پیش بینی قیمتتحلیل فاندامنتال

چه زمان حرکت صعودی بیت کوین آغاز میشود؟

سوالیه که شاید ذهن خیلی از دوستان رو درگیر خودش کرده باشه، پس کی روند حرکتی صعودی بیت کوین آغاز میشه؟ تو همین زمان سرمایه خیلی از دوستان در مارکت گرفتار شده و هر چی میگذره اعصاب آدم بیشتر خورد میشه چون یک حالتی درست شده به اسم حالت فرسایشی، طولانی مدت و رو به پایین. نه زور خریدارا میرسه قیمتو ببرند بالا و نه زور فروشنده ها، پس سوال اینه کی حرکت صعودی بیت کوین آغاز میشه؟

مارکت گاوی یا مارکت خرسی؟

یک سوال مهم، الان تو مارکت خرسی هستیم یا مارکت گاوی؟ قبل از اینکه بخوام این موضوعو توضیح بدم شاید بعضی از دوستان ندونن خرس و گاو از کجا اومده، خرس نماد بازار نزولی و گاو نماد بازار صعودیه چرا؟ چون وقتی گاو می خواد حمله کنه به چیزی با شاخاش اونو پرت می کنه بالا اما وقتی خرس می خواد به چیزی حمله کنه اونو با پنجه هاش و بدنش میندازه رو زمین و این موضوع در تمام دنیا شده نماد.

اما حالا سوال اینکه ما در بازار خرسی هستیم یا گاوی؟

طبیعتا ما الان در یک دوره مارکت خرسی هستیم و تو این حالت قیمت ها یا رنج می زنند یا دامپ میشن و میان پایین البته نمی گیم رشد نداریم، بعضی از ارزا البته رشد هم می کنند که این دلایل متفاوتی داره، فاندا خیلی قوی یا شرایط تکنیکالی عالی به هر حال تو مارکت خرسی بر عکس مارکت گاوی زور خرسا و فروشنده ها بیشتره و قیمت به سمت پایین حرکت می کنه اما همونطور که گفتم ما رشد هم داریم تو برخی ارزها مثلا هفته پیش چندین ارز سقف قیمتی زدن!

 • AXS
 • DAG
 • FARA
 • DPET
 • TITAN
 • RABBIT
 • DAO
 • CHNG
 • BNU
 • STRONG

این ها ارزهایی بودن که تو این شرایط بازار سقف قیمتی ATH جدید زدن. سوال اصلی تر اینکه آیا حرکت از حالت صعودی بیت کوین خارج شده و وارد یک مارکت خرسی طولانی مدت شدیم و کار بیت کوین تمومه؟ یا نه؟ این چیزیه که می خواهیم بررسیش کنیم. عده ای از دوستان شرایط تکنیکالی بیت کوین رو بررسی می کنند و می گن با توجه به شرایط تکنیکالی بیت کوین اوضاع خرابه و کار بیت کوین تمومه رفتیم وارد فاز خرسی شدیم. روند صعودی بیت کوین دقیقا از زمانی که برای اولین بار 40هزار دلار رو شکست خارج شد و ما وارد فاز خرسی شدیم. اما می خوام بهتون بگم مارکت کریپتوکارنسی تماما چارت و تکنیکال نیست، قرار نیست با چندین خط روند، حمایت، مقاومت و اندیکاتور آینده یک واحد ارزشمند پولی رو پیش بینی کنیم، لازمه بدونید بهترین تحلیل ها همیشه در 60% مواقع درستن یعنی تحلیل شما زمانی که دیگه بهترین شده باشید و چندین سال تجربه داشته باشید میشه گفت نهایت نهایت 70% درسته و در سایر مواقع %60 هیچ قطعیتی تو هیچ مارکتی وجود نداره پس این همیشه یادتون باشه. شما برای نگاه کردن به آینده نه تنها بیت کوین بلکه تمام مارکت ها باید یک چشمتونم به شرایط فاندا و اخبار و داده های درون شبکه باشه. چیزایی که دارم میگم برای دوستانیه که بلند مدت و میان مدت ترید می کنند نه عزیزان پرایس اکشن کار، تمام اخبار و فاندا و همه چیز اولین تاثیراشو تو تایم فریم های 5 دقیقه ای میزاره و پرایس اکشن کارها هم می تونند ببیننش.

پس برای نگاه کردن به شرایط آینده بیت کوین چشممونو روی دو پنجره باز می کنیم:

 1. تکنیکال
 2. فاندامنتال و داده های درون شبکه

شرایط بیت کوین از نگاه تکنیکال

بزارید راحت و بدون گیج کردنتون بگم، از دید تکنیکال برای ادامه حرکت صعودی بیت کوین باید میانگین متحرکت 200 روزه و 50 روزرو به بالا قطع بشه و باید بالای سطوح 42 تا 45 تثبیت کنه همین لازم نیست دیگ خودتونو با اندیکاتور های مختلف گیج کنید، نگاه ساده تکنیکالیش همین میشه. و از اون طرف اگه به همین ریزشش ادامه بده سطوح 32500 تا 30000 اولین حمایت مهم و در صورت از دست رفتن:

 • 28500$
 • 21000$
 • 15000$

حمایت های مهم و بسیار قوی بیت هستند. این وسط بین بازه 30 تا 40 تنها رنج و فرسایشه. نه زور خریدار می رسه نه فروشنده، اما وای به حال وقتی که زور یکی برسه و قیمت رو به سمت خودش بکشه، اون موقع پتانسیل یک حرکت شارپی سنگین وجود داره، اگه روی چارت بیت کوینتون اندیکاتور بولینگر باند رو در تایم فریم روزانه استفاده کنید می بینید که باند های بولینگر به شدت به هم نزدیک شدن و تو این شرایط وقتی از یک سمت باند بزنه بیرون پتانسیل یک حرکت شارپ هست.

جمع بندی:
از دید تکنیکال بیت کوین برای ادامه روند صعودی باید بالای محدوده 42 تا 45 هزار دلار تثبیت کنه و برای ادامه روند ریزشی باید 28500 شکسته بشه و اهداف بعدی 20 هزار دلار هستن. این میان هم یعنی بین 30 تا 40 هزار دلار یک مارکت رنج رو داریم که نه زور خریدار می رسه و نه فروشنده.

شرایط بیت کوین از نگاه فاندامنتال و داده های درون شبکه

خب از نگاه فاندامنتال و داده های درون شبکه ما چندین مبحث وجود داره و به سادگی نگاه تکنیکال نیست.

در بحث داده های درون شبکه ما می تونیم یک دید کلی تر و بهتر نسبت به آینده بازار داشته باشیم و اتفاقاتی که پشت چارت میفته کمک بیشتری هستن. منظورم از این اتفاقا اخبار نیست، اخبار خودش یک بخش کوچکی از این جریانه.
منظور اصلی من وضعیت ماینرهاست، ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی هاست، وضعیت هش ریت و سایر مباحثی است که بررسی خواهیم کرد:

موقعیت ماینرها:

در دنیای کریپتوکارنسی ما یک شاخص درون شبکه ای داریم که نشون از وضعیت ماینرها میده، یعنی نشون میده آیا ماینرها دست به فروش بیت کوین هاشون زدن یا نه؟ چرا که ماینرها هم یکی از نهنگ های بیت کوین حساب میشن چون ایجاد بیت کوین جدید در شبکه وظیفه ماینرهاست. در این شاخص وقتی که خط نارجی بالای عدد 2 برسه یعنی فشار فروش از سمت ماینرها افزایش پیدا کرده اما چیزی که در شکل می بینیم قرار داشتن این شاخص برای مدت طولانی (از ماه مارس تا همین الان) زیر حتی 1 و سفر است، الانم روی 0.78- قرار داره. این شاخص جنبه مثبتش اینکه فشار فروشی از سمت ماینرها نیست و هنوز ماینرها علاقه ای به فروش دسترنجشون ندارن اما دیدگاه منفیش اینکه کلی ماینر نگه داشتن بیت کویناشونو و بالاخره اینا یک جا خالی می کنن و اون موقع شرایط می تونه ترسناک بشه.

ورودی بیت کوین به صرافی ها

این شاخص نشون میده که میزان ورودی به صرافی ها زیاد بوده یا خروجی از اون ها، هر چی ورودی به صرافی ها کمتر باشه پتانسیل فروش هم به دنبال اون کمتر میشه و برعکس.

مثلا طبق این عکس ما در تاریخ 14 جولای مقدار حدودا 15 هزار بیت کوین ورودی به صرافی ها داشتیم که به نسبت روزهای قبل بود و بالاست.

وضعیت هش ریت شبکه بیت کوین

خب قدرت هش یا همون هش ریت یکی از مهمترین شاخص هاست و نشون میده که چه میزان قدرت هش برای بدست آوردن هش یک بلاک بیت کوین لازمه، هرچی ماینرهای بیشتری در دنیا وجود داشته باشه هش ریت بیت کوین افزایش پیدا می کنه و هر چی ماینرها کمتر بشن هش ریت نیز به دنبالش کاهش پیدا می کنه. یک جورایی روند حرکتی بیت کوین با نرخ هش رابطه مستقیمی داره، متاسفانه در مدت اخیر با توجه به قانونگذاری های کشور چین در رابطه با استخراج و ماینینگ هش ریت شبکه بیت کوین کاهش خیلی زیادی پیدا کرد چون خیلی از ماینرها خاموش شدن، البته خوشبختانه مدتی است که نرخ هش داره بازیابی میشه چرا؟ چون کشورهای دیگه برای ماین بیت کوین اعلام آمادگی کردن، کشورهایی از قبیل آمریکا و السالوادور.

در عکس نگاه کنید در منظقه ای که نشون دادیم از تاریخ 13May سال 2021 تا 26Jun سال 2021 کاهش شدید هش ریت بیت کوین رو داشتیم اما از اون تاریخ تا به الان در حال بازیابی نرخ هش هستیم.

اخبار و صحبت های بزرگان مارکت

اخبار دنیای کریپتوکارنسی خیلی مهمه، موضع گیری کشورهای بزرگ در مقابل بیت کوین، ذخایر کشورها، نظر و دیدگاه بزرگان مارکت.

لازم به گفتنه که اکثر معامله گرها منتظرن تا ببیند سهام های GBTC مجموعه جی پی مورگان که در تاریخ 13 جولای منقضی خواهند شد چه اتفاقی میفته؟ شاید نمی دونستید ولی در تاریخ 13 جولای 19 میلیارد دلار قرارداد بیت کوین که متعلق به سرمایه گذاران مجموعه جی پی مورگان است بعد 6 ماه منقضی خواهد شد، تحلیلگرای مجموعه جی پی مورگان معتقدن اگر این سرمایه گذار ها دست به فروش بزنند قیمت بیت کوین می تونه تا سطوح 25 هزار دلار نسبت به قیمت فعلی کاهش پیدا کنه، اما از طرف مقابل تحلیلگرای بزرگ دیگه ای نظیر مایکل وندی پوپ معتقدن که این افراد دست به فروش نخواهند زد چون قیمت بیت کوین با سقف تاریخی خودش %50 اختلاف داره.

جمع بندی:

پس متاسفانه فعلا در یک مارکت خرسی گیر افتادیم اما به احتمال خیلی قوی تر این یک مارکت خرسی درون یک مارکت گاوی بزرگتره و همونطور که اکثر تحلیلگرای بازار معتقدن این اصلاح قیمت ها خیلی لازم و ضروری بود و مارکت رو برای یک حرکت بسیار قدرتمند دیگه آماده کرد. داده های درون شبکه رو جدی بگیرید، اخبار رو دنبال کنید و نه هیجانزده خرید کنید و نه بترسید، مارکت همیشه بوده و همیشه هم خواهد بود. در تمامی مارکت ها هم دامپ داریم و هم پامپ مهم استمرار و موندگاری تو مارکته

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا