مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش استخراج

هش ریت HashRate چیست؟

طبیعتا در زمینه استخراج و یا همان ماینینگ ارزهای دیجیتال به موضوع نرخ هش یا هش ریت HashRate برخورد کرده اید. اما این هش ریت چیست و چه مزیت و کاربردی در زمینه استخراج رمزارزها دارد. زیرا تا هش ریت ماینری که خریداری می کنیم را ندانیم و یا ندانیم رمزارزی که می خواهیم استخراج کنیم شبکه آن چه نرخ هشی دارد طبیعتا در مسیر اشتباهی خواهیم رفت.

هش ریت HashRate یا نرخ هش چیست؟

همانطور که می دانید طریقه استخراج ارزهای دیجیتال به این شکل است که ماینری که خریداری می کنید قدرت خود را در اختیار شبکه قرار می دهد تا با آزمون خطاهایش بتواند هش یک بلاک را پیدا کند. هش ریت معیاری برای اندازه گیری عملکرد یک ماینر است. هش ریت یا همان نرخ هش به زبان ساده یعنی میزان سرعت و دفعاتی که یک ماینر در ثانیه تلاش می کند تا جواب معادله را بدست بیاورد. و طبیعتا هرچه نرخ هش دستگاه شما بالاتر باشد یعنی در ثانیه معادلات بیشتری را می توواند حل کند و هر چه نرخ هش کمتر باشد یعنی قدرت پایین تری در قبال حل معادله دارد.

اگر نرخ هش دستگاه شما پایین باشد شانس موفقیت شما کمتر است. مخصوصا اگر در شبکه هایی مثل شبکه بیت کوین ( استخراج بیت کوین ) فعالیت می کنید.

نرخ هش تنها مخصوص بیت کوین نیست. این اصطلاح مخصوص تمام دنیای رمزارزها می باشد و برای تمامی رمزارزهایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می کنند کاربرد دارد.

هشینگ Hashing چیست؟

در روند استخراج، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین می‌بایست هش شوند. به روند هش شدن بلاک‌ها هشینگ (Hashing) می‌گویند.

هش ریت چگونه اندازه گیری می شود؟

هش ریت توسط واحدی به نام هش بر ثانیه H/S محاسبه و اندازه گیری می شود.
هش ریت قابلیت تبدیل شدن به واحد های کوچکتر و بزرگتر را دارد.

  • ۱ KH/s یا هزار هش بر ثانیه؛ معادل یک کیلوهش بر ثانیه
  • ۱ MH/s یا یک میلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک مگاهش بر ثانیه
  • ۱ GH/s یا یک میلیارد هش بر ثانیه؛ معادل یک گیگاهش بر ثانیه
  • ۱ TH/s یا یک تریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک تراهش بر ثانیه
  • ۱ PH/s یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک پتاهش بر ثانیه
  • ۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک اگزاهش بر ثانیه
  • واحد بعدی در این اندازه‌گیری زتاهش (Zetta) خواهد بود.

با این تفاسیر می‌توان نوشت:

  • یک مگاهش بر ثانیه معادل ۱,۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه است
  • یک گیگاهش معادل ۱,۰۰۰ مگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰ کیلوهش برثانیه است
  • این رشته را می‌توان تا بی‌نهایت ادامه داد.

هش ریت چه تاثیری در روند استخراج دارد؟

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه سه عاملی هستند که کاملا به یکدیگر وابسته اند. هر چه تعداد ماینرها افزایش می یابد یعنی تعداد حدس هایی که برای یافتن هش یک بلاک زده می شود نیز افزایش می یابد اما شبکه بیت کوین با بالا بردن سختی شبکه باعث می شود کماکان هر ده دقیقه بلاک جدید ساخته شود. در واقع سختی شبکه در تلاش است تا کفه ترازو را برابر نگاه دارد. با این وجود دستگاهی که هش ریت بالاتری دارد شانس بیشتری برای پیروزی در این رقابت دارد.

به طور مثال هش ریت مورد نیاز برای شبکه بیت کوین را 100 تصور کنید. یعنی 100 تراهش در ثانیه در شبکه بیت کوین نیاز است تا یک بلاک در ده دقیقه ایجاد شود. اگر شما دستگاهی بخرید که هش ریت آن 10 است، یعنی شانس شما برای برنده شدن در این رقابت 10 درصد است.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا