آموزش تریدتحلیل تکنیکالکندل شناسی

الگوی سه گانه خارجی نزولی Three Outside Down چیست؟

الگوی سه گانه خارجی نزولی الگویی بازگشتی بوده و در انتهایی یک روند صعودی شکل می‌گیرد. این الگو باعث تغییر روند بازار می‌شود. و با شکل گیری سه کندل پشت سر هم شناسایی می‌شود. کندل اول در الگوی سه گانه نزولی کندلی صعودی با رنگ سبز و بدنه ای نسبتا کوچک است.

کندل دوم کندلی نزولی و قرمز با بدنه ای بزرگ است که کل بدنه کندل صعودی اول را در بر می‌گیرد. یعنی نقطه باز شدن قیمت در کندل نزولی بالاتر از بسته شدن حد قیمت کندل صعودی است. و نقطه بسته شدن قیمت در کندل نزولی پایین تر از حد باز شدن قیمت در کندل اول است.

کندل سوم نیز کندلی نزولی و رو به پایین با رنگ قرمز در نمودار دیده می‌شود. اندازه بدنه این کندل ثابت نیست و ممکن است کوچکتر یا بزرگتر از کندل قبل خود باشد. نقطه قابل توجه در مورد کندل سوم این بوده که این کندل حتما روند نزولی را ادامه دهد. و پایین تر از کندل نزولی قبل خود شکل بگیرد. این کندل به عنوان کندل تایید نیز معتبر است.

سه گانه خارجی نزولی

الگوی انگلفینگ Engulfing

الگوی انگلفینگ (پوشا پوششی یا پوشاننده) از الگو های مهم کندل استیک بوده این الگو الگویی بازگشتی و معتبر است. این الگو به ندرت در نمودار مشاهده می‌شود و از دو کندل صعودی و نزولی که مخالف یکدیگر هستند به وجود می آید. این الگو به دو حالت قابل مشاهده است: انگلفینگ (پوشا) نزولی که شامل دو کندل بوده کندل اول کندلی با بدنه‌ای کوچک و صعودی به رنگ سبز و کندل دوم کندلی با بدنه‌ای نسبتا بزرگتر از کندل اول به رنگ قرمز و نزولی است.

انگلفینگ (پوشا) صعودی که شامل دو کندل بوده کندل اول کندلی با بدنه‌ای کوچک به رنگ قرمز است. که در راستای روند نزولی بازار شکل می‌گیرد. کندل دوم کندلی با بدنه ای بزرگ و سبز رنگ است. که در راستای روند صعودی بازار تشکیل می‌شود. انگلفینگ به معنای پوشش است. که در دو حالت الگو کندل دوم چه صعودی چه نزولی کندل اول را انگلف یا پوشش می‌دهد.

حالا که با مفهوم انگلفینگ و انواع آن آشنا شدید. می‌توان گفت الگوی سه گانه خارجی نزولی یک الگوی انگلفینگ نزولی است. که کندل تایید بعد آن تشکل شده. تحلیلگران بازار های مالی در تحلیل تکنیکال معمولا در صورت مشاهده این سه کندل الگوی سه گانه خارجی نزولی را معتبرتر از الگوی انگلفینگ می‌دانند و آن را انتخاب می‌کنند.

انگلفینگ

نحوه تشکیل الگوی سه گانه خارجی نزولی

الگوی سه گانه خارجی نزولی Three Outside Down بر اساس تشکیل سه کندل اعتبار می‌گیرد:

روز اول هم راستای روند جاریه بازار و در انتهای روند کندلی صعودی با بدنه‌ای کوچک شکل می‌گیرد. کوچک بودن این کندل صعودی نشان دهنده افزایش قدرت فروشندگان (خرس ها) نسبت به کندل های قبل تر از خود در نمودار است.

در اینجا قدرت خریداران کمتر شده است. که می‌تواند به دلیل پخش شدن خبر های منفی در مورد سهم یا به علت نزدیک بودن قیمت به خط مقاومت باشد. به طور کلی می‌توان گفت قدرت خریداران از فروشندگان در این کندل کمی بیشتر است.

روز دوم به خاطر بالا بودن قدرت خریداران در روز قبل کندل روز دوم با گپ قیمتی یعنی بالا‌تر از کندل قبلی شروع به باز شدن می‌کند. طبق الگوی سه گانه خارجی نزولی در روز شکل گیری کندل دوم قدرت فروشندگان بسیار بیشتر از قدرت خریداران می‌شود. این کندل تا قیمت کف بازار سهم نزول می‌کند. و نهایتا تا حدی پایین تر از باز شدن کندل روز قبل در راستای روندی نزولی بسته می‌شود.

روز سوم کندل تایید که کندلی نزولی در راستای کندل روز قبل و سقوط بازار سهم است شکل می‌گیرد. این کندل در قیمتی پایین تر از کندل قبل خود بسته می‌شود. که نشان دهنده محکم شدن روند نزولی و حداقل پایان روند صعودی بازار است.

نکات مربوط به الگوی سه گانه خارجی نزولی

  1. اگر در محدوده شکل گیری الگو خط مقاومت وجود داشته باشد اعتبار الگوی سه گانه خارجی نزولی افزایش می‌یابد.
  2. در این الگو کندل سوم تاییدی بر شکل گیری الگو است. اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید منتظر شکل گیری کندل چهارم که آن هم باید کندلی نزولی و قوی تر باشد نیز بمانید.
  3. در این الگو قیمت بسته شدن کندل سوم حتما باید پایین تر از کل بدنه کندل های اول و دوم باشد.
  4. حجم معاملات بازار در روز های شکل گیری کندل های این الگو در روز دوم و زمان شکل گیری کندل دوم سنگین تر و بیشتر از روز ها و کندل های قبل است.
  5. اگر قیمت بازار سهم در زمان تشکیل کندل های بعدی و روزهای بعد به مبلغی بالا تر از بیشترین مقدار کندل سوم صعود کند این الگو اعتباری ندارد.
نحوه-تشکیل-الگوی-سه-گانه-خارجی-نزولی

سوالات متداول در مورد الگوی Three Outside Down

در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد الگوی سه گانه خارجی نزولی Three Outside Down پاسخ می‌دهم:

آیا الگوی Three Outside Down فقط در بازارهای سهام قابل استفاده است؟

الگوی Three Outside Down به طور کلی در تحلیل فنی قابل استفاده است. و می‌تواند در هر نوع بازاری، از جمله بازارهای سهام، فارکس، اوراق بهادار و کمودیتی مورد استفاده قرار گیرد.

آیا الگوی Three Outside Down برای تشخیص نقاط ورود به بازار یا نقاط خروج از بازار مناسب است؟

الگوی Three Outside Down به طور کلی برای تشخیص نقاط شروع یا تمامیت یک روند نزولی استفاده می‌شود. برخی تریدرها از این الگو به عنوان یک سیگنال فروش قوی برای ورود به بازار استفاده می‌کنند. با این حال، برای تأیید سیگنال‌های ورود یا خروج، نیاز به استفاده از سایر ابزارها و شرایط بازار نیز دارید.

آیا الگوی Three Outside Down همواره به عنوان یک الگوی معکوس تشخیص داده می‌شود؟

بله، الگوی Three Outside Down به عنوان یک الگوی معکوس به منظور تشخیص تعویض روند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگو معمولاً در پایان یک روند صعودی و یا به عنوان یک سیگنال فروش قوی استفاده می‌شود.

آیا تأیید دیگر اشاره‌گران تحلیل فنی لازم است؟

بله، تأیید دیگر از سایر اشاره‌گران تحلیل فنی، مانند نوسان‌سنج‌ها، شرایط بازار، حجم معاملات و سطح‌های مقاومت و پشتیبان، می‌تواند در ارزیابی صحت الگوی Three Outside Down کمک کند.

معمولاً تریدرها از ترکیب چند اشاره‌گر تحلیل فنی برای تأیید یا رد الگوهای کندلی استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هر الگوی تحلیل فنی، بهتر است. با تحلیل دقیق ترندهای قیمتی و مطالعه دقیق کندل و شرایط بازار اطمینان حاصل کنید و از روش‌های مدیریت ریسک مناسب استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا