مقالات آموزش ارز دیجیتال

تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال و اقتصاد کشور

متاسفانه با وجود گذشت چند روز از اعتراضات مردمی، هنوز شاهد نوسانات و ناپایداری اینترنت بین‌المللی در کشور هستیم. بسیاری از کارشناسان، تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال و اقتصاد کشور را بسیار منفی قلمداد می‌کنند.

بر اساس داده‌های منتشر شده از مرکز آمار ایران، بیش از 11 میلیون نفر در کشور دارای کسب‌وکار مجازی و اینترنتی هستند. این یعنی با قطع شدن اینترنت بین‌الملل، درآمد این بخش مهم جامعه به صفر می‌رسد. همچنین بررسی تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال نشان می‌دهد که این بازار نیز از ترکش پیامدهای اعتراضات بی‌نصیب نمانده است.

بازار ارز دیجیتال وابستگی حیاتی به اینترنت جهانی دارد. بنابراین، درست در زمانی که این بازار نوظهور در ایران به مرحله پویایی و جنبش رسیده است، شرایط فعلی می‌تواند به عنوان یک سم مهلک عمل کند. در این مقاله قصد داریم به تاثیر اعتراضات روی بازار ارزدیجیتال ایران پرداخته و آن را از جنبه اقتصاد کشور مورد بررسی قرار دهیم. با ماه همراه باشید.

پیامدهای اعتراضات روی اقتصاد کشور چیست؟

تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال و اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست. واکنش دولت به اعتراضات در ایران با قطع اینترنت سراسری همراه شد. اگرچه پس از گذشت چندروز؛ اینترنت بین‌الملل آزاد شده اما بسیار ناپایدار است و به کندی عمل می‌کند. به گزارش نت بلاکس، قطعی اینترنت در ایام اعتراضات، روزانه 1000 میلیارد دلار به اقتصاد کشور خسارت وارد کرده است.

این گزارش در مجموع رقمی حدود 11 هزار میلیارد دلار را تنها در یازده روز برآورد کرده است. برای اینکه از بزرگی این خسارت آگاه شویم، کافیست نگاهی به رقم درآمد حاصل از فروش نفت در سال گذشته بیندازیم؛ این رقم چیزی حدود 10 هزار میلیارد دلار است.

قطعی اینترنت چه تاثیری روی بازار ارز دیجیتال دارد؟

تاثیر اینترنت روی بازار ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال در ایران بسیار جوان و نوظهور است. بخش قابل توجهی از جوانان و نسل‌های جدید کشور یا در این بازار به صورت فعال معامله می‌کنند و یا در حال آموزش و برنامه‌ریزی برای ورود به این حوزه‌اند. اعتراضات اخیر و پس از آن اختلال و قطعی اینترنت، دسترسی کاربران ایرانی را به این بازار قطع کرد.

بسیاری از سایت‌های اصلی ارزدیجیتال همچون Trading view، Messari، CoinMarketCap و … در زمان قطع اینترنت جهانی، غیر قابل دسترس بودند. البته در زمان آزاد شدن اینترنت، به دلیل کاهش شدید سرعت، به سختی باز می‌شوند. همچنین دسترسی به وبسایت‌های خبری، ولت‌های جهانی و صرافی‌های معتبر به دلیل نبود اینترنت، غیرممکن بود.

متاسفانه به دلیل نبود آمار رسمی در ایران، اطلاعات دقیقی از میزان خسارات وارد شده به کاربران وجود ندارد. بنابراین بررسی تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال در غیاب آمارهای رسمی صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است که کاهش شدید سرعت و ناپایداری دسترسی به اینترنت بین المللی، هرچند برای مدت محدود، تاثیر منفی روی مقبولیت بازار رمزارزها در کشور خواهد گذاشت. در شرایطی که کشورهای جهان با سرعت در حال طی کردن مسیرهای قانونی برای تسهیل معاملات ارزهای دیجیتال هستند، کشور ما هنوز با موانع جدی روبه‌رو است.

نکاتی که یک تریدر در زمان قطعی اینترنت باید بداند

نکات مهم در زمان نبود اینترنت

استفاده از صرافی‌های ایرانی در زمان قطع اینترنت بین‌الملل

خوشبختانه صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی در زمان قطع اینترنت بین‌المللی فعال و در دسترس هستند. از طرفی شرایط فعلی باعث رشد و توسعه بیشتر آن‌ها نیز شده است. به نحوی که برخی صرافی‌های داخلی بیش از هفتصد رمزارز را پشتیبانی می‌کنند. شما می‌توانید انواع خدمات معاملات ساده و حرفه‌ای، داستینگ، Staking و… را توسط این صرافی‌ها انجام دهید.

البته برای دریافت وام و یا معاملات مارجین و فیوچرز باید از صرافی‌های خارجی استفاده کنید. بنابراین یکی از گزینه‌های مطلوب برای ترید در زمان قطعی اینترنت، صرافی‌های داخلی هستند. در حال حاضر نیز که هنوز به‌طور دقیق وضعیت اینترنت مشخص نیست، باز هم فعالیت در این صرافی‌ها اطمینان‌بخش می‌باشد.

استفاده از صرافی‌های خارجی همسو با ایران

به‌یاد داشته باشید، در زمان قطعی اینترنت، استفاده از صرافی‌های خارجی همسو با ایران که محدودیت‌های خاصی برای کاربران ایرانی ندارند، به شدت توصیه می‌شود. این احتمال وجود دارد که در صورت قطعی دائمی اینترنت یا مشکلات دیگر، حساب کاربران ایرانی توسط این صرافی‌ها مسدود شود. به همین دلیل، برخی صرافی‌ها همچون کوینکس و بینگ ایکس که امکان احراز هویت و ثبت مستندات را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند، ایمنی بهتری در شرایط قطع اینترنت دارند.

کاربران ایرانی برای استفاده از صرافی‌های خارجی در زمان نبود اینترنت جهانی، معمولا از انواع VPN و ابزارهای تغییر IP استفاده می‌کنند. برخی کارشناسان معتقدند، این موضوع می‌تواند در صورت تکرار، خساراتی را متحمل تریدرها نماید. استفاده از VPN ها یا VPS ها به دلیل اینکه شرایط ناپایداری در اتصال به اینترنت (ثابت و اعتباری) ایجاد می‌کنند، درصد ریسک را در معاملات بالا می‌برند.

این شرایط خصوصا برای معاملات اهرم‌دار اصلا مناسب نیست. همانطور که می‌دانید تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال در ساعت‌بندی دسترسی به اینترنت بسیار مشهود است. و همین بلاتکلیفی انجام معاملات با کمک VPN را پر ریسک می‌کند.

کار با ولت‌های ارزدیجیتال

کیف پول های دیجیتال

خوشبختانه هنوز قطار فیلتر کردن ابزارها به ولت‌های ارزدیجیتال نرسیده است. بنابراین اگر به اینترنت جهانی دسترسی ندارید؛ نباید در اتصال به کیف‌های معتبر مشکلی داشته باشید. تنها در زمان قطع اینترنت بین‌الملل پیشنهاد می‌شود که با کمک سرورهای مجازی به این ولت‌ها متصل شوید. البته به طور کلی بهتر است در زمان عدم دسترسی به اینترنت جهانی، حتی المقدور از ولت‌های ارزدیجیتال خود استفاده نکنید.

همچنین اگر از کیف‌پول‌های Custodial استفاده می‌کنید؛ در صورت قطعی اینترنت، جای هیچ نگرانی نیست. چراکه این ولت‌ها به شما کدهای بازیابی می‌دهند که تنها در اختیار شماست و تا پایان قطعی اینترنت هیچ خسارتی به دارایی‌های دیجیتال شما وارد نخواهد شد.

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

اگر معامله‌ بسیار ضروری داشتید؛ در زمان نبود اینترنت جهانی، از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) استفاده کنید. البته توجه داشته باشید، استفاده از این برنامه‌ها نیازمند اتصال با سرویس‌های خارجی است. تنها در صورتی به سراغ این برنامه‌ها بروید که یک اینترنت پایدار و دائمی داشته باشید.

مراقب بازار داغ کلاهبرداری‌ها باشید

همانطور که می‌دانید در زمان قطع اینترنت، بازار انواع کلاهبرداری‌ها داغ است. در این شرایط بسیاری از هکرها به دنبال برنامه‌ها و VPNهای جعلی هستند تا با کمک آن به اطلاعات دارایی شما دسترسی پیدا کنند. برای مثال برخی برنامه‌ها با ادعای دسترسی به اینترنت استارلینک در فضای وب دست به دست می‌شود که به هیچ وجه ایمن نیستند؛ آنهم در شرایطی که در نحوه ورود این اینترنت به کشور هنوز ابهام است.

سوالات متداول

بهترین صرافی در زمان قطعی اینترنت در ایران؟

صرافی کوینکس و بینگ ایکس چون ایرانی ها میتوانند احراز هویت کنند.

بهترین دارایی برای نگهداری در زمان اعتراضات و نبود ثبات اقتصادی

بیت کوین، اتریوم، تتر، دای، دلار، طلا، یورو

در زمان قطعی اینترنت به جای تریدینگ ویو از چه ابزاری برای تحلیل بازار استفاده کنیم؟

شما می‌توانید در زمان قطع اینترنت بین الملل، از سایت‌ها و سرویس‌های ایرانی تحلیل ارزدیجیتال استفاده کنید. امروزه این سرویس‌ها به راحتی با اینترنت داخلی در دسترس هستند.

جمه بندی و پایان

در پایان توجه به این نکته ضروری است که تدوام پویایی بازار ارزدیجیتال به پایداری دائمی اینترنت در کشور است. بنظر می‌رسد برای جلوگیری از خسارات بیشتر بهتر است، کاربران ارزدیجیتال به خوبی نسبت به نکات لازم در زمان قطعی اینترنت آگاهی داشته باشند. آنچه در این مقاله از تاثیر اعتراضات روی بازار ارز دیجیتال و اقتصاد کشور گفته شد، تنها گوشه‌ای از حقیقتِ پیش آمده است.

5/5 - (2 امتیاز)
صرافی اکسولو

جعفر اطمینان

جعفر اطمینان هستم، متولد مهر سال 71. از کودکی به نوشتن و خلق دنیاهای شگفت انگیز از طریق کلمات علاقه داشتم. علاوه بر اون به مطالعه ی کتاب علاقه دارم و حس میکنم مثل جهان های موازی عمل میکنن و میشه اونها رو کشف کرد. توی دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک ادامه دادم. فرزند هفتم یک خانواده 9 نفره ام و با وجود فراز و نشیب های زندگی، به آینده امیدوارم. در حال حاضر روی نوشتن یک کتاب رمان کار میکنم. با خوندن و نوشتن انگلیسی در حد خوب آشنایی دارم و تا الان بیش از دو میلیون کلمه تولید محتوای متنی سئو شده برای سایت های مختلف انجام دادم. موضوعاتی که تولید محتوا داشتم، در زمینه ی ارزهای دیجیتال، بازار فارکس، پزشکی، مهندسی، گردشگری، صنعت، کسب و کار و کارآفرینی، دیجیتال مارکتینگ، معرفی محصول و برند های مختلف بوده که خوشبختانه، نوشتن در تمام این زمینه ها برام تجربه ای بی نظیر ایجاد کرده. ممنونم از اینکه وقت گذاشتید خوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا