دسته‌بندی نشده

پول الکترونیکی دیجیتال چیست؟ مسیر جدید پرداخت های مالی دنیا

بروزترین شیوه نقل و انتقالات در صنعت مالی

پول الکترونیکی به نوعی ارز گفته می شود که به صورت الکترونیکی در دستگاه هایی مانند سیستم های رایانه ای یا بانکی ذخیره می شود. برخلاف ارز رمزپایه غیرمتمرکز، پول دیجیتال توسط یک ارز فیات پشتیبانی می شود. یعنی توسط یک مرجع مرکزی مانند بانک تنظیم می شوند.

پول الکترونیکی چیست؟

طی چند دهه گذشته، ماهیت پول الکترونیکی را می توان در اقتصادهای مختلف، از جمله در هند مشاهده کرد. چندی پیش بود که دولت هند اعلام کرد که برای پول درآوردن پول های خود را به صورت الکترونیکی استفاده می کند تا کشور را به اقتصاد بدون پول تبدیل کند.

در هند پول دیجیتال a.k.a می تواند از طریق کارت های هوشمند (کارت های اعتباری یا نقدی)، تلفن های هوشمند و سیستم های رایانه ای و غیره منتقل شود.

به منظور تسهیل معاملات از حساب های بانکی، شرکت های مالی و بانک ها با پردازنده های شبکه الکترونیکی پول دیجیتال معامله می کنند تا به مشتریان امکان دسترسی به کارت های هوشمند را بدهند که با آن ها معاملات الکترونیکی امکان پذیر است.

همچنین، با داشتن بیشتر سیستم عامل های تجارت الکترونیکی که امکان معامله با پول دیجیتال را فراهم می کند، اکنون مصرف کنندگان می توانند تقریباً کالاها و خدمات موجود در اینترنت را خریداری کنند.

چگونه می توان از پول دیجیتال استفاده کرد؟

کتاب قانون مندرج در EMD2 روشن می کند که پول دیجیتال باید قابل بازخرید باشد. بنابراین، می تواند از طریق معاملات مشابه روش های نقدی مورد استفاده قرار گیرد. تا زمانی که ارائه دهندگان آن ها پرداخت الکترونیکی را بپذیرند، پول دیجیتال می تواند به عنوان پرداخت کالا و خدمات عمل کند.

در این مرحله، ما باید بین دو شکل استفاده از پول دیجیتال تمایز قائل شویم: موارد موجود در محصولات الکترونیکی مبتنی بر نرم افزار و محصولات الکترونیکی مبتنی بر سخت افزار.

پول دیجیتال مبتنی بر نرم افزار

به نظر می رسد محصولات پول دیجیتال مبتنی بر نرم افزار این روزها “استاندارد” مورد استفاده از پول دیجیتال باشد. با استفاده از این فرم، پول دیجیتال ما از طریق نرم افزاری که روی رایانه های شخصی ، تبلت یا تلفن های هوشمند اجرا می شود، ذخیره و انتقال دیجیتالی می شود. از طریق چنین ارز دیجیتالی، ما می توانیم پرداخت الکترونیکی خود را با استفاده از یک ارائه دهنده کیف پول الکترونیکی (مانند PayPal) انجام دهیم. البته باید بدانید که همه این ها نیاز به اتصال آنلاین با یک سرور از راه دور دارد.

پول دیجیتال مبتنی بر سخت افزار

محصولات الکترونیکی مبتنی بر سخت افزار لزوماً به اتصالات آنلاین احتیاج ندارند. در عوض، ارزش پولی بر روی یک دستگاه فیزیکی به نام دستگان کارت خوان است. شارژ و برداشت معمولاً از طریق دستگاه خوان ویژه انجام می شود، در حالی که پرداخت معمولاً در یک نقطه فروش فیزیکی خاص انجام می شود.

در هر صورت، معاملات پول دیجیتال، سخت افزاری و همچنین نرم افزار، مجبور نیستند بانک ها را برای انجام پرداخت درگیر کنند، البته به شرطی که یک موسسه پول دیجیتال مجاز باشد و خدمات مورد نظر را انجام می دهد.

مزایای پول الکترونیکی چیست؟

در عصر دیجیتال ما، پول الکترونیکی نقش فیزیکی بودن را تا حد زیادی کاهش داده است – در بعضی از کشورها، حتی ممکن است در دوره ای از آینده جایگزین آن شود. دلیل این تغییر در بسیاری از ویژگی های سودمند پول الکترونیکی برای شرکت ها، موسسات مالی و مشتریان نهفته است.

امنیت

بسیاری از کارشناسان امنیت الکترونیکی پول را نسبت به پول نقد بیشتر ارزیابی می کنند. به دلیل خطای محاسبه در پیشخوان، نمی توانید آن را نادرست قرار دهید یا مقادیر بیشتری بدهید. و دزدان نیز نمی توانند به همین راحتی آن را بدزدند.
فناوری رمزگذاری، فناوری های احراز هویت مشتری (مانند احراز هویت چند عاملی) و استانداردهای نظارتی اطمینان حاصل می کنند که پول دیجیتال در وب نیز ایمن است. برای جلوگیری از سرقت هویت و سایر جرایم اینترنتی مربوط به کیف پول دیجیتال شما، ارائه دهندگان خدمات نیز موظف به رعایت KYC، مبارزه با کلاهبرداری، ضد خطر و AML هستند.

سهولت در استفاده

پرداخت آنلاین به دامنه پول الکترونیکی تبدیل شده است – و این دلیل خوبی دارد. انتخاب پیش پرداخت از طریق حواله بانکی به عنوان روش پرداخت برای خرید آنلاین به رفتن به شعب بانکی یا سیستم عامل بانکداری آنلاین پیچیده بانک شما ختم می شود.
وقتی کارت بدهی مستقیم یا کارت اعتباری / بدهی را به عنوان روش پرداخت آنلاین انتخاب می کنید ، باید اعتبار کارت اعتباری یا داده های حساب بانکی خود را هر بار هنگام پرداخت آنلاین وارد کنید.
ارائه دهندگان خدمات پول دیجیتال کیف پول های الکترونیکی ارائه می دهند که در آن ها می توانید داده های ابزار پرداخت خود را ذخیره کنید. برای پرداخت در یک بستر آنلاین، شما به سادگی کیف پول دیجیتال خود را به عنوان گزینه پرداخت انتخاب کرده و فقط با 1 کلیک خرید می کنید.

معاملات سریع

سومین دلیلی که به نفع پول الکترونیکی عنوان می شود، سرعت معامله آن است. معاملات پول دیجیتال در محل های فروش یا در یک فروشگاه آنلاین بلافاصله انجام می شود. انتقال آنلاین بین حساب های پرداخت کنندگان و پرداخت کنندگان به مراتب سریع تر از آنها یی است که از طریق انتقال وجه انجام می شود – به جای چند روز، چند دقیقه طول می کشد.

خطرات پول الکترونیکی

با این حال، پول دیجیتال اغلب به دلیل خطرات و آسیب پذیری های خود مورد انتقاد قرار می گیرد. از آن جا که معاملات از طریق سیستم های رایانه ای انجام می شود، می تواند مواردی باشد که ممکن است معامله الکترونیکی به دلیل خطای سیستم انجام نشود.

همچنین، از آنجا که معاملات الکترونیکی برای انتقال از یک فرد به فرد دیگر به تأیید فیزیکی نیاز ندارند ، احتمال فعالیت های متقلبانه زیاد است.

تفاوت بین پول الکترونیکی و ارزهای دیجیتال

می توان گفت که تمامی ارزهای رمزنگاری شده را می توان ارز الکترونیکی یا ارز دیجیتال هستند اما هر ارز دیجیتالی را نمی توان رمز ارز نامید. تفاوت های مختلفی از جنبه های گوناگون بین این دو وجود دارد که می خواهیم به آن ها اشاره کنیم.

به عنوان مثال ارزهای رمزنگاری شده را در نظر بگیرید. مانند پول الکترونیکی، آن ها دارای ارزشی هستند که می توانند با نوسانات بازار تغییر کنند. همچنین بازارهای مختلفی وجود دارند که آن ها را به عنوان پرداخت قبول می کنند.

اما این همان جایی است که شباهت ها به پایان می رسد. در مقابل پول دیجیتال ، ارزهای رمزپایه توسط یک مرجع متمرکز اداره نمی شوند. در معاملات پول دیجیتال شما یک موسسه مالی دارید که به عنوان واسطه ای بر آن نظارت می کند. موسسات پول دیجیتال باید از مقررات ضد پولشویی، ضد کلاهبرداری و آگاهی از مشتری شما پیروی کنند یا عواقب قانونی در پی داشته باشند. اما ارزهای رمزپایه، به عنوان یک فناوری نسبتاً جدید، هنوز قوانین آن به طور گسترده ای تنظیم نشده اند. یک سیستم نظیر پیچیده غیرمتمرکز معاملات رمزنگاری را تأیید و پردازش می کند که بلاک چین نام دارد.

علاوه بر این، پول های الکترونیکی توسط پول خاصی پشتیبانی نمی شوند. بنابراین در مقابل پول دیجیتال ، که نوسانات ارزش آنها به ارزش ارز فیات اختصاص داده شده گره خورده است. ارزش ارزهای رمزنگاری شده توسط عرضه، تقاضا و تحولات بازار رمزنگاری تعیین می شود.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن همه چیز، پول الکترونیکی به عنوان روشی مناسب در پرداخت و صنعت مالی بین المللی تبدیل شده است، به ویژه در کشورهایی با بازارهای پویای فین تک مانند چین یا سنگاپور. پول الکترونیکی راحت، مطمئن است و با سرعت معامله بالا تحت تأثیر قرار می گیرد. اما شاید مهم تر از همه، کنترل بصری است.

سوالات متداول

صرافی اکسولو

سینا صفری

من هدف خودم را آموزش به دیگران قرار دادم و همیشه عاشق یادگیری و یاد دادن بودم و به عنوان هدف مهم زندگیم سایت ایران ریچ را با تیمی قدرتمند برای علاقمندان به ارزهای دیجیتال و بلاکچین طراحی کردیم. در ایران ریچ همراه با بهترین آموزش دهندگان اتفاقات قشنگی رو برای حوزه مالی هموطنان ایرانی ایجاد کرده‌ایم. + علاقمند به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال و فناوری‌های روز دنیا + مشاور ارشد فعالیت در حوزه رمز ارزها و فناوری دیفای + کارشناس متخصص در زمینه معاملات مالی و معاملات آتی در بزرگترین صرافی‌های کریپتوکارنسی + برگزار کننده ورکشاپ‌ها و همایش های مختلف درباره مبانی ارزهای دیجیتال و کسب درآمد دلاری از آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا