مقالات آموزش ارز دیجیتال

رمزارز پولکادات Polkadot – بررسی آینده قیمت تا ارزش سرمایه گذاری

پولکادات Polkadot یکی از محبوب ترین رمزارزها در دنیای ارزهای دیجیتال، رمزارزی که کمترین قیمت ثبت شده برای آن در بایننس 1.59 دلار بوده و تا به کنون قیمت 48 دلار را هم تصاحب کرده است. یعنی سودی معادل %2200 تنها در 245 روز. در این مقاله قصد داریم با هم ارز دیجیتال پولکادات Polkadot را بررسی کنیم، آیندشو به چالش بکشیم و همچنین قیمتی را هم که می تونه در آینده تصاحبش کنه تخمین بزنیم و از همه اینا مهمتر بررسی کنیم ببینیم آیا ارزش سرمایه گذاری داره یا نه؟

ارز دیجیتال پولکادات Polkadot چیست؟

طبیعتا قبل از بررسی قیمت، آینده و ارزش سرمایه گذاری باید ببینیم اصلا ماهیت و خود پولکادات Polkadot چیه و بعد اینکه با اسم و فامیل و خونوادش آشنا شدیم می تونیم به بقیه چیزها بپردازیم.

نام پروژهپولکادات Polkadot
رتبه Coinmarketcap8
نماد پروژهDOT
عرضه کل10,000,000
وبسایت رسمیpolkadot.network
سال عرضه2019
پایین ترین قیمت1.59 دلار
بالاترین قیمت48.36 دلار
قیمت کنونی ( به تاریخ 4 اردیبهشت 1400 ) 32 دلار
صرافی های پشتیبانیBinance – kucoin – Bybit – Huobi – Kraken – Okex
Poloniex – Bingbon – Bitmex – Bittrex – Hitbtc – Bitbay
کیف پولPolkadot wallet _ Math wallet _ Trust – coinomi _ safepal
مبتنی بربلاکچین
مشحصات پروژه پولکادات Polkadot

در جدول بالا سعی کردیم تا به طور خلاصه و مفید یک مروری بر سرگذشت پولکادات در اختیار شما بزاریم.
رمزارز پولکادات Polkadot با نماد DOT در تاریخ 2017 معرفی شد بر خلاف تصور عموم که فکر می کردند زودتر عرضه اولیه آن شکل بگیرد، عرضه آن در سال 2019 صورت گرفت، قیمت شروع آن 1.59 دلار بود و اکنون پس از گذشت حدود 245 روز در محدوده 32 دلار ( به تاریخ 4 اردیبهشت 1400 ) معامله می شود.

مدیرعامل و بنیانگذار پولکادات Polkadot

گاوین وود Gavin wood مدیر پروژه پولکادات Polkadot می باشد. آقای گاوین وود یک مهندس کامپیوتر انگلیسی بوده و در ابتدا فعالیت خودشو در زمینه بازی سازی شروع کرد. در سال 2011 نام بیت کوین را شنید اما مورد توجهش واقع نشد اما در ادامه و در سال 2013 دوباره آن را بررسی کرد و مجذوبش شد. در این میان با شخصی آشنا شد که ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) نام داشت و همراه با هم به توسعه اتریوم پرداختند و به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم در این پروژه فعالیت کرد. وود که از دانشگاه یورک فارغ التحصیل شده، زبان برنامه نویسی Solidity را اختراع کرد و یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم را منتشر کرده است. در سال 2014 همراه با بنیاد Web3 ( سازمانی است که برای ترویج زیرساخت های غیرمتمرکز اینترنت ) شبکه پولکادات Polkadot را راه اندازی کردند. اما در نهایت در سال 2016 از پروژه اتریوم خداحافظی کرد و توجه خود را بر روی شبکه پولکادات Polkadot معطوف کرد.

بیوگرافی گاوین وود Gavin Wood

  • متولد سال 1980 در لنکستر انگلستان
  • ساخت بازی استراتژیک کامپیوتری در نوجوانی
  • مدرک دکتری در علوم کامپیوتر از دانشگاه یورک انگلستان
  • همکاری با ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) در پروژه اتریوم
  • همکاری با مایکروسافت به عنوان دانشمند تحقیقاتی
  • تاسیس بنیاد Web3
  • راه اندازی تکنولوژی Parity
  • اختراع زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)
  • و در آخر بنیان گذاری پروژه پولکادات Polkadot

یکی از مهمترین دلایل اعتماد به یک پروژه وجود بنیانگذاران قوی در پروژه است. در این پروژه افراد قوی و متخصص زیاد دیگری نطیر پیتر زابان peter czaban فعالیت می کنند. پس این پروژه از بابت تیم پشتیبانی چیزی کم و کسر نداره بلکه زیادم داره.

شبکه و بلاکچین پروژه پولکادات Polkadot

در پله بعدی بیایید شبکه و بلاکچین پولکادات Polkadot را بررسی کنیم. این پروژه خود را رقیب اترویم می داند اما این ادعا تا چه حد می تواند درست باشد؟ در ابتدا پولکادات تحت شبکه ERC20 اتریوم بارگذاری شد اما اکنون این پروژه شبکه بلاکچین خود را تحت عنوان Polkadot دارد. برای کسانی که نمی دونند بگیم که زمانی که یک توکن عرضه می شود باید بر روی یک شبکه بلاکچین پیاده سازی شود. اگر بر روی یک شبکه مهمان باشد به عنوان توکن و اگر شبکه خود را داشته باشد به عنوان کوین شناخته می شود. تا به اینجای کار متوجه شدیم پولکادات یک کوین قوی است. اما این کوین بودن چه مزیت دیگری دارد جز اینکه مهمان کسی نیستی؟ اینکه بقیه می تونند مهمان شما باشند. یعنی پولکادات همانند اتریوم این پتانسیل را دارد تا توکن ها را بر روی شبکه خود بارگذاری کند. پروژه Polkadot در تلاش این امر هم است. اما تا چه حد می تواند در این امر موفق شود هنوز معلوم نیست. زیرا اینکه بقیه توکن ها را بر روی شبکه خود بارگذاری کنی نیازمند سرعت شبکه بالا، امنیت بالا و فضای مناسب است. تا به اینجای کار بیش از 70درصد پروژه ها بر روی شبکه اتریوم قرار دارند. پولکادات باید به جامعه ثابت کند تا شبکه قوی تری نسبت به اتریوم است. تا به ایجای کار Bnb در تلاش است تا این جایگاه را بگیرد و تا حدودی هم موفق شده، اما راه درازی در پیش است.

هدف بلاکچین Polkadot چیست؟

هر رمزارزی که قصد دارد وارد دنیای کریپتوکارنسی ها شود نیاز داره تا حرفی برای گفتن داشته باشه متاسیفانه در این دنیا پر شده از شت کوین هایی که هیچ شبکه خاصی ندارند، هیچ هدف و ارزشی ندارند و باعث از بین رفتن سرمایه های زیادی شده اند. اما پروژه پولکادات یک هدف بزرگ دارد و آن هم مقیاس پذیری و شاردینگ در بلاکچین خود است، پولکادات توانایی انتقال با سرعت بسیار بالا را دارد و این امر به لطف مقیاس پذیری این شبکه صورت گرفته است. موضوع دیگری که بسیار برای پولکادات حائز اهمیت است، این است که به عنوان پلی رابط میان بلاکچین شبکه های دیگر شناخته می شود. یعنی با وجود شبکه پولکادات Polkadot بلاکچین های شبکه های اتریوم و BNB با یکدیگر در ارتباط باشند و داده ها را برای یکدیگر ارسال کنند Polkadot به نوعی جاده میان دو شهر است و این به نوعی انقلاب در شبکه بلاکچین حساب می شود.

پولکادات مقیاس‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند زنجیره موازی مقدور می‌کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می‌توان یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد. این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می‌توان به ارتقا و رفع باگ‌های آن پرداخت. در مقایسه با اتریوم، پولکادات به هر توسعه دهنده برنامه‌ای اجازه می‌دهد تا بلاک چین خود را ایجاد کند، که می‌تواند با سایر دفتر کل‌ها ارتباط داشته باشد. توسعه دهندگان می‌توانند تصمیم بگیرند که چه نوع کارمزد تراکنشی را اعمال کنند و سرعت تأیید تراکنش‌های داخل بلاک در دفترهای دیجیتال را با چه سرعتی انجام دهند.

در این شبکه، همه زنجیره‌ها می‌توانند به طور معنی‌داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند. شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوآوری‌ بعدی که پس از پولکادات به وجود آمد Substrate بود؛ چارچوبی برای ساختن بلاکچین‌ها و شبکه Kusama، که مستقل از Polkadot است؛ اما با همان نرم افزار قابل اجرا می‌شود.

طبیعتا پروژه پولکادات Polkadot یکی از قوی ترین شبکه های بلاکچینی در دنیای کریپتو را در اختیار خود دارد و ثابت کرده است که می تواند زنگ خطری برای اتریوم محسوب شود. البته اتریوم هم بی کار نیست و با راه اندازی اتریوم 2 توانست اندکی فاصله بگیرد.

دنیای کریپتوکارنسی ها دنیای سرعت، امنیت، نوآوری و آینده نگری است و هر پروژه ای که بتواند سهم بیشتری از این فاکتورها را در اختیار داشته باشد می تواند در آینده بقا پیدا کند.

پیش بینی قیمت پولکادات Polkadot

همانطور که می دانید در بازاری که در آن قرار داریم اکثرا همه چیز رشد کردند و چیزی نبود که رشد نکرده باشد و شاید بگید افزایش قیمت آن از 10 دلار به 50 دلار چیز عجیبی نیست. اما این نکترو در نظر بگیرید برخی ارزهایی که در این بازار گاوی رشد کردند بدون برنامه و پشتوانه بودند به بیان دیگر توخالی بودند پروژه ای مثل پولکادات Polkadot با چنین پروژه هایی قابل مقایسه نیست. از دید تکنیکال پولکادات Polkadot از عقب مونده های بازار هم حساب می شود و می تواند قیمت هایی را ثبت کند که تصور نمی کنید.

اما چرا این جملرو می گیم؟ چون در بازار کریپتوکارنسی ها همه چیز تکنیکال نیست و شما باید به عوامل دیگری هم توجه داشته باشیدف عوامل دیگر چیست؟ شبکه، برنامه و تیم ارز. پولکادات Polkadot با هدف بزرگی متولد شد و شبکه بسیار قدرمتمندی دارد و همینطور تیمی که از آن حمایت می کند تیم بسیار قوی ای است.

آیا پولکادات Polkadot ارزش سرمایه گذاری دارد؟

قصد ندارم این سوالو با جملاتی طولانی جواب بدم تنها در یک خط:

اگر داخل سبدتون پولکادات Polkadot ندارید بهتره که اضافش کنید، پولکادات هنوز شروع نکرده و می تواند قیمت های اتریوم را از آن خود کند.

ممنون که همراهمون هستید.

سوالات متداول

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا