آموزش تریداستراتژی‌ تریدنوسان گیری

تحلیل کوتاه مدت ارز دیجیتال

شما تنها با خواندن اخبار نمی‌توانید به یک معامله‌گر کوتاه مدت موفق تبدیل شوید. تحلیل و معامله کوتاه مدت هنری است که مدیریت ریسک فعال را با درک عالی از روانشناسی جمعیت و اقدامات قیمت ترکیب می‌کند. همچنین، بازار ارزهای دیجیتال به اندازه سایر بازارها تثبیت نشده است، بنابراین معامله ارزهای رمزنگاری شده کمتر شناخته شده به صورت کوتاه مدت می‌تواند حتی ریسک بیشتری داشته باشد.

شما می‌توانید آن را با معامله سهام پنی یا قمار مقایسه کنید، که تقریباً راه‌های مطمئنی برای از دست دادن پول هستند. صرف نظر از این، در این مقاله روش‌های تحلیلی را ارائه می‌کنیم که معامله‌گران حرفه‌ای با حساب‌های بزرگ و تحمل ریسک بالا می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

چگونه الگوهای نمودار را برای تحلیل کوتاه مدت رمزگشایی کنیم؟

شما می‌توانید از اکثر الگوهای نمودار برای معامله و تحلیل کوتاه مدت و همچنین استراتژی‌های معاملاتی میان مدت و بلند مدت استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نمای نمودار خود را روی یک بازه زمانی کوتاه‌تر تنظیم کنید. من معمولاً هنگام توسعه یک استراتژی معاملاتی، سه بازه زمانی مختلف را بررسی می‌کنم.

اگر من بازارها را برای کسب سود سریعتر تجزیه و تحلیل می‌کنم، به سه بازه زمانی کوتاه نگاه می‌کنم. به عنوان مثال، اگر به دنبال سود در عرض چند ساعت هستید، می‌توانید عملکرد قیمت را در این سه بازه زمانی تجزیه و تحلیل کنید:

  • نمودار 30 دقیقه‌ای (برای درک احساس بازار)
  • نمودار ساعتی
  • نمودار چهار ساعته (برای درک تصویر بزرگتر)

اگر در تحلیل کوتاه مدت اشکال مختلفی از الگوهای نمودار معکوس صعودی را در هر سه بازه زمانی مشاهده کردید، ممکن است احتمال بیشتری برای شروع یک روند صعودی جدید داشته باشید که می‌تواند شما را به یک استراتژی معاملاتی موفق صعودی برساند. بخش‌های زیر نمونه‌ای از تحلیل کوتاه مدت جفت ارز بیت کوین به دلار را در تاریخ 5 سپتامبر 2018 نشان می‌دهد.

نمودار 30 دقیقه‌ای جهت تحلیل کوتاه مدت

شما به نمودار 30 دقیقه‌ای نگاه می‌کنید و در ساعت 9:30 صبح، ناگهان شاهد افت شدیدی هستید که قیمت بیت کوین را از حدود 7,380 دلار به 7,111 دلار کاهش می‌دهد، همانطور که در شکل می‌بینید. این شکل گیری در میان تحلیلگران تکنیکال، الگوی کندل استیک نزولی نامیده می‌شود. آیا این تحلیل کوتاه مدت نشانگر آغاز یک روند نزولی جدید است؟

نمودار 30 دقیقه‌ای بیت کوین در تریدینگ ویو
نمودار 30 دقیقه‌ای بیت کوین

نمودار ساعتی جهت تحلیل کوتاه مدت

با جابجایی از نمودار 30 دقیقه‌ای (تیتر قبلی) به نمودار ساعتی، متوجه همان افت می‌شوید. اما از آنجایی که اکنون می‌توانید تصویر بزرگ‌تری را ببینید، متوجه می‌شوید که این افت پس از یک دوره روند صعودی در بازار است که ممکن است سیگنالی از عقب نشینی در طول یک روند صعودی باشد. اما طبق تحلیل کوتاه مدت این جفت ارز چقدر می‌تواند پایین بیاید؟

نمودار 30 ساعتی بیت کوین در تریدینگ ویو
نمودار ساعتی بیت کوین

نمودار چهار ساعته

با جابجایی از نمودار ساعتی به نمودار چهار ساعته، متوجه می‌شوید که الگوی نزولی در یک روند صعودی بسیار طولانی‌تر شکل می‌گیرد که از اواسط آگوست به سمت بالا حرکت کرده است. با مشاهده نمودار چهار ساعته، می‌توانید سطوح حمایتی کلیدی را که در 6,890 و 6,720 دلار نشان داده شده‌اند مشخص کنید که قیمت می‌تواند در این بازار نزولی تازه تاسیس به عقب برگردد. در این شکل، من از سطوح اصلاحی فیبوناچی برای شناسایی سطوح اصلی قیمت با دقت بالاتر استفاده کرده‌ام.

مشخص کردن سطوح حمایتی با استفاده از فیبوناچی در نمودار چهار ساعته بیت کوین
مشخص کردن سطوح حمایتی با استفاده از فیبوناچی

با پیروی از دستورالعمل‌های تحلیل تکنیکال، می‌توانید انتظار کمی اصلاح بعد از این افت ناگهانی و به دنبال آن افت بیشتر به سطوح پشتیبانی کلیدی در نمودار چهار ساعته داشته باشید. با این تحلیل کوتاه مدت، یک ایده تجاری بالقوه ممکن است فروش به قیمت اصلاح شده یا به قیمت بازار و سپس کسب سود در یک یا دو سطح پشتیبانی باشد.

پس از افت ناگهانی در بازارها، گاهی اوقات بازار قبل از افت بیشتر خود را اصلاح می‌کند. اغلب، خود را به سطوح کلیدی محوری اصلاح می‌کند (سطحی که در صورت شکسته شدن قیمت به زیر یا بالاتر از آن، تغییر روند در نظر گرفته می‌شود)، که در این مورد سطح فیبوناچی اصلاحی 23 درصدی در 7,090 دلار است. پاداش انتظار برای اصلاح این است که ممکن است بتوانید سود بیشتری را با فروش کوتاه مدت با قیمت بالاتر ببرید. خطر آن این است که ممکن است بازار خودش را اصلاح نکند و شما ضرر کنید.

شخصاً، اگر فکر می‌کنم بازار واقعاً به سمت احساسات نزولی تغییر می‌کند، مقداری را به قیمت بازار می‌فروشم و یک سفارش حد فروش را در سطح کلید محوری تعیین می‌کنم، فقط در صورتی که بازار قبل از سقوط بیشتر، خود را اصلاح کند. به این ترتیب می‌توانید ریسک خود را تقسیم کنید. سفارش لیمیت فروش نوعی سفارش معاملاتی است که می‌توانید در پلتفرم کارگزار خود تنظیم کنید، که به شما امکان می‌دهد در آینده دارایی‌های خود را با قیمت مشخصی بفروشید.

برای کسب سود کوتاه مدت، من در نظر دارم که سفارش‌های لیمیت خرید را در هر دو سطح پشتیبانی کلیدی در سطح 38 درصد و 50 درصد اصلاح فیبوناچی تنظیم کنم. در این مثال، هدف من کسب سود جزئی در حدود 6,890 دلار است و سپس به طور کامل با 6,720 دلار از معامله خارج می‌شوم. باز هم، این رویکرد ممکن است در صورت ادامه افت بازار، سود من را محدود کند، اما اگر قیمت به اندازه حمایت کلیدی دوم پایین نیاید، ریسک من را نیز محدود می‌کند، بنابراین نسبت ریسک به پاداش متناسبی به من می‌دهد. این شکل عملکرد واقعی بازار را نشان می‌دهد.

کسب سود کوتاه مدت در نمودار 4 ساعته بیت کوین
نمودار 4 ساعته بیت کوین و سود کوتاه مدت

قیمت BTC/USD اندکی اصلاح شد، اما به سطح 23 درصد اصلاح فیبوناچی بالا نرفت. بنابراین، اگر برای فروش فقط منتظر اصلاح بودید، فرصت معامله را از دست می‌دادید. بازار به هر دو سطح حمایت کلیدی در سطوح اصلاحی فیبوناچی 38 درصد و 50 درصد کاهش یافت. بنابراین، اگر به قیمت بازار فروخته بودید، در هر دو سطح پشتیبانی کلیدی سود می‌بردید. از سوی دیگر، قیمت به فراتر از سطح اصلاح فیبوناچی 50 درصد ادامه داد، بنابراین ممکن است فرصتی از دست رفته برای به حداکثر رساندن بازده شما باشد.

نحوه استفاده از اندیکاتورها برای تحلیل کوتاه مدت ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از روش‌های رایج تحلیل تکنیکال استفاده از شاخص‌هایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI)، باندهای بولینگر (BOL) و ایچیموکو کینکو هیو (ICH) است. من چنین شاخص‌هایی را عناصر یک کیت زیبایی می‌نامم. با اضافه کردن آن‌ها به نمودار خود، آن را زیباتر می‌کنید و همانند آرایشی که بر روی صورت خود انجام می‌دهید، بر ویژگی‌های مهم تأکید می‌کنید!

اندیکاتورها ابزارهای ریاضی هستند که در طول سال‌ها توسط تحلیلگران تکنیکال توسعه یافته‌اند و می‌توانند به شما در پیش بینی اقدامات آینده قیمت در بازار کمک کنند. می‌توانید از این اندیکاتورها علاوه بر الگوهای نمودار استفاده کنید تا دقت تجزیه و تحلیل بالاتری داشته باشید. اما در معاملات کوتاه مدت، برخی از معامله گران بدون توجه به الگوهای نمودار تنها از یک یا دو اندیکاتور استفاده می‌کنند. در واقع، شما می توانید با استفاده از تنها یک اندیکاتور در معاملات کوتاه مدت، یک استراتژی معاملاتی کامل ایجاد کنید.

از ابزار غیر قانونی پامپ و دامپ خودداری کنید

به عنوان یک معامله‌گر ارزهای دیجیتال، باید از اتفاقاتی که ممکن است در میان فعالیت‌های گروهی غیرقانونی رخ دهد که بازارها را دستکاری می‌کنند، سود می‌برند و دیگران را لخت می‌کنند، آگاه باشید.

طرح پامپ و دامپ زمانی اتفاق می‌افتد که گروهی از افراد یا یک فرد با نفوذ قیمت‌های بازار را به نفع خود دستکاری کنند. به عنوان مثال، در یک اقدام غیر قانونی بعید، یک شخص بسیار با نفوذ به نام جو به تلویزیون می‌رود و می‌گوید: «من فکر می‌کنم بیت کوین فردا به 60,000 دلار خواهد رسید” در حالی که او از قبل یک استراتژی خرید و فروش ثابت برای معامله یک تن بیت کوین دارد. لحظه‌ای که حدس و گمان او به خبر می‌رسد، هر کس دیگری که تلویزیون تماشا می‌کند هیجان زده می‌شود و بر اساس این پیشنهاد شروع به خرید بیت کوین می‌کند. هیاهو کمک می‌کند تا قیمت بیت کوین بالا برود و استراتژی جو ادامه یابد. اما قبل از اینکه بقیه بازار بتواند عقب بیفتد، جو بیت‌کوین‌های خود را می‌فروشد و مقدار زیادی سود می‌برد اما قیمت بیت‌کوین را پایین می‌آورد.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا