آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی Morning star چیست؟

الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی حداقل از شکل گیریه سه کندل به وجود می‌آید. این الگو از جمله الگو های بازگشتی صعودی است. الگوی سه کندلی Morning star در انتهای روند جاریه بازار که روندی نزولی است شکل می‌گیرد و باعث تغییر روند نزولی به صعودی می‌شود.

کندل اول در این الگوی سه کندلی به رنگ قرمز با بدنه‌ای بزرگ است که به خوبی نشان می‌دهد روند نزولی جاری در بازار ادامه دار است. کندل دوم این الگو کندلی صعودی و سبز است که تقریبا از نقطه تمام شدن کندل اول شروع به شکل گیری می‌کند. این کندل صعودی بدنه کوچکی دارد که نشان دهنده مساوی بودن قدرت خریداران و فروشندگان در بازار است. در زمان شکل گیری این کندل بازار دچار بلاتکلیفیه زود‌ گذری می شود.

کندل سوم الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی کندلی صعودی و سبز رنگ بوده که دارای بدنه بسیار بزرگی است. این بدنه بزرگ نشان دهنده تغییر روند است و روند بازار به صورت قطعی از نزولی به روندی صعودی تغییر کرده. توجه داشته باشید که بدنه کندل سوم حتما باید حداقل نصف بدنه کندل اول که نزولی بوده را طی کند. این شرط یکی از دلایل اصلی برای تایید این الگو می باشد. در صورت مشاهده این شرط در کندل سوم می‌توان از شکل گیری الگو مطمعن شد.

ستاره صبحگاهی.

نحوه شکل گیری الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی

روز اول: در روز اول شکل گیری الگوی ستاره صبحگاهی کندل اول که نزولی است شروع می‌شود. در روز اول به علت بیشتر بودن قدرت فروشندگان از خریداران سهم در بازار کندل نزولی با بدنه بزرگی تشکیل می شود. این کندل معمولا سایه بالایی و پایینی نرمالی دارد. که یادآور تمام نشدن قطعی قیمت در نمودار است.

روز دوم: در نقطه پایان روز اول و شروع روز دوم روند نزولی جاری در بازار با شکل گیری کندل صعودی روز دوم به منطقه اشباع فروش و خط حمایت می‌رسد. در این نقطه سهم حمایت می‌شود و برابری عرضه و تقاضا در بازار به وجود می‌آید. به عبارت دیگر از قدرت فروشندگان سهم کم می‌شود و قدرت خریداران افزایش می‌یابد. کندل روز دوم کندلی سبز و صعودی با بدنه‌ای کوچک است که معمولا کندل دوجی یا کندل فرفره است. که نشان می‌دهد معامله‌گران و تحلیلگران در بازار دچار دودلی و بلاتکلیفی برای خرید یا فروش سهم شده‌اند.

روز سوم: روز سوم کندل سوم الگو که کندلی صعودی و بزرگ است شکل می گیرد. در روز سوم به علت انتشار اخبار خوب درباره بازار سهم و با توجه به کندل صعودی روز قبل قدرت خریداران دچار افزایش چشمگیری می‌شود. در این روز قدرت فروشندگان بسیار کم می شود و همه به دنبال خرید سهم هستند. افزایش قدرت خریداران در زمان شکل گیری کندل سوم گاهی آن قدر زیاد می‌شود که موجب ایجاد گپی قیمتی بین کندل صعودی روز قبل و کندل صعودی روز سوم می شود. این گپ قیمتی به صلاحیت تشکیل شدن الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی می‌افزاید.

نکات مربوط به الگوی سه گانه Morning star

 1. وجود گپ قیمتی بین بدنه کندل دوم و دو کندل دیگر از شروط اصلی تشکیل الگو ستاره صبحگاهی نیست. در حالیکه بدنه کندل دوم می‌تواند با بدنه کندل نزولی قبل خود و کندل صعودی بعد خود دارای اشتراک قیمتی باشد.
 2. الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی می‌تواند در شرایط تشکیل بیشتر از سه کندل نیز شکل بگیرد. مثلا کندل اول کندلی نزولی و بعد آن دو کندل یا بیشتر با بدنه هایی کوچک و بعد آن کندلی صعودی با بدنه‌ای بزرگ تشکیل شود.
 3. الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی نیز کندل تایید دارد. نکته قابل توجه در مورد کندل تایید این الگو این است که این کندل حتما صعودی است و نقطه تمام شدن قیمت در آن بالاتر از کندل صعودی قبلی یعنی کندل سوم است.
 4. همانطور که شرایط صلاحیت کندل تایید صعودی بودن آن و تمام شدن قیمت آن بالا تر از کندل سوم است. اگر قیمت در کندل تایید پایین تر از میانه (نصف) بدنه کندل سوم الگو پایان یابد الگو بی اعتبار می‌شود.
 5. در ستاره صبحگاهی هر چقدر بدنه کندل نزولی اول و کندل سوم الگو که صعودی است. بزرگتر باشد و این دو کندل حد قیمتیه بیشتری را در خودشان جای بدهند اعتبار الگو بیشتر می‌شود.
 6. برای تعیین حد ضرر در الگوی Morning star می‌توان حداقل قیمت کندل دوم الگو که صعودی بوده را انتخاب کرد. یا قیمت وسطای بدنه کندل سوم که آن هم صعودی است را برای حد ضرر انتخاب کنید.
 7. در الگوی سه گانه Morning star اگر کندل دوم الگو کندلی دوجی شکل بگیرد. الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی دوجی تشکیل می‌شود.
 8. اگر بین بدنه کندل دوم الگو و بدنه کندل های اول و سوم که نزولی و صعودی هستند. گپ قیمتی به وجود آید اعتبار الگو زیاد می‌شود. هرچقدر این گپ های قیمتی بزرگتر باشند اعتبار الگو دچار افزایش بیشتری می‌شود.
 9. در بین سه کندل مشهود این الگو حجم معاملات شکل گرفته در کندل اول کم است. و حجم معاملات شکل گرفته در کندل سوم بسیار زیاد است.
 10. اگر الگوی Morning star بر روی خط‌های حمایت بازار شکل بگیرد صلاحیت و اعتبار الگو بسیار زیاد می‌شود.
 11. رنگ کندل دوم الگو اهمیتی ندارد.
ستاره صبحگاهی...

سوالات متداول در مورد الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی

در ادامه سوالاتی در مورد الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی را بررسی می‌کنیم:

الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی چیست؟

الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی الگوی چارتی در بازارهای مالی بوده که شامل سه نوع کندل است. یک کندل با رنگ مثبت، یک کندل با رنگ برعکس و یک کندل با رنگ مثبت که نشانه‌ای برای تغییر جهت قیمت است.

آیا الگوی سه کندلی Morning star تضمینی برای تغییر قیمت دارد؟

هیچ الگوی چارتی در بازارهای مالی تضمینی برای تغییر قیمت ندارد. الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی تنها یک راهنما بوده که همراه با دیگر شاخص‌ها و ابزارهای فنی، می‌تواند به تصمیم گیری در مورد ورود یا خروج از بازار کمک کند.

آیا الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی در هر بازاری قابل استفاده است؟

بله، الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی در هر بازاری قابل استفاده است. مهمترین نکته این است که تریدر یا سرمایه گذار آن را با دقت و با توجه به شرایط بازار و سایر شاخص‌ها و نمودارهای فنی دیگر بررسی کند تا تصمیم مناسبی گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا