آموزش ترید

۱۴ نکته ضروری برای ترید بیت کوین و کریپتو

دنیای تجارت ارزهای دیجیتال بزرگ و پر از خطر است. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند در جنگل حرکت کنید و تصمیمات بهتری بگیرید.

قوانین ایمنی با خون نوشته شده است. این جمله برای هر سربازی که به کشور خود خدمت می کند آشناست. اگرچه ما در مورد خطری برای زندگی انسان صحبت نمی کنیم، اما از دست دادن بیت کوین های گران قیمت خود با انجام اشتباهات تجاری قطعاً جالب نیست.

پس چگونه می توانید از چنین اشتباهاتی جلوگیری کنید و در مسیر سبز بمانید؟

ابتدا، توجه به این نکته ضروری است که ترید در 100٪ مواقع نیاز به توجه کامل و تمرکز کامل شما دارد. دوم، ترید برای همه مناسب نیست.

برای هر معامله ای دلیل داشته باشید

تنها زمانی وارد یک موقعیت معاملاتی شوید که دلیل ورود به آن را بدانید و یک استراتژی واضح در ذهن داشته باشید.
همه معامله گران سودآور نیستند.

تجارت یک بازی حاصل جمع صفر است. این بدان معنی است که شخصی در طرف دیگر تجارت شما وجود دارد. به عبارت دیگر، برای هر کسی که برنده می شود، شخص دیگری در طرف مقابل بازنده می شود – همه ما نمی توانیم همزمان برنده شویم. نهنگ های بزرگ کریپتو بازار آلت کوین ها را هدایت می کنند. بله، آنها همان کسانی هستند که مسئول قرار دادن بلوک های عظیم صدها بیت کوین در دفتر سفارش هستند.

نهنگ ها صبورانه منتظرند تا ماهی های کوچولوی بی گناهی مثل ما مرتکب اشتباهات تریدی شوند. حتی اگر آرزوی ترید روزانه را دارید، گاهی اوقات بهتر است به جای پریدن در آب های شتابان و در معرض ضررهای قابل توجه، کاری انجام ندهید. روزهایی هست که بهتر است با معامله نکردن، سود خود را حفظ کنید.

در واقع، یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین چیزهایی که باید به عنوان یک معامله‌گر متوجه شد، زمانی است که معامله نکنید.

حد ضرر و سود مشخص، اهداف روشن: برنامه داشته باشید

برای هر موقعیت معاملاتی، باید یک سطح هدف دقیق برای کسب سود و، شاید مهمتر از آن، یک سطح توقف ضرر برای کاهش ضرر تعیین کنیم. این شامل تصمیم گیری در مورد حداکثر ضرری است که می توانیم قبل از بسته شدن موقعیت داشته باشیم.

برای انتخاب صحیح سطح استاپ ضرر، باید چندین فاکتور در نظر گرفته شود. اکثر معامله گران وقتی عاشق موقعیت خود یا خود توکن می شوند شکست می خورند.

مطمئن هستم که تغییر خواهد کرد و من با حداقل ضرر از این معامله خارج خواهم شد. – چیزی که بسیاری از معامله گران با خود می گویند. آنها اجازه می دهند که نفس خود کنترل شود.

در مقایسه با بازار سهام سنتی، که در آن 2 تا 3 درصد نوسانات شدید در نظر گرفته می‌شود، معاملات کریپتو بسیار پرخطر هستند: یافتن یک سکه 80 درصدی در عرض چند ساعت غیرعادی نیست.

FOMO: آگاه باشید
FOMO: ترس از دست دادن فرصت

FOMO: آگاه باشید

با FOMO آشنا شوید – ترس از دست دادن. در واقع، بودن در موقعیتی که یک توکن خاص دیوانه وار با سودهای دو رقمی عظیم در عرض چند دقیقه پامپ می شود، جالب نیست.

آن کندل سبز پررنگ بر سر شما فریاد می زند، “تو تنها کسی هستی که مرا در آغوش نمی گیری.” در این مرحله، متوجه خواهید شد که افرادی که گروه های تجاری ردیت، توییتر و تلگرام را سرازیر می کنند و در مورد پامپ در حال انجام صحبت می کنند.

بعدش چه کاری میکنی؟ این بسیار ساده است: به حرکت رو به جلو ادامه دهید. درست است، این امکان وجود دارد که بسیاری از افرادی که جلوتر از شما هستند، افزایش یافته باشند و بازار بتواند به این سمت ادامه دهد، اما به خاطر داشته باشید که نهنگ ها (همانطور که در بالا ذکر شد) فقط منتظر خریداران کوچک در راه صعود هستند تا بفروشند. آنها سکه هایی را که با قیمت های پایین تر خریدند.

قیمت بالا شده است و واضح است که دارندگان فعلی فقط از آن ماهی های کوچک تشکیل شده اند. نیازی به گفتن نیست که مرحله بعدی معمولاً یک کندل قرمز بزرگ است که در کل دفترچه سفارش فروخته می شود.

مدیریت ریسک: نه فقط برای کریپتو

خوک ها چاق می شوند؛ گرازها ذبح می شوند این بیانیه داستان سود را از دیدگاه ما بیان می کند. برای اینکه یک معامله گر سودآور باشید، هرگز به دنبال لبه حرکت نیستید. شما به دنبال دستاوردهای کوچکی هستید که در یک دستاورد بزرگ جمع می شوند.

ریسک را عاقلانه در پرتفوی خود مدیریت کنید. به عنوان مثال، هرگز نباید بیش از درصد کمی از سبد خود را در یک بازار بسیار پرخطر سرمایه گذاری کنید. برای این موقعیت‌ها، ما تساهل بیشتری قائل خواهیم شد. سطوح توقف و هدف دور از سطح خرید انتخاب می شوند.

بیت کوین پادشاه است: مراقب نوسانات شدید باشید

دارایی زیربنای شرایط بازار بی ثباتی را ایجاد می کند. به خاطر داشته باشید که هرچه ارزش بازار توکن کمتر باشد و حجم معاملات کمتر باشد، معمولاً ریسک و نوسان بیشتری می‌تواند داشته باشد. این به این دلیل است که برای حرکت بازار به پول کمتری نیاز است.

حتی بیت کوین در مقایسه با تقریباً هر ارز فیات یک دارایی بی ثبات است و این واقعیت را باید در نظر گرفت، به خصوص زمانی که قیمت بیت کوین به شدت در حال حرکت است.

در سال های گذشته، معمول بود که بیت کوین و آلت کوین ها یک همبستگی معکوس از خود نشان می دادند، یعنی زمانی که بیت کوین افزایش می یافت، قیمت آلت کوین ها در مقابل آن کاهش می یافت و بالعکس. با این حال، از سال 2018 این همبستگی نامشخص است.

صرف نظر از این که وقتی بیت کوین بی ثبات است، شرایط معاملات به نوعی مه آلود است. در طول دوره‌های مه، ما نمی‌توانیم خیلی جلوتر را ببینیم، بنابراین بهتر است اهداف نزدیک و توقف ضرر تعیین شده باشد – یا اصلاً معامله نکنیم.

نکاتی که باید برای معامله آلت کوین ها داشته باشید
مسیر سخت ترید آلتکوین ها

نکاتی که باید برای معامله آلت کوین ها داشته باشید

اکثر آلت کوین ها با گذشت زمان ارزش خود را از دست می دهند. آنها ممکن است به آرامی یا به سرعت از بین بروند، اما این واقعیت که لیست 100 بزرگترین آلتکوین بر اساس ارزش بازار در چند سال گذشته بسیار تغییر کرده است، چیزهای زیادی به ما می گوید.

هنگام نگهداری مقادیر زیادی آلتکوین برای میان مدت و بلندمدت این را در نظر بگیرید و البته آنها را عاقلانه انتخاب کنید.

اگر قصد دارید آلتکوین‌ها را برای طولانی‌مدت (ماه‌ها یا حتی سال‌ها) نگه دارید یا یک سبد رمزنگاری بلندمدت بسازید، به خاطر داشته باشید که آلت‌کوین‌هایی که حجم معاملات روزانه بالاتر و حمایت اجتماعی قابل توجهی دارند، شانس بیشتری برای بقا دارند.

شما باید نمودار توکن را دنبال کنید و دوره های پایین و پایدار را شناسایی کنید. اینها احتمالاً دوره‌هایی از انباشت هستند، و زمانی که زمان مناسب، همراه با اعلامیه‌های مثبت پروژه فرا برسد، روند صعودی آغاز خواهد شد. همانطور که در بالا ذکر شد، زمان مناسب برای خرید در موقعیت زمانی نیست که توکن در حال پامپ است (با نام مستعار FOMO در یک موقعیت).

همانطور که وارن بافت گفت: “وقتی دیگران حریص هستند بترسید و وقتی دیگران می ترسند حریص باشید.”

ICOها، IEOها و IDOها: فروش توکن

چند کلمه در مورد ICOهای عمومی که بعداً (2019) با پیشنهادات اولیه تبادل (IEO) و بعداً (2021) با پیشنهادات اولیه DEX (IDO) جایگزین شدند: اینها فروش توکن های رمزنگاری هستند. بسیاری از پروژه‌های جدید فروش جمعی را انتخاب می‌کنند که در آن فرصتی زودهنگام به سرمایه‌گذاران می‌دهند تا سهمی از توکن‌های پروژه را با قیمتی با تخفیف مناسب خریداری کنند.

انگیزه برای سرمایه گذاران این است که توکن در بازار ثانویه، یعنی صرافی های رمزنگاری، فهرست شود و سود مناسبی برای سرمایه گذاران اولیه به همراه داشته باشد. در سال‌های اخیر، فروش توکن‌های موفق زیادی وجود داشته است: بازگشت سرمایه 10 برابری غیرمعمول نبود.

یکی از نمونه‌ها بازار پیش‌بینی قدیمی Augur (REP)، یکی از اولین ICO‌های تاریخ بود که با شروع معاملات در اواسط سال 2016، بازدهی خارق‌العاده 15 برابری را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت. از آن زمان، بسیاری از پروژه ها، از جمله بسیاری از IEO های انجام شده بر روی بایننس، بازدهی بالاتری را به همراه داشته اند.

خوب، اما چه چیزی است؟ تمام چنین پروژه هایی به سرمایه گذاران خود پاداش نمی دهند. بسیاری از فروش ها کاملاْ کلاهبرداری بودند. نه تنها آنها اصلاً معامله نشدند، بلکه برخی از پروژه ها با پول ناپدید شدند و دیگر خبری از آنها نشد.

بنابراین چگونه می دانید که آیا باید در یک پروژه سرمایه گذاری کنید؟ ما در این مورد نوشتیم و یک عامل کلیدی میزان پولی است که پروژه قصد دارد جمع آوری کند. پروژه‌ای که درآمد بسیار کمی داشته باشد احتمالاً نمی‌تواند محصول کارآمدی را توسعه دهد (به شرطی که بودجه دیگری نداشته باشد)، در حالی که پروژه‌ای که مبلغ زیادی را جمع‌آوری می‌کند سرمایه‌گذاران کافی برای خرید توکن‌ها در بازار ثانویه نخواهد داشت.

از همه مهمتر مدیریت ریسک است. هرگز تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید و مقدار زیادی از سبد خود را در یک IEO، ICO یا IDO سرمایه گذاری نکنید. آنها پرخطر محسوب می شوند.

نکات عملی معاملاتی: از همین امروز، همین الان شروع کنید

در اینجا چند نکته کاربردی وجود دارد که می توانید بلافاصله اجرا کنید:

کارمزد، کارمزد، کارمزد: انجام معاملات متعدد به معنای پرداخت کارمزد بیشتر است. همیشه توصیه می‌شود (و ارزان‌تر) به‌عنوان یک بازارساز، یک سفارش جدید در دفترچه سفارش پست کنید و از دفترچه سفارش (گیرنده) خرید نکنید.

بدون فشار و اجبار: معامله را شروع نکنید مگر اینکه شرایط بهینه برای تصمیم گیری درست داشته باشید و همیشه بدانید که چه زمانی و چگونه از معامله خارج شوید (برنامه معاملاتی داشته باشید). فشار همیشه به بازی معاملاتی شما آسیب می زند. هرگز عجله نکنید! منتظر فرصت بعدی باشید – به آنجا خواهید رسید.

توقف ضرر – سود بگیرید: همیشه با قرار دادن سفارشات فروش، اهداف خود را تعیین کنید. شما نمی دانید توکن مورد علاقه شما چه زمانی برای پاک کردن عرضه در دفترچه سفارش پامپ می شود (و به یاد دارید هزینه ای کاهش یافته از طرف «سازنده» بپردازید؟).

سفارش‌های خرید کم: یک استراتژی موفق شامل سفارش‌های خرید کم برای خرید در ریزش های احتمالی و حتی رویدادهای «flash crash» است. فلش ETH (بله، دومین ارز دیجیتال بزرگ) در فوریه 2021 بیش از 60٪ از کار افتاد. هرکسی که سفارشات خرید پایینی داشته باشد، می‌توانست با بهبود سریع قیمت، سود هنگفتی داشته باشد.
به خاطر داشته باشید که سفارشات خرید کم نیاز به مراقبت ویژه دارد. زمانی که از بازار دور هستید بیدار نشوید و متوجه شوید که سفارش خرید شما اجرا شده است و اکنون قیمت حتی کمتر شده است.

شایعه را بخرید، اخبار را بفروشید: این تقریباً برای هر دارایی معامله شده صادق است، خواه سهام شرکت باشد یا ارز دیجیتال. هنگامی که یک اعلامیه مثبت توسط شرکت مادر پیش بینی می شود، گاهی اوقات متوجه می شوید که خبر قیمت گذاری شده است. این بدان معناست که افزایش قیمت قبل از اعلام واقعی بوده است. هنگامی که اعلامیه منتشر شد، زمانی است که سرمایه گذاران متوجه سود و فروش می شوند. یک مثال عالی، برنامه شنبه شب زنده (در سال 2021) میزبان ایلان ماسک بود. دارندگان Dogecoin پیش‌بینی می‌کردند که قیمت DOGE (شایعه را بخرید) افزایش یابد زیرا ماسک در صحنه اصلی در مقابل صدها میلیون بیننده به آن اشاره می‌کند، با این حال، علی‌رغم ذکر – DOGE 20٪ پس از اپیزود سقوط کرد (فروش اخبار) .

FOMO – پس از فروش دوباره خرید نکنید: شما معامله سودآوری انجام داده اید، اما مثل همیشه، لحظه ای که فروختید، سکه دوباره بالا می رود. ابتدا با قانون مورفی آشنا شوید. دوم، آنچه قبلاً در اینجا نوشته شده است را بخوانید و هرگز تحت فشار وارد موقعیتی نشوید یا FOMO را دنبال نکنید. تا زمانی که سود وجود دارد، شما خوب هستید. به معامله بعدی خود بروید و توجه نکنید که سود بیشتر خود را از دست می دهید.

نفس خود را کنار بگذارید: هدف از تجارت سود بردن است. منابع (زمان و پول) را هدر ندهید تا ثابت کنید باید به یک موقعیت یا موقعیت دیگر وارد می‌شدید. به یاد داشته باشید، هیچ معامله‌گری همیشه حق ندارد. معادله ساده است – تعداد معاملات برنده باید بیشتر از معاملات بازنده باشد.

سود در مسیر کاهش: بازارهای نزولی گاهی اوقات بهترین زمان برای کسب سود هستند. اگر در مورد آن چیزی نشنیده اید، بیاموزید که چگونه می توانید از پوزیشن های شورت یا ریزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سود کنید.

اخبار مالی و (بیشتر) معامله گران دیگر را نادیده بگیرید
به اخبار توجه نکنید!

اخبار مالی و (بیشتر) معامله گران دیگر را نادیده بگیرید

وقت ارزشمند خود را با خواندن اخبار تلف نکنید. اکثریت قریب به اتفاق تحلیل‌ها و سرمقاله‌های خبری منتشر شده که در مطبوعات سنتی می‌بینید توسط یک شرکت یا گروه خاص تعصب یا تبلیغ می‌شوند.

بهتر است با خواندن مطالب آموزشی، نه اخبار روزمره، وقت خود را برای یادگیری روندهای بلند مدت صرف کنید. با خواندن اخبار فرصت سرمایه گذاری بعدی خود را پیدا نخواهید کرد. برعکس این موضوع صادق است: اگر در اخبار ظاهر می شود، پس دیگران باید در مورد آن بدانند، بنابراین آنها احتمالاً مزیت بهتری دارند. شایعه را بخر، خبر را بفروش، یادت هست؟

علاوه بر این، بهتر است تجزیه و تحلیل خود را با گوش دادن به داستان های موفقیت معامله گران دیگر پیچیده نکنید. رقابت با دیگران می تواند منجر به معاملات ناسالم FOMO شود. مهارت‌های شما تنها در صورتی بهبود می‌یابد که به جای خرید ارز، روی خودتان تمرکز کنید، این پیشنهاد ما به شماست.

یک هدف بلند مدت داشته باشید

در پایان، به یاد داشته باشید که به دلیلی در حال معامله و سرمایه گذاری هستید که ممکن است کاملاً از دست بدهید. نمونه هایی از اهداف می تواند ترک شغل، خرید خانه یا بازنشستگی باشد.

بنابراین، اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را تعیین کنید و بر اساس آن تجارت کنید، یعنی سرمایه‌هایی را که در کوتاه‌مدت به آن نیاز دارید، ریسک نکنید. هدف کلی شما باید با تمام موقعیت های معاملاتی و همچنین مدیریت ریسک شما همسو باشد.

کلاهبرداری های رمزنگاری را در چند ثانیه شناسایی کنید

آلت کوین ها بسیار وسوسه انگیز هستند، اما به یاد داشته باشید که دنیای ارزهای دیجیتال توجه زیادی را به خود جلب کرد که کلاهبرداران زیادی را وارد این حوزه کرد.

این ایده که «شما مسئول پول و دارایی خود هستید، نه بانک» در واقع انقلابی است، اما همچنین می‌تواند منجر به این شود که شرکت‌کنندگان بی‌تجربه وجوه خود را دور بریزند، به «بازده سرمایه‌گذاری بالا» فکر کنند یا در یک ICO یا IEO که «تغییر خواهد کرد» فکر کنند. جهان.” برخلاف امور مالی سنتی، ارز دیجیتال هیچ بیمه ای ندارد. وقتی پول خود را فرستادید برای یک شخص دیگر، دیگر اون مال شما نیست.

با نحوه شناسایی کلاهبرداری های رمزنگاری شده آشنا شوید. متأسفانه، تعداد زیادی از آنها در اطراف ما وجود دارد. بسیاری از کارآفرینان خواهان سرمایه شما هستند و همه آنها دلایل درستی ندارند. زمان را از دست ندهید؛ به این فکر کنید که چرا نباید به جای مشارکت، در ارز دیجیتال ارزشمند خود سرمایه گذاری کنید.

آنچه باید در مورد سبد بلند مدت خود بدانید

در درازمدت، تنها تعداد کمی از ارزهای دیجیتال باقی می مانند. با نگاهی به 20 ارز برتر رتبه بندی شده بر اساس ارزش بازار، به راحتی می توانید متوجه شوید که فراتر از رتبه اول، که البته متعلق به بیت کوین است، بیشتر ارزهای دیگر سال به سال تغییر می کنند.

از آنجایی که بسیاری از آنها در بازار باقی نمی مانند، باید عاقلانه فکر کنید که کدام آلتکوین ها را در سبد رمزنگاری بلندمدت خود بگنجانید و هر کدام از آن آلت کوین ها چه درصدی از سبد شما را تشکیل می دهند. شما نمی توانید زمان بازار را تعیین کنید – یک حباب رمزنگاری دیگر ممکن است در هر زمان ایجاد شود.

سود موقتی است تا زمانی که پول واقعی را ببینید
سود موقتی است تا زمانی که پول واقعی را ببینید

سود موقتی است تا زمانی که پول واقعی را ببینید

ارزش پولی سبد ارزهای دیجیتال شما کلیدی است. تا زمانی که پول روزمره (ریال، دلار، یورو و مواردی از این قبیل) فیات است، باید ارزش کل پرتفوی خود را بر حسب ارز فیات بسنجید.

به یاد داشته باشید، تا زمانی که فیات به حساب بانکی شما نرسد، پول نقد نکرده اید. کریپتوکارنسی بیمه ای ندارد و اگر قوانین امنیتی را رعایت نکنید، علیرغم اینکه یک معامله گر موفق ارز دیجیتال هستید، می توانید به سرعت سرمایه خود را از دست بدهید.

بسیاری از سرمایه گذاران با وجود اینکه پس از فروش کریپتوهای خود در صرافی ها نگهداری می شدند، شاهد ناپدید شدن دارایی های فیات خود بودند. معروف‌ترین نمونه آن فروپاشی صرافی Mt. Gox در سال 2014 بود. یکی دیگر از رسوایی‌های بزرگی که حتی می‌توانست با Mt. Gox رقابت کند، پیامد FTX در سال 2022 بود.

با دوستان معامله گر خود یک گروه ایجاد کنید

اطلاعات زیادی در ارتباط با دنیای کریپتو وجود دارد و همه چیز خیلی سریع پیش می رود. برای اینکه به روز بمانید، یک گروه قابل اعتماد از دوستان پیدا کنید که می توانند ایده های معاملاتی و همچنین داده های اساسی و فنی را با آنها به اشتراک بگذارید. چه در تلگرام و چه در واتس اپ، گروه های چت حاوی اعضایی هستند که ارزش شنیدن حرفهایشان را دارند – و افراد دیگری که باید نادیده گرفته شوند.

فرهاد دهقان

طراح گرافیک و وب، مسلط به نرم افزارهای ادوبی فتوشاپ، ایلاستریتور، پریمیر، افترافکت، ایکس دی، ایندیزاین / طراح رابط کاربری UI/UX / طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی / مدلسازی سه بعدی بازی و انیمیشن / متاورس / NFT
اشتراک در
اطلاع از
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ایران‌ریچ این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x