آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی سه گانه داخلی نزولی Three Inside Down چیست؟

الگوی سه گانه داخلی نزولی الگویی بازگشتی است. این الگو معمولا در انتهای روند صعودی بازار شکل می‌گیرد و موجب تغییر روند از صعودی به نزولی می‌شود. این الگو همچنین نقطه مقابل الگوی سه گانه داخلی صعودی است.

الگوی سه گانه داخلی نزولی از سه کندل پشت سر هم تشکیل شده است. کندل اول کندلی صعودی با بدنه‌ای بزرگ به رنگ سبز است. کندل دوم کندلی نزولی و قرمز با بدنه ای کوچک است. این کندل همراه با گپی قیمتی شکل می‌گیرد و بدنه آن کاملا درون کندل اول قرار می‌گیرد. این گپ قیمتی به علت افزایش قدرت فروشندگان و کاهش قدرت خرید است.

کندل سوم در این الگو کندلی قرمز رنگ با بدنه‌ای بزرگ و در راستای نزول بازار شکل می‌گیرد. در کندل سوم باز و بسته شدن قیمت هر دو پایین تر از بدنه کندل دوم شکل می‌گیرد. در الگوی سه گانه داخلی نزولی معمولا هر سه کندل دارای سایه پایینی و بالایی هستند.

سه گانه داخلی نزولی

نحوه شکل گیری الگوی سه گانه داخلی نزولی

روز اول: در روز اول کندل اول الگو که کندلی صعودی با بدنه‌ای بزرگ و سبز است شکل می‌گیرد. این کندل هم راستای روند جاریه بازار است. که به خوبی نشان می‌دهد قدرت خریداران در بازار بیشتر از قدرت فروشندگان است.

روز دوم: کندل دوم الگو که کندلی نزولی با بدنه‌ای کوچک است به علت کم شدن قدرت خریداران در بازار با گپی قیمتی و فاصله‌ای از کندل قبل خود آغاز می‌شود. این کندل بیشتر اوقات کندل چکش یا فرفره است که با کندل قبل خود الگوی هارامی نزولی را شکل می دهد. کندل های چکش و فرفره از الگوی های تک کندلی هستند.

روز سوم: در روز سوم کندلی نزولی با بدنه‌ای بزرگ در راستای نزول بازار شکل می‌گیرد. باز شدن قیمت در این کندل و اتمام بدنه آن نیز پایین تر از بدنه کندل نزولی قبل است. کندل روز سوم نشان دهنده افزایش زیاد قدرت فروشندگان نسبت به خریداران است و تایید کننده الگوی هارامی نزولی می‌باشد.

الگوی Three Inside Down با کندلی تایید به اتمام می‌رسد و در نتیجه نیازی به دیدن کندل چهارم نیست. اما برخی تحلیلگران کندل چهارم را به عنوان کندل تایید میشناسند. این کندل به صورت کندلی نزولی که پایین تر از کندل سوم بسته می‌شود یا به صورت گپی نزولی شکل می‌گیرد.

برخی تحلیلگران و معامله گران بازار الگوی هارامی نزولی را بهتر و دقیق تر از هارامی صعودی میدانند.

نکات مربوط به الگوی Three Inside Down

در ادامه نکاتی را در مورد تشخیص و شناسایی الگوی Three Inside Down مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • طول و اندازه سایه کندل ها در این الگو اهمیتی نداشته و از صحت الگو چیزی کم نمی‌کند.
  • اگر الگوی Three Inside Down روی خط مقاومت شکل بگیرد اعتبار و درستیه الگو افزایش می‌یابد.
  • در الگوی Three Inside Down حتما قیمت بسته شدن قیمت کندل سوم پایین تر از بدنه کندل اول و دوم است.
  • در این الگو بدنه کندل دوم به طور کامل درون بدنه کندل اول قرار می گیرد.
  • به هنگام شکل گیری کندل سوم هر چه اندازه بدنه کندل سوم بزرگتر باشد و حجم بیشتری داشته باشد اعتبار و صحت الگو افزایش می یابد.
  • هر چند این الگو اطلاعات خوب و دقیقی را می‌دهد ولی طول عمر آن کم است و اعتبار آن طولانی مدت نیست.
  • در الگوی Three Inside Down بالاترین قیمت در کندل اول می‌تواند نقش خط مقاومت را داشته باشد.
  • اگر روند جاری و بلند مدت بازار روندی نزولی و رو به پایین باشد و در همچین روندی الگوی Three Inside Down تایید شود. الگوی Three Inside Down در این روند اعتبار زیادی خواهد داشت.
  • باید بدانید که با فعال کردن حد ضرر پس از مشاهده الگوی Three Inside Down این الگو فاقد اعتبار می شود.
  • حد ضرر در الگوی Three Inside Down می‌تواند بالاترین قیمت در هر کدام از کندل ها باشد. حال انتخاب کدام کندل به عنوان حد ضرر در الگوی سه گانه داخلی نزولی با میزانه ریسکی که تحلیلگر حاضر است انجام دهد رابطه مستقیم دارد.
سه گانه داخلی نزولی.

سوالات متداول در مورد الگوی سه گانه داخلی نزولی Three Inside Down

الگوی Three Inside Down یک الگوی برنامه‌نویسی است که در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مانند C++, Java و C# استفاده می‌شود. این الگو از مجموعه‌ای از کلاس‌ها تشکیل می‌شود که با هم وابستگی دارند و برای حل یک مسئله از یک راه‌حل ساختارمند استفاده می‌کنند.

همچنین الگوی سه گانه داخلی نزولی (Three Inside Down) یکی از الگوهای معروف در تحلیل فنی بازارهای مالی است. این الگو در چارت‌های کندلی مشاهده می‌شود و ممکن است در حالت‌های مختلف برای پیش‌بینی شروع یک روند نزولی استفاده شود.

در ادامه برخی از سوالات رایج در مورد الگوی Three Inside Down را پاسخ می‌دهیم:

الگوی سه گانه داخلی نزولی چیست؟

الگوی سه گانه داخلی نزولی یک الگوی طراحی است که اجزای مشابه واحدهای عملکردی را در یک کلاس واحد مجموع کرده و با استفاده از اثر انبوه نزولی دسته بندی می‌کند. در این الگو، یک کلاس پدر و سه کلاس فرزند وجود دارد که هر کدام از کد و منطق خود را دارند و بین آنها وابستگی دارد.

چه نیازی به استفاده از الگوی سه گانه داخلی نزولی وجود دارد؟

استفاده از الگوی سه گانه داخلی نزولی می‌تواند به تفکر ساختارمند و منظم در برنامه‌نویسی کمک کند. با استفاده از این الگو می‌توانید کدهای خود را به شکلی سازمان‌دهی کنید که بهبود قابل‌ملاحظه‌ای در خوانایی و نگهداری آنها داشته باشید. همچنین، استفاده از الگوی سه گانه داخلی نزولی به شما امکان می‌دهد که قابلیت گسترش و تغییر در زمان‌های بعدی را در نظر بگیرید.

الگوی سه گانه داخلی نزولی به چه معنا است؟

الگوی سه گانه داخلی نزولی به معنای پایان یک روند صعودی و شروع یک روند نزولی است. وقتی این الگو رخ می‌دهد. باور بر آن است که قیمت با احتمال بالا به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

مزیت‌ها و معایب استفاده از الگوی سه گانه داخلی نزولی چیست؟

مزیت استفاده از الگوی سه گانه داخلی نزولی این است که می‌تواند یک سیگنال قوی برای ورود به بازار و گرفتن موقعیت‌های کوتاه باشد. با این حال، الگوی سه گانه داخلی نزولی همانند هر الگوی دیگری نیز احتمال خطا و عدم صحت سیگنال می‌تواند داشته باشد.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا