مقالات آموزش ارز دیجیتال

وب 3 چیست؟ تمام چیزهایی که باید در مورد Web 3 بدانید

وب 3 این پتانسیل را دارد که همانند وب 2 مخرب باشد و یک تغییر پارادایم مهم را ایجاد کند. ایده‌های اساسی تمرکززدایی، باز بودن و افزایش سودمندی مصرف کننده پایه وب 3 را تشکیل می‌دهند. وب 3 گام بعدی در توسعه اینترنت است.

نوع جدیدی از اینترنت را تصور کنید که آنچه را که تایپ می‌کنید به دقت ترجمه می‌کند و می‌فهمد چه می‌گویید، چه از طریق متن، صدا یا رسانه‌های دیگر و در آن همه محتوایی که استفاده می‌کنید شخصی‌تر از همیشه باشد. در تکامل اینترنت، شما در آستانه ورود به عصر جدیدی هستید که به آن وب 3 می‌گویند.

اما دقیقاً وب 3 چیست، چگونه به نظر می‌رسد و چگونه بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد؟ اگر کنجکاو هستید که پاسخ این سوال‌ها را بدانید، به جای درستی آمده‌اید. در این مقاله پاسخ تمام سوالات خود در رابطه با وب 3 را خواهید گرفت.

فناوری وب 3 چیست؟

پیش بینی می‌شود که Web 3 به صورت زیر باشد:

 • باز – نرم افزار منبع باز برای ساخت پلتفرم‌های محتوا استفاده خواهد شد.
 • بی اعتماد – همه از Zero Trust استفاده خواهند کرد و حفاظت از شبکه غیرمتمرکز خواهد بود.
 • توزیع شده – تعامل بین دستگاه‌ها، کاربران و سرویس‌ها بدون تایید یک مرجع متمرکز امکان پذیر خواهد بود.

فناوری بلاکچین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که در مرحله بعدی اینترنت مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کاربران با تبدیل شدن به بخشی از یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO)، گروهی که توسط جامعه آن اداره می‌شود و متعلق به آن است، ارتباط برقرار می‌کنند.

َآشنایی با فناوری وب 3
فناوری وب 3

داده‌های متعلق به کاربر از طریق شبکه‌ای از قراردادهای هوشمند آشکارا در دسترس محافظت می‌شود. این قراردادها در یک بلاکچین ذخیره می‌شوند که یک شبکه غیرمتمرکز آن را کنترل می‌کند.

پیش بینی‌های بعدی وب 3 به شرح زیر است:

 • همه تراکنش‌ها در یک دفتر کل توزیع شده که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند ردیابی می‌شود و انتقال داده‌ها غیرمتمرکز خواهد بود.
 • قراردادهای هوشمندی که برای همه باز است، افراد را از اتکا به یک سازمان متمرکز (مانند یک بانک) برای حفظ یکپارچگی داده‌ها بی نیاز می‌کند.
 • بخش سرگرمی به طور قابل توجهی درآمد خود را از متاورس افزایش خواهد داد.
 • فناوری بلاکچین امکان تولید فوری کالاهای دیجیتال و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) را برای مصرف کنندگان فراهم می‌کند که از مالکیت معنوی و اطلاعات شناسایی شخصی (PII) محافظت می‌کند.
 • داده‌های کاربران می‌توانند از آن‌ها سود ببرند.

وب 3 چیست؟

تیم برنرزلی، توسعه‌دهنده‌ای که WWW یا وب جهانی را ایجاد کرد، در ابتدا به وب 3 به عنوان وب معنایی اشاره کرد و یک اینترنت هوشمند، خودکفا و باز دید که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای عملکرد به عنوان یک «مغز جهانی» استفاده و محتوا را به صورت مفهومی و متنی تفسیر می‌کرد.

با توجه به محدودیت‌های تکنولوژیکی، مانند اینکه ترجمه زبان انسانی به زبان قابل فهم ماشینی چقدر گران و چالش برانگیز است، این نسخه ایده آل کاملاً جواب نداد.

در زیر لیستی از ویژگی‌های معمول وب 3 آمده است:

 • وب معنایی توسعه‌ای در فناوری آنلاین است که افراد را قادر می‌سازد تا مطالب را از طریق جستجو و تجزیه و تحلیل تولید، به اشتراک بگذارند و به هم متصل کنند. به جای استفاده از اعداد و کلمات کلیدی، بر درک کلمات متمرکز شده است.
 • از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می‌کند. نتیجه نهایی شکل‌گیری وب 3 برای رشد هوشمندانه‌تر و پذیرش بیشتر خواسته‌های کاربران است. اگر این ایده‌ها با پردازش زبان طبیعی (NLP) جفت شوند، نتیجه کامپیوتری است که از NLP استفاده می‌کند.
 • نشان می‌دهد که چگونه اینترنت اشیا دستگاه‌ها و برنامه‌های مختلف (IoT) را به هم متصل می‌کند. این روش توسط فراداده معنایی امکان پذیر شده است و امکان بهره برداری کارآمد از تمام داده‌های موجود را فراهم می‌کند. علاوه بر این، هر کسی می‌تواند در هر زمان و بدون کامپیوتر یا دستگاه هوشمند دیگر از هر کجا به اینترنت دسترسی داشته باشد.
 • به کاربران این امکان را می‌دهد که به صورت عمومی یا خصوصی بدون در معرض خطر قرار دادن آن‌ها از طریق شخص ثالث تعامل داشته باشند و داده‌های “بی اعتماد” را ارائه دهند.
 • از گرافیک سه بعدی استفاده شده است. در واقع، این موضوع در تجارت الکترونیک، تورهای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای مشهود است.
 • بدون نیاز به رضایت یک نهاد حاکم، مشارکت را آسان‌تر می‌کند. بدون مجوز است.
 • قابل اجرا است برای:
  متاورس: یک محیط مجازی بی حد و حصر که به صورت سه بعدی رندر شده است.
  بازی‌های ویدیویی بلاکچین با امکان داشتن مالکیت واقعی بر منابع درون بازی، به ایده آل‌های NFT پایبند هستند.
 • زیرساخت دیجیتال و حریم خصوصی: در این برنامه از اثبات دانش صفر و داده‌های شخصی امن‌تر استفاده شده است.
 • عدم تمرکز مالی تراکنش‌های مالی دیجیتال همتا به همتا، قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال نمونه‌هایی از این کاربرد هستند.
 • سازمان‌های غیرمتمرکز مستقل جوامع آنلاین متعلق به جامعه هستند.

وب 2 چیست؟

اگر وب 1 متشکل از گروه کوچکی از افراد است که مطالبی را برای مخاطبان بزرگتر تولید می‌کنند، وب 2 شامل بسیاری از افراد است که حتی محتوای بیشتری را برای مخاطبان در حال گسترش تولید می‌کنند. وب 2 تأکید بیشتری بر مشارکت و همکاری دارد و وب 1 بر خواندن.

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)، قابلیت استفاده، تعامل و اتصال پیشرفته با سایر سیستم‌ها و دستگاه‌ها تمرکز اصلی این فرم اینترنتی است. در وب 2، تجربه کاربر همه چیز است. در نتیجه، این فرم وب مسئول ایجاد رسانه‌های اجتماعی، همکاری‌ها و جوامع بود. بنابراین وب 2 به عنوان روش غالب تعامل وب برای اکثر کاربران در دنیای امروز در نظر گرفته می‌شود.

آشنایی با فناوری وب 2
فناوری وب 2

وب 2 به عنوان “وب اجتماعی مشارکتی” توصیف می‌شود، در حالی که وب 1 به عنوان “وب فقط خواندنی” نامیده می‌شود. با ترکیب فناوری‌های مرورگر وب مانند چهارچوب‌های جاوا اسکریپت، وب 2 نسخه بهبود یافته و توسعه یافته قبلی خود است.

ویژگی‌های معمول وب 2 به شرح زیر تقسیم می‌شوند:

 • شامل محتوای پویا است که به ورودی کاربر واکنش نشان می‌دهد.
 • از رابط‌های برنامه نویسی برنامه توسعه یافته (API) استفاده می‌کند.
 • استفاده از خود را تشویق می‌کند و به اشکال تعامل مانند پادکست، رسانه‌های اجتماعی، برچسب گذاری، وبلاگ نویسی، نظر دادن، سرپرستی با RSS، شبکه‌های اجتماعی و رای گیری محتوای وب اجازه می‌دهد.
 • مرتب سازی اطلاعات رایگان را ارائه می‌دهد و به کاربران امکان می‌دهد داده‌ها را به طور جمعی بازیابی و طبقه‌بندی کنند.
 • از اطلاعات توسعه یافته استفاده می‌کند. جامعه به عنوان یک کل از آن استفاده می‌کند و فقط جوامع خاصی نیست.

تفاوت بین وب 1، وب 2 و وب 3

تفاوت بین وب 1، وب 2 و وب 3
تفاوت وب 1، وب 2 و وب 3
وب 1وب 2وب 3
علیرغم ارائه اطلاعات محدود و تعامل کم یا بدون هیچ کاربر، اولین و مطمئن ترین اینترنت در دهه 1990 بود.به دلیل پیشرفت در فن‌آوری های وب مانند جاوا اسکریپت، HTML5، CSS3 و غیره اینترنت را بسیار تعاملی‌تر کرد.وقفه بعدی در تکامل اینترنت است که به آن امکان می‌دهد داده‌ها را به روشی شبیه انسان درک کند.
قبلاً چیزی به نام صفحات کاربری یا صرفاً اظهار نظر در مورد مقالات وجود نداشت.شبکه‌های اجتماعی و محتوای تولید شده توسط کاربر رونق گرفته‌اند زیرا داده‌ها اکنون می‌توانند توزیع و به اشتراک گذاشته شوند.از فناوری هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و بلاکچین برای ارائه اپلیکیشن‌های هوشمند به کاربران استفاده خواهد کرد.
از آنجایی که هیچ الگوریتمی برای اسکن از طریق وب سایت‌ها وجود نداشت، کاربران برای یافتن اطلاعات ارزشمند در Online 1 تلاش می‌کردند.بسیاری از مخترعان وب، از جمله جفری زلدمن، پیشگام مجموعه فناوری‌های مورد استفاده در این عصر اینترنت بودند.امکان ایجاد و توزیع هوشمندانه محتوای بسیار مناسب را برای هر کاربر اینترنتی فراهم می‌کند.
تفاوت بین وب 1، وب 2، وب 3

ویژگی‌های کلیدی وب 3

اگرچه برای وب 3 هنوز تعریف رسمی ارائه نشده است، اما دارای چندین ویژگی متمایز است:

 • تمرکززدایی: یک اصل اساسی وب 3. در وب 2، رایانه‌ها داده‌هایی را جستجو می‌کنند که در یک مکان ثابت، معمولاً روی یک سرور، با استفاده از HTTP در قالب آدرس‌های وب مجزا نگهداری می‌شوند. اطلاعات ممکن است به طور همزمان در چندین مکان ذخیره شود و با وب 3 غیرمتمرکز شود زیرا بر اساس محتوای آن به جای یک مکان واحد یافت می‌شود. این امر با از بین بردن پایگاه داده‌های عظیمی که غول‌های اینترنتی مانند متا و گوگل در حال حاضر نگهداری می‌کنند، به افراد قدرت بیشتری می‌دهد.
 • با وب 3، کاربران می‌توانند داده‌های خود را از طریق شبکه‌های داده غیرمتمرکز به فروش برسانند و از حفظ کنترل مالکیت اطمینان حاصل کنند. این داده‌ها توسط منابع محاسباتی قدرتمند مختلف مانند تلفن‌های همراه، رایانه‌های رومیزی، لوازم خانگی، خودروها و حسگرها تولید می‌شوند.
 • تمرکززدایی و وب 3 مبتنی بر نرم‌افزار منبع باز نیز غیر قابل اعتماد خواهد بود (یعنی شرکت کنندگان می‌توانند مستقیماً بدون مراجعه از طریق یک واسطه مورد اعتماد تعامل داشته باشند) و بدون مجوز (به این معنی که هر فرد می‌تواند بدون اجازه هیچ نهاد حاکمیتی به آن دسترسی داشته باشد). این بدان معناست که برنامه‌های وب 3 – همچنین به عنوان dApps شناخته می‌شوند – بر روی بلاکچین، شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز یا ترکیبی از این دو کار را خواهند کرد.
 • هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی: با کمک وب معنایی و فناوری‌های مبتنی بر پردازش زبان طبیعی، وب 3 ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات را مشابه انسان‌ها درک کنند. وب 3 همچنین از یادگیری ماشینی، زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی (AI) که یادگیری انسان را با استفاده از داده‌ها و الگوریتم‌ها تقلید می‌کند، استفاده می‌کند و به تدریج دقت آن را بهبود می‌بخشد. به جای تبلیغات هدفمند، که اکثر تلاش‌های فعلی را تشکیل می‌دهد، این قابلیت‌ها به نتایج سریع‌تر و مرتبط‌تری در زمینه‌های مختلف مانند توسعه پزشکی و مواد جدید منجر می‌شوند.
 • اتصال و فراگیر بودن: با Web 3، محتوا و اطلاعات در بین برنامه‌ها و با تعداد فزاینده‌ای از دستگاه‌های معمولی متصل به اینترنت در دسترس‌تر هستند. اینترنت اشیا یکی از این نمونه‌هاست.

لایه‌های وب 3

وب 3 توسط چهار لایه جدید نوآوری تکنولوژیک پیش می‌رود:

 • محاسبات غیرمتمرکز – در حالی که وب 2 فناوری رایانه‌های شخصی فعلی را در مراکز داده تغییر داده است، وب 3 مرکز داده را به سمت غیرمتمرکز (محاسبات غیرمتمرکز) و در دستان ما هل می‌دهد.
 • شبکه داده غیرمتمرکز – کاربران داده‌های خود را در وب 3 خواهند داشت زیرا داده‌ها غیرمتمرکز هستند. تولیدکنندگان داده‌های مختلف می‌توانند داده‌های خود را بدون از دست دادن مالکیت یا تکیه بر واسطه‌ها با استفاده از شبکه‌های داده غیرمتمرکز بفروشند یا به اشتراک بگذارند.
 • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین – الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به سطحی پیشرفت کرده‌اند که اکنون می‌توانند پیش‌بینی‌ها و اقدامات مفید و گاهی نجات‌دهنده انجام دهند.
 • بلاکچین – بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند برای اجرای تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این قراردادهای هوشمند معنای یک برنامه وب 3 را تعریف می‌کنند. در نتیجه، هر کسی که می‌خواهد یک برنامه بلاکچین توسعه دهد باید از ماشین حالت اشتراکی استفاده کند.

وب 3 چگونه کار می‌کند؟

اطلاعات شما در محفظه یادداشت ارزهای دیجیتال در Web3 ذخیره می‌شود. در وب 3، از طریق کیف پول خود با برنامه‌ها و انجمن‌ها تعامل خواهید داشت، و هنگامی که از سیستم خارج می‌شوید، داده‌های خود را با خود می‌برید. از آنجایی که شما مالک داده‌ها هستید، ممکن است از نظر تئوری انتخاب کنید که آیا از آن درآمد کسب کنید یا خیر.

اما چگونه برخی از ویژگی‌های توسعه وب 3 برای دستیابی به این اهداف در نظر گرفته شده‌اند!

 • مالکیت داده: وقتی از پلتفرمی مانند فیس‌بوک یا یوتیوب استفاده می‌کنید، این کسب و کارها داده‌های شما را جمع‌آوری، مالکیت و بازپرداخت می‌کنند. داده‌های شما در کیف پول رمزنگاری شما در Web3 ذخیره می‌شود.
 • نام مستعار: حریم خصوصی یکی از ویژگی‌های کیف پول شما است، درست مانند مالکیت داده‌ها. کیف پول شما به عنوان شناسه شما در وب 3 عمل می‌کند که اتصال آن به هویت واقعی شما را دشوار می‌کند. بنابراین، حتی اگر کسی بتواند فعالیت یک کیف پول را مشاهده کند، نمی‌تواند کیف پول شما را شناسایی کند. به نقل از Neuroth : “اطلاعات شخصی من پنهان است، اما رفتار من قابل مشاهده است.”

سرویس‌هایی وجود دارند که به مشتریان کمک می‌کنند به کیف پول‌های ارزهای دیجیتال خود که برای رفتار غیر قانونی استفاده می‌شوند متصل شوند. با این حال، هویت شما برای استفاده روزانه پنهان است.

اگرچه کیف پول‌ها سطح حریم خصوصی تراکنش‌های بیت کوین را افزایش می‌دهند، کوین‌های حریم خصوصی مانند Zcash و Monero به تراکنش‌ها امکان ناشناس ماندن کامل می‌دهند. بلاکچین برای کوین‌های حریم خصوصی به ناظران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را ردیابی کنند، اما آن‌ها قادر به مشاهده کیف پول‌های درگیر نیستند.

اوج قابلیت‌ها در نسل سوم اینترنت
وب 3

Web3 دارای نهادهای مستقل غیرمتمرکز است که برنامه‌ها را اجرا می‌کنند (DAO). در نتیجه، تصمیم‌گیری‌ها دیگر توسط یک مرجع متمرکز گرفته نمی‌شود، بلکه توسط کاربرانی اتخاذ می‌شود که دارای توکن‌های حکومتی هستند، که ممکن است با مشارکت در نگهداری این برنامه‌های غیرمتمرکز یا با خرید آن‌ها به‌دست آیند.

در یک شرکت معمولی، مدیر عامل مسئول اجرای تغییرات تایید شده توسط سهامداران است. دارندگان توکن در یک DAO می‌توانند در مورد تغییراتی که در صورت تایید، بلافاصله از طریق یک قرارداد هوشمند در کد DAO گنجانده می‌شوند، رأی دهند. همه از زمانی که دموکراتیک شده‌اند به کد منبع یک DAO دسترسی دارند.

چگونه وب 3 زندگی ما را تغییر خواهد داد؟

وب 3 به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن، که با فناوری دفتر کل توزیع شده و قراردادهای هوشمند امکان پذیر شده است، برای تولید نتایج پایدار در نظر گرفته شده است. همچنین با حذف واسطه‌ها، میانجی گری دستی و داوری هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

برای همه، Web 3 یک تجربه گشت و گذار بسیار شخصی‌تر را ارائه می‌دهد. وب سایت‌ها می‌توانند به‌طور خودکار با دستگاه، موقعیت مکانی و هر نیاز دسترسی که ممکن است داشته باشیم تنظیم شوند، و برنامه‌های وب بسیار پذیرای الگوهای استفاده ما خواهند بود.

ما بر این باوریم که ظهور وب 3.0 به سه دلیل زیر زندگی ما را بهبود می‌بخشد که به نظر ما نسبتاً مناسب هستند:

1- یک فرآیند مرور سفارشی‌تر

نمی‌توان منکر سهولت امکان کلیک سریع روی یک پیشنهاد خاص برای چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید یا می‌خواهید و در غیر این صورت از دست می‌دادید شد، صرف نظر از اینکه آن تبلیغات گهگاهی چقدر مزاحم می‌شوند.

2- جستجوی بهبود یافته

همانطور که قبلا ذکر شد، استفاده از موتور جستجو به زبان طبیعی بسیار موثر است. این مزایا بسیار فراتر از مصرف کننده است زیرا منحنی یادگیری تقریباً ناپدید می‌شود و کسب و کارها به طور فزاینده‌ای می‌توانند وب سایت‌های خود را برای موتورهای جستجو به روشی ارگانیک‌تر به جای استفاده از تکنیک‌های پیچیده کلیدواژه بهینه کنند.

3- رابط‌های برنامه پیشرفته‌تر

وب 3 چند بعدی به بیشتر وب سایت‌ها کمک خواهد کرد. همچنین برنامه‌های وب را قادر می‌سازد تا تجربیات بسیار غنی‌تری را در اختیار کاربران قرار دهند. یک سرویس نقشه برداری مانند Google را در نظر بگیرید، که اکنون می‌تواند شامل برنامه ریزی مسیر، پیشنهادات اسکان، و به روز رسانی ترافیک در زمان واقعی علاوه بر اصول جستجوی مکان باشد. به زبان ساده، در عصر وب 2، این امر امکان پذیر نبود.

کاربردهای کلیدی وب 3

وب 3 با بلاکچین در هسته خود، طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و خدمات جدید مانند موارد زیر را ممکن می‌سازد:

 • NFT: توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) توکن‌هایی هستند که به صورت جداگانه منحصر به فرد هستند و در یک بلاکچین با هش رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند.
 • DeFi: فناوری بلاکچین غیرمتمرکز به عنوان پایه‌ای برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌شود. یک مورد استفاده جدید برای وب 3 که امکان ارائه خدمات مالی فراتر از محدودیت‌های زیرساخت‌های بانکداری متمرکز مرسوم را فراهم می کند.
 • کریپتوکارنسی: دنیای جدیدی از پول که می‌کوشد از دنیای سنتی پول نقد متمایز باشد، از طریق برنامه‌های وب 3 مانند ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین ایجاد می‌شود.
 • dApp: برنامه های غیرمتمرکز (dApps) برنامه‌هایی هستند که به صورت برنامه‌ای اجرا می شوند و در یک دفتر کل غیرقابل تغییر ثبت می‌شوند. آن‌ها بر روی بلاکچین ساخته شده اند و از قراردادهای هوشمند برای تسهیل ارائه خدمات استفاده می‌کنند.
 • پل‌های زنجیره‌ای: در عصر وب 3، بلاکچین‌های متعددی وجود دارد و پل‌های زنجیره‌ای نوعی ارتباط بین آن‌ها را فراهم می‌کند.
 • DAO‌ها: DAO‌ها آماده هستند تا به طور بالقوه نقش بدنه‌های حاکم Web 3 را بر عهده بگیرند و ساختار و حکومت غیرمتمرکز ارائه دهند.

مزایا و معایب وب 3

وب 3 نیز مانند هر چیز دیگری سهمی از مزایا و معایب دارد.

مزایا

 • از نظر امنیت داده‌ها، کاربران نهایی بیشترین بهره را از رمزگذاری داده‌ها خواهند برد.
 • به دلیل ذخیره سازی غیرمتمرکز داده‌ها، کاربران در هر شرایطی قادر به دسترسی به داده‌ها خواهند بود. کاربران چندین نسخه پشتیبان دریافت خواهند کرد که در صورت خرابی سرور به آن‌ها کمک می‌کند.
 • بیشتر سیستم‌های بلاکچین توسط سازمان‌های غیرانتفاعی توسعه می‌یابند که یک پلتفرم بلاکچین منبع باز را فراهم می‌کند که امکان طراحی و توسعه مشترک را فراهم می‌کند.
 • داده‌ها از هر مکان و در هر دستگاهی ارائه خواهد شد.
 • وب 3 برای حل مسئله و کارهای سنگین تولید دانش مفید است.

معایب

 • برای اینکه این فناوری برای افراد بیشتری در سراسر جهان در دسترس باشد، قابلیت‌ها و کیفیت دستگاه‌ها باید گسترش یابد.
 • هر وب سایتی که بر روی فناوری وب 1 ساخته شده باشد، زمانی که وب 3 به طور کامل در اینترنت پیاده سازی شود، منسوخ خواهد شد.
 • فناوری وب 1 نسبت به نسل‌های قبلی هوشمندتر، کارآمدتر و قابل دسترس‌تر است. با این حال، این فناوری کاملاً برای استفاده عمومی آماده نیست.
 • با دسترسی آسان‌تر به اطلاعات کاربر و کاهش حریم خصوصی به لطف وب 3، مدیریت شهرت مهمتر از همیشه خواهد بود.

آینده اینترنت

جهان در راه خود به سمت اینترنت است که در آن افراد کنترل کاملی بر داده‌ها و حریم خصوصی خود دارند و در عین حال به شرکت‌ها اجازه می‌دهند از آن بهره برداری کنند (یا نه). همه اینها با فناوری بلاکچین امکان پذیر خواهد شد.

جهان در راه خود به سمت اینترنت
آینده اینترنت

در نتیجه، وب 3 استفاده منصفانه و شفاف از داده‌های کاربر را تسریع می‌کند، از نتایج جستجوی شخصی گرفته تا ابزارهای توسعه بین پلتفرمی و گرافیک‌های سه بعدی. اینترنت در سال‌های آینده فراگیرتر و جذاب‌تر خواهد شد.

سوالات متداول

ابزارهای وب 3 چیست؟

هوش مصنوعی، وب معنایی و کیفیت‌های فراگیر ممکن است هنگام طراحی وب 3 در نظر گرفته شوند. منطق هوش مصنوعی از نیاز به دسترسی سریع‌تر کاربران به داده‌های دقیق‌تر ناشی می‌شود. یک وب‌سایت مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) باید بتواند داده‌ها را مرتب کند و اطلاعاتی را که فکر می‌کند برای یک بازدیدکننده خاص مفید است، ارائه دهد. با توجه به اینکه نتایج وب‌سایت‌هایی هستند که کاربران انتخاب کرده‌اند، نشانک‌گذاری اجتماعی به‌عنوان یک موتور جستجو می‌تواند نتایج بهتری را برای Google به همراه داشته باشد. با این حال، انسان‌ها نیز قادر به دستکاری این نتایج هستند. به منظور ارائه نتایج قابل مقایسه با رسانه‌های اجتماعی و نشانک گذاری اجتماعی، اما بدون بازخورد منفی، می‌توان از هوش مصنوعی برای متمایز کردن نتایج واقعی از جعلی استفاده کرد.

دستیارهای مجازی، مؤلفه‌ای که در حال حاضر به عنوان یک جنبه ادغام شده در یک دستگاه یا از طریق برنامه‌های شخص ثالث محبوب شده‌اند، توسط وب هوشمند مصنوعی نیز معرفی خواهند شد.

هدف وب معنایی سازماندهی و ذخیره داده‌ها به گونه‌ای است که بتوان از آن برای آموزش یک سیستم به معنای یک قطعه اطلاعاتی استفاده کرد. برای ایجاد و توزیع محتوای بهتر، یک وب سایت باید بتواند زبان را به همان روشی که انسان‌ها می‌فهمند، درک کند. هوش مصنوعی تنها در صورتی می‌تواند اطلاعات را به دانش تبدیل کند که اطلاعات را درک کند.

آیا وب 3 آینده اینترنت است؟

وب 3 از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. انتظار می‌رود که به ارتباطات دنیای واقعی دست یابد. افراد مالک داده‌ها خواهند بود و برای زمانی که در اینترنت صرف می‌کنند غرامت دریافت می‌کنند. وب 3 آینده نگر به نظر می‌رسد و داده‌ها و حریم خصوصی کاربران با فناوری بلاکچین افزایش می‌یابد. بنابراین اگر همه چیز خوب پیش برود، وب 3 آینده اینترنت خواهد بود.

چگونه می‌توانم یک وب سایت Web 3 ایجاد کنم؟

ابتدا باید یک نام دامنه NFT خریداری کنید. سپس، شما می‌توانید یک وب سایت ایجاد کنید. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که وب سایت باید به یکی از سه روش زیر ساخته شود:
– از قالب‌های موجود سازندگان وب سایت استفاده کنید.
– وب سایت را روی پروتکل سیستم فایل بین سیاره‌ای یا IPFS میزبانی کنید.
– تغییر مسیر به یک وب سایت وب 3 موجود

چرا وب 3 مهم است؟

موارد زیر چند جنبه حیاتی وب 3 است که به تعریف آنچه انتظار می‌رود نسل سوم وب در مورد آن باشد کمک می‌کند:
– غیرمتمرکز: وب 3 برخلاف دو نسل گذشته وب، که مدیریت و برنامه‌های کاربردی به شدت متمرکز داشتند، غیرمتمرکز خواهد بود. یک روش توزیع شده بدون یک مرجع متمرکز، برنامه‌ها و خدمات را فعال می‌کند.
– مبتنی بر بلاکچین: توسعه اپلیکیشن‌ها و خدمات غیرمتمرکز توسط بلاکچین امکان پذیر شده است. بر خلاف زیرساخت پایگاه داده متمرکز، بلاکچین از روشی توزیع شده برای انتشار داده‌ها و ارتباطات بین سرویس‌ها استفاده می‌کند. در یک محیط غیرمتمرکز، بلاکچین همچنین می‌تواند یک دفتر کل غیر قابل تغییر از تراکنش‌ها و فعالیت‌ها را ارائه دهد و به ارائه اصالت تأیید شده کمک کند.
– فعال‌سازی رمزارزها: استفاده از ارزهای رمزنگاری شده که در درجه اول جایگزین استفاده از پول فیات می‌شوند، جزء کلیدی خدمات وب 3 است.
– هوشمند و خودمختار مصنوعی: یکی از جنبه‌های کلیدی وب 3 به طور کلی اتوماسیون بیشتر است که عمدتاً توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شود.

نتیجه گیری

وب 3 مفهوم نسل بعدی وب است که در آن اکثر کاربران از طریق یک شبکه غیرمتمرکز به هم متصل می‌شوند و به داده‌های خود دسترسی خواهند داشت. این مقاله در مورد فناوری‌هایی که پیش بینی می‌شود در سال های آینده پیشرفت و تغییر کنند به ما آموزش داد. سیستم‌های هوشمند، وب معنایی، تمرکززدایی، متاورس، دارایی‌های دیجیتال و سایر فناوری های نوظهور، همگی بخشی از وب 3 خواهند بود.

اینکه آیا وب 3 موفق خواهد بود یا خیر، باید دید. اما یک چیزی که اکثر تحلیلگران موافق هستند این است که تقاضا برای امنیت داده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. بنابراین نیاز زیادی به متخصصان امنیتی و سیستم‌های مرتبط با امنیت وجود دارد. همچنین تقاضا برای توسعه دهندگان بلاکچین افزایش خواهد یافت.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا