مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش ان اف تی NFT

کاربردهای NFT چیست؟ و چه کسانی می توانند از NFT ها استفاده کنند؟

با سلام و درود خدمت ایران ریچی های عزیز، مقاله ای که امروز برای شما آماده کردیم از اون مقاله هاست که خودم خیلی دوسشون دارم، همیشه کاربرد یک چیز، یک وسیله، یک انقلاب مهمتر از ماهیت خودشه. یک چیزی که ساخته میشه هر چقدرم قشنگ باشه، هر چقدرم گوگولی باشه بازم تا کاربرد خوب نداشته باشه، رابط کاربری خوبی نداشته باشه، کاربردپذیر نباشه و در آخر زندگی رو برای مردم راحت تر نکنه مورد پذیرش جامعه نیست.

تو این مقاله می خواهیم باهم کاربرد های NFT رو بررسی کنیم، کاربردهای چیزی که به عقیده بعضی یک انقلاب در هنر دیجیتاله و به عقیده بعضی دیگه یک موج و هیجان زودگذر، طبیعتا اگه کاربردهای NFT بی اهمیت و کم باشند بله یک موج زودگذره، اما اگه کاربردهای NFT جوری باشند که دنیا رو دستخوش تغییر کنند اون موقع کی می تونه بگه یک موج زودگذره؟ همراه ما باشید.

NFT چیست و به چی میگن NFT؟

واژه Non Fungible Token یا همون NFT در فارسی به معنی توکن های غیر مثلی یا توکن های تعویض ناپذیر معنی میشه. اما این یعنی چی؟ ساده ترین مثالو برای درک این موضوع بزنیم، ببینید شما 1 عدد اتریوم برای کسی به عنوان قرض می فرستید، این شخص قراره تا ماه آینده این 1 عدد اتریوم رو به شما برگردونه. ماه سپری میشه و موعد پرداخت قرض. این شخص 1 عدد اتریومو بهتون بر میگردونه. اینجا شما سوال می کنید این همون اتریوم خودمه؟ می گید برو اتریوم خودمو دقیقا همونی که من برات زدمو پس بده؟ نه اتریوم اتریومه، اتریوم تعویض پذیره، کوین های اتریوم همگی مثل هم و یک ارزش دارند. یا مثلا پول خودمون ریال، به کسی ده تومنی بدید بخواد بهتون پس بده میگید برو ده تومن خودمو بیار؟ نه پول و اسکناس تعویض پذیرند.

اما NFT ها، این لعنتیای دوست داشتنی اینا قابل تعویض نیستند، وقتی یک NFT ساخته میشه تو تمام دنیا فقط همین یکی هست و کسی که صاحب اون باشه در تمام دنیا تنها اون شخص صاحبشه، اگر به کسی NFT قرض دادید موقع برگشت دیگه می تونید بگید این NFT خودمه؟ ساختار بلاکچین NFT ها به گونه ایه که تنها یکی از اونا وجود داشته باشه. حالا می تونید تصور کنید چیزی که ازش تو دنیای دیجیتال تنها یکی می تونه باشه چقدر تاثیرگذار و محبوبه؟ می تونید تصور کنید وقتی NFT بتونه تو دنیای دیجیتال چیزیو به نام شما سند بزنه چقدر بزرگه؟ در ادامه کاربردهای NFT رو با هم بررسی می کنیم.

کاربردهای NFT چیست؟

تقریبا از NFT ها برای توکنیزه کردن (دیجیتالی کردن) هر چیزی می توان استفاده کرد. هر چند انواع مختلف رسانه، بیشترین استفاده رو از این صنعت می برند. گفتیم که NFT ها قابل تعویض نیستند حالا چه کاربردهایی می تونه داشته باشه؟ نمی دونم می دونید یا نه اما صنعت NFT رو دو دسته از جوامع جلو انداختن و خیلی سنگین ازش حمایت کردند.

