن.
گپ شکست به لحاظ تکنیکال خیلی مهم هستن و شروع یک حرکت خیلی قوی رو نشون میدن. به این معنیه که یک حرکت قوی در جهت روند رو بعد از شکست منطقه حمایت یا مقاومت، شروع میکنه. معامله گرا باید قبل از این شکست، اقدام به خرید و فروش بکنن.

گپ فرار (Runaway Gaps)

گپ فرار
گپ فرار

گپ فرار یک نوع گپ در تحلیل تکنیکال هست که در اثر افزایش علاقه‌مندی به دارایی ایجاد میشه و معمولا معامله‌گرایی رو توصیف میکنه که در انتظار بازگشت موقت قیمت، با اولین حرکت روند صعودی وارد نشدن و بعدها متوجه شدن که چنین اتفاقی قرار نیست رخ بده. این افزایش علاقه‌مندی به شکل یدفعه ای ظاهر میشه و وحشت معامله‌گر رو توصیف میکنه.
در روندهای صعودی با انتشار اخبار و برگذاری رویدادهای مهم، نظر معامله‌گرای بازار جلب میشه و گپ‌های فرار ایجاد میشه.

گپ ادامه دهنده يا روند (CONTINUE GAP)

گپ ادامه دهنده
گپ ادامه دهنده

گپ ادامه دهنده که معروف به شکاف تداوم هست بینه یک الگوی قیمت ایجاد میشه. این گپ نشونه ی هجوم خریدارا و فروشنده هایی هست که در رابطه با جهت اصلی حرکت دارایی توی آینده، نظر مشترکی دارن. این نوع شکاف در زمان نوسان قیمت یا اصلاح قیمت توی یک منطقه محدود ایجاد نمیشن، بلکه موقع یک افزایش یا کاهش سریع رخ میده. این نوع گپ معمولا تا مدت طولانی پر نمیشه.
در صورتی که این گپ در یک روند صعودی رخ میده، نشون دهنده ادامه حرکت صعودی هست و زمانی که توی یک روند نزولی ایجاد میشه، بیانگر ورود فروشنده ها بیشتر به موقعیت های فروش و همچنین ادامه حرکت نزولی هست.

گپ فرسودگی (Exhaustion)

گپ فرسودگی
گپ فرسودگی

یکی دیگه از نوع های گپ قیمتی در بازارهای مالی، گپ فرسودگی هست. بعد از یک حرکت طولانی مدت یا سریع قیمت، این شکاف به وجود میاید که نشون دهنده پایان روند هست و احتمال یک روند یا الگوی جدید وجود داره. این گپ در حدود پایان یک الگوی قیمت به وجود میاد و نشانه تلاش نهایی جهت رسیدن به پایین ترین و یا بالاترین سطح قیمتی هست.

شکاف های فرسودگی به طور کلی در منطقه ای از حرکت افزایشی یا کاهشی سریع رخ میده. در واقع میشه گفت اغلب در یک حرکت بزرگ نزولی و یا صعودی ایجاد میشن. حجم معاملات قبل از این شکاف ها معمولا افزایش قابل توجهی داره و در یک روند صعودی بعضی اوقات منجر به افزایش شدید قیمت میشه که این شکاف ها باید پر بشن.

معامله در گپ قیمتی

اشتباه گرفتن گپ فرسودگی به جای گپ فرار، یک اشتباه رایج در زمان معامله در گپ ها هست. این اشتباه میتونه منجر به این بشه که سرمایه گذار موقع اشتباهی وارد موقعیت بشه و سود قابل توجهی رو در نیمه دوم روند صعودی از دست بده.

معامله گرا برای تشخیص گپ فرسودگی از گپ اندازه گیری، باید حجم معاملات رو در نظر بگیرن. قبل از ایجاد یک شکاف فرسودگی، معمولا حجم معاملات به شدت افزایش پیدا میکنه.

شکاف های اندازه گیری و فرسودگی، به پیش بینی حرکت در جهت های مخالف مربوط میشن، به همین دلیل درک تفاوت این دو شکاف ضروری و مهمه.

درکت تفاوت بین انواع شکاف ها به سرمایه گذاران و تریدرها کمک میکنه تا بتونن سود خوبی رو در هر بازاری به دست بیارن.

نکته بعدی اینه که توقف یک گپ به محض پر شدن اون، بعید به نظر میرسه، به این دلیل که توی این گپ هیچ محدوده حمایتی یا مقاومتی ای وجود نداره.

استراتژی‌های معامله با انواع گپ

خیلی از معامله‌گرا برای تجزیه و تحلیل وضعیت بازار به گپ‌ها نگاه میکنن. اگه شروع یک روند با گپی همراه باشه، گپ از نوع جدایی یا فرار هست و قیمت‌های احتمالی رو به معامله‌گرا خبر میده. بعضی از معامله‌گرا از گپ‌ها برای اهداف معاملاتی استفاده میکنن. به این ترتیب که به محض تشکیل یک گپ، موقعیت معاملاتی خودشون رو باز میکنن.

مقدمات معامله با انواع گپ در تحلیل تکنیکال

الان که با انواع مختلف گپ ها در تحلیل تکنیکال آشنا شدیم، بیایید چند نکته مهم رو بهتون بگم. اولین نکته‌ای که باید در مورد گپ‌ها بدونید اینه که شاید قیمت خیلی زود در جهتی که شما انتظار دارید شروع به حرکت نکنه. خیلی وقت‌ها یک حرکت بخشی از گپ یا کل اون رو پر میکنه. اگر این اتفاق رخ نده، ممکنه با وجود گپ سیگنال‌های اشتباهی در مورد حرکت قیمت به‌دست بیارید.

دلیل و زمان ایجاد گپ قیمتی

معامله گرایی هستن که تمایل به معامله در جهت گپ قیمت دارن با این باور که بازار پتانسیل بالایی در جهت ایجاد گپ داره.

هرچند همیشه به این معنی نیست ممکنه در اولین ساعات شروع بازار گپ پر بشه اما باید بدونید شکاف قیمت بیشتر در چه نمودارهایی ایجاد میشه.شکاف قیمت میتونه توی هر تایم فریمی از روزانه،هفتگی یا ماهانه ایجاد بشه.

گپ ها
گپ ها

بیشترین گپ رو میتونید توی نمودار روزانه مشاهده کنین چون هر روز از زمان بسته شدن بازار یک منطقه تا باز شدن تا روز کاری بعدی زمانی برای ایجاد گپ وجود داره.

نمودارهای هفتگی و ماهانه گپ ها به طور نادری اتفاق میوفتن چون گپ در نمودار هفتگی بین روز جمعه و بسته شدن بازار تا روز دوشنبه باز شدن بازار ایجاد میشه و چون توی این زمان روز تعطیلی در بیشتر کشورهاست احتمال اعلام اخبار اقتصادی یا رویداد موثر روی جفت ارزها خیلی کمه.

در نمودار ماهانه چون باید گپ در زمان بسته شدن آخرین کندل روز آخر ماه تا زمان باز شدن بازار در روز اول ماه ایجاد میشه که این اتفاق خیلی نادر هست.

برای همین هم گپ ها بیشترین تاثیر رو روی نمودار روزانه دارن و معامله گرا روزانه باید توجه خیلی بیشتری به شکاف قیمت در هر روز داشته باشن.

دلایل ایجاد گپ در بورس

افزایش سرمایه تقسیم سود نقدی در مجموع و تعادل های مثبت یا منفی بیشتر از ده درصد افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی توی مجمع میزان پول سهامدارا عملا تغییری نمیکنه، اما توی تعدیل مثبت و منفی میزان سرمایه سهامداران تغییر میکنه.

دلایل ایجاد گپ در فارکس

توی بازار فارکس این اخبار اقتصادی کشورها هستن که روی ارزش ارز یک کشور و روی ارزش متقابل جفت ارزها تاثیر میذارن. اگه اخبارها قابل پیشبینی باشن و بازار تعطیل نباشه بازار فارکس با انفجار مهیب قیمت روبرو میشه.

اما اگه اخبار قابل پیشبینی نباشه و بازار تعطیل باشه معمولا معامله گرا سفارش خرید یا فروشی رو که در جهت پیشبینی خودشون توی قیمتای مورد نظر ثبت میکنن و موقع زمان باز شدن بازار این سفارشات روی اندازه عرضه و تقاضا تاثیر میذاره و یک شکاف قیمتی رو به وجود میارن.

معمولا اینطور مواقع گفته میشه که شکاف نمودار یا همون گپ قیمتی پر میشه یعنی بعد از اعلام خبر نتیجش به سرعت مشخص میشه و بعد از باز شدن بازار در ساعات اولیه قیمت ها به ثبات میرسیه و گپ قیمت با اندازه عرضه و تقاضا در روز کاری پر میشه.اما همیشه اینطوری نیست و ممکنه شکاف قیمت خالی باقی بمونه.

پس دلیل ایجاد گپ قیمت توی فارکس میتونه اخبار مهمی مثل جلسات برنامه ریزی شده بانک های مرکزی باشه که نوسان چشم گیری ایجاد میکنه.

معامله گرا علاقه ویژه ای به جلسات بانک مرکزی کشور های اتحادیه اروپا، ژاپن، کانادا، سوئیس، استرالیا و آمریکا رو دارن.

شکاف قیمتی و انواع گپ در تحلیل تکنیکال

شکاف قیمتی یا به قول ژاپنی ها « پنجره » و غربی ها « گپ GAP » یکی از مهم ترین مفاهیم در تحلیل تکنیکال محسوب میشن. معامله گرا واقعا باید از شکاف قیمتی و کاربرد های آن اطلاعات کافی داشته باشن.

همینطور که گفتیم شکاف به محدوده ای از نمودار قیمت گفته میشه که در اون ناحیه معامله ای انجام نشده باشه٬ به عبارت دیگه هیچ قیمت و حجم معاملاتی در این ناحیه مشاهده نشه.
اما، نکته مهمش اینه که در حالت صعودی وقتی شکاف قیمتی ایجاد میشه که قیمت اولیه امروز از قیمت پایانی دیروز بیشتر باشه و در حالت نزولی زمانی این گپ ایجاد میشه که قیمت شروع شده ی امروز از قیمت پایانی دیروز کمتر بوده باشه.

گپ صعودی و نزولی
گپ صعودی و نزولی

شکاف صعودی:

این شکاف زمانی ایجاد میشه که قیمت شروع کندل دوم بزرگ تر از قیمت پایانی قبل خودش باشه.

شکاف نزولی:

این شکاف زمانی شکل میگیره که قیمت شروع کندل دوم کوچکتر از قیمت پایانی کندل قبل خودش باشه.

دلیل ایجاد گپ چیست؟

اغلب گپ های قیمتی بخاطر عامل هایی مثل خبر یا شایعه افزایش سرمایه ٬ تعادل های مثبت توی سود دهی شرکت٬ اخبار مهم و مثبت توی صنعت٬ انتشار گزارش های مثبت در حد فاصل بین بسته و باز شدن سهم ایجاد بشن.

نیازی نیست که این گزارش ها مستقیم با بازار مورد نظر مرتبط باشه بلکه بازار ممکنه از اخبار دیگه شرکت های هم گروه٬ صنعت و یا اخبار مثبت جهانی اثر به خودش بپذیره-.

بررسی 2 نوع شکاف های قیمتی براساس تقسیم‌بندی (تحلیل‌گرای غربی)

شکاف معاملاتی (Trading & Pattern GAP)

گپ الگو
گپ الگو

معمولا این گپ بی‌تأثیره و بدون ایجاد رویداد مهمی توی بازار اتفاق میوفته. بدلیل متداول و پشت سرهم بودن این الگو از لحاظ علم تکنیکال خیلی اهمیت نداره و معمولا در فاصله‌ی کمی پر میشه؛ ولی باز هم نباید این نوع شکاف رو بی‌اهمیت جلوه میده چون برای نوسان‌گیرا کاربرد مناسبی داره.

جزیره بازگشتی (Island Reversal)

گپ جزیره بازگشتی
گپ جزیره بازگشتی

جزیره بازگشتی شامل دو شکاف هست که یک شکاف توی جهت روند حرکت میکنه و اون یکی هم در خلاف جهت تشکیل میشه و معمولا علامت مهمی برای بازگشت روند محسوب میشه. اگه در تشکیل این الگو از تعداد کندل‌های بیشتری استفاده بشه، به اون Island Cluster Reversal میگن. همچنین این نکته ضروریه كه این الگو برای برگشت روند اتفاق افتاده و اگر در روند صعودی رخ بده، روند برعكس میشه و به سمت پایین میاد و اگه در روند نزولی رخ بده، طابع روند رو به بالا میاد.

جمع بندی

اگر میخواید به یک معامله‌گر روزانه موفق تبدیل بشید، باید انواع گپ ها رو به خوبی بشناسید و بتونید اون هارو روی نمودار تشخیص بدید. بوجود اومدن این جابه‌جایی‌های ناگهانی روی نمودارهای قیمتی اصلا عجیب نیست و بیشتر اوقات رخ میدن، اما معامله با اونها فوت و فن خاص خودشو داره که باید به اون مسلط باشید. مهم‌ترین مفهومی که باید در طول سروکله زدن با این پرش‌ها خوب بدونید، مفهوم پرشدن گپ‌هاست که تغییرات غیرمنتظره ناشی از گپ رو به‌طور کامل خنثی میکنه.

این به خاطر داشته باشین، شناسایی نکردن گپ‌ها یا واکنش های نابجا و دیر به اونها میتونه بهترین فرصت برای ورود به معامله یا خروج از اون رو از بین ببره. این یعنی وجود این شکاف‌ها به‌شدت بر سود یا زیان معامله تاثیر میذاره.

سوالات متداول

گپ قیمتی چیست؟

گپ ناحیه‌ای روی نموداره که در اون قیمت به شکل قابل توجه و توی زمان کوتاه افزایش یا کاهش پیدا میکنه؛ بدون اینکه هیچ فعالیت معاملاتی توی بازه ای انجام شده باشه. این پدیده بیشتر اوقات موقعی رخ میده که بازار پر از خرید‌ و فروش‌ هایی باشه که از روی ترس و وحشت باشه.

استراتژی‌های معامله با انواع گپ چگونه است؟

خیلی از معامله‌گرا برای تجزیه و تحلیل وضعیت بازار به گپ‌ها نگاه میکنن. اگه شروع یک روند با گپی همراه باشه، گپ از نوع جدایی یا فرار هست و قیمت‌های احتمالی رو به معامله‌گرا خبر میده. بعضی از معامله‌گرا از گپ‌ها برای اهداف معاملاتی استفاده میکنن. به این ترتیب که به محض تشکیل یک گپ، موقعیت معاملاتی خودشون رو باز میکنن.

دلیل ایجاد گپ چیست؟

غلب گپ های قیمتی بخاطر عامل هایی مثل خبر یا شایعه افزایش سرمایه ٬ تعادل های مثبت توی سود دهی شرکت٬ اخبار مهم و مثبت توی صنعت٬ انتشار گزارش های مثبت در حد فاصل بین بسته و باز شدن سهم ایجاد بشن.

برای چه گپ در بورس ایجاد میشه؟

افزایش سرمایه تقسیم سود نقدی در مجموع و تعادل های مثبت یا منفی بیشتر از ده درصد افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی توی مجمع میزان پول سهامدارا عملا تغییری نمیکنه، اما توی تعدیل مثبت و منفی میزان سرمایه سهامداران تغییر میکنه.

گپ مشترک چیست؟

گپ مشترک که به اسم های گپ الگو، گپ منطقه و گپ موقتی هم شناخته میشه، بیشتر اوقات توی مناطق معاملاتی و موقع حرکت های یکنواخت قیمت دیده میشه. اندازه این شکاف خیلی بزرگ نیست و معمولا سریع پر میشه. این نوع گپ در رابطه با حرکت قیمت بعد از ایجاد شکاف، اطلاعات خیلی کمی میده. گپ مشترک توی یک الگوی مهم قیمت در نمودار، به ندرت شکل میگیره. شکاف مشترک مناطقی هست که در اونجا کمترین معاملات انجام شده باشه.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا