آربیتراژآموزش تریداستراتژی‌ ترید

آربیتراژ چیست؟ کسب سود از اختلاف قیمت کریپتو

آربیتراژ چیست؟ گاهی ممکن است کریپتو در یک بازار با قیمت معینی خریداری شود و همزمان در بازار دیگری با قیمت بالاتر فروخته شود، از آربیتراژ می توان استفاده کرد. این وضعیت فرصتی برای سود بدون ریسک برای معامله گر ایجاد می کند.

اگر مدتی در دنیای کریپتو بوده‌اید، احتمالاً متوجه تفاوت‌های قیمتی بین بازارها و صرافی‌های مختلف کریپتو شده‌اید.  حتی نقدشونده ترین دارایی دیجیتال بیت کوین با قیمت های متفاوت در بازارهای جداگانه معامله می شود.  علاوه بر این، ممکن است به ذهن شما خطور کرده باشد که این تفاوت‌ها فرصت‌های آربیتراژ عالی را ایجاد می‌کنند.  با این حال، ممکن است به همان اندازه که در نگاه اول به نظر می رسد ساده نباشد.

نکته مهم در مورد این استراتژی این است که برای شروع تجارت آربیتراژ، لازم نیست یک سرمایه گذار یا معامله گر حرفه ای باشید.

آربیتراژ چیست؟ و آربیتراژور کیست؟

این اصطلاح عمدتاً برای معاملات ابزارهای مالی مانند اوراق قرضه، سهام، مشتقات، کالاها و ارزها به کار می رود. افرادی که درگیر آربیتراژ هستند، آربیتراژور نامیده می شوند.

آربیتراژ خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف به منظور کسب سود از تفاوت های جزئی در قیمت آن دارایی در صرافی های مختلف است. امکان کسب سود بدون ریسک، پس از کسر هزینه های کارمزد معامله و انتقال کریپتو است.

در تئوری، آربیتراژ بدون ریسک است. ولی در استفاده متداول، ممکن است زیان رخ دهد، و در عمل، همیشه خطراتی در آربیتراژ وجود دارد، مانند نوسانات قیمت ها باعث کاهش حاشیه سود می‌شود، کاهش ناگهانی قیمت، کارمزد بالای معاملات در صرافی ها و… اگر بخواهید از آربیتراژ سود بیشتری کسب کنید باید راه حلی پیدا کنید و هزینه های کارمزد یا انقال کریپتو را کاهش دهید.

آربیتراژ باعث می شود که قیمت دارایی های یکسان یا بسیار مشابه در بازارهای مختلف همگرا شود.

یک مثال آربیتراژ چیست ساده

به عنوان یک مثال ساده از آربیتراژ، موارد زیر را در نظر بگیرید. ارز دیجیتال X با قیمت 20 دلار در صرافی کوکوین معامله می شود، در حالی که در همان لحظه، 20.05 دلار در صرافی کوینکس معامله می شود.

یک معامله گر می تواند سهام را در کوکوین خریداری کند و بلافاصله همان سهام را در کوینکس بفروشد و به ازای هر سهم 5 سنت سود کسب کند.

معامله‌گر می‌تواند از این فرصت آربیتراژ استفاده کند تا زمانی که کوکوین موجودی ارز X را تمام کند، یا تا زمانی که متخصصان کوینکس یا کوکوین قیمت‌های خود را برای از بین بردن فرصت آربیتراژ بروزرسانی کنند.

آربیتراژ چیست؟

چرا قیمت ارزهای دیجیتال متفاوت است؟

صرافی های متمرکز ارز دیجیتال

اولین چیزی که باید بدانید این است که قیمت گذاری ارزهای دایجیتال در صرافی های متمرکز به جدیدترین سفارش منطبق با پیشنهاد و تقاضا در دفتر سفارش صرافی بستگی دارد. به عبارت دیگر، جدیدترین قیمتی که یک معامله گر با آن یک ارز دیجیتال را در یک صرافی می خرد یا می فروشد، قیمت لحظه ای آن دارایی در صرافی در نظر گرفته می شود.
پس قیمت ها میتوانند متفاوت باشند زیرا تقاضای سرمایه گذاران برای یک دارایی در هر صرافی کمی متفاوت است.

صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال

با این حال، صرافی های غیرمتمرکز کریپتو از روش متفاوتی برای قیمت گذاری دارایی های کریپتو استفاده می کنند. این سیستم که به عنوان یک سیستم «بازارساز خودکار» شناخته می‌شود، مستقیماً به معامله‌گران آربیتراژ کریپتو متکی است تا قیمت‌ها را مطابق با آنچه در سایر صرافی‌ها نشان داده شده است حفظ کند.
در اینجا، به جای یک سیستم دفتر سفارش که در آن خریداران و فروشندگان برای تجارت دارایی‌های کریپتو با قیمت و مقدار معین با هم تطبیق داده می‌شوند، مبادلات غیرمتمرکز به استخرهای نقدینگی متکی هستند. برای هر جفت معاملاتی کریپتو، یک استخر جداگانه باید ایجاد شود.
مزیت اصلی این سیستم این است که معامله گران مجبور نیستند برای خرید یا فروش دارایی ها به قیمت معین، منتظر طرف مقابل باشند. معامله در هر زمان قابل انجام است.
در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز، قیمت هر دو دارایی در گروه (A و B) با یک فرمول ریاضی حفظ می‌شود. این فرمول نسبت دارایی های موجود در استخر را متعادل نگه می دارد.

انواع استراتژی های آربیتراژ چیست؟

راه های مختلفی وجود دارد که آربیتراژورهای کریپتو می توانند از تختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در بازار سود ببرند:

آربیتراژ تبادل متقابل:

این شکل پایه ای از معامله آربیتراژ است که در آن یک معامله گر سعی می کند با خرید کریپتو در یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر، سود ایجاد کند.

آربیتراژ فضایی:

این شکل دیگری از معامله آربیتراژ متقابل است. تنها تفاوت این است که صرافی ها در مناطق مختلف واقع شده اند. به عنوان مثال، می توانید با استفاده از روش آربیتراژ فضایی، از تفاوت عرضه و تقاضا بیت کوین در آمریکا و چین سود کنید. این روش فقط در صرافی های فیزیکی وجود دارد و در فضای آنلاین همان آربیتراژ تبادل متقابل محسوب میشود.

آربیتراژ مثلثی:

این فرآیند انتقال وجوه بین سه یا چند دارایی دیجیتال در یک صرافی واحد است تا از اختلاف قیمت یک یا دو ارز دیجیتال سود کند. به عنوان مثال، یک معامله گر می تواند یک حلقه معاملاتی ایجاد کند که با بیت کوین شروع می شود و به بیت کوین ختم می شود.
یک معامله گر می تواند بیت کوین را با اتر مبادله کند، سپس اتر را با توکن ADA معامله کند و در نهایت، ADA را دوباره به بیت کوین تبدیل کند. در این مثال، معامله‌گر وجوه خود را بین سه جفت معاملات ارزهای دیجیتال منتقل کرد.

BTC/ETH → ETH/ADA → ADA/BTC

اگر در هر یک از قیمت‌های سه جفت معامله کریپتو اختلاف وجود داشته باشد، معامله‌گر بیت‌کوین بیشتری نسبت به ابتدای معامله خواهد داشت. در اینجا، تمام معاملات در یک صرافی انجام می شود. بنابراین، معامله گر نیازی به برداشت یا واریز وجوه در چندین صرافی ندارد.

آربیتراژ غیرمتمرکز:

این فرصت آربیتراژ در صرافی‌های غیرمتمرکز یا بازار سازهای خودکار (AMM) رایج است، که با کمک برنامه‌های خودکار و غیرمتمرکز به نام قراردادهای هوشمند، قیمت جفت‌های معاملاتی کریپتو را پیدا می‌کنند. اگر قیمت‌های جفت‌های معاملاتی کریپتو به‌طور قابل‌توجهی با قیمت‌های نقدی آن‌ها در صرافی‌های متمرکز متفاوت باشد، معامله‌گران آربیتراژ می‌توانند وارد معامله شوند و معاملات تبادل متقابل شامل صرافی غیرمتمرکز و یک صرافی متمرکز را انجام دهند.

آربیتراژ آماری:

این تکنیک‌، داده های آماری و محاسباتی را برای اجرای معاملات آربیتراژ در مقیاس بالا ترکیب می‌کند. معامله گرانی که از این روش استفاده می کنند اغلب به مدل های ریاضی و ربات های معاملاتی برای اجرای معاملات آربیتراژ با فرکانس بالا و به حداکثر رساندن سود متکی هستند. ربات های معاملاتی مکانیزم های خودکاری هستند که حجم بالایی از معاملات را در زمان مورد نیاز بر اساس استراتژی های معاملاتی از پیش تعریف شده انجام می دهند.

تاثیر تکنولوژی بر فرآیند آربیتراژ چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، سود بردن از اختلاف قیمت گذاری ها در صرافی های ارز دیجیتال بسیار دشوار شده است. بسیاری از معامله‌گران سیستم‌های معاملاتی خودکاری را برای نظارت بر نوسانات قیمت تنظیم کرده‌اند. هر گونه فرصت آربیتراژی به سرعت انجام می شود و این فرصت اغلب در عرض چند ثانیه از بین می رود. و اگر بخواهید دستی این کار را انجام دهید احتمال از دست دادن فرصت بالاست.

راه حل: استفاده از ربات ها و نرم افزار های آربیتراژ اتوماتیک، که در کسری از ثانیه از این فرصت استفاده میکنند.

ربات آربیتراژ کریپتو
ربات هوشمند آربیتراژ

چرا آربیتراژ کریپتو یک استراتژی کم خطر در نظر گرفته می شود؟

شاید متوجه شده باشید که برخلاف معامله‌گران روزانه، معامله‌گران ارز دیجیتال مجبور نیستند قیمت‌های لحظه ای ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنند یا وارد معاملاتی شوند که ممکن است ساعت‌ها یا روزها طول بکشد تا سود کنند.
در این روش معامله‌گران با شناسایی فرصت‌های آربیتراژ و سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها، تصمیم خود را مبتنی بر انتظار ایجاد سود ثابت، بدون تجزیه و تحلیل احساسات بازار یا تکیه بر سایر استراتژی‌های پیش‌بینی‌ قیمت هستند. همچنین بسته به منابعی که در اختیار معامله گران است، امکان ورود و خروج از معامله آربیتراژ در چند ثانیه یا چند دقیقه وجود دارد. بنابراین با در نظر گرفتن این موارد می توان موارد زیر را نتیجه گرفت:

  • ریسک موجود در معاملات آربیتراژ کریپتو تا حدودی کمتر از سایر استراتژی‌های معاملاتی است زیرا معمولاً به تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی‌ قیمت نیاز ندارد.
  • معامله گران آربیتراژ فقط باید معاملاتی را انجام دهند که حداکثر چند دقیقه طول می کشد، بنابراین قرار گرفتن در معرض ریسک معاملات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

با این حال، لزوماً به این معنا نیست که آربیتراژورهای کریپتو کاملاً از خطرات عاری هستند. هر روش معاملاتی و هر میزان سودی که به دست میاورید ریسک ها و خطرات مربوط به خودشان را دارند.

ریسک های معاملات آربیتراژ کریپتو چیست؟

برخی عوامل می تواند شانس آربیتراژور را برای ایجاد سود خوب کاهش دهد. ماهیت کم خطر فرصت های آربیتراژ بر سودآوری آنها تأثیر دارد. ریسک کمتر منجر به سود کم می شود. به همین دلیل است که آربیتراژورهای کریپتو باید حجم بالایی از معاملات را برای ایجاد سود قابل توجه انجام دهند. علاوه بر این، انجام معاملات آربیتراژ رایگان نیستند.

کارمزد صرافی ها

به یاد داشته باشید که معاملات آربیتراژ در دو صرافی ممکن است با هزینه های کارمزد برداشت، واریز و انجام معاملات همراه باشد. این هزینه ها ممکن است انباشته شوند و به سود شما ضربه بزند. برای کاهش خطرات ناشی از زیان ناشی از کارمزدهای بالا، معامله گران می توانند فعالیت های خود را به صرافی های با کارمزدهای کمتر محدود کنند. یا می توانند موجودی خود را در چندین صرافی سپرده گذاری کنند و فقط سبدهای سرمایه گذاری خود را تغییر دهند تا از این روش استفاده کنند. برای معامله گرانی که حجم معاملات بالایی را انجام می دهند، کارمزد معاملات نسبتاً پایین است.

زمان

معاملات آربیتراژ کریپتو به زمان حساس است. درحالی که معامله گران میخواهند از یک فرصت آربیتراژ خاص استفاده کنند، اختلاف قیمت بین دو صرافی سریع از بین می رود.

عوامل تاثیر گذار بر زمان سرعت آربیتراژ چیست؟ عواملی که میتوانند زمان انجام مبادله را افزایش دهند و باعث از دست رفتن فرصت آربیتراژ شوند شامل: سرعت تراکنش بلاک چین، بررسی های ضد پولشویی صرافی ها (AML)، اختلال در سرورهای صرافی ها، سرعت و عکس العمل پایین شخص معامله گر

3/5 - (2 امتیاز)
صرافی اکسولو

فرهاد دهقان

طراح گرافیک و وب، مسلط به نرم افزارهای ادوبی فتوشاپ، ایلاستریتور، پریمیر، افترافکت، ایکس دی، ایندیزاین / طراح رابط کاربری UI/UX / طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی / مدلسازی سه بعدی بازی و انیمیشن / متاورس / NFT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا