مقالات آموزش ارز دیجیتال

ETF بیت کوین چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی به شدت محبوب هستند و انواع متنوعی از آن ها وجود دارند. یکی از انواع مورد علاقه، ETF  یا صندوق معاملاتی بورس است. این صندوق‌ها براساس قیمت دارایی‌های خاصی که در آن‌ها وجود دارند، ارزش‌گذاری می‌شوند. یکی از نمونه‌های صندوق‌های معاملاتی بورس، ETF بیت کوین است که به سرمایه‌گذاران امکان کسب درآمد با ریسک کمتر را می‌دهد. در این مقاله، در ابتدا به شرح مفصلی درباره صندوق معاملاتی بیت کوین می‌پردازیم و سپس روش سرمایه‌گذاری و مزایا و معایب این نوع صندوق را بررسی می‌کنیم.

صندوق قابل معامله بیت کوین چیست؟

برای درک مفهوم ETF بیت کوین، لازم است ابتدا با مفهوم کلی ETF آشنا شویم.ETF مخفف عبارت
Exchange Traded Fund است که به معنای صندوق قابل معامله است. به طور ساده، ETF یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری است، اما با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سایر انواع صندوق‌ها تفاوت‌های قابل توجهی دارد.ETF قیمت دارایی‌هایی مانند طلا، نفت و … را پیگیری می‌کند. همچنین، ممکن است شامل سهام‌های متنوعی نیز باشد. به طور کلی، ETF مجموعه‌ای از کالاها را در بر می‌گیرد که به طور مشترک پیگیری می‌شوند و در یک مکان جمع‌آوری شده‌اند.

این صندوق‌ها قابلیت معامله در بازارهای بورس را دارند که به خرید و فروش واحدهای صندوق به راحتی کمک می‌کند. مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نقدینگی  ETFها بهتر است.

ETF بیت کوین قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند. ساز و کار این ETF به گونه‌ای است که امکان معامله اوراق بهادار بیت کوین را در بازار بورس فراهم می‌کند. سود حاصل از فعالیت در این صندوق ممکن است به صورت پاداشی در قالب ارزهای فیات (ارزهای ملی) یا حتی رمزارز بیت کوین (BTC) پرداخت شود. بدین ترتیب، قیمت بیت کوین تعیین کننده ارزش واحدهای ETF است.

تاریخچه صندوق سرمایه گذاری بیت کوین

از سال ۲۰۱۳ به بعد، صندوق های سرمایه گذاری بیت کوین به میزان قابل توجهی اهمیت بیشتری یافتند. به خصوص، تصمیم قضایی معروف دوقلوهای وینکلواس مبنی بر رد درخواست ETF بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در همان سال، بسیار مهم بود. این تصمیم به عقیده عموم، بازار سرمایه‌گذاری سازمانی در صنعت ارزهای دیجیتال را آغاز کرده و به پخش و استحکام بازار کمک کرده است.

استدلال‌های اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برای رد درخواست‌ها برای ETF بیت کوین مرتبط با بی‌ثباتی بازار بیت کوین و نظارت ناکافی بر آن بود. آن‌ها نگرانی داشتند که قیمت‌ها به راحتی قابل دستکاری باشند. با این حال، پس از مذاکرات و تلاش‌های بسیار، در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱، اولین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بیت کوین به صورت رسمی در آمریکا فعالیت خود را آغاز کرد. این رویداد نشان از پیشرفت و تقویت صنعت سرمایه‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال می‌دهد.

اهداف ETF بیت کوین

این صندوق‌ها برای این منظور طراحی شده‌اند که افراد بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های بالا و مشکلات خرید بیت کوین، از مزایای این ارز دیجیتال بهره‌مند شوند و در آن سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر این، با این صندوق‌ها نیازی به نگهداری رمزارز در کیف پول شخصی ندارید و ریسک‌ها و مخاطرات مربوط به نگهداری این ارز دیجیتال را کاهش می‌دهید.

هدف دیگر از راه‌اندازی ETF بیت کوین، افزایش مشارکت عمومی در ارزهای دیجیتال است، بدون اینکه کاربران نیازمند دانش عمیق در زمینه کریپتو باشند. به این ترتیب، افراد می‌توانند به راحتی و بدون درک پیچیدگی‌های فنی، در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین، درک سازوکار ETF ها برای افرادی که در بازارهای سنتی فعالیت داشته‌اند، ساده‌تر است. این مسئله باعث می‌شود استقبال از این صندوق‌ها افزایش یابد و بیشترین استقبال را برای خود به دست آورند.

نگاهی به ساز و کار ETF بیت کوین

صندوق قابل معامله بیت کوین همانند سایر ETFها عمل می‌کند. در ابتدا، این صندوق‌ها مقدار مشخصی از رمزارز بیت کوین را خریداری می‌کنند. مبلغی که برای این خرید هزینه می‌شود، به صورت سهام به دارندگان واحدهای صندوق توزیع می‌شود. سود صندوق هم با توجه به قیمت بیت کوین تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، افزایش قیمت بیت کوین منجر به افزایش قیمت واحدهای صندوق می‌شود و کاهش قیمت بیت کوین هم کاهش ارزش ETF را نشان می‌دهد. البته برخی از صندوق‌ها به جای پیگیری قیمت BTC از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال، از طریق قراردادهای آتی بیت کوین قیمت را مشخص می‌کنند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در گذشته مخالفت خود را با فعالیت ETF بیت کوین در آمریکا اعلام کرده بود، اما در حال حاضر، چندین صندوق قابل معامله بیت کوین در آمریکا فعال هستند. با این حال، هنوز هم این صندوق‌ها تنها در برخی مناطق فعالیت دارند و هر کشور و منطقه جغرافیایی قوانین خاص خود را در این زمینه دارد. به عبارتی دیگر، قوانین و مقررات مربوط به فعالیت صندوق‌های قابل معامله بیت کوین بین کشورها و مناطق متفاوت می‌تواند متفاوت باشد.

به دلیل تحریم‌های گسترده، ایرانی‌ها در حال حاضر قادر به خرید ETF بیت کوین نیستند، مگر اینکه شهروند یک کشور دیگر باشند که تحریم‌های بین‌المللی بر آنها تحمیل نشده باشد. حتی برخی از کشورهای اروپایی هم هنوز از این امکان بهره‌مند نیستند. این مسئله ناشی از تحریم‌های بین‌المللی و سیاست‌های مالی و اقتصادی است که برخی کشورها نسبت به کشورهای خاصی اعمال می‌کنند.

مزایا و معایب صندوق های قابل معامله بیت کوین

برخی افراد ممکن است گمان کنند که سرمایه‌گذاری در ETF بیت کوین نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در رمزارز بیت کوین عادی نباشد. با این حال، نمی‌توان از مزایای خرید و فروش صندوق قابل معامله بیت کوین غافل شد. در ادامه چندین مورد از این مزایا را مورد بررسی قرار دهیم:

نیاز به احراز هویت

یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق قابل معامله بیت کوین، نیاز به احراز هویت (KYC) است. برای خرید و فروش واحدهای صندوق، شما نیازمند ارائه اطلاعات شخصی و احراز هویت هستید. این کار باعث افزایش امنیت و حفاظت از سرمایه‌گذاران و جلوگیری از فعالیت‌های مشکوک می‌شود. احراز هویت به شما اطمینان می‌دهد که تمامی معاملات در مرزهای قانونی و با رعایت مقررات انجام می‌شود.

محدودیت زمانی

یکی از محدودیت‌هایی که در سرمایه‌گذاری در صندوق قابل معامله بیت کوین وجود دارد، مربوط به زمانبندی بازارهای بورس است. به دلیل اینکه بازارهای بورس فعالیت ۲۴ ساعته ندارند، ممکن است شما برخی از جهش‌های قیمت بیت کوین را در زمانی که بورس بسته است، از دست بدهید. به عبارتی دیگر، اگر بیت کوین در زمانی که بازار بورس بسته است حرکتی جهشی داشته باشد، شما باید صبر کنید تا بازار بورس فعالیت خود را آغاز کند تا بتوانید دستور خرید یا فروش واحدهای صندوق را اجرا کنید. این محدودیت زمانی می‌تواند باعث از دست رفتن برخی فرصت‌های سرمایه‌گذاری یا جنبه‌های قیمتی و روند بازار شود.

سهولت در سرمایه گذاری

بیت کوین از ابتدا به منظور تمرکززدایی و پوشش ریسک طراحی شده است. هدف اصلی بیت کوین برای بسیاری از افراد، ایجاد یک سیستم پولی غیرمتمرکز و مستقل از نظام بانکی و دولتی است. با این حال، وقتی که بیت کوین به صورت ETF معامله می‌شود، کنترل دولت و نهادهای نظارتی بر این صندوق، ممکن است از پیاده‌سازی اهداف اصلی بیت کوین باعث محدودیت شود.

ETF بیت کوین معمولاً نیاز به مجوزها و نظارت دولتی دارد، و این نهادها ممکن است قوانین و محدودیت‌های خاص خود را بر روی این صندوق اعمال کنند. به عبارتی دیگر، با ورود دولت به عرصه ETF بیت کوین، بعضی از مزایای اصلی بیت کوین مانند تمرکززدایی و استقلال ممکن است کاهش یابد.

تنوع بخشی به سبد دارایی

تنوع بخشی به سبد دارایی یکی از مزایای بارز صندوق‌های قابل معامله است. این صندوق‌ها قابلیت شامل شدن سهام شرکت‌های مختلف را در کنار بیت کوین دارند، مانند سهام شرکت‌های بزرگ مثل اپل و فیسبوک. این ویژگی باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران بتوانند در کنار سرمایه‌گذاری در بیت کوین، در سبدی تنوع‌بخش و متنوع از دارایی‌ها نیز سرمایه‌گذاری کنند.

از بین رفتن تمرکز زدایی و سایر اهداف بیت کوین

بیت کوین در ابتدا به منظور تمرکززدایی و پوشش ریسک طراحی شده است. اما هنگامی که در قالب صندوق قابل معامله (ETF) معامله می‌شود، کنترل دولت ممکن است مانعی برای پیاده‌سازی اهداف اصلی بیت کوین شود.

عدم مالکیت بیت کوین

با خرید واحدهای صندوق قابل معامله بیت کوین، شما در واقع حقوقی در مورد مالکیت مستقیم بیت کوین نخواهید داشت. به عبارتی دیگر، وقتی واحدهای صندوق را خریداری می‌کنید، مالکیت مستقیم بیت کوین را نخواهید داشت. صندوق قابل معامله بیت کوین دارای اموال و دارایی‌های خاصی است و شما فقط به عنوان سهام دار صندوق در این دارایی‌ها سهام دارید.

حذف ریسک نگهداری

با خرید واحدهای صندوق قابل معامله بیت کوین، شما نیازی به نگرانی‌ها و دردسرهای مرتبط با ذخیره‌سازی و نگهداری بیت کوین نخواهید داشت. یکی از مزایای مهم این صندوق‌ها، ریسک کمتر نگهداری بیت کوین را به شما ارائه می‌دهد.

محدودیت در خرید و فروش

یکی از محدودیت‌هایی که در صندوق قابل معامله بیت کوین وجود دارد، این است که نمی‌توانید آن را مستقیماً با ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم، لایت کوین و ریپل معامله کنید. صندوق قابل معامله بیت کوین تمرکز خود را بر روی بیت کوین دارد و معاملات مرتبط با دیگر ارزهای دیجیتال را پوشش نمی‌دهد.

سرعت و ایمنی بیشتر

با خرید واحدهای صندوق قابل معامله بیت کوین، شما می‌توانید از سرعت و ایمنی بیشتری نسبت به خرید مستقیم بیت کوین بهره‌مند شوید. این صندوق‌ها به عنوان یک وسیله سرمایه‌گذاری، فرآیند خرید و فروش را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کنند.

جمع بندی

وجود صندوق های قابل معامله در بازار ارزهای دیجیتال بسیار اهمیت دارد، به ویژه برای افرادی که نمی‌توانند ریسک‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در ارزهای دیجیتال را بپذیرند. این صندوق‌ها امکان دسترسی به مزایای کریپتو را برای افرادی فراهم می‌کنند که بازار ارزهای دیجیتال و سازوکار آنها را به طور کامل متوجه نیستند.

این ابزار می‌تواند به من امکان دسترسی به عملکرد بیت کوین و کسب سود از آن را با ریسک کمتری بدهد. همچنین، با توجه به تجربه در کشورهایی که امکان خرید و فروش معاملات صندوق قابل معامله را دارند، صندوق‌های ETF ارز دیجیتال را معمولاً به عنوان یک ابزار مفید در سبد سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌کنند. این ابزارها به آنها امکان می‌دهد تا با ریسک کمتری در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشند و از مزایای آن بهره‌برداری کنند.

با این حال، لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاری در هر نوع صندوق یا ابزار مالی باید با توجه به شرایط و هدف شخصی خود انجام شود و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

سوالات متداول

تفاوت سرمایه‌ گذاری در ETF بیت‌ کوین و خرید بیت‌ کوین چیست؟

برخلاف بیت‌کوین، خریداری سهم بیت‌کوین ETF توسط بورس اوراق بهادار خطر هک شدن و از دست رفتن دارایی سرمایه‌گذار را به صفر می‌رساند.

 آیا امکان خرید و فروش بیت‌ کوین ETF در تمام ساعات شبانه‌ روز وجود دارد؟

خیر، از آنجایی که ETF بیت‌کوین در بورس هر کشور عرضه می‌شود، امکان خرید و فروش آن تنها در ساعات و روزهای فعالیت بورس امکان‌پذیر است.

مهم‌ ترین مزیت سرمایه‌ گذاری در ETF بیت‌کوین چیست؟

بر اساس نظر کارشناسان بسیار بعید است که بازار ETF بیت‌کوین نسبت به بازار اصلی بیت‌کوین بهتر عمل کند.

ETF بیت‌ کوین از چه تاریخی شروع به کار کرده است؟

با وجود اینکه در سال‌های اخیر شرکت‌های متعددی درخواست راه‌اندازی ETF بیت‌کوین را به سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه داده‌ بودند، بالاخره در تاریخ 19 اکتبر 2021 برنامه ETF بیت‌کوین شرکت Proshares توسط SEC تایید شد.

5/5 - (2 امتیاز)
صرافی اکسولو

مهدی سعادت

مهدی سعادت هستم، 23 ساله، یک مهندس جوان و با استعداد که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته برق و گرایش مخابرات در دانشگاه صنعتی اصفهان به پایان رسانده ام. در کنکور ارشد نیز رتبه 45 را کسب کرده ام که شروع تازه‌ای برای زندگی من می‌باشد. از کودکی به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند بودم و این علاقه را نیز هنوز حفظ کرده‌ام.. همچنین به عنوان یک مهندس جوان، عاشق حوزه مهندسی برق و مخابرات می‌باشم و در این زمینه‌ها تلاش می‌کنم تا دانش خود را گسترش دهم. طبیعت‌گردی، عکاسی و ویرایش عکس از طریق نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ نیز از سرگرمی‌های مورد علاقه من می‌باشد. در سال‌های اخیر نیز به حوزه ارزهای دیجیتال و NFT نیز گرایش پیدا کرده‌ام و به طور جدی به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول هستم. مهدی سعادت یک جوان با انگیزه، پر از استعداد و دارای علایق گوناگون است که پیشرفت‌های زیادی در آینده خواهد داشت! مرسی از اینکه همراه من هستید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا