آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی دو کندلی ضد حمله Counterattack چیست؟

الگوی دو کندلی ضد حمله از دو کندل یکی صعودی و دیگری نزولی و هر دو با بدنه هایی بزرگ و مخالف یکدیگر تشکیل می‌شود. الگوی دو کندلی ضد حمله از جمله الگو های بازگشتیه نمودار تحلیل تکنیکال بازار است. و حد تمام شدن قیمت در هر دو کندل این الگو باهم برابر است گر‌چه که جهت این دو کندل خلاف هم است. هنگامی که در روندی صعودی یا نزولی این دو کندل شکل بگیرد و الگوی ضد حمله تایید شود می‌توان پیش بینی کرد که روند بازار دچار تغییر بلقوه‌ای در جهت عکس بازار خواهد شد. یعنی پس از تشکیل الگوی ضد حمله در نمودار تغییر روند در خلاف جهت روند جاری انجام می‌شود.

در الگوی ضد حمله معمولا دو کندل نزولی و صعودی بدنه های بزرگ و یکسانی دارند. و حد تمام شدن قیمت هر دوی آنها دقیقا باهم برابر است. اما گاهی ممکن است حد اتمام دو کندل یا تمام شدن قیمت های آنها با هم اختلاف اندکی داشته باشد. اگر اختلاف قیمت دو کندل زیاد نباشد می‌توان آن را به عنوان الگوی ضد حمله تایید کرد. نام دیگر الگوی ضد حمله الگوی پاتک است. توجه داشته باشید که این الگو از جمله الگو های بازار بوده که نیازمند کندل تایید است. شکل گیری و تایید این الگو به سختی اتفاق می‌افتد. به همین خاطر این الگو در نمودار تحلیل بازار های مالی زیاد دیده نمی‌شود.

انواع الگوی ضد حمله

 • ضد حمله صعودی: الگوی ضد حمله صعودی در انتهای روند جاریه بازار که روندی نزولی است شکل می‌گیرد و موجب تغییر روند از نزولی به صعودی می‌شود. کندل اول این الگو کندلی قرمز و نزولی با بدنه ای بزرگ و می‌تواند دارای سایه بالایی و پایینی معمولی باشد. کندل دوم الگو کندلی صعودی و سبز با بدنه ای بزرگ و معمولا دارای سایه زیرین است. حد تمام شدن قیمت کندل دوم معمولا با حد تمام شدن کندل اول برابری میکند یا اختلاف اندکی دارد. حداقل قیمت در کندل دوم الگو به عنوان حد ضرر الگو تعیین می‌گردد. اگر این الگو در محدوده خط حمایت بازار شکل بگیرد اعتبار الگو افزایش می‌یابد.
 • ضدحمله نزولی: الگوی ضد حمله نزولی در انتهای روند جاریه بازار که روندی صعودی است شکل می‌‌گیرد و باعث تغییر روند از صعودی به نزولی می‌شود. کندل اول این الگو کندلی سبز و صعودی با بدنه ای بزرگ و گاهی دارای سایه بالایی و پایینی نرمالی می باشد. کندل دوم الگوی ضد حمله نزولی کندلی قرمز با بدنه ای بزرگ در راستای روند نزول بازار و خلاف روند قبل شکل می‌گیرد. کندل دوم می‌تواند دارای سایه نیز باشد. حد تمام شدن قیمت در کندل دوم الگوی ضد حمله نزولی با حد اتمام قیمت در کندل صعودی که کندل اول الگو است یا دقیقا یکسان بوده یا اختلاف اندکی دارد. اگر الگوی ضد حمله نزولی در محدوده مقاومت بازار تشکیل شود اعتبار الگو افزایش می‌یابد.
الگوی ضد حمله...

نکات الگوی ضد حمله

 • حد ضرر در این الگو نزولی در حالت شورت (short) می‌تواند بیشترین قیمت در کندل دوم این الگو باشد.
 • هنگامی که ضد حمله نزولی روی یک مقاومت شکل گیرد اعتبار آن بیشتر خواهد شد.
 • در الگوی ضد حمله صعودی حد ضرر در پوزیشن یا حالت لانگ (long) کمترین قیمت در کندل دوم الگوی ضد حمله صعودی تعیین می گردد.
 • اگر الگوی ضد حمله صعودی در محدوده خط حمایت شکل گرفته باشد. صحت و اعتبار آن بیشتر خواهد شد.
 • در الگوی ضد حمله نزولی کندل تایید این الگو کندلی نزولی و قرمز با بدنه ای بزرگ است. که روند نزولی شکل گرفته را تایید می‌کند. اگر خلاف این باشد و کندل بعد الگو مخالف روند شکل گیرد الگو فاقد اعتبار می‌شود.
 • در الگوی ضد حمله صعودی کندل تایید این الگو که پس از دو کندل الگو نمایان می‌شود. کندلی صعودی و سبز با بدنه ای بزرگ است. که روند صعودی تشکل شده در الگو را تایید می کند. اگر کندلی که پس از الگو تشکیل می‌شود کندلی نزولی و خلاف جهت روند بازار که صعودی است باشد نه تنها کندل تایید نیست بلکه الگو را فاقد اعتبار می کند.
 • در دو حالت این الگو توجه به کندل تایید بسیار مهم است. زیرا هر دو حالت این الگو برای تایید شدن در روند جاریه نمودار به کندل تایید احتیاج دارند.
 • اندازه بدنه کندل ها در دو حالت این الگو بزرگ هستند و بدنه بلندی دارند.
 • در حالت ایده‌آل این الگو بدنه کندل های آن باهم برابر است و مهم است که حد تمام شدن قیمت در کندل های الگو با هم برابر باشند.
 • الگوی ضد حمله نزولی الگوی کمیابی بوده و نسبت به الگوی دو کندلی ابر سیاه ضعیف‌تر است.
 • الگوی ضد حمله صعودی نیز کمیاب است و نسبت به الگوی دو کندلی نفوذی ضعیف تر است.
الگوی ضد حمله..

نحوه ورود به بازار با الگوی دو کندلی Counterattack

برای وارد شدن به بازار پس از شکل گیری الگوی ضد حمله حتما باید منتظر کندل تایید ماند. و در صورتی که کندل تایید در راستای روند تازه تشکل شده و روند الگو باشد. می‌توان به قصد معامله وارد بازار شد. اگر کندل تایید کندلی باشد که در خلاف جهت کندل دوم الگو شکل بگیرد الگو فاقد اعتبار است. در اینجا نباید به قصد معامله و تایید این الگو وارد شوید. در نوع صعودی این الگو تغییر روند از نزولی به صعودی شکل گرفته است. حالا اگر کندل تایید کندلی نزولی باشد احتمال شکسته شدن روند صعودی و شکست الگو در کندل بعد از کندل تایید بسیار زیاد است.

در نوع نزولی این الگو نیز شرایط به همین شکل است و اگر کندل تایید مخالف جهت روند و الگو بود. پیشنهاد می‌شود از معامله بر استناد الگوی ضد حمله خود‌داری کنید. دیده شدن کندل تایید در این الگو نقطه ورود تحلیلگران به بازار است. الگوی ضد حمله الگویی تخصصی و غیر معمول است بنابراین توصیه می‌شود در کنار آن از شاخص ها و ابزار های دیگری برای تایید و وارد شدن به معامله‌ای مطمعن استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است روند و پوزیشن شما شکست بخورد. و معامله شما دچار چرخشی غیر منتظره شود.

سوالات متداول در مورد الگوی دو کندلی ضد حمله

آیا الگوی دو کندلی ضد حمله برای تحلیل بازارهای مختلف قابل استفاده است؟

بله، الگوی دو کندلی ضد حمله می‌تواند برای تحلیل بازارهای مختلف از جمله بازارهای سهام، بازار ارز، بازار کالاهای معدنی و غیره استفاده شود. این الگو بر اساس قیمت و تغییر روند قیمتی کار می‌کند و به نظر می‌رسد که تنها به شرایط بازار بستگی ندارد.

آیا الگوی دو کندلی ضد حمله تنها برای تحلیل روند نزولی قابل استفاده است؟

خیر، الگوی دو کندلی ضد حمله می‌تواند در هر دو روند صعودی و نزولی استفاده شود.

آیا همیشه بعد از اجرای الگوی دو کندلی ضد حمله باید نقطه خروج از معامله تعیین شود؟

نه، الگوی دو کندلی ضد حمله تنها یکی از عوامل مورد توجه در تحلیل است. برای تحلیل درست و دقیق تر، باید از سایر شاخص‌ها، الگوها و روش‌ها نیز استفاده شود. این شامل استفاده از خطوط راهنما، اندیکاتورهای فنی یا ابزارهای دیگری است که ممکن است به شرایط بازار اشاره کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا