آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی سه گانه ستاره عصرگاهی Evening star چیست؟

الگوی سه گانه ستاره عصرگاهی (ستاره شامگاهی – Evening star) از الگو های بازگشتی در نمودار تحلیل بازار است. این الگو نقطه مقابل الگوی ستاره صبحگاهی است این دو الگو مخالف یکدیگرند. از آنجا که الگوی سه گانه ستاره صبحگاهی در انتهای روند نزولی بازار شکل می‌گیرد و موجب تبدیل روند نزولی به صعودی می‌شود. ولی الگوی سه گانه ستاره عصر‌گاهی یا ستاره شامگاهی در انتهای روندی صعودی شکل می‌گیرد و روند جاریه بازار که صعودی است را به روندی کاملا نزولی تبدیل می‌کند.

الگوی ستاره عصر‌گاهی حداقل از شکل گیری سه کندل به وجود می‌آید. کندل اول در این الگو کندلی صعودی و سبز با بدنه‌ای بزرگ است. این کندل نشان دهنده قدرت بالای روند صعودی حاکم بر بازار است و اندازه بدنه بزرگ آن به علت فشار خرید بالای بازار سهم است. کندل دوم این الگو کندلی نزولی با بدنه‌ای کوچک تر از بدنه کندل اول است که گاهی با گپی قیمتی نسبت به کندل اول تشکیل می‌شود. این کندل نشان دهنده تغییر روند است ولی به علت قدرت خرید بالا در کندل قبل ممکن است این گپ قیمتی ظاهر شود. بطور کلی کندل دوم الگوی ستاره عصر‌گاهی نشان می‌دهد بازار دچار بلاتکلیفی شده است.

کندل سوم الگوی سه کندلی Evening star کندلی در راستای نزول بازار و قرمز است. بدنه این کندل بسیار بزرگ است که باعث تغییر روند صعودی و تثبیت روند نزولی در بازار می‌شود. این کندل معمولا از نقطه اتمام بدنه کندل دوم الگو شروع می‌شود اما باید حداقل تا نصف بدنه کندل اول الگو پیشروی کند. الگر کندل سوم در حد کمتر از نصف کندل اول تمام شود الگو شکل نگرفته است و اعتباری ندارد زیرا این امر از شروط اصلیه این الگو می‌باشد.

ستاره عصر‌گاهی...

نحوه شکل ­گیری الگوی ستاره عصرگاهی

روز اول: در روز اول کندل اول الگو شکل می‌گیرد که به علت قدرت بالای خریداران و روند جاریه بازار که صعودی است با بدنه ای بزرگ و سبز تشکیل می‌شود.

روز دوم: در روز دوم کندل دوم معمولا به علت فشار خرید بازار در کندل قبل بعد از گپی قیمتی شروع می‌شود. در روز دوم با قرار گرفتن کندل دوم در منطقه اشباع فروش یا خط مقاومت روند نزولی تقویت شده و از قدرت خریداران کم می‌شود. در اینجا قدرت فروشندگان افزایش پیدا کرده برابری عرضه وتقاضا در بازار اتفاق می‌افتد. همچنین تحلیلگران بازار با شروع تغییر روند دچار بلاتکلیفی برای فروش یا خرید می‌شوند. کندل دوم کندل نزولی دوجی یا فرفره بوده که خود نشان دهنده دودلی بازار است.

روز سوم: در روز سوم با توجه به تغییر روند در روز قبل و وجود اخبار منفی در مورد روند پیش از آن قدرت فروشندگان بیشتر تقویت می‌شود. و قدرت خریداران سهم پایین می‌آید در نتیجه کندلی نزولی و قرمز با بدنه‌ای بزرگ که نشان از فشار فروش در بازار است شکل می‌گیرد. به این ترتیب شروع روند نزولی در بازار به طور قطع تایید می‌گردد. بعضی اوقات به علت فشار فروش بیش از حد بین کندل روز دوم و سوم گپ قیمتی شکل می‌گیرد که بزرگی این گپ نشان از بیشتر بودن فشار فروش در بازار و در نتیجه افزایش قدرت الگوی ستاره عصر‌گاهی است.

نکات مربوط به الگوی ستاره عصرگاهی

  1. در الگوی سه کندلی ستاره عصر گاهی رنگ کندل دوم الگو اهمیتی ندارد.
  2. حجم معاملات در بین کندل های این الگو در کندل اول کم بوده و در کندل سوم بسیار زیاد است.
  3. اگر الگو سه کندلی Evening star در نقطه خط مقاومت شکل بگیرد اعتبار و قدرت الگو بیشتر می‌شود.
  4. هنگامی که مابین بدنه کندل دوم و دو کندل دیگر گپ قیمتی مشاهده شود اعتبار الگو افزایش می‌یابد. زیرا وجود گپ قیمتی بین بدنه کندل دوم و اول نشان از بالا بودن قدرت خریداران و بعد از آن تغییر روند است. و وجود گپ بین بدنه کندل دوم و کندل سوم نشان دهنده افزایش قدرت فروشندگان و بزرگتر بودن گپ نشان دهنده بالا بودن قدرت الگوی ستاره عصر گاهی است.
  5. هنگامی که کندل دوم الگو کندلی دوجی مشاهده شود نام آن الگوی سه گانه ستاره عصر گاهی دوجی می‌شود.
  6. اعتبار الگوی ستاره عصر گاهی در صورت بزرگتر بودن بدنه کندل اول و سوم افزایش بیشتری می‌یابد.
  7. بعد از تشکیل شدن الگوی ستاره عصر گاهی کندلی که تشکیل می‌شود به عنوان کندل چهارم اگر بالا تر از نصف بدنه کندل سوم تمام شود الگو اعتباری ندارد.
  8. کندل چهارم که پس از الگو تشکیل می‌شود به عنوان کندل تایید نیز شناخته می‌شود. تنها در صورتی که کندلی نزولی و قرمز با بدنه ای بزرگ باشد و حد بدنه آن بیشتر از نصف بدنه کندل سوم را در بر گیرد.
  9. الگوی ستاره عصر گاهی می‌تواند گاهی از بیشتر از سه کندل تشکیل شود. مثلا بین کندل صعودی و بزرگ اول و کندل بزرگ نزولی آخر دو کندل یا سه کندل با بدنه های کوچکتر شکل بگیرد.
  10. باید بدانید که وجود گپ قیمتی بین کندل دوم و کندل اول و سوم باعث افزایش اعتبار الگو می‌شود. اما کندل دوم با دو کندل دیگر می‌تواند اشتراک قیمتی نیز داشته باشد و الگو تایید شود. پس وجود گپ قیمتی بین بدنه کندل دوم و دو کندل دیگر الگو برای قدرت روند و الگو خوب است ولی از شروط تشکیل و تایید الگو نمی باشد.
ستاره عصر‌گاهی..

سوالات متداول در مورد الگوی Evening star

تحلیل فنی ممکن است نگرانی‌های شما را در مورد رخدادهای آینده بازار آرام کند، اما باید به یاد داشته باشید که تضمینی در بازار سرمایه وجود ندارد و همیشه وجود ریسک و عدم قطعیت است. قبل از هرگونه تصمیم گیری، توصیه می‌شود با مشاوران مالی و حقوقی مجرب مشورت کنید.

در ادامه برخی سوالات رایج در مورد الگوی ستاره عصر گاهی یا ستاره شامگاهی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

الگوی ستاره عصر گاهی به چه معناست؟

الگوی ستاره عصر گاهی نشانگر تحول قیمتی از روندی صعودی به روندی نزولی است. این الگو شامل یک کندل قیمتی صعودی با بدنه‌ای بزرگ، یک کندل قیمتی کوتاه و یک کندل قیمتی نزولی با بدنه‌ای بزرگ است.

چرا الگوی ستاره عصر گاهی مهم است؟

الگوی ستاره عصر گاهی می‌تواند به عنوان یک سیگنال فروش مورد استفاده قرار بگیرد و نشان دهنده تحول روند قیمتی باشد. با این حال، برای تأیید معتبر بودن الگو، معمولاً نیاز به تأیید سایر شاخص‌ها و نشانه‌های فنی است.

چگونه الگوی ستاره عصر گاهی را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص الگوی ستاره عصر گاهی، شما باید به نمودار قیمت و اشکال الگوی کندلی توجه کنید. اگر الگوی مذکور در نمودار شکل گرفته باشد (شامل سه کندل مطابق توضیحات بالا)، ممکن است نشان دهنده تغییر روند قیمتی باشد.

آیا الگوی ستاره عصر گاهی دارای دقت 100 درصد است؟

در تحلیل فنی هیچ الگویی 100 درصد قطعی و قابل اطمینان نیست. الگوهای شمعی معمولاً همراه با خطاها و سیگنال‌های گمراه کننده هستند. بنابراین، برای استفاده مؤثر از الگوی ستاره عصر گاهی و دیگر الگوها، بهتر است از نمودارهای دیگر و شاخص‌های فنی استفاده کنید و در تحلیل کلی بازار متنوع و دقیق باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا