مقالات آموزش بازی کریپتویی

گیم فای و دنیای جذاب بازی‌های متاورس

دنیایی را تصور کنید که در آن فقط با انجام یک بازی ویدیویی می‌توانید درآمد کسب کنید. منظور پول ساختگی درون بازی نیست، بلکه نوعی پول است که به پرداخت صورت حساب‌ها کمک می‌کند که با آن می‌توانید غذا یا قهوه یا هر چیزی که با پول واقعی قادر به خریدن آن هستید را بخرید. تصور کنید تمام دارایی‌های یک بازی – شخصیت‌ها، لباس‌ها، سلاح‌ها – می‌توانند در دنیای واقعی خرید و فروش شوند. این دنیا، وعده GameFi است – یکی از داغ‌ترین بخش‌ها در Web3. این واقعیتی است که برخی از فعال‌ترین بازیکنان این فضا می‌گویند خیلی دور نیست.

به گفته تریسی اسپایت، کهنه کار این صنعت، GameFi یکی از بخش‌های در حال رشد سریع در صنعت بازی‌های ویدیویی است. اسپایت با بیش از 20 سال تجربه در زمینه طراحی بازی، اکنون به عنوان رئیس گیمیفیکیشن در Synesis One، اولین سازمان غیرمتمرکز مستقل جهان یا DAO، برای ییلد فارمینگ کار می‌کند. در حالی که این فضا هنوز کاملا جدید است، او گفت آنچه او را بیشتر در مورد GameFi هیجان زده می‌کند، “نوع جدید مالکیت” است که توسط ساختار صنعت فعال شده است.

پیش از این، بازی‌های ویدیویی بر روی سرورهای متمرکز متعلق به یک شرکت بازی قرار می‌گرفتند که سازندگان آن‌ها این قدرت ضمنی را داشتند که هر زمان دوست داشتند، بازی‌های ویدئویی خود را در دنیا خاموش کنند. علاوه بر این، بازیکنان هیچ مالکیت واقعی بر اقلامی که از طریق شخصیت خود جمع آوری کرده بودند – لباس‌ها، سلاح‌ها و جوایز – نداشتند. همه اینها فقط در محدوده بازی وجود داشت و هیچ ارزش واقعی در دنیای بیرون نداشت.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و تکیه بر فناوری بلاکچین، این موارد در مورد محصولات GameFi صدق نمی‌کند.

اسپایت توضیح داد که مزایای واقعی داشتن دارایی‌های دیجیتالی در یک بازی نه تنها به عنوان یک چیز جالب، بلکه چیزی که به شما به عنوان یک بازیکن قدرت می‌دهد شناخته می‌شود.

او گفت: «اگر بازیکنان به ایجاد بخشی از ارزش دنیای بازی کمک کنند، شاید باید بخشی از آن را داشته باشند. من فکر می‌کنم این فقط یک فصل بعدی در رابطه ما با زندگی دیجیتالی و اقلام دیجیتالی است که جمع آوری می‌کنیم.»

بسیاری از بازیگران کلیدی Web3 مشتاقانه روی فصل بعدی سرمایه‌گذاری می‌کنند، از جمله Telstra Ventures، یک سرمایه‌گذار پرکار در شرکت‌های کریپتو. شرکت VC از صرافی کریپتو FTX که اخیراً واحد بازی خود را راه‌اندازی کرده است، حمایت کرده است و شریک عمومی، یاش پاتل گفت Telstra فعالانه به دنبال سرمایه‌گذاری توکن GameFi است که اگر انجام شود، اولین سرمایه‌گذاری غیر سهامی آن خواهد بود.

پاتل گفت: «ایده مالکیت واقعی این دارایی‌ها به گونه‌ای که این دارایی‌ها به یک محیط بازی یا یک سرور محو نشوند و در واقع نقدینگی و ارزش واقعی داشته و قابل معامله باشند، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در واقع کسب درآمد کنند و راه خود را به بالاترین سطح بخرند. این بسیار هیجان انگیز است و به نوعی باورنکردنی است که این بازار در حال حاضر چقدر بزرگ است.»

گیم فای (GameFi) چیست؟

GameFi – مجموعه‌ای از «بازی» و «مالی» – شامل بازی‌های بلاکچینی است که انگیزه‌های اقتصادی برای انجام آن‌ها ارائه می‌کند، در غیر این صورت به عنوان بازی‌ برای کسب درآمد (Play-to-Earn) شناخته می‌شوند.

گیم فای و Play-to-Earn (P2E) چیست؟
گیم فای و P2E چیست؟

به طور معمول، بازیکنان می‌توانند با انجام وظایف، نبرد با بازیکنان دیگر یا پیشرفت در سطوح مختلف بازی، جوایزی در بازی کسب کنند. بسیاری از بازی‌ها برای کسب درآمد در حال حاضر به شدت به چیزی متکی هستند که طراحان بازی آن را مکانیک سنگ زنی می‌نامند، که در آن بازیکنان باید زمان زیادی را صرف انجام کارهای تکراری در یک بازی برای پیشبرد یا باز کردن جوایز یا دریافت توکن‌های رمزنگاری شده کنند.

جوایز همچنین از طریق دارایی‌های درون بازی مانند سرزمین مجازی، آواتارها، سلاح‌ها یا لباس‌ها (همچنین به عنوان اسکین شناخته می‌شوند) به دست می‌آیند. در بیشتر موارد، این دارایی‌ها توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT هستند که اساساً به عنوان یک «سند مجازی» برای انتقال مالکیت یک قطعه هنر دیجیتال یا فایل رسانه‌ای عمل می‌کنند. مانند ارزهای دیجیتال، NFTها بر روی بلاکچین اجرا می‌شوند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را از یک بازی خارج کرد و در یک بازار معامله کرد یا به فروش رساند.

گیم فای چگونه کار می‌کند؟

هر بازی مدل و اقتصاد بازی خود را دارد. اما، در موارد بیشتر، دارایی‌های دیجیتالی نوعی منفعت پولی را برای بازیکنان خود می‌سازند – چه به این دلیل که در یک مبارزه پیروز شدند و رمزارز به دست آوردند، یک NFT را که در بازی خریده بودند را فروختند یا برای ماندن در زمین مجازی بازیکنان دیگر به آن‌ها کرایه پرداخت کردند. به عنوان مثال، عناوین محبوبی مانند Decentraland و Sandbox بر روی مالکیت زمین مجازی تمرکز می‌کنند و به بازیکنان اجازه می‌دهند قطعات دیجیتالی املاک را خریداری کنند، آن‌ها را توسعه دهند و سپس از بازیکنان دیگر برای ماندن در آنجا کرایه دریافت کنند.

بازی Decentraland و تمرکز بر روی مالکیت زمین مجازی
بازی Decentraland

برخی از بازی‌ها برای کسب درآمد حتی به بازیکنان اجازه می‌دهند بدون انجام بازی از طریق استخراج نقدینگی یا قرض دادن دارایی‌های بازی خود به سایر بازیکنان، درآمد غیرفعال ایجاد کنند. معرفی چنین توانایی‌هایی نه تنها بازی را بیش از پیش غیرمتمرکز می‌کند، بلکه به بازیکنان اجازه می‌دهد تا از طریق DAO بر توسعه بازی واقعی تاثیر بگذارند.

به عنوان مثال، بازیکنان Decentraland بر اساس تعداد کل دارایی‌های مرتبطی که در کیف پول وصل شده خود به DAO دارند، در مورد سیاست‌های سازمانی درون بازی قدرت رای می‌گیرند که شامل توکن‌ها یا MANA، «نام‌ها» (که به کاربران امکان داد و ستد توکن‌ها را می‌دهد) و قطعات زمین مجازی است. ایده این است که، هرچه MANA، نام‌ها و زمین‌های یک بازیکن بیشتر باشد، سهم شخصی آ‌ن بازیکن در بازی بیشتر می‌شود و در نتیجه نفوذ بیشتری در DAO به دست می‌آورد.

البته، توکنومیک – یا عرضه و تقاضای یک ارز دیجیتال خاص – بسته به بازی متفاوت است. اما اکثر استودیوهای سازنده این بازی‌ها از طریق فروش توکن سرمایه جذب می‌کنند. نحوه تخصیص این توکن‌ها، نحوه بازگشایی و محدود بودن یا نبودن آن‌ها متفاوت است. بسیاری از این بازی‌ها بر روی اتریوم، سولانا و ماتیک ساخته شده‌اند که یک زنجیره بر روی لایه 2 اتریوم است که تراکنش‌های‌ توکن سریع‌تر و ارزان‌تری را ارائه می‌دهد.

پاتل: «وقتی در مورد زیرساخت اینجا صحبت می‌کنید، در واقع مربوط به نوع بلاکچینی است که روی آن می‌سازید. بسیاری از این بازی‌های کسب درآمد به خودی خود تقریباً اقتصاد مجازی هستند.»ئ

Play-to-Earn (P2E) در گیم فای چیست؟

در هسته پروژه‌های GameFi، ما بازی برای کسب درآمد (P2E) را به عنوان یک حالت بازی انقلابی داریم. این کاملا با مدل پرداخت به بازی که توسط بازی‌های ویدیویی سنتی اتخاذ شده است متفاوت است. پرداخت به بازی به گیمرها نیاز دارد که قبل از شروع بازی سرمایه‌گذاری کنند. به عنوان مثال، بازی‌های ویدیویی مانند Call of Duty به بازیکنان برای خرید مجوز یا اشتراک‌های تکراری نیاز دارند.

در بیشتر موارد، بازی‌های ویدیویی سنتی هیچ بازده مالی برای بازیکنان ایجاد نمی‌کنند و دارایی‌های درون بازی آن‌ها توسط شرکت بازی کنترل و نگهداری می‌شود. در مقابل، بازی‌های P2E می‌توانند به بازیکنان کنترل کامل بر دارایی‌های درون‌بازی خود را بدهند و در عین حال فرصت‌هایی را برای کسب درآمد برای آن‌ها فراهم کنند.

کسب درآمد با بازی‌های Play-to-Earn
بازی‌های Play-to-Earn

با این حال، به خاطر داشته باشید که همه چیز به مدل و طراحی بازی که توسط پروژه های GameFi اتخاذ شده است بستگی دارد. فناوری بلاکچین می تواند (و باید) به بازیکنان کنترل کامل بر دارایی‌های درون بازی خود را بدهد، اما همیشه اینطور نیست. قبل از ورود به یک بازی P2E، مطمئن شوید که نحوه عملکرد بازی چگونه است و چه کسی پشت پروژه است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بازی‌های P2E می‌توانند رایگان باشند و همچنان برای بازیکنان پاداش‌های مالی ایجاد کنند، اما برخی از پروژه‌های GameFi از شما می‌خواهند قبل از بازی NFT یا دارایی‌های رمزنگاری شده خریداری کنید. به این ترتیب، همیشه ارزیابی خطرات مهم است. اگر یک بازی P2E برای شروع نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ داشته باشد و پاداش آن کم باشد، به احتمال زیاد سرمایه اولیه خود را از دست خواهید داد.

یکی از محبوب‌ترین بازی‌های پولی Axie Infinity است که یک بازی NFT مبتنی بر اتریوم است که از سال 2018 محبوبیت آن در حال افزایش است. گیمرها می‌توانند از حیوانات خانگی NFT خود (Axies) برای کسب توکن‌های SLP با تکمیل ماموریت‌های روزانه و نبرد با بازیکنان دیگر استفاده کنند.

بازی‌ برای کسب درآمد Axie Infinity در گیم فای
بازی‌ Axie Infinity

آن‌ها همچنین می‌توانند در صورت رسیدن به یک رتبه PvP خاص، جوایز AXS را دریافت کنند. علاوه بر این، AXS و SLP را می‌توان برای پرورش Axies جدید استفاده کرد، که می‌توانند در بازی استفاده شوند یا در بازار رسمی NFT آن‌ها معامله شوند.

به غیر از خرید و فروش Axies، بازیکنان می‌توانند Axies خود را به بازیکنان دیگر قرض دهند که به مالکان فرصتی می‌دهد تا بدون انجام بازی درآمد کسب کنند. این مدل وام به عنوان بورسیه شناخته می‌شود. این امر به بورسیه شدگان اجازه می‌دهد تا از Axies قرض گرفته شده برای بازی و کسب پاداش استفاده کنند.

به عبارت دیگر، صاحبان Axie می‌توانند درآمد غیرفعال داشته باشند در حالی که بورسیه شدگان می‌توانند بدون سرمایه‌گذاری این بازی را انجام دهند. سپس جوایز به دست آمده بین بورسیه شدگان و صاحبان Axies تقسیم می‌شود.

آیا بازی‌های ویدیویی گیم فای محسوب می‌شوند؟

بازیکنان بازی‌های ویدیویی سنتی نیز می‌توانند ارز درون بازی را کسب کنند و دارایی‌های دیجیتالی جمع‌آوری کنند تا شخصیت‌های خود را ارتقا دهند. با این حال، این توکن‌ها و آیتم‌ها را نمی‌توان (یا قرار نیست) خارج از بازی داد و ستد کرد. در بیشتر موارد، آن‌ها حتی ارزشی فراتر از محدوده بازی ندارند. حتی وقتی این کار را انجام می‌دهند، بازیکنان اغلب از کسب درآمد یا تجارت دارایی‌های خود در دنیای واقعی منع می‌شوند.

آیا بازی‌های ویدیویی GameFi محسوب می‌شوند؟
گیم فای

در بازی‌های بلاکچین، توکن‌ها و دارایی‌های درون بازی معمولا ارزهای دیجیتال و NFT هستند. برخی از بازی‌های بلاکچینی وجود دارند که به جای ارز دیجیتال یا NFT از توکن‌های مجازی استفاده می‌کنند، اما بازیکنان همچنان در صورت تمایل باید بتوانند دارایی‌های درون بازی خود را به NFT تبدیل کنند. این بدان معنی است که گیمرها می‌توانند درآمد خود را به کیف پول‌های رمزنگاری شده انتقال دهند و دارایی‌های خود را در صرافی‌های ارز دیجیتال یا بازارهای NFT معامله کنند. سپس آن‌ها می‌توانند سود کریپتو خود را به پول فیات نیز تبدیل کنند.

چگونه با گیم فای شروع کنیم؟

هزاران بازی بلاکچین وجود دارد و هر کدام از مدل‌های اقتصادی خود پیروی می‌کنند. برخلاف بازی‌های ویدیویی سنتی، بازی‌های کسب درآمد (Play-to-Earn) به بازیکنان اجازه می‌دهند تا دارایی‌های درون بازی را که به دست می‌آورند خریداری کنند و سپس به خارج از دنیای مجازی بازی منتقل کنند – آن‌ها می‌توانند NFT‌های خود را در بازاری مانند OpenSea بفروشند، یا درآمدهای کریپتویی خود را در یک صرافی ارز دیجیتال مانند کوین بیس با پول معامله کنند. همه اینها به این معنی است که مانند هر جنبه دیگری از فضای رو به رشد Web3 ،GameFi به یک کیف پول رمزنگاری شده نیاز دارد. بنابراین، همه چیز در مورد یافتن بازی‌های ایمن و مدیریت مسئولانه امور مالی است.

اما نحوه شروع سریع:

1- یک کیف پول رمزنگاری شده راه‌اندازی کنید.

یک کیف پول رمزنگاری شده تنظیم کنید که با هر بازی که می‌خواهید بازی کنید سازگار باشد. در حالی که آن‌ها دقیقا مانند کیف پول‌های سنتی پول ذخیره نمی‌کنند، کیف پول‌های کریپتو کلیدهای رمزگذاری مرتبط با دارایی‌های دیجیتال را در خود جای می‌دهند که به شما امکان بازیابی، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را می‌دهند. انواع کیف پول‌ها و ارزها وجود دارد، اما اکثر بازی‌ها برای کار کردن به کیف پول‌های خاصی نیاز دارند. برای اینکه بفهمید بازی‌ها از کدام کیف پول‌ها پشتیبانی می‌کنند، باید وب سایت رسمی بازی را بررسی کنید. از جمله کیف پول‌هایی که اکثر بازی‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند می‌توان MetaMask را نام برد.

2- کیف پول رمزنگاری شده خود را به بازی متصل کنید.

این کار ابزار شما برای ورود به بازی نیز خواهد بود. برخلاف بازی‌های آنلاین سنتی که باعث می‌شوند نام کاربری و رمز عبور تنظیم کنید یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید، بازی‌های بلاکچین از کیف پول رمزنگاری شده شما به عنوان حساب کاربری استفاده می‌کنند. هنگامی که کیف پول خود را وصل می‌کنید، مطمئن شوید که به وب سایت رسمی آن‌ها وصل شده‌اید و وب سایت جعلی نباشد.

3- با الزامات خاص در بازی آشنا شوید.

بسیاری از بازی‌های کسب درآمد (Play-to-Earn) از بازیکنان می‌خواهند که رمزارزهای دیجیتال یا NFT‌های درون بازی خود را برای شروع بخرند. به طور کلی، خوب است که پتانسیل درآمد را در برابر خطرات کلی یک بازی مشخص کنید، از جمله مدت زمانی که طول می‌کشد تا سرمایه اولیه خود را بازگردانید و شروع به کسب سود کنید. اگر پول کافی برای خرید توکن ندارید، یا نمی‌خواهید ریسک مالی را بپذیرید، به دنبال یک برنامه بورسیه درون بازی باشید که به شما امکان قرض گرفتن NFT از بازیکنان دیگر را می‌دهد. مسلماً، اگر به این مسیر بروید، باید درآمد خود را با صاحبان NFT به اشتراک بگذارید.

به خاطر داشته باشید که مانند هر چیز دیگری در اینترنت، GameFi نیز سهم عادلانه‌ای از کلاهبرداری دارد، بنابراین مراقب سایت‌های جعلی باشید. همچنین، یک قانون سر انگشتی خوب این است که برای هر بازی جداگانه‌ای که بازی می‌کنید، یک کیف پول رمزنگاری شده جدید ایجاد کنید، به این ترتیب احتمال از دست دادن تنها وجوهی که می‌توانید از دست بدهید بیشتر است.

آینده گیم فای

تعداد پروژه‌های GameFi در سال 2021 رونق گرفت و احتمالاً در سال‌های آینده به رشد خود ادامه خواهد داد. از مارس 2022، بیش از 1400 بازی بلاکچین در DappRadar فهرست شده است. ما اکنون بازی‌های محبوبی را در چندین بلاکچین مانند اتریوم، بایننس اسمارت چین، ماتیک، هارمونی، سولانا و بسیاری دیگر داریم.

با ادامه توسعه فناوری بلاکچین، انتظار می‌رود روند رو به رشد GameFi سریع‌تر ادامه یابد. توانایی داشتن دارایی‌های درون بازی و کسب درآمد از بازی‌ها، GameFi را به خصوص در کشورهای در حال توسعه بسیار جذاب می‌کند.

گیم فای: نتیجه گیری

از روزهای اولیه بیت کوین، ما افرادی را داشته‌ایم که شانس خود را با بازی‌های ساده مرورگر امتحان می‌کنند، به این امید که بیت کوین به دست آورند. در حالی که بازی‌های BTC هنوز وجود دارند، ظهور اتریوم و قراردادهای هوشمند مطمئناً دنیای بازی‌های بلاکچین را تغییر داده است که اکنون می‌تواند تجربیات بسیار پیچیده‌تر و جالب‌تری را ارائه دهد.

به راحتی می‌توان دید که GameFi چگونه گیمرها را با ترکیب سرگرمی و مشوق‌های مالی جذب می‌کند. با افزایش محبوبیت بازی‌های بلاکچین، به احتمال زیاد شاهد افزایش تعداد شرکت‌های بزرگ خواهیم بود که متاورس را ایجاد می‌کنند.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا