آموزش ترید

سفارش شرطی چیست؟ و انواع آن در صرافی ارز دیجیتال

سفارش شرطی (Pending Order) یا سفارشات معلق ابزاری است برای خرید و فروش دارایی در قیمتی از پیش تعیین شده طوری که قیمت در حال حاضر در این نقطه قرار ندارد و با رسیدن قیمت به این نقطه سفارش فعال می‌شود. سفارش شرطی دستوری است که شامل یک یا چند معیار مشخص شده باشد. به طور کلی سفارش‌های شرطی به انواع سفارش‌های پیچیده‌تر مورد استفاده در استراتژی های معاملاتی پیشرفته اشاره دارد. رایج‌ترین نوع سفارش معلق، یک دستور محدود است، که قیمت ثابتی را در بالا (یا پایین) مشخص می‌کند که خرید (یا فروش) نمی‌تواند انجام شود، اگرچه شرایط دیگری به غیر از قیمت می‌تواند وجود داشته باشد، مانند مدت زمان اجرای یک دستور یا قبل از شروع سفارش جدید باید ابتدا سفارش دیگری تکمیل شود.

  • سفارشات شرطی آن‌هایی هستند که فقط در صورت رعایت معیارهای خاصی در بازار اجرا یا فعال می‌شوند.
  • لیمیت، استاپ و OCO همگی نمونه‌هایی از سفارشات شرطی هستند.
  • سفارشات غیر شرطی سفارشاتی هستند که محدودیت مشابهی ندارند. مانند: مارکت اوردر
  • سفارشات شرطی به دلیل معیارهایی که باید رعایت شوند، اجرای کامل یا جزئی را تضمین نمی‌کنند.

نحوه عملکرد سفارش شرطی

شرکت‌های کارگزاری برخی از سفارش‌های شرطی استاندارد را برای معامله‌گران با معیارهای خاصی ارائه می‌دهند. این سفارش‌ها معمولا لیمیت، استاپ و استاپ لیمیت هستند. تقریباً همه پلتفرم‌های معاملاتی این انواع سفارش‌های شرطی استاندارد را برای حساب‌های مشتری در دسترس خواهند داشت.

سفارشات شرطی می‌توانند توسط انواع معامله‌گران استفاده شوند. معامله‌گران حرفه‌ای‌تر به دنبال سفارش‌های شرطی با معیارهای گسترده‌تر هستند.

سفارش‌های غیرشرطی معمولاً به سفارش‌های پیش‌فرض اشاره می‌کنند که در آن‌ها سرمایه‌گذار سطوح خاصی را برای قیمت یا زمان‌بندی درخواستی ندارد. مارکت اوردر یکی از رایج‌ترین سفارشاتی است که توسط معامله‌گران تازه کار انجام می‌شود. این سفارش‌ها معیار قیمت مشخصی ندارند و در اولین قیمت موجود پس از ارسال سفارش قرار می‌گیرند.

سفارش شرطی نوع خاصی از دستور مشروط است که شامل اجرای همزمان دو یا چند معامله است. این انواع سفارش ممکن است هنگام انجام دو معامله به طور همزمان یا هنگام تعریف نقاط حد ضرر مفید باشند. انواع خاصی از سفارش معلق مانند اینها شامل سفارش one-cancels-other (OCO) است. در یک سفارش OCO، چندین سفارش شرطی را می‌توان با سایر سفارش‌ها پس از اجرای یکی از آن‌ها، لغو کرد.

سفارش شرطی پیشرفته‌تر

سفارشات شرطی پیشرفته مبتنی بر مفاهیم لیمیت، استاپ و استاپ لیمیت است. آن‌ها همچنین معیارهای اضافی را برای یک معامله قرار می‌دهند که می تواند به یک معامله‌گر حرفه‌ای در به کارگیری مدیریت ریسک گسترده‌تر کمک کند.

پلتفرم‌های معاملاتی پیشرفته مانند Interactive Brokers این سفارشات شرطی پیشرفته را ارائه می‌دهند. این سفارشات همچنین از طریق برخی از پلتفرم‌های تحلیل تکنیکال محبوب مانند: MetaStock، Worden TC2000، eSignal، NinjaTrader، Wave59 PRO2، EquityFeed Workstation، ProfitSource، VectorVest و INO MarketClub نیز در دسترس هستند.

سفارشات شرطی پیشرفته معمولاً شامل چندین متغیر شرطی در ارسال سفارش می‌شود. متغیرهای سفارش معامله می‌توانند بر اساس قیمت، زمان، حجم، درصد تغییر و موارد دیگر باشند. می‌توان از ترکیب‌های مختلفی از متغیرها استفاده کرد. معامله‌گران همچنین می توانند از عملگرها برای تعیین متغیرهایی مانند مساوی، بزرگتر یا کمتر استفاده کنند.

سفارشات شرطی پیشرفته می‌توانند توسط معامله‌گران و تحلیلگران فنی برای طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های معاملاتی استفاده شوند. این سفارشات می‌توانند به یک تحلیلگر فنی کمک کنند تا از سود در یک نقطه قیمت مشخص اطمینان حاصل کند. همچنین ممکن است توسط مدیران پورتفولیو به عنوان مدیریت ریسک استفاده شوند.

سفارش شرطی با مثال

فرض کنید سهام XYZ با قیمت 220 دلار در هر سهم معامله می‌شود و اگر قبل از پایان روز معامله، کاهش یافت، می‌خواهید مقداری از آن را بخرید. شما می توانید یک سفارش روزانه با لیمیت برای خرید در 215 دلار مشخص کنید. در اینجا دو شرط وجود دارد: اول اینکه قیمت خرید در 215 دلار یا بهتر بر اساس سفارش لیمیت است، و یا اینکه سفارش تا پایان روز معاملاتی کار می‌کند و در این مرحله لغو می شود.

در یک مثال پیشرفته‌تر، تحلیلگر حرفه‌ای را در نظر بگیرید که سهامی را دنبال می‌کند که قیمت آن در نمودار باند بولینگر به خط روند حمایتی آن نزدیک می‌شود. اگر او احساس کند که احتمال برگشت در سطح حمایت وجود دارد، می‌تواند یک دستور شرطی برای خرید سهام ایجاد کند. این سفارش شرطی در درجه اول بر اساس قیمت خواهد بود. بنابراین، هنگامی که سهام مورد نظر به قیمت مشخصی رسید، سفارش شامل دستور خرید شروع به خرید در قیمت مشخص شده می‌کند.

انواع سفارش‌ شرطی در صرافی ارز دیجیتال

در صرافی‌های ارز دیجیتال نظیر Binance، CoinEx، OKEx، Bybit، Bittrex، Poloniex، KuCoin، HitBTC، CEX، Houbi pro و غیره به معامله‌گران طیف وسیعی از انواع سفارش‌ها نظیر سفارش لیمیت، مارکت اوردر و سفارش‌های شرطی ارائه می‌دهند.

سفارش شرطی لیمیت (محدود) چیست؟ (Limit)

سفارش لیمیت به سفارشی گفته می‌شود که در اوردر بوک با قیمت محدود مشخصی ثبت می‌کنید. قیمت محدود توسط شما تعیین می‌شود. معامله فقط در صورتی انجام می‌شود که قیمت بازار به قیمت حد مجاز شما (یا بهتر) برسد. بنابراین، می‌توانید از سفارش‌های لیمیت برای خرید با قیمت پایین‌تر یا فروش با قیمتی بالاتر از قیمت فعلی بازار استفاده کنید.

از آنجایی سفارش‌های لیمیت خودکار هستند، مجبور نیستید 24 ساعته بازار را تماشا کنید یا نگران از دست دادن فرصت خرید یا فروش در هنگام خواب باشید.

هنگامی که یک سفارش لیمیت ارسال می‌شود، بلافاصله در اوردر بوک قرار می‌گیرد اما پر نمی شود مگر اینکه قیمت کوین به قیمت حد تعیین شده (یا بهتر) برسد. به عنوان مثال، شما می خواهید 10 واحد BNB را به قیمت 600 دلار بفروشید و قیمت فعلی آن 500 دلار است. شما می‌توانید یک سفارش لیمیت فروش BNB به قیمت 600 دلار را ثبت کنید. زمانی که قیمت BNB به قیمت هدف یا بالاتر رسید، سفارش شما بسته به نقدینگی بازار اجرا خواهد شد. اگر سفارش‌های فروش دیگری از BNB قبل از سفارش شما باشد، سیستم ابتدا آن سفارش‌ها را اجرا می‌کند. سفارش لیمیت شما پس از آن با نقدینگی باقی مانده پر می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که در هنگام ثبت سفارش لیمیت باید در نظر گرفت، تاریخ انقضای سفارش است. به طور کلی، سفارشات محدود می توانند تا 90 روز طول بکشند مگر اینکه بازار را از نزدیک تماشا کنید. ممکن است به دلیل نوسانات بازار، در نهایت به خرید یا فروش با قیمت کمتر مطلوب بپردازید. به عنوان مثال، قیمت فعلی BNB در بازار 500 دلار است و شما یک سفارش لیمیت فروش 10 واحد BNB را به قیمت 600 دلار ارسال کرده‌اید. پس از یک هفته، قیمت BNB به 700 دلار افزایش یافت. از آنجایی که قیمت بازار از سقف تعیین شده شما عبور کرده است، سفارش شما با قیمت 600 دلار انجام شد. در این مورد، سود شما با قیمت هدفی که یک هفته پیش قرار داده‌اید محدود می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود هر از چند گاهی سفارش‌های لیمیت باز خود را مرور کنید تا با شرایط بازار در حال تغییر همگام باشید.

چگونه یک سفارش شرطی لیمیت ثبت کنیم؟

فرض کنید می‌خواهید BNB را در صرافی بایننس با قیمتی پایین‌تر از قیمتی که در حال حاضر پیشنهاد می‌شود خریداری کنید. می‌توانید سفارش خرید لیمیت ثبت کنید و حداکثر قیمتی را که مایل به پرداخت هستید مشخص کنید.

برای این کار وارد حساب Binance خود شوید. به سربرگ [Trade] بروید و نوع معامله خود را انتخاب کنید. ما در اینجا Spot را انتخاب کرده‌ایم.

سربرگ Trade و زیرشاخه Spot در صرافی بایننس
Trade و Spot در صرافی بایننس

به نوار جستجو در سمت چپ صفحه خود بروید و “BNB” را وارد کنید. جفت ارز BNB را که می‌خواهید معامله کنید انتخاب کنید. [BNB/BUSD] را انتخاب می کنیم.

انتخاب کوین و جفت ارز کوین مورد نظر در صرافی بایننس
انتخاب کوین و جفت ارز مورد نظر

به سمت پایین به کادر [Spot] بروید و [Limit] را انتخاب کنید. سپس قیمت و مقداری که می‌خواهید بخرید را تعیین کنید. همچنین می‌توانید با کلیک روی دکمه‌های درصد، مقدار خرید را تعیین کنید، بنابراین می‌توانید به راحتی یک سفارش فروش لیمیت را برای 25، 50، 75 درصد یا 100 درصد موجودی خود ثبت کنید. برای تأیید روی [Buy BNB] کلیک کنید.

سفارش شرطی Limit در صرافی بایننس
Limit در صرافی بایننس

در انتها با تائید ثبت معامله خود سفارش لیمیت شما در اوردر بوک قرار می‌گیرد.

برای مدیریت سفارشات باز خود، به [Open Orders] در پایین صفحه بروید. سفارش لیمیت فقط در صورتی اجرا می‌شود که قیمت بازار به قیمت محدود شما برسد. اگر قیمت بازار به قیمت تعیین شده شما نرسد، سفارش لیمیت باز می‌ماند.

سفارش غیرشرطی مارکت اوردر (سفارش بازار) چیست؟

مارکت اوردر به شما امکان می‌دهد یک دارایی مالی را فوراً با بهترین قیمت موجود خریداری کنید یا بفروشید. سفارش‌های بازار قیمت‌ها را از سفارش‌های لیمیت در اوردر بوک (دفترچه سفارش) سفارش می‌گیرند. این بدان معنی است که شما نمی توانید 100٪ از قیمتی که دریافت خواهید کرد مطمئن باشید. ممکن است قیمتی متفاوت از آنچه که انتظار داشتید دریافت کنید.

مزیت اصلی سفارشات بازار سادگی، بی واسطه بودن، کارایی و توانایی آنها برای تکمیل کامل در اکثر موارد است. با این حال، سفارشات بازار به دلیل خطر خرید در قیمتی که انتظار نداشتید و این واقعیت که شما باید هنگام اجرای سفارش حضور داشته باشید، در مضیقه هستند.

سفارش‌های بازار یکی از ساده‌ترین سفارش‌ها هستند و اغلب توسط مبتدیان استفاده می‌شوند.

سفارش بازار سفارشی برای خرید یا فروش فوری با بهترین قیمت موجود است. برای پر شدن نیاز به نقدینگی دارد، به این معنی که بر اساس سفارشات لیمیتی که قبلاً در اوردر بوک داده شده است، اجرا می‌شود. اگر می خواهید فوراً با قیمت فعلی بازار خرید یا فروش کنید، تنظیم یک سفارش بازار بهترین گزینه شما است. به عنوان مثال، قیمت BNB ممکن است به سرعت در حال افزایش باشد و شما بخواهید آن را در اسرع وقت بخرید. تا زمانی که بتوانید بلافاصله BNB را خریداری کنید، مایلید آن را به قیمت بازار بگیرید. در این مورد، شما یک سفارش بازار را در صرافی انتخابی خود انجام می‌دهید.

چگونه یک سفارش بازار ثبت کنیم؟

فرض کنید می‌خواهید یک سفارش بازار برای خرید 2 واحد BNB ایجاد کنید. پس از ورود به حساب Binance خود، به نمای Exchange بروید. بازار BNB مورد نظر خود را انتخاب کنید (به عنوان مثال، BNB/BUSD)، برگه [Spot] را پیدا کنید و [Market] را انتخاب کنید. سپس مبلغ خرید را روی 2 واحد BNB تنظیم کرده و روی دکمه [Buy BNB] کلیک کنید.

ثبت سفارش بازار در صرافی بایننس
Market Order در صرافی بایننس

پس از آن پیغام تائید بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و سفارش بازار شما اجرا می‌شود.

سفارش شرطی استاپ لیمیت (حد ضرر) چیست؟ (Stop-Limit)

سفارش استاپ لیمیت، یک ماشه توقف (Stop Trigger) و یک سفارش لیمیت را ترکیب می‌کند و سفارش لیمیت پیشرفته‌تری (Advance Limit) می‌باشد. سفارش‌های حد ضرر به معامله‌گران اجازه می‌دهند حداقل سودی را که می‌خواهند دریافت کنند یا حداکثری را که مایل به خرج کردن یا از دست دادن در معامله هستند تعیین کنند. هنگامی که یک سفارش حد ضرر تنظیم گردید و به ماشه توقف رسید، حتی اگر از سیستم خارج شده باشید یا آفلاین باشید، یک سفارش لیمیت به طور خودکار ارسال می‌شود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن سطوح مقاومت و پشتیبانی و نوسانات دارایی، سفارش‌های حد توقف را به صورت استراتژیک انجام دهید.

در یک سفارش استاپ لیمیت، قیمت توقف، قیمت محرکی است که صرافی می‌تواند یک سفارش لیمیت را انجام دهد. قیمت لیمیت قیمتی است که سفارش شما در آن ثبت می‌‌شود. می‌توانید قیمت لیمیت را سفارشی کنید، که معمولاً بالاتر از قیمت توقف برای سفارش خرید و پایین‌تر برای سفارش فروش تعیین می‌شود.

چگونه یک سفارش استاپ لیمیت ثبت کنیم؟

فرض کنید شما به تازگی پنج بیت کوین را به قیمت 31820.5 دلار (BUSD) خریداری کرده‌اید زیرا معتقدید قیمت به زودی شروع به افزایش خواهد کرد.

مثال افزایش قیمت بیت کوین در سربرگ استاپ لیمیت
افزایش قیمت بیت کوین بر فرض

در این شرایط، اگر فرض شما اشتباه باشد و قیمت شروع به کاهش کرد، ممکن است بخواهید یک دستور فروش حد ضرر برای کاهش ضرر خود تنظیم کنید. برای انجام این کار، وارد حساب Binance خود شوید و به بازار BTC/BUSD بروید. سپس بر روی تب [Stop-limit] کلیک کنید و قیمت توقف و لیمیت را به همراه مقدار BTC برای فروش تعیین کنید.

اگر فکر می‌کنید که 31820 دلار سطح پشتیبانی قابل اعتمادی است، می‌توانید یک سفارش حد ضرر درست زیر این قیمت تعیین کنید. در این مثال، ما یک سفارش توقف لیمیت برای 5 بیت کوین با قیمت توقف 31790 دلار و قیمت لیمیت 31700 دلار قرار می‌دهیم.

تعیین Stop-Limit در صرافی بایننس
Stop-Limit در صرافی بایننس

هنگامی که روی [Sell BTC] کلیک می‌کنید، یک پنجره تأیید ظاهر می‌شود. مطمئن شوید که همه چیز درست است و برای تأیید، [Place Order] را فشار دهید. پس از ثبت سفارش حد ضرر خود، یک پیام تأیید را مشاهده خواهید کرد. همچنین می توانید برای مشاهده و مدیریت سفارشات باز خود به پایین اسکرول کنید.

معامله‌های باز در Open-Orders در صرافی بایننس
Open Orders در صرافی بایننس

توجه داشته باشید که دستور استاپ لیمیت فقط در صورت رسیدن به قیمت توقف اجرا می‌شود. این بدان معنی است که سفارش محدود تنها در صورتی پر می‌شود که قیمت بازار به قیمت حد ضرر شما یا بیشتر از آن برسد. اگر سفارش لیمیت شما (با قیمت توقف) راه اندازی شود، اما قیمت بازار به قیمتی که تعیین کرده‌اید نرسد یا بیشتر از آن نباشد، سفارش لیمیت باز می‌ماند.

گاهی اوقات ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که قیمت خیلی سریع کاهش پیدا کند و سفارش حد ضرر شما بدون تکمیل شدن از بین برود. در این مورد ممکن است لازم باشد برای خروج سریع از معامله، از مارکت اوردر استفاده کنید.

سفارش شرطی OCO چیست؟ (One-Cancel-Other)

یک سفارش OCO یا “یکی دیگری را لغو می‌کند” به شما امکان را می‌دهد دو سفارش را همزمان انجام دهید. OCO یک دستور لیمیت را با یک دستور استاپ لیمیت ترکیب می‌کند، اما فقط یکی از این دو را می‌توان اجرا کرد.

به عبارت دیگر، به محض اینکه یکی از سفارشات به طور جزئی یا کامل پر شود، باقی مانده به صورت خودکار لغو می‌شود. توجه داشته باشید که لغو دستی یکی از سفارشات، دیگری را نیز لغو می‌کند.

از آنجا که این سفارش به شما این امکان را می‌دهد که دو سفارش لیمیت را به طور همزمان انجام دهید، ممکن است برای کسب سود و به حداقل رساندن ضررهای احتمالی مفید باشد.

چگونه از سفارش شرطی OCO استفاده کنیم؟

پس از ورود به حساب بایننس خود به رابط معاملاتی مطابق تصویر بروید. روی “Stop-limit” کلیک کنید تا منوی کشویی باز شود و “OCO” را انتخاب کنید.

OCO در منوی کشویی رابط معاملاتی صرافی بایننس
OCO در صرافی بایننس

در بایننس، سفارشات OCO را می‌توان به عنوان یک جفت سفارش خرید یا فروش قرار داد. با کلیک بر روی علامت “i” می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سفارشات OCO بیابید.

OCO در صرافی بایننس و کسب اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر درباره OCO

پس از انتخاب گزینه OCO، یک رابط معاملاتی جدید مانند تصویر زیر بارگذاری می‌شود. این رابط به شما اجازه می‌دهد تا یک سفارش لیمیت و استاپ لیمیت را به طور همزمان تنظیم کنید.

تعیین کردن لیمیت و استاپ لیمیت در OCO
تعیین لیمیت و استاپ لیمیت در OCO
  • سفارش اول لیمیت: قیمت (Price): قیمت سفارش لیمیت شما است. این سفارش در اوردر بوک قابل مشاهده خواهد بود.
  • سفارش دوم استاپ لیمیت: توقف (Stop): قیمتی که در آن سفارش حد ضرر شما راه اندازی می‌شود. به عنوان مثال: 0.0024950 BTC
  • حد (Limit): قیمت سفارش لیمیت شما پس از اجرای حد ضرر می‌باشد.به عنوان مثال: 0.0024900 BTC
  • مقدار (Amount): اندازه سفارش شما است. به عنوان مثال: 5 BNB
  • مجموع (Total): ارزش کل سفارش شما می‌باشد.

پس از ثبت سفارش OCO خود، می‌توانید به پایین اسکرول کنید تا جزئیات هر دو سفارش را در بخش “Open Orders” مشاهده کنید.

مثال برای سفارش شرطی OCO

به عنوان مثال، فرض کنید که شما به تازگی 5 واحد BNB را با 0.0026837 واحد BTC خریداری کرده‌اید، زیرا معتقدید قیمت به منطقه پشتیبانی اصلی نزدیک است و احتمالاً افزایش خواهد یافت.

در این حالت، می‌توانید از ویژگی OCO برای ثبت سفارش سود 0.0030 بیت کوین به همراه سفارش حد ضرر در 0.0024900 BTC استفاده کنید.

تعیین سفارش سود و حد ضرر در OCO
تعیین سفارش سود و حد ضرر در OCO

اگر پیش‌بینی شما درست باشد و قیمت به 0.0030 بیت کوین یا بالاتر از آن افزایش یابد، سفارش فروش شما اجرا می‌شود و سفارش حد ضرر به‌طور خودکار لغو می‌شود.

از طرف دیگر، اگر در نهایت اشتباه کنید و قیمت به 0.0024950 BTC کاهش یابد، سفارش حد ضرر شما فعال می‌شود. این کار به طور تاثیرگذاری ضررهای شما را به حداقل می‌رساند، در صورتی که قیمت حتی بیشتر کاهش یابد.

توجه داشته باشید که در این مثال، Stop Price 0.0024950 (قیمت ماشه) و Limit Price 0.0024900 (قیمت معاملاتی سفارش شما) است. این بدان معنی است که سفارش استاپ لیمیت شما در لحظه رسیدن به علامت 0.0024950 فعال می شود. و قیمت سفارش که به عنوان سفارش لیمیت قرار می‌گیرد 0.0024900 خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر BNB/BTC به 0.0024950 یا کمتر از آن کاهش یابد، یک سفارش فروش لیمیت در 0.0024900 انجام می‌شود. با این حال، اگر قیمت به زیر 0.0024950 کاهش یابد، این خطر وجود دارد که سفارش لیمیت ممکن است پر نشود.

ویژگی OCO ابزاری ساده اما قدرتمند است که به شما اجازه می‌دهد تا به روشی امن‌تر و همه‌کاره‌تر تجارت کنید. این نوع سفارش خاص می‌تواند برای تضمین سود، محدودکردن ریسک‌ها و حتی برای ورود و خروج از پوزیشن‌ها مفید باشد. با این حال، مهم است که قبل از استفاده از سفارشات OCO، درک خوبی از سفارشات لیمیت و استاپ لیمیت داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا