مقالات آموزش بازی کریپتویی

ارتباط بین بازی متاورسی و NFT ها

بازی متاورسی و NFT را می‌توان مانند یک دنیای بزرگ در حال رشد و توسعه دانست که به کاربرانش این اجازه را می‌دهد که با سایر افراد حاضر در شبکه به تعامل بپردازند. مهم نیست که در کجای کره زمین قرار دارند، به کمک متاورس می‌توانند با هم بازی کنند، صحبت کنند و حتی به امور کاری و تجاری خود بپردازند.

در واقع متاورس را می‌توان مانند یک فضای مشترک در نظر گرفت که ترکیبی از واقعیت فیزیکی، بازی های ویدئویی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و در نهایت از بلاک چین تشکیل شده است.

 این دنیای جدید به شدت در حال محبوب شدن است و به همین دلیل بسیاری از افراد با ایده هایی که داشتند تبدیل شدند به پیشگامان این دنیای جدید و متاورس. یکی از برترین ایده های متاورس، ساخت بازی هایی بود که در متاورس قابلیت اجرا داشته باشند.

 بازی متاورسی و NFT
بازی متاورسی و NFT

بازی متاورسی و NFT

گیم ها و بازی های متفاوتی با ایده های گوناگونی ساخته شد. چیزی که در بسیاری از این بازی ها مشترک است، استفاده از NFT هاست. بسیاری از بازی های معروف متاورسی مانند:

از NFT ها برای معاملات درون بازی استفاده می‌کنند. به طور مثال در بازی سندباکس شما می‌توانید با استفاده از NFT زمین یا لند (LAND) مورد نظر خود را خریداری کنید.

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است:

NFT چیست؟

NFT کوتاه شده‌ی عبارت Non Fungible Token است. یعنی دارایی دیجیتال که آن را به کمک فناوری بلاک چین می‌توان خرید و فروش کرد. NFT یا همان توکن های غیرقابل تعویض، نوعی از دارایی های دیجیتال هستند که بر اساس ارزش و محبوبیت عمل می‌کنند.

نحوه کار و اساس و ماهیت عملکردی NFT ها بر اساس غیرقابل تعویض بودن آن هاست. هنگامی که یک NFT ضرب می‌شود، در تمام دنیا فقط یکی از آن وجود دارد و آن هم، همانی است که ضرب شده است و صاحب آن NFT هم تنها و تنها همان شخصی است که آن NFT را ضرب کرده است. یعنی تنها و فقط یک مالک و سازنده دارد. به همین دلیل، یعنی به خاطر رعایت حق مالکیت سازنده، NFT خیلی زود در بین گیمر ها و هنرمندان مشهور و محبوب شد. و از سمت این افراد حمایت زیادی رو دریافت کرد و همین به معروفیتش کمک بسیاری کرد.

کاربرد های NFT در متاورس

گفتیم که NFT ها در متاورس و در بازی ها و دنیاهایی که در متاورس قرار دارد، نقش مهمی دارند. از آن ها برای معاملات در این دنیاها استفاده می‌شود.

NFT ها تنها برای خرید زمین و یا سایر موارد در بازی ها کاربرد ندارند، بلکه می‌توان از آن ها استفاده های هوشمندانه تری هم کرد. NFT در زمینه های مختلفی کاربرد داره.

  • بسیاری از افراد از NFT به عنوان بلیط و ورودی یک لند و یا مجموعه استفاده می‌کنند. به طور مثال: خیلی از افراد در بازی ای مانند دیسنترالند یک زمین می‌خرند. بر روی اون زمین کار می‌کنند و اون رو ارتقا می‌دهند و مجهزش می‌کنند. حالا دو تا کار می‌توانند انجام دهند. 1. زمین مورد نظر را بفروشند. 2. آن را اجاره دهند.

بسیاری از افراد زمین خود را به سایر افراد اجاره می‌دهند. اکثر کسانی که این زمین ها را اجاره می‌کنند هم شرکت ها و یا هنرمندان هستند. در این زمین ها گالری های هنری دیجیتال را برگزار می‌کنند و یا همایش، جشن و ایونت های مختلفی را در آن اجرا می‌کنند. به دنبال انجام این کارها بازدید کننده هایی می‌خواهند وارد زمین شما شوند و از آن دیدن کنند، شما می‌توانید برای این رویداد ها بلیط بگذارید و افراد با تهیه بلیط اجازه ورود را پیدا خواهند کرد.

  • فروش زمین های متاورس. به عبارتی استفاده از NFT در زمین های مجازی. در مثال قبل گفتیم که شما می‌توانید بر روی یک زمین کار کنید و آن را مجهز کنید. شما می‌توانید زمین مورد نظر خود را قیمت گذاری کنید و با استفاده از NFT ها آن را به فروش برسانید.
  • فروش آثار هنری به صورت NFT. بسیاری از هنرمندان، نقاشان، عکاسان و خوانندگان با ورود NFT به دنیای متاورس،  آثار خود را به این صورت به فروش می‌رسانند. با این کار امتیاز صاحب اثر بودن نیز برای آن ها نیز حفظ می‌شود.
  • NFT در دنیای بازی و گیمینگ. بسیاری از گیمر ها در بازی، سلاح ها و ابزار مخصوصی را برای خود ابداع می‌کنند. در متاورس و با کمک NFT این امکان به گیمرها داده شده است تا مالک ابزاری باشند که خودشان ساخته اند و یا در حین بازی پیدا کرده اند. این حق مالکیت به افراد این امکان را می‌دهد تا این ابزار را به کمک NFT ها خرید و فروش کنند.

یکی از مزیت ها و بهترین ویژگی های NFT این است که هیچ محدودیتی ندارد. محدود به زمان نیست. محدود به مکان نیست. و استفاده از آن هم هیچ محدودیت سنی ندارد و افراد با هر سنی می‌توانند از آن استفاده کنند. تنها کافی است تا با دانش کافی وارد صنعت NFT شوند.

nft
nft

سرمایه گذاری بر روی NFT

بسیاری از افراد بر روی این NFT ها سرمایه گذاری می‌کنند. در بین این توکن ‌ها نیز مانند هر دارایی دیگری تفاوت وجود دارد. در واقع برخی از آن‌ ها از دیگر توکن ‌ها بهتر هستند.  4 پروژه NFT مهم برای سرمایه گذاری عبارتند از:

3 تا از این 4 پروژه بر روی خرید و فروش زمین و یا همان لند تمرکز دارند. دیسنترالند، کریپتووکسلز و سند باکس. در این بازی ها شما می‌توانید زمین مورد نظر خود را بخرید و به صورتی که در ذهن خودتان است آن را ارتقا دهید و روی آن کار کنید.

پروژه شهر ستاره کمی متفاوت است. این بازی، یک بازی چند نفره بسیار بزرگ است. در این بازی بازیکنان برای ساختن شهرک‌ ها بازی می‌کنند تا کسب درآمد کنند و چالش‌ های روزانه را برای پاداش‌ های Towncoin کامل نمایند. تنها چیزی که باید در نظر بگیرید این است که هر یک از NFT‌ها توسط افراد متعددی نگهداری می‌شوند.

آینده صنعت گیم با روی کار آمدن بلاک چین و متاورس

با توجه به قوانینی که در متاورس بر بازی ها حاکم است، انتظار داریم که صنعت بازی در این دنیا رشد بسیاری داشته باشد. بازی اکس اینفینیتی قوانین را بر هم زد و این اجازه را به کاربران داد تا مالک اشیا و چیز هایی باشند که در بازی به دست می‌آورند. این بازی همچنین در هنگام شروع هزینه ای را که از کاربر دریافت می‌کرد را به عنوان یک سرمایه برای کاربر ذخیره می‌کرد.

اگر جزو دسته ای از افراد هستید که علاقه به بازی دارید اما نمی‌خواهید هزینه چندانی برای آن بکنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از بلاک چین های عمومی است که برای همه آزاد است. همچنین با کمک پروتکل های باز مانند اتریوم می‌توانید بازی مورد علاقه خود را بسازید. زیرا که پروتکل باز، هزینه های فناوری های موجود را کاهش می‌دهد.

در آینده انتظار می‌رود که کاربران بتوانند به راحتی بازی‌ ها را تغییر دهند و آن‌ها همچنین می‌توانند دارایی های خود مانند NFT را به شکل اسکین ها، آواتارها یا اسلحه وارد بازی کنند. این قابلیتی است که در بازی های غیربلاک چینی فعلی وجود ندارد.

با رشد متاورس و شرایط آسان بازی و گیمینگ در آن که موانع ورود به آن بسیار کم است، در آینده می‌توان شاهد کاربران بسیاری بود که در متاورس مشغول به بازی هستند.

کسب درآمد بهتر و بیشتر برای گیمر ها

به این موضوع قبل تر هم اشاره کرده بودیم. گفتیم که بعضی بازی ها در متاورس مانند اکس اینفنیتی این اجازه را به کاربر (گیمر) می‌دهد که مالک توکن و یا وسیله هایی باشد که در بازی پیا کرده است و یا ساخته است. این قابلیت به گیمر ها امکان خرید و فروش موارد ذکر شده را می‌دهد.

به این صورت که یک گیمر با به دست آوردن یک اسلحه در بازی و یا کار بر روی سایر وسیله و ارتقای آن، می‌تواند وسیله مورد نظر را به یک گیمر دیگر بفروشد و به این طریق برای خود درآمد داشته باشد.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید
صرافی اکسولو

farhat

سلام! من فرهت تولید کننده محتوای متنی و مدیر محتوای سایت‌های مختلفی هستم. با ورد پرس آشنایی دارم و به تولید محتوا علاقه دارم. سعی می‌کنم هر روز نکته تازه‌ای رو درباره‌اش یاد بگیرم و تو این زمینه به روز باشم :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا