مقالات آموزش ارز دیجیتال

تراکنش در ارز دیجیتال چیست؟

تراکنش کوچک ترین جز سازنده بلاک در بلاک چین می باشد که براساس هدف بلاکچین عمل می کند. کارمزدهای دریافتی به استخراج کنندگان و اعتبار سنج ها پاداش داده می شوند.

کارمزد تراکنش (Transaction Fees)

کارمزد های تراکنش زمانی باید پرداخت شوند که ارز های دیجیتال در کیف پول های دیجیتال جا به جا می شوند. کارمزد ها یکی از اصلی ترین دلایل انگیزه ماینر ها می باشد. هرچه کارمزدی که شما برای تراکنش خود در نظر گرفتید بیشتر باشد، آنگاه تراکنش شما سریع‌تر تایید خواهد شد.

سرعت تراکنش (Transaction Speed)

شلوغی و بار (load) روی شبکه بیت‌کوین و کارمزد تراکنش بیت‌کوین دو فاکتور مهم در سرعت تراکنش بیت کوین می باشند. اگر شبکه بیت کوین شلوغ باشد یعنی هرچقدر تعداد تراکنش‌ها بیشتر باشد، زمان بیشتری برای پردازش هر تراکنش نیاز خواهد بود.

سرعت تراکنش‌ها با توجه به شبکه‌های مختلف متفاوت است. اما اغلب شبکه‌ها سقف مشخصی برای تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه دارند که به محدودیت در مقیاس پذیری می‌انجامد. از این رو توسعه‌دهندگان به فورک‌هایی روی می‌آورند که محدودیت در تعداد تراکنش را ندارد یا تعداد تراکنش در هر ثانیه را بهبود بخشیده است.

نام ارز دیجیتالتعداد تراکنش در ثانیه
بیت کوین (BTC)7
بیت کوین کش (BCH)61
اتریوم (ETH)15
ریپل (XRP)1500
ای او اس (EOS)3000
آیوتا (MIOTA)1500
استلار (XLM)3000
کاردانو (ADA)257

شبکه های بلاک چینی که می توانند تعداد تراکنش های بیشتری را در ثانیه انجام دهند، کارمزد پایین تری دارند.

ردیابی تراکنش در ارز دیجیتال

تراکنش در ارز دیجیتال بیت کوین به صورت کاملا شفاف است زیرا بیت کوین دارای یک بلاک چین شفاف است که تمام تراکنش‌ها در آن قابل ردیابی و پیگیری هستند اما ارزهای دیجیتالی هستند که تراکنش در آن ها قابل ردیابی نیستند.

تراکنش های بیت کوین با استفاده از سایت تراکنش‌یاب Explorer قابل ردیابی است. یعنی هرکسی می‌تواند سابقه یک تراکنش را از مبدا تا مقصد فعلی مشاهده و بررسی کند.

در مورد ردیابی تراکنش در ارز دیجیتال بیشتر بدانید.

شماره تراکنش یا TxID

شماره تراکنش یا TxID که با نام لینک تراکنش نیز شناخته می شود، مجموعه ای از اعداد و حروف است که در هنگام انجام یک تراکنش ساخته می شود و از طریق این شناسه شما قادر به پیگیری تراکنش خود خواهید بود. کاربران ارز دیجیتال می توانند با استفاده از شناسه ی تراکنش به راحتی موقعیت و وضعیت تراکنش خود را جستجو و ردیابی کنند. شما با استفاده از کد خود می توانید آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، میزان کل ارسالی، تاریخ انتقال، ارتفاع بلاک، هزینه های پرداخت شده و تعداد تاییدیه ها را ردیابی کنید.

سوالات متداول

5/5 - (2 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا