آموزش ارز دیجیتالاستخراجبیت کوین

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ بیت کوین چیست؟ کسب درآمد

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن معاملات بین کاربران تأیید و به دفتر عمومی بلاک چین اضافه می شود. فرآیند استخراج همچنین مسئول معرفی کوین های جدید به عرضه موجود در گردش است و یکی از عناصر اصلی است که به ارزهای رمزپایه اجازه می دهد بدون نیاز به مرجع مرکزی شخص ثالث به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر کار کنند.

بیت کوین محبوب ترین و بهترین نمونه ارز رمزپایه قابل استخراج است، اما شایان ذکر است که همه ارزهای رمزپایه قابل استخراج نیستند. استخراج بیت کوین بر اساس الگوریتمی اجماع به نام اثبات کار است.

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

ماینر پردازنده ای است که در شبکه تراکنش ها را جمع آوری کرده و آن ها را به صورت بلاک سازماندهی می کند. هر زمان تراکنش انجام شود، همه گره ها یا همان نودهای شبکه آن ها را دریافت می کنند و اعتبار آن ها را تأیید می کنند. سپس، گره های ماینر این تراکنش ها را از حافظه جمع می کنند و شروع به جمع آوری آن ها در یک بلوک (بلوک منتخب) می کنند.

هش چیست؟

نرخ هش تعداد محاسباتی است که سخت افزار شما می تواند در هر ثانیه انجام دهد. این یک پارامتر بسیار مهم است، زیرا نرخ هش بالاتر بدیهی است که شانس شما را در حل مسئله ریاضی، انتقال بلوک و جمع آوری پاداش شما افزایش می دهد.

آن چه ماینرها به دنبال آن هستند، یک خروجی مشخص از تابع هش است. وقتی صحبت از توابع هش می شود، ورودی یکسان همیشه همان خروجی را تولید می کند، اما طوری طراحی شده اند که غیر قابل پیش بینی هستند. بنابراین، بهترین راه ممکن برای یافتن یک خروجی خاص، آزمایش هرچه بیشتر ورودی تصادفی است. علاوه بر این، استخراج بسیار رقابتی است، بنابراین برای جمع آوری پاداش، استخراج کننده باید بتواند از ورودی های تصادفی در اسرع وقت عبور کند. از این رو چرا انتخاب سخت افزار با سرعت هش بالاتر برای موفقیت در استخراج بسیار مهم است؟

نرخ هش بر حسب مگا هش در ثانیه (MH / ثانیه) ، گیگاهش در ثانیه (GH / ثانیه) و تراهش در ثانیه (TH / ثانیه) اندازه گیری می شود. میزان هش سخت افزاری که به طور خاص برای استخراج بیت کوین طراحی شده است می تواند از 336 MH / s تا 14،000،000 MH / s باشد.

هش کردن در استخراج ارزهای دیجیتال

اولین مرحله استخراج یک بلاک، هش کردن هر معامله از حافظه است که به صورت جداگانه انجام می شود، اما قبل از شروع روند، گره استخراج یک معامله را اضافه می کند که در آن، ماینرها پاداش استخراج (بلوک پاداش) را برای خود ارسال می کنند.

بعد از هش شدن هر معامله، سپس هش ها به چیزی به نام درخت مرکل (یا یک درخت هش) سازمان می یابند – که با سازماندهی هش های مختلف معامله به دو جفت و سپس هش کردن آن ها شکل می گیرد. پس از آن خروجی ها به صورت جفت سازمان یافته و یک بار دیگر هش می شوند و فرآیند تا رسیدن به «بالای درخت» تکرار می شود. بالای درخت را هش ریشه (یا ریشه مرکل) نیز می نامند و در واقع یک هش منفرد است که نمایانگر همه هش های قبلی است که برای تولید آن استفاده شده است.

ریشه هش – همراه با هش بلوک قبلی و یک عدد تصادفی به نام nonce – سپس در هدر بلوک قرار می گیرد. هدر بلوک سپس تولید خروجی بر اساس آن عناصر (هش ریشه، هش بلوک قبلی و nonce) بعلاوه چند پارامتر دیگر هش می شود. خروجی حاصل از هش بلوک است و به عنوان شناسه بلوک ایجاد شده جدید (بلوک نامزد) عمل می کند.

برای اینکه معتبر در نظر گرفته شود، خروجی (هش بلوک) باید کمتر از یک مقدار هدف خاص باشد که توسط پروتکل تعیین می شود. به عبارت دیگر، هش بلوک باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود.

مقدار هدف – همچنین به عنوان دشواری هش کردن شناخته می شود- به طور منظم توسط پروتکل تنظیم می شود، اطمینان حاصل شود که نرخ ایجاد بلوک های جدید ثابت و متناسب با مقدار هش اختصاص داده شده به شبکه باقی می ماند.

بنابراین، هر بار که ماینرهای جدید به شبکه بپیوندند و رقابت افزایش یابد، دشواری هش کردن افزایش می یابد و از کاهش متوسط ​​زمان بلوک جلوگیری می کند. در مقابل، اگر ماینرها تصمیم به ترک شبکه بگیرند، مشکل هش کردن کاهش می یابد و زمان بلوک را ثابت نگه می دارد حتی اگر توان محاسباتی کمتری به شبکه اختصاص یابد.

فرایند استخراج از ماینرها نیاز دارد که هدر بلوک را بارها و بارها با تکرار از طریق nonce هش کنند تا اینکه یکی از ماینرهای شبکه در نهایت یک هش بلوک معتبر تولید کند. وقتی یک هش معتبر پیدا شد، گره موسس بلوک را به شبکه پخش می کند. همه گره های دیگر بررسی می کنند که آیا هش معتبر است و اگر چنین است، بلوک را به نسخه خود از بلاک چین اضافه کنید و به استخراج بلوک بعدی بروید.

با این حال، گاهی اوقات اتفاق می افتد که دو ماینر همزمان یک بلوک معتبر را پخش می کنند و در پایان شبکه با دو بلوک رقابت می کند. ماینرها بلوک بعدی را بر اساس بلوکی که ابتدا دریافت کردند استخراج می کنند. رقابت بین این بلوک ها ادامه خواهد یافت تا اینکه بلوک بعدی بر اساس هر یک از بلوک های رقابت استخراج شود. بلوکی که متروک شود بلوک یتیم یا بلوک بیات نامیده می شود. ماینرهای این بلوک دوباره به استخراج زنجیره بلوک برنده برمی گردند.

راه های استخراج

شما می توانید در دو حالت به استخراج رمزارزها بپردازید:

  1. استخراج ابری
  2. استخراج سخت افزاری

استخراج ابری

در استخراج ابری شما هیچ هزینه ای بابت خرید دستگاه و یا قطعات نمی کنید و در عوض به یک شرکتی که این دستگاه ها را دارد هزینه ای را یا به صورت ماهانه و یا قراردادی پرداخت می کنید و سود دریافت می کنید. در این روش شما از بابت مشکلات سخت افزاری هیچ نگرانی ندارید و به راحتی تنها سود دریافت می کنید البته لازم به ذکر است که سود این روش کمتر از استخراج سخت افزاری می باشد.

جهت آشنایی با مباحث استخراج ابری کلیک کنید.

استخراج سخت افزاری

با توجه به پیچیدگی هایی که در استخراج ارز دیجیتال وجود دارد، سرمایه گذاری در نوع سخت افزار مناسب بسیار مهم است. در انتخاب وسایلی که به بهترین وجهی مناسب شما هستند باید چند ویژگی را در نظر گرفت و یکی از آنها هش ریت است.

CPU برای استخراج ارز دیجیتال

اولین سخت افزار استخراج بیت کوین، خود رایانه شماست. CPU مخفف Central Processing Unit است و پردازنده رایانه شما را نشان می دهد. این تنها روش استخراج بیت کوین در روز بود و بسیار مقرون به صرفه بود – تمام آنچه شما نیاز داشتید یک کامپیوتر با پردازنده قدرتمند کافی بود.

با این حال، وقتی ماینرها سعی در امنیت بیشتر شبکه و کسب بیت کوین بیشتر داشتند، در بسیاری از جبهه ها نوآوری کردند. بنابراین، از امروز، استخراج با CPU اساساً منسوخ شده است. شما ممکن است ده ها سال با استفاده از لپ تاپ خود در کسری از ثانیه یک کوین استخراج کنید.

پردازنده گرافیکی GPU برای استخراج رمز ارزها

GPU مخفف Graphical Processing Unit است که از ویژگی های کارت های گرافیک سطح بالا است. این موارد به طور خاص طراحی شده اند تا بتوانند تمام چند ضلعی های پیچیده مورد نیاز در بازی های ویدیویی پیشرفته را محاسبه کنند، که این امر خصوصاً در هش کردن ریاضیات لازم برای حل بلوک های معاملات بسیار عالی است.

با وجود هزینه چند صد دلاری، GPU ها به ماینرها برتری قابل توجهی نسبت به هش پردازنده دارند. به عنوان مثال، یک پردازنده مرکزی به طور کلی کمتر از 10 مگاهرتز در ثانیه برای شما فراهم می کند. از طرف دیگر، ATI 5970، یکی از محبوب ترین کارت های گرافیک در هنگام استخراج، می تواند بیش از 800 مگاهرتز در ثانیه به شما بدهد.

با این حال، درست مثل استخراج با CPU، استخراج GPU این روزها عمدتا از میان رفته است. با معرفی سخت افزاری که به طور خاص برای استخراج طراحی شده است، دشواری استخراج بیت کوین به حدی افزایش یافته است که کارت های گرافیک به راحتی نمی توانند رقابت کنند. این روزها، حتی اگر به برق رایگان دسترسی داشته باشید، GPU به احتمال زیاد هرگز حتی هزینه خود را پرداخت نخواهند کرد.

آیسیک ASIC برای استخراج ارز دیجیتال

یک مدار مجتمع مخصوص برنامه (ASIC)، میکروچیپی است که فقط با هدف استخراج بیت کوین با سرعت بالا طراحی و تولید شده است. این افزایش 100 برابر در قدرت هش کردن، در حالی که مصرف برق را در مقایسه با تمام فن آوری های قبلی کاهش می دهد، ارائه می دهد. برخی از کارشناسان ASIC را فناوری “آخر خط” می دانند، زیرا در آینده نزدیک چیزی برای جایگزینی آن وجود ندارد.

به دلیل اینکه این تراشه ها فقط برای یک کار طراحی و ساخته شده اند، ساخت آن ها می توانند بسیار گران قیمت و همچنین زمان بر باشند، اما سرعت آن بی نظیر است. تراشه های بالای خط مانند AntMiner S9 دارای سرعت تبلیغاتی بالغ بر 14000،000 MH / sec هستند، اما هزینه چنین دستگاهی 1265 $ برای شما خواهد بود. البته تراشه های مقرون به صرفه تری با برچسب قیمتی در حدود 50 دلار وجود دارد اما سرعت تبلیغ شده آن ها به طور قابل توجهی پایین تر است.

جهت آشنایی با بهترین دستگاه های مخصوص استخراج حتما مقاله بهترین ماینرهای آکادمی ایران ریچ را مطالعه کنید.

سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال

با در نظر گرفتن تمام گزینه هایی که وجود دارد، انتخاب سخت افزار مناسب برای استخراج برای تازه واردان این حوزه کار راحتی نیست. هم از نظر سخت افزار و هم از نظر قدرت مورد نیاز برای اجرای آن گران است. از این رو، قبل از خرید تمام قطعات لازم و مونتاژ ماینر، محاسبه سودآوری استخراج بسیار مهم است. باید توجه داشته باشید که آیا تصمیم دارید بیت کوین استخراج کنید یا آلت کوین؟

چندین ماشین حساب اختصاصی وجود دارد، مانند ماشین حساب The Genesis Block یا BTC Mining Profit Calculator. شما می توانید پارامترهایی مانند هزینه تجهیزات، میزان هش، و مصرف برق و همچنین قیمت فعلی بیت کوین را وارد کنید تا بفهمید سرمایه شما برای بازده چه مدت زمان می برد.

3/5 - (5 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ایران‌ریچ این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x