 1. هنرمندا
 2. گیمرا

دانلود رایگان کمر یک هنرمنو میشکست، همه ما اینکارو کردیم حتی من اما یک هنرمند، یک آهنگساز، یک طراح، یک نقاش، یک … کمرش با دانلود رایگان میشکست. اما از سال 2012 تاریخچه NFT شروع شد، یک انقلاب بزرگ در صنعت دیجیتال.
می دونید گیمرای عزیز چقدر سر برخی بازیا اذیت می شدن؟ و حرصشون می گرفت؟ آخه می فهمم چقدر بد بود D:
وقتی پول بدی یک SKIN بخری یا یک ITEM بعد نتونی ببریش یک بازی دیگم استفاده کنی یا نتونی بفروشیش اصلا یا بدتر از همه اینا بازی کنی بازی کنی و نهایتش که چی؟ دوباره پرچم های جمهوری خلق NFT برافراشته میشه.
می دونید NFT چقدر می تونه روزمرگی مارو آسون کنه؟ دیگه لازم نباشه خیلی اتفاقا روتین وار بیفته و خسته کننده بشه روزمون؟

در لیست زیر محبوب ترین زمینه های NFT نام برده شده.

 1. هنر دیجیتال
 2. موسیقی دیجیتال
 3. املاک مجازی
 4. گیمینگ و بازی رایانه ای
 5. بلیط رویدادهای مختلف یا مجوز حضور در آن ها
 6. اسامی دامنه بلاکچین
 7. کالاهای لوکس و توکنیزه شده
 8. سیاست های بیمه ای توکنیزه شده

به طور کلی هر موردی که به شخص و دارایی برای یک شخص بر می گردد.

درصد استفاده از NFT در زمینه های مختلف

 1. صنعت بازی – %41
 2. کالاهای ورزشی – %29
 3. املاک و مستغلات – %13
 4. بازی ورق های ارزشی – %7
 5. نام دامنه – %6
 6. هنر – %4

اوکی توضیحات بسه بریم تو دل ماجرا یعنی کاربردهای NFT

NFT وارد صنعت هنر می شود!!!

با کمک NFT یک خواننده می تونه آهنگشو بخونه زحمتشو بکشه و در پایان کار اونو به صورت NFT بزاره برای فروش، در تمام دنیای دیجیتال ثبت میشه خواننده این اثر این آقاست، هیچکس نمی تونه اون آهنگو جعل کنه یا به نام خودش ثبت کنه، چون شبکه بلاکچین پشت این قضیه است. این خواننده آهنگو برای فروش میزاره و تا ابد هر کس بخواد این آهنگو گوش بده باید هزینه آهنگو پرداخت کنه. شاید بپرسید که مگه NFT یگانه نبود؟ چطور میشه که چندین نفر داشته باشنش و آهنگو گوش بدن؟ این موضوع برمی گرده به استاندارد توکن شبکه بلاکچین اون NFT موقع ساخت که یا ERC721 باشه یا ERC5511

 • ERC721: یگانه ساخته میشه یعنی دیگه هیچکس جز یک نفر نمی تونه داشته باشتش
 • ERC5511: میشه ازش چند تا تولید کرد اما صاحب اثر تنها نفر اول و سازنده توکنه.

اینجا باز یک سوال دیگه پیش میاد، اینکه خب اگه از ERC5511 استفاده بشه بعد یک نفر آهنگو خرید که باز بین همه پخش می کنه و همون میشه.
باید بگم شبکه بلاکچین پشت این قضیست. شما زمانی که آهنگو بخری بخوای به کس دیگه بدی اولا نمی تونه همینجوری رایگان بدی باید بفروشی دوما این وسط یک سودی باز وارد جیب خواننده میشه، مثل زیرمجموعه گیری هر کس بخریه موقع فروشش بازم خواننده سود می کنه، اینجوری تا ابد تا زمانی که اون آهنگ در گردشه خواننده در حال سوده.

موضوع همینجا تموم نمیشه و این قضایا برای سایر هنرمندا هم درسته، نقاشا، طراحا، عکاسا و… اگه باور نمی کنید یک سری به مقاله محبوب ترین و گرون قیمت ترین NFT ها بزنید.

NFT وارد صنعت گیمینگ می شود!!!

این پاراگرافو فقط گیمرا درک می کنند، خیلی دردناکه شما هزینه کنی پایه بازی دیگه و نتونی از اون وسایلت بازی دیگم استفاده کنی، یا اصلا بازی کنی و تهش هیچی، NFT وارد صنعت گیمینگ شد. از این به بعد شما می تونید با بازی کردن کسب درآمد کنید. می تونید آیتمایی که تو بازی پیدا می کنید یا می خرید به کمک NFT بفروشید چون صاحب اون وسایل شمایید. حتی اگه کمپانی بازی ساز جمعم بشه وسایل شما مثل دارایی دیجیتال براتون می مونن که بعدا ازشون استفاده کنید چرا؟ چون اون وسایل با کمک NFT به نام شما سند خوردند. این یعنی کاربردهای NFT.

می تونید جهت اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

NFT وارد زندگی ما می شود!!!

همین الان دلت می خواد بری موزه لوور فرانسه، شاید دلت بخواد بری کره جنوبی، اصلا شاید دلت می خواد بری قطب شمال و زودی برگردی، شاید دلت می خواد تو مکان خودت گیر نکنی و قوانین فیزیکو به چالش بکشی.
شاید از اینکه صبح به صبح باید بری در مغازه و مغازرو باز کنی و محدود به کوچه یا خیابونی که توش مغازه داری باشی خسته شدی، شاید دلت می خواد همه چیو تو دنیا ببینی.
NFT وارد دنیای ما میشه. یکی از بزرگترین پروژه های NFT به نام Decentraland کلید خورد. یک دنیای واقعیت مجازی که تمام دنیای مارو می تونه داخل خودش جا بده،
یک دنیای سه بعدی که با کمک اینترنت و سیستم کامپیوتری شکل گرفته. شما تو دسنترلند می تونید زمین بخرید، توش هر چی میخواید بسازید، تصور کنید به کمک دسنترلند محدود به مکان نیستید.

جا اینکه در مغازرو باز کنید تو دنیای واقعی سیستم خودتونو روشن می کنید و مردم از تمام دنیا می تونند از شما خرید کنند، چیزی که داریم می گیم یکم زمان می بره و هنوز به صورت کامل اتفاق نیفتاده اما آینده دسنترلند و اینده بشر همینه.

می تونید فقط با سیستم خودتون به هر کجا که می خواهید برید تنها لازم کاراکتر بازیتونو جا به جا کنید، شاید تا این بازیو انجام ندید متوجه منظورم نشید. پس بزارید اینجوری بگم:

آینده در حال جا به جایی از فیزیکی به مجازی است و این اتفاق به کمک NFT، ماهیت کریپتوکارنسی و بلاکچین امکان پذیره.

جمع بندی

چیزایی که بررسی کردیم کاربردهای پیش پا افتاده و شروع NFT بود، این موج تازه شروع شده و راهو برای خودش باز می کنه هنوز خیلی مباحث وجود داره که بررسی نشده و کلید نخورده، اگه الان علاقه ای به دونستن NFT و شرکت داخلش ندارید مشکلی نیست، پس چند سال دیگه صبر کنید تا اسمشو تو روزمرگی خودتون بشنوید و اون موقع نیاز پیدا می کنید به دونستنش اما زمانو از دست دادید. ممنون از وقت با ارزشتون.

سوالات متداول درباره کاربردهای NFT

NFT چیست؟

NFT به توکن هایی گفته میشه که بر خلاف بیت کوین و اتریوم و اکثر کوین و توکن های بازار، قابلیت تعویض پذیری ندارند و یکتا هستند، یعنی تنها یکی از آنها وجود دارد.

کاربردهای NFT چیه؟

NFT کاربردهای متعددی از جمله موارد زیر دارد:
هنر دیجیتال
موسیقی دیجیتال
املاک مجازی
گیمینگ و بازی رایانه ای
بلیط رویدادهای مختلف یا مجوز حضور در آن ها
اسامی دامنه بلاکچین
کالاهای لوکس و توکنیزه شده
سیاست های بیمه ای توکنیزه شده

چه کسانی می توانند از NFT استفاده کنند؟

صنعت NFT محدود به زمان، مکان و سن نیست و هر کسی در هر کجای دنیا و در هر زمانی می تواند از این تکنولوژی استفاده کند.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا