آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی سه کلاغ سیاه Three Black Crows چیست؟

الگوی “سه کندلی سه کلاغ سیاه” (Three Black Crows) یک الگوی نموداری در بازار سهام است. که با یک سری سه کندل قیمتی شرح داده می‌شود.

این الگو اغلب به عنوان یک الگوی تشخیصی برای اشاره به زمانی که یک روند صعودی به پایان می رسد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور خلاصه، الگوی سه کندلی سه کلاغ سیاه در صورتی شکل می‌گیرد که:

– سه کندل متوالی در نمودار قرار دارند. – همه سه کندل، با بالاترین قیمت اکتسابی یکسان (یا نزدیک)، با اندازه بدنه بزرگ و سایه های کوچک پایینی تشکل می‌شوند. – همه سه کندل، با قیمت باز یکسان (یا نزدیک)، با سایه های بالایی بزرگ و بدنه های کوچک تشکل می‌شوند. – کندل‌های سه کلاغ سیاه، بازار را در حالت بیشتری به قیمت های پایین تر رانده و از پایین دیگر نمودار به دلیل روند نزولی قیمت‌ها عبور می کنند.

در نتیجه، الگوی سه کندلی سه کلاغ سیاه می‌تواند به عنوان یک شاخص برای افزایش شانس صعودی بعدی، و یا به عنوان یک سیگنال برای خرید یا فروش در بازار سهام استفاده شود.

شروط اصلی تشکیل الگوی سه کلاغ سیاه

شروط اصلی برای تشکیل الگوی سه‌کلاغ‌سیاه به شرح زیر می‌باشند:

1. سه کندل متوالی وجود داشته باشند: الگوی سه کندلی سه کلاغ سیاه تنها در صورتی تشکیل می‌شود. که سه کندل متوالی در نمودار قرار داده شوند. هر کدام از این کندلها به شکل متوالی در فواصل زمانی یکسان باز شده‌اند.

2. الگوی سه کلاغ سیاه با دو پرتگی شمع متوالی الهام گرفته شده است. شمع‌های کندلی که الگو را شکل می‌دهند، باید دارای دو پرتگی (نیمرخ) باشند. و به عنوان شمع‌هایی با بالاترین قیمت (سه شمع بالاترین قیمت را دارا هستند) در نمودار قرار گرفته باشند.

3. تمامی کندل‌ها با پایین‌ترین قیمت باز شده‌اند. از آنجا که الگوی سه کلاغ سیاه یک نماد برای بلندی برداشتن نیست. هیچ یک از شمع‌های کندلی نباید با قیمت اکتسابی باز شود. و باید با قیمت پایینتری نسبت به قیمت پایانی شمع قبلی باز شوند.

4. بدنه کندل‌های کلاغ سیاه باید به یکدیگر نزدیک باشند. بدنه کندل‌های سه کلاغ سیاه باید بزرگ باشند و به شدت به هم نزدیک باشند تا الگو به بهترین نحو شکل گیرد.

5. سایه کوچک پایینی باید وجود داشته باشد. کندل‌های سه کلاغ سیاه باید سایه کوچک پایینی داشته باشند که نشان دهنده این است. که کندل قیمت با افت روبرو شده و تعداد زیادی معاملات با قیمت بیشتر از قیمت فعلی صورت نگرفته‌اند.

با رعایت تمامی شرایط بالا، الگوی سه کلاغ سیاه می‌تواند به عنوان یک سیگنال برای فرود سریع قیمت در بازار الگو شناسایی گردد.

سه-کلاغ-سیاه

نحوه تشکیل الگوی Three black crows (روانشناسی)

نحوه تشکیل الگوی سه کلاغ سیاه از منظر روانشناسی به دو دلیل مهم اتفاق می‌افتد: قابلیت توجه و عشق به شکل‌ها. توجه یکی از موارد اصلی روانشناسی است. که در توجه به دلایل گوناگون، ممکن است. یک الگوی مشخص را بیشتر بین مردم پراکنده کند.

آیا شما همیشه به نمودار بورس توجه می‌کنید؟

بعضی از مفسران بازار سرمایه می‌گویند که الگوی سه کلاغ سیاه یک الگویی است. که به دلیل شکل مشخص خود معمولاً به چشم می‌آید و باعث می‌شود توجه بازاریان را به خود جلب کند و در پله‌ی بیشتری از تصمیم‌گیری‌های آن‌ها در مورد بازار سهام تأثیر بگذارد.

عشق به شکل یک دیگر از مسائلی است. که ممکن است الگوی سه کلاغ سیاه را پراکنده کند. به عنوان انسان‌ها، ما عاشق شکل‌ها هستیم. و الگوهایی که تنها توسط خطوط، شکل‌ها و خطوط ساده ساخته شده‌اند. عموماً قابل تشخیص هستند.

الگوی سه کلاغ سیاه با شکل قوی خود، شدت روانشناسی را ایجاد می‌کند. و ممکن است باعث شود که برخی از متاجران به دلیل علاقه به این شکل، به پیش‌بینی های الگویی به این شکل روی آورند.

بنابراین، الگوی سه کلاغ سیاه در مورد توجه و عشق به شکل‌ها در روانشناسی یک مورد مهم است. که الگو را بهتر مشاهده و تشخیص می‌دهد..

نکات مربوط به الگوی Three black crows

در ادامه، به بررسی نکات مهم مربوط به الگوی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows) می‌پردازیم:

1- الگوی سه کلاغ سیاه، به عنوان یک الگوی نموداری از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولاً به عنوان یک سیگنال برای پایان یک ترند صعودی و افزایش شانس ادامه یک ترند نزولی شناخته می‌شود.

2- هر سه شمع الگوی سه کلاغ سیاه، باید با باز شدن با پایین‌ترین قیمت ممکن، شمع‌هایی با بدن‌های بلند، سایه های کوچک پایینی و بالایی و دو نیمرخ باشند.

3- کندل‌های سه کلاغ سیاه، نباید در فواصل زمانی طولانی تر از چند روز تشکیل شوند. به بیان دیگر، ترکیب آن‌ها تنها در یک یا دو روز ممکن است رخ دهد.

4- در واقع الگوی سه کلاغ سیاه، به یک ناحیه «حمایت» برای بازار، بیشتر شباهت دارد و به صورت یک سیگنال فروش، برای سرمایه‌گذاران خود سودآور خواهد بود.

5- بهترین راه برای تایید الگوی سه کلاغ سیاه، چک کردن قیمت بسته‌شده شمع پس از سه کلاغ سیاه است. اگر قیمت پایانی زیر شمایل چپترین شمع سه کلاغ سیاه قرار داشته باشد. پیام فروشندگان قاطع‌تر خواهد بود.

6- اگر قبلاً یک الگوی نموداری انتخاب کرده‌اید. باید منتظر برخورد الگوی جدید با دستگاه پشتیبانی‌های چرخه قیمتی‌ باشید.

7- الگوی سه کلاغ سیاه جزء الگوهایی است که همواره تایید شدن توسط افزایش حجم معاملات همراه است. و این نشان دهنده دوست‌داشتن بیشتری شایستگی واقعی الگو است.

سه کلاغ سیاه2

نحوه معامله با الگوی سه کلاغ سیاه

1- برای شناسایی الگو، توجه به شمایل شمع‌ها و نیز وقتیکه سه کندل متوالی کلاگ سیاه را شکل دهند، بسیار حائز اهمیت است.

2- برای تایید الگو، شما باید منتظر شمع بعدی را برای تایید الگو باشید. شمع بعدی باید با باز شدن پایین‌تر از شخصیت سه کلاغ سیاه کوتاه و پرتگی بلند، با حجم بالایی شروع شود. و بهتر است قیمت پایانی آن نیز پایین‌تر از قیمت پایانی آخرین شمع سه کلاغ سیاه باشد.

3- با توجه به اندازه باز کردن، مبلغ موردنظر می‌تواند در محدوده سطح قیمتی پایین‌تر از شکل سه کلاغ سیاه و یا در انتهای محدوده باشد.

4- هرگز نباید برای ورود به بازار شتاب بخشید و شما باید به دارا بودن سرمایه کافی، قدرت خرید و فروش کافی و تمام تحلیلات و تحقیقات لازم برای یک معامله فوق‌العاده توجه کنید.

5- در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک، استفاده از شاخص‌های مختلف و سایر ابزارهای تحلیلی مانند میانگین‌ها، شاخص اتلافی، RSI و … به شما کمک می‌کند. تا تحلیل خود را تأیید و تصمیم‌گیری صحیح‌تری داشته باشید.

6- معمولاً در این الگو، محدوده‌ی قیمتی بین سایه پایینی شما و محدوده‌ی قیمتی سه کلاغ سیاه به عنوان ناحیه تقاضا و عرضه کاربردی است. و خرید بعدی و محدوده توقف، باید در این محدوده شکل گیری کنند.

7- به عنوان یک الگوی پایدار و قابل اعتماد، شامل چند الگوی نموداری می‌شود. از قبیل سه کلاغ سفید، سه کلاغ بیشتر، پایین تر از بودجه قبلی، خیابان تاریکی و … شناسایی الگوهای دیگر و ترکیب آن‌ها با سه کلاغ سیاه، می‌تواند برای شما به عنوان یک سیگنال قوی برای فروش محور، مفید واقع شود.

در نهایت، همیشه بهتر است که برای معامله استراتژی‌محور و تصمیم‌گیری‌های بهتر، یک برنامه حرفه‌ای داشته باشید و همیشه به محافظه‌کاری توجه کنید.

سوالات متداول در مورد الگوی سه کندلی سه کلاغ سیاه

آیا سه کلاغ سیاه به تنهایی برای ترید در بازار‌های مالی مناسب است؟

سه کلاغ سیاه الگویی مهم در تحلیل تکنیکال است. که معمولاً به عنوان یک سیگنال قوی فروش شناخته می‌شود. با این حال، برای تصمیم‌گیری فقط با توجه به این الگو خطرناک است.
بهتر است همه‌ی نواقص را در این الگو شناسایی کنید. و با تحلیل‌های دقیق و استفاده از شاخص‌ها و بازه‌ی زمانی، تصمیم صحیح‌تری را بگیرید.
معمولاً استفاده از چندین الگو و شاخص در کنار هم بهترین نتیجه را به دنبال دارد. به همین دلیل، رعایت اصول مبتنی بر ریسک و مدیریت سرمایه‌ی کافی و بازده در طی ترید بسیار حیاتی است.

الگوی سه کلاغ سیاه می‌تواند باعث سود‌‌آوری شود؟

الگوی سه کلاغ سیاه می‌تواند به عنوان یک سیگنال برای فروش قوی در بازار سهام شناخته شود. با این حال، از این الگو به تنهایی برای تصمیم‌گیری در معامله‌گری بیشتر مانند یک سیگنال برای ورود به بازار استفاده نمی‌شود.
بهترین روش، ترکیب این الگو با سایر شاخص‌ها و استفاده از چندین الگوی نموداری برای استفاده در تحلیل بازار است. با رعایت اصول مدیریت ریسک و سرمایه‌گذاری در بازده، استفاده از این الگو می‌تواند به سودآوری کمک کند.

5/5 - (2 امتیاز)
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا