مقالات آموزش ارز دیجیتال

تفاوت ارز دیجیتال و توکن چیست؟

دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین مملو از اصطلاحات جدیدی است که ممکن است آشنا به نظر برسند، اما برای دانستن معنای جدیدی مانند استخراج یا توکن سازگار شده‌اند. حتی اگر علاقه شما به بلاکچین کاملاً آکادمیک باشد، باز هم درک تمایز بین اصطلاحات مختلف مهم است. اما اگر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری هستید مهم است که حقایق را به درستی دریافت کنید. یکی از این حقایق تفاوت ارز دیجیتال و توکن می‌باشد که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم.

بسیاری از مردم از رمزارز و توکن به جای یکدیگر استفاده می‌کنند که باعث سردرگمی زیادی می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد که آن‌ها به یک چیز اشاره می‌کنند، اما واقعیت اینطور نیست. توکن‌ها زیرمجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال هستند.

در این مقاله، اصطلاحات رمزارز و توکن را تعریف می‌کنیم و آنچه را که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

خلاصه‌ای از تفاوت ارز دیجیتال و توکن: رایج‌ترین دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، ارزهای دیجیتال و توکن‌ها هستند. بزرگترین تمایز بین این دو این است که ارزهای دیجیتال بلاکچین‌های خاص خود را دارند، در حالی که توکن‌های رمزنگاری شده بر روی یک بلاکچین موجود ساخته می‌شوند.

تفاوت ارز دیجیتال و توکن: دارایی دیجیتال چیست؟

اگر به تازگی در بلاکچین و بازار ارز دیجیتال شروع به کار کرده‌اید، درک تفاوت بین دارایی‌های دیجیتال، ارزهای دیجیتال و توکن‌ها ضروری است. در حالی که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، از چند جهت کلیدی متفاوت هستند. به طور کلی، دارایی دیجیتال یک دارایی غیر مشهود است که در قالب دیجیتال ایجاد، معامله و ذخیره می‌شود. در زمینه بلاکچین، دارایی‌های دیجیتال شامل ارزهای دیجیتال و توکن‌های رمزنگاری شده هستند.

رمزارزها و توکن‌ها زیرمجموعه‌های منحصر به‌ فردی از دارایی‌های دیجیتال هستند که از قابلیت رمزنگاری استفاده می‌کنند، یک تکنیک رمزگذاری پیشرفته که با از بین بردن احتمال جعل یا خرج مضاعف، صحت دارایی‌های رمزنگاری شده را تضمین می‌کند.

تفاوت کلیدی بین دو دسته از دارایی‌های دیجیتال این است که ارزهای دیجیتال دارایی بومی یک بلاکچین هستند – مانند BTC یا ETH – در حالی که توکن‌ها به عنوان بخشی از یک پلتفرم ایجاد می‌شوند که بر روی یک بلاکچین موجود ساخته شده است، مانند بسیاری از توکن های ERC-20 که اکوسیستم اتریوم را تشکیل می‌دهند.

ارز دیجیتال چیست؟ بررسی ماهیت ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال دارایی اصلی یک شبکه بلاکچین است که می‌تواند مورد معامله قرار گیرد، به عنوان وسیله مبادله و به عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گیرد. یک ارز دیجیتال مستقیماً توسط پروتکل بلاکچینی که روی آن اجرا می‌شود صادر می‌شود، به همین دلیل است که اغلب به عنوان ارز اصلی بلاکچین شناخته می‌شود. در بسیاری از موارد، ارزهای دیجیتال نه تنها برای پرداخت هزینه تراکنش در شبکه استفاده می‌شوند، بلکه برای تشویق کاربران به حفظ امنیت شبکه ارز دیجیتال نیز استفاده می‌شوند.

ماهیت ارزهای دیجیتال در تفاوت ارز دیجیتال و توکن
ماهیت ارزهای دیجیتال

رمزارزها معمولاً به عنوان وسیله مبادله یا ذخیره ارزش عمل می‌کنند. وسیله مبادله دارایی است که برای به دست آوردن کالا یا خدمات استفاده می‌شود. ذخیره ارزش دارایی‌ای است که می‌تواند در تاریخ‌های بعدی بدون متحمل شدن زیان قابل توجهی از نظر قدرت خرید، نگهداری یا با ارز فیات مبادله شود.

رمزارزها معمولاً ویژگی‌های زیر را نشان می‌دهند:

  • غیرمتمرکز، یا حداقل متکی به یک مرجع صادرکننده مرکزی نیست. در عوض، ارزهای دیجیتال برای مدیریت صدور و تراکنش‌ها به کد متکی هستند.
  • ساخته شده بر روی یک بلاکچین یا دیگر فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)، که به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا قوانین سیستم را به صورت خودکار و بدون اعتماد اجرا کنند.
  • از رمزنگاری برای ایمن سازی ساختار و سیستم شبکه زیربنایی ارز دیجیتال استفاده می‌کند.

توکن چیست؟ بررسی ماهیت توکن‌ها

توکن‌ها – که می‌توان آن‌ها را رمزارز نیز نامید – واحدهای ارزشی هستند که سازمان‌ها یا پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین، بر روی شبکه‌های بلاکچین موجود توسعه می‌دهند. در حالی که آنها اغلب سازگاری عمیقی با ارزهای رمزنگاری شده آن شبکه دارند، آن‌ها یک کلاس دارایی دیجیتال کاملاً متفاوت هستند.

ماهیت توکن‌ها در تفاوت ارز دیجیتال و توکن
ماهیت توکن‌ها

ارزهای دیجیتال دارایی اصلی یک پروتکل بلاکچین خاص هستند، در حالی که توکن‌ها توسط پلتفرم‌هایی ایجاد می‌شوند که بر روی آن بلاکچین‌ها ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، توکن بومی بلاکچین اتریوم، اتر (ETH) است. در حالی که اتر ارز دیجیتال بومی بلاکچین اتریوم است، توکن‌های مختلف دیگری نیز وجود دارند که از بلاکچین اتریوم نیز استفاده می‌کنند. توکن‌های رمزنگاری شده که با استفاده از اتریوم ساخته می‌شوند شامل DAI، LINK، COMP و CryptoKitties هستند. در اتریوم، اتر یک ارز دیجیتال است و سایر «ارزها» توکن هستند. به همین ترتیب، در RSK، RBTC یک ارز دیجیتال است و سایر ارزها توکن هستند. برخی از دلایل عملی برای توجه به این موارد عبارتند از:

  • کارمزد تراکنش‌ها هنگام انتقال ارز دیجیتال ارزان‌تر و هنگام انتقال توکن گران‌تر است.
  • کارمزد همیشه در ارز دیجیتال پرداخت می‌شود و بنابراین هنگام انتقال توکن‌ها، همچنان به مقداری ارز دیجیتال در همان حساب نیاز خواهید داشت.

این توکن‌ها می‌توانند عملکردهای زیادی را در پلتفرم‌هایی که برای آن ساخته شده‌اند، انجام دهند، از جمله مشارکت در مکانیسم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، دسترسی به خدمات خاص پلتفرم و حتی انجام بازی‌ها.

چندین استاندارد برای ایجاد توکن های رمزنگاری شده وجود دارد که اکثر آن‌ها بر روی اتریوم ساخته شده‌اند. پرکاربردترین استانداردهای توکن عبارتند از ERC-20 که امکان ایجاد توکن‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانند در اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم کار کنند و ERC-721 که برای فعال کردن توکن‌های غیرقابل تعویض طراحی شده است که به صورت جداگانه منحصر به فرد هستند و نمی‌توان آن‌ها را با توکن‌های مشابه دیگر تعویض کرد. از سال 2020، صدها توکن مختلف ERC-20 و هزاران توکن ERC-721 در گردش وجود دارد. همان‌طور که توکن‌های جدید برای رسیدگی به موارد استفاده در حال گسترش بلاکچین توسعه می‌یابند، تعداد توکن‌های مختلف احتمالا با سرعت قابل توجهی به رشد خود ادامه خواهند داد.

به طور معمول، توکن‌های رمزنگاری شده قابل برنامه ریزی، بدون مجوز، غیر قابل اعتماد و شفاف هستند. قابل برنامه ریزی به این معنی است که آن‌ها بر روی پروتکل‌های نرم افزاری اجرا می‌شوند که از قراردادهای هوشمندی تشکیل شده‌اند که ویژگی ها و عملکردهای توکن و قوانین تعامل شبکه را مشخص می‌کنند. بدون مجوز به این معنی است که هر کسی می‌تواند بدون نیاز به اعتبار خاص در سیستم شرکت کند. بی اعتماد به این معناست که هیچ مرجع مرکزی سیستم را کنترل نمی‌کند. در عوض بر اساس قوانین از پیش تعریف شده توسط پروتکل شبکه اجرا می‌شود و در نهایت، شفافیت به این معناست که قوانین پروتکل و تراکنش‌های آن برای همه قابل مشاهده و تأیید است.

در حالی که توکن‌ها می‌توانند ارزش داشته باشند و مبادله شوند، می‌توانند برای نشان دادن دارایی‌های فیزیکی یا دارایی‌های دیجیتال سنتی‌تر یا یک ابزار یا خدمات خاص طراحی شوند. به عنوان مثال، توکن های رمزنگاری شده‌ای وجود دارند که دارایی های ملموس مانند املاک و مستغلات و هنر و همچنین دارایی های نامشهود مانند قدرت پردازش یا فضای ذخیره سازی داده‌ها را نشان می‎دهند. توکن‌ها همچنین اغلب به عنوان مکانیزم حاکمیتی برای رای دادن به پارامترهای خاص مانند ارتقاء پروتکل و سایر تصمیماتی که جهت آینده پروژه‌های مختلف بلاکچین را دیکته می‌کنند استفاده می‌شود. فرآیند ایجاد توکن‌های رمزنگاری شده برای انجام این عملکردهای مختلف به عنوان توکن سازی شناخته می‌شود.

نمونه‌هایی از رمزارزها و توکن‌ها
توکن و رمزارز

همان‌طور که صنعت بلاک چین به رشد خود ادامه می‌دهد، تعداد دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد تنها مطابق با نیازهای چند وجهی همه شرکت کنندگان در اکوسیستم، از شرکای سازمانی گرفته تا کاربران فردی، به رشد خود ادامه خواهند داد. با توجه به اینکه ایجاد دارایی‌های جدید در دنیای دیجیتال نسبت به دنیای فیزیکی محدودتر است، انتظار می‌رود این دارایی‌های دیجیتالی نحوه عملکرد، تعامل و تولید ارزش صنایع بی‌شماری را بهبود بخشند و در نتیجه مجموعه وسیعی از امکانات اجتماعی و اقتصادی جدید را ممکن سازند.

چرا تفاوت ارز دیجیتال و توکن مهم است؟

اگر می‌خواهید دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین را درک کنید، باید از اصطلاحات و تعاریف آن آگاه باشید. توکن و رمزارز اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، که فقط باعث سردرگمی می‌شود، اما حداقل اکنون می‌توانید هر یک از آن‌ها را تشخیص دهید.

در حالی که یک ارز دیجیتال به طور مستقل عمل می‌کند و از پلتفرم خود استفاده می‌کند، یک توکن صرفاً یک ارز دیجیتال است که بر روی یک بلاکچین از قبل موجود دیگر ساخته شده است. همه توکن‌ها رمزارز هستند، اما همه رمزارزها توکن نیستند.

از دیدگاه سرمایه‌گذاران، این یک تفاوت اساسی است، زیرا معیاری کلیدی برای ارزیابی پتانسیل هر دارایی رمزنگاری شده ارائه می‌دهد.

اگر در حال تجزیه و تحلیل یک رمزارز مستقل هستید که پروژه‌های متعددی دارد که هر کدام توکن‌های بومی خود را بر روی بلاکچین خود ساخته‌اند، می‌دانید که این یک محصول مورد اعتماد بسیاری از توسعه دهندگان است که پتانسیل درآمد شما را افزایش می‌دهد. هر چه تعداد برنامه‌های کاربردی بیشتر بر روی آن بلاکچین ساخته شود، بهتر است.

این بدان معنا نیست که این تنها چیزی است که باید به آن توجه کنید، اما معمولاً معیار خوبی برای موفقیت میان مدت آن رمزارز است.

برعکس، اگر ارزش بالای یک پروژه مبتنی بر توکن را ارزیابی می‌کنید، اگر توسط یک بلاکچین بسیار معتبر مانند EOS یا اتریوم پشتیبانی شود، به شما کمک می‌کند.

هرگز ارزش انجام تحقیقات خود را نادیده نگیرید. اکنون تفاوت بین توکن‌ها و ارزهای دیجیتال را می‌دانید، اما چیزهای بیشتری برای کشف وجود دارد.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا