مقالات آموزش ارز دیجیتالمقالات آموزش استخراج

الگوریتم اثبات سهم PoS و اثبات کار PoW چیست؟

زمانی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده باشید خواهید فهمید که تمامی ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین خود از نوعی الگوریتم برای فعالیت و تامین ایمنی استفاده می کنند. این دو نوع الگوریتم عبارتند از PoW و PoS در این مقاله سعی داریم تا شما را با این الگوریتم ها و تفاوتشان نه به صورت سخت بلکه کاملا ساده آشنا کنیم.

الگوریتم اجماع چیست؟

الگوریتم اجماع (Consensus) روشی است که مشارکت‌کنندگان در یک شبکه غیرمتمرکز بر اساس آن با یکدیگر توافق می‌کنند و بر سر تراکنش‌ها و بلاک‌ها به اجماع واحد می‌رسند. و فعلا دو نوع وجود دارد، اجماع سهام و یا اجماع کار.

همانطور که می دانید شبکه بلاکچین یک شبکه آزاد است و تحت اختیار هیچ شخص و سازمان واحدی نیست که کارکرد و امنیت آن را تضمین کند. پس چگونه می توان به کارکرد این شبکه مطمئن بود و از آن مهمتر امنیت شبکه را چگونه می توان بر قرار کرد.

اینجاست که الگوریتم اجماع وارد کار می شود. الگوریتم اجماع دارای قوانین و شرایطی است که با آن مشارکت‌کنندگان می‌توانند از صحت کار شبکه اطمینان حاصل کنند.

الگوریتم اثبات سهم (PoS) چیست؟

در ابتدا به الگوریتم اثبات سهم خواهیم پرداخت.
اثبات سهام ” Proof Of Stake ” نوعی الگوریتم اجماع در شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین است و به عنوان روشی جایگزین برای اثبات کار PoW به کار می رود. الگوریتم ها به طور کلی برای حفظ امنیت شبکه بلاکچین و نحوه کارکرد شبکه استفاده می شوند. در این روش افرادی که تمایل داشته باشند در کار شبکه بلاکچین همکاری کنند به جای بستن و تهیه ریگ ماینر و یا دستگاه ماینر می توانند دارایی دیجیتال خود ( دارایی دیجیتال همان شبکه ) را در اختیار شبکه قرار دهند و شبکه هم به میزان زمان و تعداد دارایی دیجیتال بلاک شده کاربران به آن ها سود پرداخت می کند.

مزایای الگوریتم اثبات سهم در مقابل اثبات کار

الگوریتم اثبات سهام از جنبه های مختلفی از الگوریتم اثبات کار بهتر است از جمله، سرعت تر انجام تراکنش ها می باشد زیرا در این الگوریتم مقیاس پذیری بسیار زیبا طراحی شده است و باعث شده بخش ها به صورت جدا جدا اما واحد در کنار هم همکاری کنند. آلودگی زیست محیطی کمتر از دیگر مزیت های این الگوریتم است زیرا برای اثبات کار شما نیاز به ماینر دارید و ماینر ها با مصرف برق می توانند به محیط زیست آسیب برسانند. همچنین در این نوع الگوریتم دیگر نیازی نیست تا با هزینه های سنگین اقدام به بستن ماینر کنید به جای آن می توانید با همان هزینه کوین و یا توکن مورد نظر را خریداری کنید و در این الگوریتم از آن استفاده کنید در این حالت هم در الگوریتمی که متعلق به آینده است فعالیت می کنید و هم به جای آن که هزینه سر ماشین الات اینکار کنید کوین را خریداری می کنید که نوعی سرمایه گذاری در آینده است. اما به طور کلی اثبات سهم می تواند از 2 جنبه مفید باشد:

  1. شبکه
  2. اعتبار سنج ها

“شبکه”

اثبات سهام فرایند دشوار محاسباتی اثبات کار را که بیشتر به قرعه‌کشی شبیه بود، دور می‌زند و با این کار انرژی گزافی را که صَرف رسیدن به اجماع در الگوریتم اثبات کار می‌شد، حذف می‌کند. این امر چندین پیامد مهم برای عملکرد و امنیت شبکه به همراه دارد.

عملکرد:

با استفاده از اثبات سهام تراکنش ها و رسیدن اعتبار سنج ها و نودهای شبکه به توافق و اجماع بسیار سریعتر صورت می گیرد. به طور مثال در شبکه بیت کوین که از الگوریتم اجماع کار استفاده می کند تایید هر تراکنش نیاز به 6 کانفرم دارد و با توجه به اینکه هر بلاک در بیت کوین در مدت زمان ده دقیقه ساخته می شود پس می توان نتیجه گرفت ارسال یک تراکنش تا یک ساعت هم به طول می انجامد این در حالی است که در شبکه ای مانند ترون این تراکنش در2 تا 3 دقیقه صورت می گیرد.

امنیت:

اعتبارسنج ها احتمالا کنترل بخش زیادی از توکن های شبکه را در اختیار دارند و تلاش خود را می کنند تا امنیت شبکه را حفظ کنند زیرا در غیر این صورت و با بوجود آمدن مشکل امنیتی قیمت توکن شاهد افت می شود و سرمایه سهامداران کلان ( اعتبار سنج های برتر ) به شدت سقوط می کند.

دلیل دوم حفظ امنیت نیز این است که اگر اعتبار سنجی در شبکه فعالیت خرابکارانه کند به طور مثال سعی کند توکن جعلی وارد شبکه کند و یا تراکنش هارا دستکاری کند تمام دارایی هایی که شخص در اختیار شبکه قرار داده است تصرف و یا به اصطلاح Slash می شوند.

“اعتبار سنج ها”

در ابتدا بگوییم در اجماع سهم اعتبار سنج به چه کسی می گویند.
اعتبار سنج ها در فرآیند اثبات سهم انتخاب می شوند تا در ساخت بلاک جدید همکاری کنند، انتخاب اعتبار سنج برتر به صورت تصادفی صورت می گیرد اما با این وجود هر کس که میزان دارایی بیشتری داشته باشد شانس بالاتری دارد. پس از ساخته شدن بلاک جدید آن را به سایر همتایان خود در شبکه می سپارند تا بلاک جدید را تایید صلاحیت کنند و در صورت تایید بلاک جدید را وارد شبکه بلاکچین کنند.

حال به این موضوع می پردازیم که روش اثبات سهام PoS چه سودی برای اعتبار سنج ها دارد:

پاداش برای نگهداری:

کاربران می توانند فقط با نگهداری کوین های خود در ولت و بدون انجام هیچ کار خاصی پاداش دریافت کنند و این پاداش به میزان کوین های دارایی و مدت زمان نگهداری کوین ها بستگی دارد.

پاداش برای مشارکت یا نمایندگی:

کاربر می تواند با قرار دادن بخشی از دارایی خود تحت اختیار اعتبارسنج باعث ایجاد امنیت در شبکه شود سپس اعتبار سنج پاداش این کار را پرداخت می کند.

معایب الگوریتم اثبات سهام:

در اینجا می توانیم 3 تا ایراد از این الگوریتم بگیریم.

اولین و وحشتناکترین آن حمله بردبلند است که در آن هکر شاخه ای بر روی بلاکچین ایجاد می کند که از بلاک جنسیس ( اولین بلاک ) آغاز می شود و می تواند سرتاسر زنجیره را تحت کنترل بگیرد البته این موضوع فعلا در حد حرف است و اتفاق افتادن آن مشکل است. اما احتمالش وجود دارد.

دومین ایراد این است که هر کس سهام بیشتری داشته باشد شانس بالاتری دارد و به میزان سهامی که شما وارد شبکه می کنید پاداش دریافت می کنید از این رو ثروتمندان ثروتمند تر می شوند و ممکن است در آینده ای نزدیک شبکه را از حالت غیر متمرکز خارج کند و قدرت در دست سهامداران بزرگ بیفتد. و همچنین این الگوریتم به طور ثابت می تواند 6 تا 10 درصد سالانه برای صاحبان خود به ارمغان بیاورد اما این رقم بسیار کمتر از الگوریتم اثبات کار است.

سومین ایراد که نمی توان آن را ایراد نام برد این است که هنوز توکن های زیادی از این الگوریتم پشتیبانی نمی کنند. دقت کنید گفتیم هنوز زیرا در آینده ای نزدیک ممکن است کوین ها و توکن های بیشتری بر روی این الگوریتم کوچ کنند. فعلا اتریوم به عنوان بزرگترین کوین در حال کوچ کردن به الگوریتم اثبات سهام می باشد جدای از آن رمزارزهای دیگری نظیر ترون، کاردانو، پولکادات، ایاس، تزوس و ده ها رمزارز دیگر بر روی این الگوریتم قرار دارند.

الگوریتم اثبات کار (PoW) چیست؟

در نقطه مقابل الگوریتم اثبات سهم الگوریتم اثبات کار وجود دارد، در این الگوریتم شما توان پردازشگر رایانه ای خود را در اختیار شبکه قرار می دهید تا این پردازشگر شبکه بلاکچین را یاری کند و بلاک جدید بسازد. در الگوریتم اثبات کار دیگر سرمایه گذار و سرمایه داری از کوین مشخص معنایی ندارد. شما هزینه می کنید و یک ماینر می خرید و ماینر شما برایتان پاداش به ارمغان میاورد. در روش اثبات کار همکاری بین اعضا معنایی ندارد، همه در شبکه بلاکچین فعالیت می کنند اما همه در رقابت هستند تا اولین کسی باشند که بلاک را وارد زنجیره می کنند زیرا پاداش تنها به ماینر برتر تعلق می گیرد.

ساز و کار این الگوریتم به صورت خلاصه اینچنین است که ماینر شما و یا ریگ ماینینگ شما با کمک قدرت پردازشگر خود اقدام به حدس هش یک بلاک می کنند و ماینری که هش رابه درستی متوجه شد بلاک را می سازد و پاداش به آن ماینر می رسد. به این فرآیند استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال می گویند.

مزایای الگوریتم اثبات کار PoW چیست؟

الگوریتم اثبات کار از بابت غیرمتمرکز کردن شبکه بسیار عالی رفتار کرده است چیزی که در الگوریتم اثبات سهم یک نقطه ضعف بحساب میاید. با الگوریتم اثبات کار تقریبا هیچ راهی برای نفوذ به شبکه وجود ندارد تنها راه نفوذ به شبکه تحت تسلط قراردادن بیش از 51درصد از قدرت شبکه است که این موضوع واقعا داخل حرف راحته و در عمل نیاز به کامپیوترهای کوانتومی دارد.

درآمدی که از استخراج بدست میاید بسیار بیشتر از درآمدی است که از اثبات سهم بدست میاید. همانطور که میدانید استخراج و یا ماینینگ تنها برای رمز ارزهایی که از الگریتم اثبات کار استفاده می کنند در دسترس است.

معایب الگوریتم اثبات کار PoW چیست؟

از جمله معایبی که این الگوریتم دارد آلودگی زیست محیطی بالاست. با پدید آمدن فارم های استخراج و مصرف برق های سرسام آور می توان گف محیط زیست را به سمت نابودی می کشاندو عیب بعدی این الگوریتم سرعت تراکنش پایین تر نسبت به الگوریتم اثبات سهم است. زیرا در این الگوریتم نودها با یکدیگر در رقابت هستند. البته با پدید آمدن شبکه های لایتینگ می توان گفت این مشکل در حال برطرف شدن است و سرعت تراکنش های این الگوریتم نیز بالا می رود. از جمله دیگر معایب این الگوریتم هزینه بالا برای بستن یک ریگ ماینر و یا ماینر است تا بتوان به عنوان یک نود در شبکه فعالیت کرد. البته هزینه خیلی سنگینی نیست بستگی به هش ریت دلخواه شما دارد. اما با این وجود هزینه ای نیست که هر کس از پس آن بر بیاید.

نتیجه گیری:

با توجه به توضیحاتی که دادیم سوال این است کدام الگوریتم بهتر است. هر دو الگوریتم در حال برطرف کردن ایرادات خود هستند تا زمین بازی را از دست ندهند. اما اگر شخصی هستید که به دنبال استخراج و کسب درآمد از طریق ماینینگ هستید طبیعتا الگوریتم اثبات کار درآمد بیشتری دارد. البته فعلا

سوالات متداول

5/5 - (3 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا