مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش استخراجمقالات آموزش بلاکچین

مفهوم بلاک در بلاک چین بیت کوین و ارزهای دیجیتال

مفهوم بلاک یا بلوک برای اولین بار در بلاک چین بیت کوین شناخته شد. زیرا بلاک چین از زنجیرهٔ بلوکی تشکیل شده است. بلاک چین تاریخچه تراکنش های بیت کوین را به صورت شبکه امن نگهداری می کند و تراکنش ها را غیرقابل بازگشت و غیر قابل تغییر می کند.

بلاک چیست؟ + مثال

بلاک بخش از بلاک چین است. هر بلاک را یک دفتر کل می شود در نظر گرفت که اطلاعات مربوط به تراکنش ها را به صورت دائمی در خود نگهداری می کند پس بلاک مانند یک برگه سفید است که اطلاعات مربوط به تراکنش روی آن ثبت می شود. یک بلاک بعد از کامل شدن بسته می شود و شروع به استخراج بلاک بعدی می کند. به همین دلیل بعد از بسته شدن بلاک، اطلاعات بلاک های قبل قابل تغییر نیستند.

مثال: شما در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه‌ای حاوی اطلاعات را بالا می‌گیرید و همه با تلفن همراه‌شان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر شما آن اطلاعات را نابود کنید، یا تغییری در آن بدهید، دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست، چون آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه موبایل همه را بگیرید و آن را حذف کنید.

ساختار بلاک چگونه است؟

یک بلاک شامل هدر بلاک Block Header و بدنه بلاک Block Body می باشد.

هدر بلاک Block Header

  • شماره‌ی نسخه‌ی برنامه (Bitcoin Version Number)
  • هشِ بلاک قبلی (Previous Block Hash)
  • ریشه‌ی هشِ درخت درهم سازی یا درخت مرکل (Merkle Tree)
  • زمان‌سنج از تاریخ ۱ ژانویه‌ی ۱۹۷۰ (Timestamp Unix)
  • هدف سختی فعلی (Difficulty Target)
  • عدد تصادفی نانس (Nonce)

بدنه بلاک Block Body

تمام تراکنش های تایید شده بلاک را بدنه بلاک می گویند.

بلاک ها چگونه ساخته می شوند؟

بلاک ها توسط ماینر ها ساخته می شود. بعد از ایجاد شدن بلاک، بلاک مستقیم به بلاک چین اضافه نمی شود و بلاک های تایید نشده در استخر حافظه Memory Pool نگهداری می شود.

ماینر ها بلاک کاندید را از بین تراکنش های استخر تراکنش تایید نشده پیدا می کنند و بلاک کاندید را با بلاک هدر و پیدا کردن بهترین عدد نانس nonce بر اساس سختی شبکه به بلاک چین وصل می کنند. بعد از هش hash شدن یک بلاک و تایید بلاک ماینر ها به استخر تراکنش بر می گردند و دوباره دنبال بلاک کاندید می گردند.

ماینینگ یک فرایند تکراری برای یافتن هش منحصربه‌فرد است. ماینری که یک بلاک معتبر را به بلاک چین متصل می کند پاداش دریافت می کند که پاداش بلاک گفته می شود.

با پر شدن بلاک‌ها، شبکه شلوغ شده و کارمزد تراکنش‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند. اندازه یک بلاک به معنی محدودیت در تعداد تراکنش‌هایی است که شبکه بیت کوین قادر به پردازش آنها در واحد ثانیه است و به نوعی می‌توان آن را عامل ایجاد محدودیت در مقیاس پذیری بیت کوین دانست

5/5 - (12 امتیاز)
صرافی اکسولو

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا