مقالات آموزش ارز دیجیتال

اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال

در این مطلب از ایران ریچ به اصطلاحات مهم و اولیه بازار ارزهای دیجیتال می پردازیم. این پست به مرور آپدیت می شود و اگر شما هم اصطلاحی رو نمی دانید می توانید از ما بپرسید تا در این مطلب در موردش توضیح بدهیم. این پست واژه نامه جامع اصطلاحات رسمی و غیر رسمی ارزهای دیجیتال می باشد.

برای راحتی کار می توانید در مرورگر خود با زدن دکمه Ctrl + F اصطلاح مورد نظر خود را جستجو کنید.

اصطلاحات رایج در بازار معاملات ارزهای دیجیتال

1000 اصطلاح ارز دیجیتال، بلاک چین، بیت کوین، ترید و…

حمله 51 درصد – (51% Attack)

حمله 51 درصد به حالتی میگویند که در آن یک نفر یا گروه بیش از نصف توان پردازشی شبکه یک ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشد. این توان پردازشی به این معنی است که هویت یا نهاد مورد نظر می تواند کنترل کامل روی شبکه داشته باشد و تاثیرات منفی نیز روی آن بگذارد و همچنین می تواند استخراج ارز دیجیتال را متوقف کند، تراکنش ها را تغییر دهد یا متوقف کند و یا از ارز دیجیتال دوباره استفاده کند.

1hr (یک ساعته)

بیانگر اطلاعات یک ساعت گذشته می باشد.

24hr (24 ساعته)

بیانگر اطلاعات 24 ساعت گذشته می باشد.

30d (30 روزه)

بیانگر اطلاعات 30 روز گذشته می باشد.

7d (هفت روزه)

بیانگر اطلاعات هفت روز گذشته می باشد.

آدرس ها – (Addressees)

آدرس بیت کوینی شبیه به یک آدرس فیزیکی یا آدرس ایمیل است. تنها اطلاعاتی که برای پرداخت بیت کوین به کسی نیاز دارید، همین آدرس می باشد. اما یک تفاوت مهم این است که از یک آدرس، تنها یک بار باید برای هر تراکنش منفرد استفاده شود.

یک آدرس بیت کوین رشته ای از حروف و ارقام، و چیزی شبیه 1DSrf3dB2AnkaFNgSbv3AZCzn74996Jaf۷ است. آدرس های بیت کوین در واقع کلیدهای عمومی ۱۶۰ – بیتی با کدگذاری Base58Check هستند. درست همان طور که از دیگران می خواهید به آدرس ایمیل شما ایمیل بفرستند ، هنگام دریافت یک بیت کوین باید از آنها بخواهید آن را به یکی از آدرس های بیت کوین شما ارسال کنند.

ایردراپ – (Airdrop)

به معنای توزیع رایگان توکن و ارز دیجیتال است. طراحان ارزهای جدید که به دنبال تبلیغ و افزایش آگاهی عمومی مردم نسبت به خودشان هستند، به توزیع رایگان توکن یا ارز خود به میزانی محدود و از پیش تعیین شده می پردازند. ایردراپ معمولا زمانی رخ می دهد که یک ارز دیجیتال جدید ساخته شده است و سازنده آن به منظور عمومی کردن و افزایش شهرت و استفاده، آن را در ازای کارهای کوچکی مثل بازنشر اخبار آن ارز دیجیتال به افراد می دهد.

الگوریتم

اشاره به الگوریتمی دارد که برای استخراج ارزهای دیجیتال و ساختن بلاکچین آنها استفاده می شود.

بالاترین قیمت کل زمان یا All Time high یا ATH

به بالاترین قیمتی گفته می شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.

کمترین قیمت کل زمان یا All Time Low یا ATL

برعکس مورد قبل به کمترین قیمتی گفته می شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.

بگ – Bag

مقدار بسیار زیاد از یک ارز دیجیتال را بگ می گویند. تعداد این ارزهای دیجیتال بستگی به تعریف خود شخص دارنده بگ دارد.

دارنده بگ – Bagholder

فردی که دارای تعداد بسیار زیادی از بگ های ارز دیجیتال است.

Exit Scam

به ارزهایی گفته می شود که پس از به دست آوردن محبوبیت و شهرت کافی، با پول هایی که از سرمایه گذاران و مردم به دست آوردن اند، فرار می کنند و ناپدید می شوند.

استخراج

به فرایند واداشتن سخت افزار کامپیوتر به انجام محاسبات ریاضی برای شبکه بیت کوین، جهت تایید تراکنش ها و افزایش امنیت، استخراج بیت کوین می گویند ماینرهای بیت کوین می توانند کارمزد تراکنش ها را به ازای تراکنش هایی که تایید می کنند، به عنوان جایزه ای در برابر خدماتشان دریافت کنند و علاوه بر آن بیت کوین هایی که به تازگی تولید شده است را نیز جمع آوری کنند. استخراج یک بازار تخصصی و رقابتی است که در آن جوایز با توجه به میزان محاسبات انجام شده، تقسیم می شود. تمام کاربران بیت کوین، بیت کوین استخراج نمی کنند و استخراج، راه ساده ای برای کسب درآمد نیست، اما قطعا یکی از روش های سودآور در شبکه بلاکچین می باشد.

بلاک – (Block)

یک بلاک یک رکورد در زنجیره بلاک است که تعداد زیادی از تراکنش های در انتظار را شامل شده و آنها را تایید می کند. به طور میانگین، تقریبا هر 10 دقیقه، یک بلاک جدید حاوی تراکنش ها، از راه استخراج به زنجیره بلاک افزوده می شود.

یک گروه از تراکنش ها که با یک برچسب زمانی و اثر انگشت از بلاک قبلی علامتگذاری شده است. برای تولید اثبات کار و معتبرسازی تراکنش ها، سرآیند این بلاک درهم می شود. بلاکهای معتبر با اجماع شبکه به بلاکچین اصلی اضافه می شوند.

BTC

واحد بیت کوین با BTC نشان داده می شود. برای هر بیت کوین می توان یک BTC را در نظر گرفت.

آلت کوین ها – Altcoins

بیت کوین قدیمی ترین، گران ترین و موفق ترین ارز دیجیتالی است که تا به امروز ساخته شده است. تمام ارز های دیجیتال دیگر مثل اتریوم، دش، لایت کوین، ریپل و نانو در دسته آلت کوین ها قرار می گیرند. به عبارت دیگر، در دنیای ارز های دیجیتال یا بیت کوین داریم یا آلت کوین.

شاخص قیمت بیت کوین

میانگین بهای بیت کوین طی معاملات جهانی را شاخص قیمت بیت کوین می گویند.

قوانین ضد پول شویی – Anti-Money Laudering

قوانین پولشویی به دسته ای از قوانین بین المللی گفته می شود که به امید جلوگیری و مقابله با سازمانهای تبهکار یا اشخاص از انجام پول شویی با استفاده از ارزهای دیجیتال وضع شده است.

ASIC

اسیک به تراشه کامپیوتری گفته می شود که دقیقا برای یک عملیات خاص ساخته شده است، مثلا دستگاه استخراج بیت کوین متشکل از ده ها اسیک هستند که دقیقا برای استخراج بیت کوین ساخته شده اند.

آربیتراژ – (Arbitrage)

به حالتی گفته می شود که فرد با استفاده از تفاوت نرخ و قیمت ارزهای دیجیتال مختلف سود می کند.

سواپ اتمی – (Atomic Swap)

سواپ اتمی روش یا ابزاری است که به افراد اجازه می دهد مستقیما و با هزینه ای معقول، ارزهای دیجیتال گوناگون را با یکدیگر و بدون نیاز به تبدیل آن به پول و خرید دوباره ارز دیگر، مبادله کنند، مثلا سیستمی که اجازه می دهد شما بتوانید با استفاده از اتریوم، بیت کوین بخرید و برعکس، یک سواپ اتمی است.

کیسه یا توبره

وقتی شما مقدار بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال خاص را دارید، اصطلاحا گفته می شود یک کیسه از آن دارید.

کیسه نگهدار

کیسه نگهدار، اصطلاح غیر رسمی برای کسی است که کالایی را نگه داشته که همواره قیمت آن در حال نزول است، در نتیجه در حال بی ارزش شدن است. در بازار ارزهای دیجیتال این اصطلاح معمولا برای افرادی به کار می رود که کالا یا ارزی را صرفا با ایمان به افزایش قیمت آن نگه می دارند در حالی که شاخص ها احتمال چنین افزایشی را نشان نمی دهند.

خرس / خرسی – (Bear/Bearish)

اگر الفبای تحلیل تکنیکال را به یاد داشته باشید، در نمودار شمعی تغییر قیمت،خرس/خرسی به حالتی گفته می شود که قیمت یک ارز یا سهم، رشد/تغییرات منفی دارد و پایین تر می آید.

گاو/ گاوی – (Bull/Bullish)

حالت گاوی برعکس حالت خرسی و برگرفته از بازارهای سهام است. به این معنی است که قیمت ارز دیجیتال خاصی رشد/تغییرات مثبت کرده است.

دام خرسی – (Bear Trap)

دام خرسی حقه ای است که ممکن است برخی از معامله گران ارزهای دیجیتال به کار ببرند تا به صورت تصنعی قیمت یک ارز خاص را تغییر دهند، مثلا وقتی یک گروه از معامله گران همه با هم ارز خاصی را می فروشند (چیزی مثل صف فروش در بورس) بازار ممکن است فریب بخورد و فکر کند که در آینده ی نزدیک، بازار منفی خواهد شد. در نتیجه، باقی افراد هم به فروش ارز خود دست میزنند و قیمت را باز هم پایین تر می آورند و گروه حقه باز هم می تواند از این موقعیت استفاده کند و ارزهای دیگران را با قیمت پایین تر بخرد و آنگاه با کاهش تنش در بازار و جهش دوباره قیمت، این گروه نیز سود می کنند. چنین حقه ای البته در بازارهای مالی دیگری مثل بازار بورس نیز وجود دارد، اما اقداماتی مثل محدود کردن تغییرات به 4 یا 5 درصد تا حدی می تواند از این مشکل جلوگیری کند. اما چنین محدودیتی در بازارهای ارز دیجیتال نیست و قیمت در یک روز ممکن است تغییرات زیادی داشته باشد.

دام گاوی – (Bull Trap)

دامم گاوی برعکس دام خرسی به حقه ای می گویند که معامله گران را به این نتیجه می رساند که قیمت ارز دیجیتال خاصی در حال صعود است. در حالی که در واقع این طور نیست و قیمت آن ارز در حال سقوط است. نام دام گاوی از این مسئله نشئت می گیرد که معامله گرانی که در وضعیت گاوی هستند و ارزش دارایی شان در حال صعود است، در نهایت در معامله بد و زیان دهی گرفتار می شوند. یک مثال از دام گاوی هنگامی است. که به نظر می رسد قیمت یک ارز دیجیتال از یک خط مقاومت خاص بیشتر خواهد شد اما در ادامه سقوط می کند.

ترند گاوی – (Bull Trend)

ترند گاوی، ترند مثبت و طولانی مدت کل بازار یک ارز دیجیتال است. اینکه ترند گاوی دقیقا چگونه تعریف شود، می تواند متفاوت باشد اما این عبارت <طولانی مدت> معمولا شامل ماه و سال است و نه روز و هفته، ترند گاوی با شاخص هایی همچون میانگین متحرک با شیب مثبت شناخته می شود.

ترند خرسی – (Bear Trend)

ترند خرسی بر خلاف ترند گاوی، ترند منفی طولانی مدت کل بازار یک ارز دیجیتال است. اینکه ترند خرسی دقیقا چگونه تعریف شود، می تواند متفاوت باشد اما این عبارت <طولانی مدت> معمولا شامل ماه و سال است و نه روز و هفته. ترند خرسی با شاخص هایی همچون میانگین متحرک با شیب منفی شناخته می شود.

قوی سیاه – (Black Swan)

قوی سیاه اتفاقی است که عملا غیر قابل پیش بینی است و تاثیر بزرگی روی بازار دارد. بخشی از مدیریت ریسک در معاملات شامل در نظر گرفتن اتفاق غیرقابل پیش بینی و تغییرات گسترده در بازار است. چنین اتفاقی در بازارهای پر نوسانی همچون بازار ارز دیجیتال بسیار مهم هستند.

کاوشگر بلاک – (Block Explorer)

کاوشگر بلاک یک ابزار آنلاین برای جستجو در بلاک چین یک ارز دیجیتالی است. شما با این ابزار می تواند تمام تراکنش هایی را که در بلاک چین در حال انجام هستند بیابید، ببینید و دنبال کنید. کاوشگر بلاک چین می تواند به عنوان یک ابزار تحلیل بلاک چین برای جمع آوری داده هایی مثل کل توان پردازشی شبکه، نرخ عرضه ارز، رشد تراکنش ها و بسیاری از داده های دیگر استفاده شود.

طول بلاک – (Block Height)

طول بلاک به کل بلوک هایی گفته می شود که به بلاک چین متصل شده اند.

پاداش بلاک – (Block Reward)

پاداش بلاک مقداری بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری است که شبکه آن ارز دیجیتال به گروه یا افراد استخراج کننده یا ماینری می دهد که توانسته اند یک بلاک بسازد و آن را به بلاکچین متصل کنند، مثلا در حال حاضر این پاداش در شبکه بیت کوین 12.5 بیت کوین است.

BFTD

به حالتی می گویند که شما با ذوق و شوق و علاقه بسیار به کسی می گویید که قیمت ارز دیجیتال خاصی پایین آمده و الان وقت آن است که آن را بخرید.

سوخته – (Burned)

وقتی سکه ای از یک ارز دیجیتال خاص دیگر قابل خرج کردن نباشد، اصطلاحا می گویند که سوخته است.

قیمت پیشنهادی – (Bid Price)

قیمت پیشنهادی حداکثر قیمتی است که یک نفر حاضر است برای خرید چیزی پرداخت کند. این مفهوم شبیه تقاضا در عرضه و تقاضا است.

قیمت در خواستی – (Ask Price)

قیمت درخواستی حداقل قیمتی است که یک نفر مایل است کالای خود را به آن قیمت بفروشد. این مفهوم شبیه عرضه در عرضه و تقاضا است.

شکاف قیمت پیشنهادی و در خواستی – (Bid-Ask Spread)

شکاف قیمت پیشنهادی و درخواستی به اختلاف بین قیمت پیشنهادی و قیمت در خواستی یک کالا می گویند. این شکاف همان سودی است که بازارگرد آنها با خرید و فروش کالاها به نمایندگی از سرمایه گذاران کسب می کنند.هر چی میزان نقد شوندگی یک کالا بیشتر باشد، این شکاف کمتر می شود.

دیوار خرید – (Buy Wall)

وقتی یک محدودیت بزرگ خرید، زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال به مقدار خاصی می رسد، گذاشته می شود، اصطلاحا گفته می شود که یک دیوار خرید ایجاد شده است. هنگامی که میزان تقاضا از عرضه یک ارز دیجیتال پیشی بگیرد، این کار می تواند مانع از سقوط قیمت آن ارز خاص به پایین تر از آن قیمت شود.

دیوار فروش – (Sell Wall)

برعکس دیوار خرید، وقتی یک سفارش یزرگ تنظیم شده است که زمانی رخ دهد که قیمت ارز به مقدار خاصی برسد، یک دیوار فروش ایجاد شده است. این کار می تواند باعث شود قیمت ارز نتواند بیشتر از یک مقدار بالاتر برود، زیرا عرضه و تقاضا پیشی گرفته است.

نمودار عمق – Depth Chart

میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار را در قیمت های مختلف به ما نشان دهد. به عبارت دیگر، عمق بازار عبارت است از مقدار سفارش های ثبت شده برای خرید یا فروش یک دارایی در قیمت های مختلف، استفاده از این روش می تواند دید خوبی نسبت به سطوح احتمالی عرضه و تقاضا به بیان دیگر، حمایت و مقاومت ها به همراه نحوه واکنش خریداران و فروشندگان نسبت به آنها ارائه دهد.

گاو صندوق مرکزی – (Central Legder)

وقتی یک مجموعه یا موسسه کنترل تمام اسناد مالی را در اختیار دارد، به آن گاو صندوق مرکزی گفته می شود. مثل چیزی که بانک ها در اختیار دارند.

چرخه عرضه – (Circulating Supply)

چرخه عرضه به کل سکه هایی یک ارز دیجیتال خاص که در فضای عمومی قابل معامله است، گفته می شود. این مقدار از آنجایی مهم است که برخی از سکه ها ممکن است مسدود ذخیره یا سوخته شوند و در نتیجه، امکان معامله آنها میسر نخواهد بود.

تایید شده – Confirmed

وقتی یک تراکنش انجام می گیرد (یعنی تایید می شود) تمام نودها یعنی کامپیوترهای متصل شده است.

توافق – (Consensus)

وقتی یک تراکنش انجام می گیرد (یعنی تایید می شود) تمام نود ها یعنی کامپیوتر های متصل به شبکه تایید می کنند که آن تراکنش روی بلاک چین معتبر است، در نتیجه همه آنها توافق دارند.

فرآیند توافق – (Consensus Process)

فرآیند توافق به همه کامپیوترها و دستگاه های روی شبکه که مسئول نگهداری بلاکچین هستند، اشاره دارد و هنگامی که یک تراکنش انجام می گیرد، باید اعتبار آن را تایید کنند.

کنسرسیوم بلاکچین – (Consortium Blockchain)

کنسرسیوم بلاکچین به بلاکچین خاصی اشاره دارد که به صورت خصوصی نگهداری و بروز می شود، اما به صورت شفاف در دسترس عموم است.

هش

هش یک فرآیند ریاضی است که مقدار متغیری از داده ها را گرفته و یک خروجی کوتاه تر با طول ثابت ایجاد می کند. هنگامی که ماینر هش مناسب را در یک بلاک محاسبه می کند، کوین ها و یک درصد از هزینه های تراکنش که در آن بلاک تعبیه شده، به عنوان پاداش به او تعلق می گیرد.

نرخ هش

نرخ هش واحد اندازه گیری قدرت پردازش استخراج در یک ارز دیجیتال است. آنچه این اندازه گیری نیاز دارد، این است که هر چه نرخ هش سیستم استخراج بالاتر باشد، بلاک های بیشتری با موفقیت استخراج می شوند.

اپلیکیشن غیر مرکزی – (Decentralized Application or dApp)

اپلیکیشن غیر مرکزی یک برنامه کامپیوتری است که به ذخیره سازی خودکار داده روی بلاکچین اختصاص دارد. این برنامه توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل و اجرا نمی شود، اوپن سورس (کدباز) است و به ماینرها برای استخراج بلاک، پاداش می دهد و همچنین هزینه تراکنش ها را هم به ماینرها پرداخت می کند.

سازمان خودکار غیر مرکزی – (Decentralized Autonomous Application or DAP)

سازمان خودکار غیر متمرکزی اشاره به سازمانی دارد که توسط یک اپلیکیشن یا برنامه کامپیوتری اجرا می شود و نه توسط انسان. کنترل این اپلیکیشن به جای اینکه به یک فرد داده می شود، به همه داده شده است.

رکورد – (Deflation)

وقتی میزان تقاضا برای یک ارز خاص کاهش یابد،ارزش اقتصاد آن کم و دچار رکود می شود.

کیف پول بیت کوین

کبف پول بیت کوینی تقریبا معادل کیف پول فیزیکی روی شبکه بیت کوین است. کیف پول در واقع، حاوی کلیدهای خصوصی شما است که اجازه می دهد بیت کوین هایی را که در زنجیره بلاک به آن اختصاص داده شده،خرج کنید. هر کیف پول بیت کوینی، تراز کل بیت کوین هایی را که کنترل می کند، به شما نشان داده و درست مانند یک کیف پول واقعی می توانید با آن مبلغ معینی را به یک فرد معین بپردازید. این کیف با کارت اعتباری که در آن فروشنده مبلغی از شما می گیرد، تفاوت دارد.

سختی – (Difficulty)

سختی استخراج یک ارز دیجیتال میزان کار لازم جهت تایید یک بلاک برای اتصال آن به بلاکچین است. میزان سختی استخراج با توان پردازشی ماینرهای یک شبکه ارز دیجیتال رابطه مستقیم دارد.

یک سنجه ( معیار ) در سرتاسر شبکه که میزان محاسبات مورد نیاز برای تولید یک « اثبات – کار » را کنترل می کند.

کالای دیجیتال – Digital Commodity

یک دارایی ملموس است که به سختی در دسترس است. کالای دیجیتال به صورت الکترونیکی منتقل می شود و ارزش مشخصی دارد.

ارز دیجیتال – (Digital Currency)

ارز دیجیتال عبارت دیگری برای کالای دیجیتال است.

امضای دیجیتال – (Digital Signature)

امضای دیجیتال بخشی از اطلاعات است که در شبکه ارز دیجیتال برای انجام تراکنش از هر فرد یا گروه دریافت می شود.

گاو صندوق توزیع شده – (Distributed Ledger)

گاوصندوق توزیع شده گاو صندوقی برای ذخیره اطلاعات است که در بخش های مختلف جهان توسط افراد گوناگون (عموما ماینرها) به صورت مستقل ذخیره می شود. بلاکچین یک گاو صندوق توزیع شده است.

دوباره خرج کردن – (Double Spend)

وقتی کسی تلاش می کند که یک ارز خاص را به صورت همزمان به دو کیف پول متفاوت در دو مکان متفاوت ارسال کند، اصطلاحا گفته می شود که دوباره خرج کرده است.

دامپ – (Dump)

دامپ به حالتی گفته می شود که شما تمام یا بخشی زیادی از دارایی ارز دیجیتال خود را یکجا می فروشید.

دامپینگ – (Dumping)

مشابه همان اصطلاح دامپینگ یا بازارشکنی در اقتصاد است. وقتی تعداد زیادی از افراد همزمان دامپ کنند، باعث کاهش سریع و بسیار تند قیمت ارز می شود.

پامپ – (Pump)

پامپ برعکس دامپ است و به حرکت مثبت قیمت ارز گفته می شود. پامپ معمولا توسط سرمایه گذارانی که پول زیادی وارد شبکه می کنند، رخ می دهد.

PND

به حالتی گفته می شود که فردی پول زیادی بابت خرید ارز وارد بازار می کند. در نتیجه، قیمت آن را بالا میبرد و در نتیجه دیگران هم ترغیب می شوند که آن را بخرند. سپس وقتی قیمت رشد کرد،دارایی خود را با سود معقولی می فروشد.

تراکنش غبار – (Dust Transaction)

بعضی وقت ها افراد می خواهند آگاهانه با ارسال تعداد بسیار زیادی از تراکنش های بسیار کوچک، شبکه ارز دیجیتال را کند کنند، به این تراکنش های بسیار کوچک تراکنش غبار گفته می شود.

DYOR

به معنی خودت تحقیق کن است.

ERC

به معنی در خواست اتریوم برای نظرات است. در واقع، به جمع پیشنهادهای ارائه شده برای بهبود سیستم اتریوم گفته می شود.

ERC-20

این استانداردی است که هر سکه دیجیتال اتریوم از آن پیروی می کند. این استاندارد نحوه رفتار هر سکه دیجیتال یا توکن را تعریف می کند، در نتیجه آن تراکنش ها قابل پیش بینی می شوند. سایر ارزهای دیجیتال نیز به تقلید از اتریوم از این استاندارد استفاده می کنند.

تضمین یا وجه تضمین – (Escrow)

وقتی برای انجام یک تراکنش، یک واسط یا میانجی برای نگه داری وجه معامله استفاده می شود، این وجوه به عنوان تضمین نگه داشته می شوند. این میانجی فردی است که واسط بین فرستنده و گیرنده ارزهای دیجیتال است.

ماشین مجازی اتریوم – (Ethereum Virtual Machine or EVM)

ماشین مجازی اتریوم یک ماشینی مجازی در فضای ابری است. این ماشین مجازی به کامپیوترهای متصل به شبکه اجاره می دهد که کدهای تصادفی را که بخشی از پروتکل شبکه اتریوم است، اجرا کنند.

فاست (شیر آب) – (Faucet)

اگر شما وبسایتی پیدا کنید که به خاطر متصل شدن به آن مثلا ایجاد اکانت به شما ارز دیجیتال می دهد. اصطلاحا شیر آب نامیده می شود.

فیات – (Fiat)

فیات به پولی گفته می شود که توسط دولت ها عرضه شده است، مثل دلار،یورو، پوند و ریال.

فومو – FOMO

ترس از دست دادن به رفتار غیر منطقی گفته می شود که در آن فرد نگران است که سرمایه گذاری مشخصی انجام ندهد، موقعیت بزرگی را از دست خواهد داد. در نتیجه، سریع روی همان مورد مشخص سرمایه گذاری می کند. مشابه چیزی که در بازارهای مالی دیگر هم می توان دید. در بازار ارزهای دیجیتال معمولا هجوم غیر قابل توجیه خریداران برای خرید، به عنوان فومو شناخته می شود.

فاد – FUD

ترس، نااطمینانی و شک دقیقا برعکس فومو است و به حالتی گفته می شود که در آن فرد نگرانی نامعقولی درباره ضرر یک سرمایه گذاری خاص یا سقوط یک بخش از بازار دارد. مشابه چیزی که در بازار سرمایه هم شاهد هستیم. در بازار ارزهای دیجیتال هجوم افراد برای فروش به عنوان فاد شناخته می شود.

فورک – (Fork)

وقتی یک نسخه جدید از بلاک چین درست شود دو نسخه از بلاکچین در کنار هم همزمان در شبکه وجود خواهند. به این اتفاق دو شاخگی یا فورک گفته می شود. فورک معمولا دو نوع است: سفت و نرم

دو شاخگی سخت – (Hard Fork)

یک اتفاق دو شاخگی در بلاکچین، تراکنش هایی را که پیش از آن نامعتبر بودند، معتبر و تراکنش هایی را که قبلا معتبر بودند، نامعتبر می کند. برای اینکه یک دو شاخگی سخت رخ دهد، همه نودها یا همان کامپیوترهای شبکه باید به جدیدترین پروتکل به روزرسانی شوند.

بدون اصطکاک – (Frictionless)

وقتی در شبکه ها هیچ هزینه تراکنشی و هیچ محدودیت تراکنشی وجود نداشته باشد، این سیستم به عنوان یک شبکه بدون اصطکاک شناخته می شود.

دو شاخگی نرم – (Soft Fork)

در دو شاخگی نرم تراکنش های معتبر قبلی نامعتبر می شوند. دو شاخگی نرم با نسخه های قبلی سازگاری دارد و تراکنش های ماینر هایی که از پروتکل های قدیمی تر استفاده می کنند، هنوز معتبر در نظر گرفته می شوند برای اینکه یک عملیات دو شاخگی نرم اجرا شود باید بیشتر دستگاه های ماینینگ با پروتکل جدید بروزرسانی شوند.

نود کامل – (Full Node)

برخی از نودهای شبکه یا همان کامپیوترها یا دستگاه های شبکه، کل تاریخچه بلاکچین را برای اجرای کامل قوانین داخلی خود دانلود می کنند. به چنین کامپیوترها یا دستگاه هایی نود کامل گفته می شود.

FA

سرواژه تحلیل بنیادی است.

TA

تجزیه و تحلیل فنی یا تحلیل قیمت ها بر مبنای تاریخچه تغییر قیمت بازار و استفاده از انواع نمودارها و اندیکاتورهای مختلف (تحلیل تکنیکال)

قراردادهای آتی – (Future Contracts)

قراردادهای آتی هنگامی ایجاد می شوند که دو طرف قرارداد می بندند وقتی که قیمت ارز به مقدار خاصی برسد، تراکنشی بین آنها انجام شود. قراردادهایی آتی زمانی معنا پیدا می کنند که فروشنده می خواهد دارایی خود را هر چه زودتر و خریدار می خواهد دارایی خود را نگه دارد.

گاز – (Gas)

گاز معیاری در شبکه اتریوم برای تعیین توان پردازشی لازم برای تکمیل یک تراکنش است. این معیار به هزینه ای که برای تراکنش به ماینرها پیشنهاد می شود مربوط است. عملیات جزئی 3 تا 10 گاز هزینه دارد اما یک تراکنش کامل 21 هزار گاز هزینه خواهد داشت.

محدودیت گاز – (Gas Limit)

وقتی کاربران در شبکه اتریوم تراکنشی انجام می دهند، آنها محدودیتی روی گاز پرداختی خود که بیشترین مقداری است که مایل هستند بپردازند، قرار می دهند. اگر قرار باشد هزینه ی تراکنشی بیشتر از محدودیت گاز باشد لغو می شود و اگر کمتر باشد، بقیه آن پس داده می شود.

نصف کردن – Halving

میزان پاداشی که ماینرها برای استخراج یک بلاک دریافت می کنند در هر ۲۱۰ هزار پلاک در شبکه بیت کوین نصف می شود. این پاداش در حال حاضر ۱۲.۵ بیت کوین است که در سال ۲۰۲۰ نصف شده و ۶.۲۵ بیت کوین خواهد شد.

سقف نهایی – (Hard Cap)

در جریان عرضه اولیه سکه یک سقف نهایی برای عرضه تعیین می شود. اگر ارزش کل سکه های فروخته شده به این مقدار برسد، عرضه متوقف می شود.

کیف پول سخت افزاری – (Hardware Wallet)

یک کیف پول سخت افزاری وسیله ای فیزیکی مثل یک فلش است که دارایی های ارز دیجیتال شما را به صورت رمزگذاری شده نگه می دارد. کیف پول سخت افزاری به عنوان امن ترین روش برای نگهداری ارز دیجیتال شناخته می شود.

HODL

همان کلمه Hold با املای غلط است به معنی این است که ارز دیجیتال خود را نفروشید و نگه دارید. این توصيه مثلا زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در حال سقوط است، گفته می شود.

ICO

عرضه اولیه سکه مثل عرضه اولیه سهام در بازار بورس است که در آن برای اولین بار یک ارز دیجیتال جدید معرفی و برای فروش عرضه می شود.

پیش فروش

به دوره ای گفته می شود که پیش از عرضه اولیه عمومی سکه به سرمايه گذاران خصوصی امکان داده می شود که آن ارز را بخرند.

JOMO

به معنی لذت از دست دادن است

KYC

به معنی مشتری خود را بشناس است و به مؤسسات مالی اشاره دارد که باید برای اجرای قوانین ضد پولشویی از مشتریان اسناد هویتی بگیرند.

شبکه آذرخش – (Lightning Network)

شبكه آذرخش یک سیستم فرد به فرد در ارزهای دیجیتال برای پرداخت های کوچک است. این شبکه روی انجام تراکنش های با تأخیر کم و لحظه ای تمرکز دارد و معمولا هم هزینه تراکنش در آن کمتر است، قابلیت رشد دارد و می تواند بین بلاکچین های گوناگون کار کند. تراکنش های درون آن نیز می توانند عمومی یا خصوصی باشند.

محدودیت سفارش (Limit Order)/ محدودیت خرید (Limit Buy)/ محدودیت فروش (Limit Sell)

هنگامی که قرار می گذارید زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال به مقدار خاصی رسید، آن را بخرید یا بفروشید شما یک محدودیت برای سفارش خرید یا فروش تنظیم کرده اید. سیستم هم برای انجام معامله این محدودیت را در نظر می گیرد.

نقدشوندگی – (Liquidity)

نقدشوندگی در ارزهای دیجیتال به راحتی خرید و فروش ارز دیجیتال بدون تأثیرگذاری در کل بازار اشاره دارد.

قفل زمانی – (Locktime)

اگر یک درخواست تراکنش همراه با قاعده برای ایجاد تاخیر در آن داده شود، این تراکنش در یک زمان با بلوک خاص بلاکچین انجام خواهد شد. به این کار اصطلاحا قفل زمانی می گویند.

نگه داشتن – Long

وقتی شما می خواهید مقدار زیادی از یک ارز را با امید افزایش قیمت آن جمع کنید. شما آن را نگه داشته اید.

فروختن – Short

برعکس نگه داشتن وقتی شما دارایی خود را می فروشید، امیدوار هستید که با این کار قیمت پایین تر بیاید تا بتوانید ارز را با قیمت پایین تری بخرید و زمانی که صعود کرد بفروشید.

MACD

سرواژه میانگین متحرک همگرا / واگرا است، این میانگین در تحلیل تکنیکال مطرح است و با استفاده از روند تغییرات تلاش می کنند، قیمت آینده را پیش بینی کند.

موقعیت حاشیه خرسی – Margin Bear Position

موقعیتی است که در آن شما می خواهید دارایی خود را بفروشید.

موقعیت حاشیه گاوی – Margin Bull Position

موقعیتی است که در آن شما می خواهید دارایی خود را نگه دارید.

ارزش بازار – (Market Capitalization or CAP or MCAP)

ارزش بازار برابر است با تعداد سکه های چرخه عرضه ضربدر قیمت آنها

استخر ماینینگ – (Mining Pool)

استخر ماینینگ به مجموعه ای از ماینرها گفته می شود که دستگاه ها و کامپیوترهای خود را به هم وصل می کنند و با کل توان پردازشی مجموع دستگاه ها به استخراج ارزهای دیجیتال می پردازند.

ماینینگ چند استخری – (Multipool Mining)

اگر یک ماینر به هر دلیلی فعالیت خود را از یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگری ببرد، اصطلاحا ماینینگ چند استخری انجام داده است.

ماه ( MOON )

وقتی قیمت یک ارز رشد مثبت و مهمی را ثبت می کند این اصطلاح را به کار می برند؛ مثلا به انگلیسی ممکن است بگویند Bitcoin is mooning یعنی بیت کوین خیلی زیاد رشد می کند.

MSB

سرواژه کسب و کار خدمات مالی است

BTD

خرید در کف

کیف پول های چند امضایی – (Multi-Signature Wallet or Multi-Sig Wallet)

مثل یک حساب بانکی چند امضایی، در این کیف پول ها برای اینکه تراکنشی روی دهد، امضای دیجیتال بیش از یک نفر لازم است کیف پول چند امضایی برای امنیت بیشتر و جلوگیری از دزدی ایجاد می شود.

OCO

این حالت زمانی رخ می دهد که فردی قاعده ای برای دو سفارش تنظیم کند که وقتی یکی پذیرفته شود، دیگری خود به خود لغو شود.

اوراکل ها – (Oracle)

قراردادهای هوشمند در یک بلاکچین، درون شبکه می مانند فقط با برنامه ای با نام اوراکل می توان به آنها دسترسی داشت. اوراکل ها بیشتر در شبکه اتریوم معمول هستند.

فروش زیادی – (Oversold)

اگر یک ارز دیجیتال مدت زمان زیادی بدون افزایش قیمت در حال فروش باشد، اصطلاحا به آن فروش زیادی می گویند. در این شرایط این نگرانی وجود دارد که قیمت آن دیگر بالا نیاید.

کیف پول کاغذی – Paper wallet

یعنی نگهداری کد کیف پول ( یا کلید خصوصی ) در یک سند فیزیکی با ابزار ذخیره سرد.

POA

سرواژه اثبات صلاحیت است که به دارنده یک بلاکچین خصوصی این قدرت را میدهد تا بلاک هایی را که درست کرده به بلاکچین متصل کند این روش برخلاف روش اثبات کار که در شبکه بیت کوین وجود دارد، به جای اینکه تأیید تراکنش های تولید بلاکها و متصل کردن آنها به بلاکچین را به همه افراد بدهد، افراد با صلاحیتی انتخاب می شوند و این کار به آنها واگذار می شود . در این روش سرعت تراکنش ها بسیار افزایش می یابد.

PoS

سرواژه اثبات دارایی است. در این روش به هر ماینر به اندازه سرمایه ای که در شبکه گذاشته است، قدرت داده می شود که تراکنش ها را تأیید کند و از شبکه پاداش بگیرد. این روش نیز بسیار سریع تر از روش اثبات کار در شبکه بیت کوین است.

PoW

سرواژه اثبات کار است و در آن همه افراد می توانند ماینر شوند ولی برای تایید کار انجام شده خود دستگاهایشان باید پردازش های سنگینی انجام دهند. این روش قدیمی تر و کندتر از روش های دیگر برای تأیید تراکنش ها و تولید بلاک و متصل کردن آن به بلاکچین است.

REKT

زمانی به کار می رود که فرد در معامله ضرر هنگفتی کرده است.

Ring Signature

به مفهومی گفته می شود که در آن کاربرها ناشناخته می مانند، در این حالت تراکنش بدون داشتن مشخصات درخواست کننده تراکشی اتفاق می افتد و به همين دليل غير قابل ردگیری است.

ساتوشی

کوچکترین واحد سازنده بیت کوین ساتوشی است. هر ساتوشی معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. در نتیجه هر یک بیت کوین نیز برابر با ۱۰۰ میلیون ساتوشی است.

Seed

سید یا عبارت بازیابی، یک سری کلمات مختلف و تصادفی هستند که به صورت ۱۲ یا ۲۴ کلمه ای می باشند این عبارت درواقع، کلید اصلی شما برای دستیابی به کیف پول و کوین هایتان می باشد . سید کیف پول در واقع به این دلیل در اختیار شما قرار داده می شود که اگر روزی تلفن همراه یا کامپیوتر شما خراب شد و شما دسترسی به کیف پول خود نداشتید با استفاده از عبارت بازیابی یا همان سید بتوانید از طریق هر سیستمی به کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

ماینر

به تجهیزاتی که برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه های استخراج با ماینر می گویند ماینرها در مدل های مختلف وجود دارند و هر کدام با توجه به میزان قدرت در بازه قیمتی خاصی قرار می گیرند.

ماینر خودخواه – (Selfish Miner)

اگر ماینری بتواند یک بلاک معتبر را تولید کند، ولی آن را در شبکه به اشتراک نگذارد، ماینر خودخواه شناخت میشود این کار باعث می شود که بقیه ماینرها توان محاسباتی خود را برای یافتن بلاکی که آن ماینر از قبل یافته هدر دهند و آن ماینر با ادامه ماینینگ از بقیه جلو بیفتد

کیف پول نرم افزاری

رایج ترین کیف پول مورد استفاده در ارزهای دیجیتال است.

بازارگردان‌ها – Market Makers

به معنی افراد پولداری میباشند که می توانند در بازار تغییرات اساسی ایجاد کنند. اما در اصل بازارگردان به کسی گفته میشود که به نمایندگی از سرمایه گذاران در بازار معامله می کند.

لغزش – (Slippage)

لغزش اشاره به شرایطی دارد که در آن قیمتی که معامله گران انتظار دارند با قیمتی که واقعا معامله در آن انجام می شود تفاوت دارد. دلایل متعددی برای لغزش می تواند وجود داشته باشد. برای مثال اگر یک معامله گر یک سفارش را هنگامی که بازار شدیداً در حال نوسان است ثبت کند یا هنگامی که معامله گر سفارشی ثبت می کند که آنقدر بزرگ است که بازار را تغییر می دهد لغزش رخ خواهد داد.

شخص خیلی ثروتمند – HNWI

به کسی می گویند که حجم معاملاتش آن قدر بزرگ است که بازار را تغییر می دهد.

وال – (Whale)

وال به بازیگران اصلی بازار گفته می شود. وال نه تنها شامل شخص خیلی ثروتمند می شود، بلکه می تواند شامل سرمایه گذاران حقوقی و صندوق های سرمایه گذاری بزرگ نیز باشد. وال ها معمولا کسانی هستند که باعث به وجود آمدن دیوار خرید و دیوار فروش می شوند.

لیست سفید – (Whitelist)

پیش از عرضه اولیه ارز دیجیتال، اشخاص حقیقی و حقوقی علاقه مند سندی را مبنی بر علاقه خود برای خرید در عرضه اولیه با پیش فروش امضا می کنند. لیست این افراد، لیست سفید نامیده می شود.

سند سفید – (White paper)

سندی است که در آن توضیحاتی درباره ارز دیجیتال، طراحی آن، اطلاعات تکنیکی، توصيف هدف آن و ارائه یک نقشه راه برای موفقیت بیان می شود. سند سفید به منظور قانع کردن سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در عرضه اولیه ارائه می شود.

تراکنش صفر تایید – (Zero Confirmation Transaction)

تراکنش صفر تایید عبارت دیگری برای تراکنش تایید نشده است.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا