مقالات آموزش ارز دیجیتال

شورت اسکوئیز (Short Squeeze) چیست؟

اکثر فعالان بازار سهام با استفاده از استراتژی‌های خرید و نگهداری سرمایه‌گذاری می‌کنند و هدف آن‌ها شناسایی شرکت‌های قوی با آینده روشن و بلندمدت است. اما وال استریت از استراتژی‌های متعدد و خلاقانه‌تری برای گمانه زنی در مورد حرکت سهام استفاده می‌کند. حتی به‌عنوان یک سرمایه‌گذار خرید و نگهداری، مواقعی پیش می‌آید که قیمت سهام شما تحت تأثیر آنچه سرمایه‌گذاران دیگر انجام می‌دهند قرار می‌گیرد. یکی از این پدیده‌ها، «شورت اسکوئیز»، این پتانسیل را دارد که قیمت سهام را یک شبه افزایش دهد.

یک شورت اسکوئیز زمانی اتفاق می‌افتد که بسیاری از سرمایه‌گذاران سهام را شورت می‌کنند اما در عوض قیمت سهام بالا می‌رود.

شورت اسکوئیز یا فشار فروش استقراضی چیست؟

شورت اسکوئیز یک وضعیت غیرعادی است که باعث افزایش سریع قیمت سهام یا سایر اوراق بهادار قابل معامله می‌شود. برای اینکه یک شورت اسکوئیز اتفاق بیفتد، اوراق بهادار باید دارای درجه غیرمعمولی از فروشندگان شورت باشد که در آن پوزیشن دارند. شورت اسکوئیز زمانی شروع می‌شود که قیمت به طور غیرمنتظره‌ای بالاتر می‌رود. این شرایط به‌عنوان معیار قابل‌توجهی از تصمیم فروشندگان شورت به طور اتفاقی برای کاهش زیان و خروج از پوزیشن‌های خود به نمایش می‌رود.

  • شورت اسکوئیز، افزایش قیمت سهام را تسریع می‌کند، زیرا فروشندگان شورت برای کاهش زیان خود وثیقه می‌گذارند.
  • سرمایه گذاران مخالف سعی می‌کنند شورت اسکوئیز را پیش بینی کنند و سهامی را خریداری کنند که نشان دهنده بهره شورت قوی است.
  • هم فروشنده‌ها و هم اقشار مخالف، حرکات مخاطره آمیزی انجام می‌دهند. یک سرمایه گذار عاقل دلایل بیشتری برای شورت کردن یا خرید سهام مورد نظر دارد.

درک شورت اسکوئیز

هنگامی که یک سهام به شدت شورت گرفته شده به طور غیرمنتظره‌ای در قیمت افزایش می‌یابد، فروشندگان شورت ممکن است مجبور شوند برای محدود کردن ضرر خود سریعا وارد عمل شوند. فروشندگان شورت سهام یک دارایی را قرض می‌گیرند که معتقدند قیمت آن کاهش می‌یابد تا پس از سقوط آن‌ها را بخرند. اگر درست پیش بینی کرده باشند، سهام را برمی‌گردانند و مابه التفاوت قیمتی را که در زمان شروع شورت و قیمتی که سهام را پس می‌خرند، به جیب می‌زنند تا پوزیشن فروش را ببندند. اگر اشتباه کنند، مجبور می‌شوند با قیمت بالاتری خرید کنند و مابه التفاوت قیمتی که تعیین کرده‌اند و قیمت فروش آن را بپردازند.

شورت اسکوئیز چیست؟ درک شورت اسکوئیز
شورت اسکوئیز چیست؟

از آنجا که فروشندگان ثانویه با سفارش خرید از پوزیشن خود خارج می‌شوند، خروج تصادفی این فروشندگان شورت قیمت‌ها را بالاتر می‌برد. ادامه افزایش سریع قیمت نیز خریداران را به سمت اوراق بهادار جذب می‌کند. ترکیبی از خریداران جدید و فروشندگان شورت وحشت زده باعث افزایش سریع قیمت می‌شود که می‌تواند خیره کننده و بی سابقه باشد.

فروشندگان شورت سهامی را که فکر می‌کنند توسط بازار بیش از حد ارزش گذاری شده است را به صفر می‌رسانند. به عنوان مثال، تسلا با رویکرد نوآورانه خود در تولید و بازاریابی خودروهای الکتریکی، اشتیاق بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرد. سرمایه گذاران به شدت روی پتانسیل آن پیش بینی می‌کنند. فروشندگان شورت روی شکست آن پیش بینی می‌کنند. در اوایل سال 2020، تسلا با بیش از 18 درصد از سهام بالقوه خود در موقعیت‌های فروش، بیشترین سهام را در بورس‌های ایالات متحده داشت.

از اواخر سال 2019 تا اوایل سال 2020، سهام تسلا تا 400 درصد افزایش یافت. فروشندگان شورت مجموعاً حدود 8 میلیارد دلار ضرر کردند. در اوایل مارس 2020، سهام تسلا در نهایت همراه با اکثر سهام دیگر در طی یک رکود بازار سقوط کرد. فروشندگان شورت حدود 50 میلیارد دلار در فروش چند روزه به دست آوردند.

چرا شورت اسکوئیز اتفاق می‌افتد؟

همانطور که اشاره شد، فروشندگان شورت پوزیشن‌هایی را در سهامی باز می‌کنند که معتقدند قیمت آن‌ها کاهش می‌یابد. هر چند استدلال آن‌ها درست باشد، یک خبر مثبت، یک اعلامیه محصول یا یک ضربان درآمدی که علاقه خریداران را برانگیخته می‌کند می‌تواند این موضوع را مختل کند.

درصد سهام تسلا که در اواخر سال 2019 نشان دهنده سود شورت بود، قیمت سهام آن چهار برابر شد و فروشندگان شورت میلیاردها دلار ضرر کردند.

چرخش در ثروت سهام ممکن است موقتی باشد. اما اگر اینطور نباشد، فروشنده شورت ممکن است با نزدیک شدن به تاریخ انقضای پوزیشن‌های خود، با ضررهای جدی مواجه شود. آن‌ها معمولاً فورا تصمیم به فروش می‌گیرند حتی اگر این کار به معنای زیان قابل توجه باشد.

اینجاست که شورت اسکوئیز وارد می‌شود. هر معامله خرید توسط یک فروشنده شورت، قیمت را بالاتر می‌برد و فروشنده دیگری را مجبور به خرید می‌کند.

ملاحظات خاص فشار فروش استقراضی

هنگام شناسایی سهامی که در معرض خطر شورت اسکوئیز هستند، دو معیار مفید عبارتند از: بهره شورت و نسبت بهره شورت. بهره شورت تعداد کل سهام فروخته شده به عنوان درصدی از کل سهام موجود است.

سود شورت 18 درصدی تسلا بسیار بالا بود. نسبت بهره شورت، تعداد کل سهام فروخته شده شورت تقسیم بر میانگین حجم معاملات روزانه سهام است. سهام سوداگرانه نسبت به شرکت‌های باثبات‌تر، سود شورت بیشتری دارند.

تماشای بهره شورت می‌تواند به شما بگوید که آیا احساسات سرمایه‌گذار در مورد یک شرکت در حال تغییر است یا خیر. به عنوان مثال، اگر سهامی معمولا بین 15 تا 30 درصد سود شورت داشته باشد، حرکت بالاتر یا پایین‌تر از این محدوده می‌تواند نشان دهد که سرمایه گذاران دیدگاه خود را نسبت به شرکت تغییر داده‌اند. سهام شورت کمتر می‌تواند به این معنی باشد که قیمت خیلی سریع بالا رفته است، یا اینکه فروشندگان شورت سهام را ترک می‌کنند زیرا بیش از حد پایدار شده است.

افزایش نرخ بهره شورت از حد معمول نشان می‌دهد که سرمایه گذاران نزولی‌تر شده اند. اما ضرایب بسیار بالا می‌تواند نشانه‌ای از یک شورت اسکوئیز در آینده باشد که می‌تواند قیمت را افزایش دهد.

پیش بینی یک شورت اسکوئیز

سرمایه گذاران مخالف ممکن است سهامی را با بهره شورت سنگین خریداری کنند تا از پتانسیل یک شورت اسکوئیز استفاده کنند. افزایش سریع قیمت سهام جذاب است، اما بدون ریسک نیست. ممکن است سهام به دلایل خوبی مانند چشم انداز آتی ناامید کننده به شدت کاهش یابد.

پیش بینی یک شورت اسکوئیز
شورت اسکوئیز

معامله گران فعال سهام‌های بسیار شورت شده را زیر نظر خواهند داشت و منتظر شروع رشد آن‌ها خواهند بود. اگر قیمت شروع به افزایش کند، معامله‌گر برای خرید وارد عمل می‌شود و سعی می‌کند چیزی را که می‌تواند یک شورت اسکوئیز و یک حرکت مهم بالاتر باشد، بگیرد.

خطرات معاملات شورت

نمونه‌های زیادی از سهامی وجود دارد که پس از یک سود شورت زیاد به سمت بالا حرکت کردند. اما بسیاری از سهام نیز وجود دارند که به شدت شورت شده‌اند و به کاهش قیمت ادامه داده‌اند.

بهره شورت سنگین به معنای افزایش قیمت نیست. این بدان معناست که بسیاری از مردم معتقدند سقوط خواهد کرد. هر کسی که به امید یک شورت اسکوئیز خرید می‌کند باید دلایل بهتری برای فکر کردن به اینکه قیمت سهام بالاتر خواهد رفت داشته باشد.

شورت اسکوئیز برهنه در مقابل شورت اسکوئیز

شورت اسکوئیز برهنه به معنای شورت کردن یک سهام بدون قرض گرفتن دارایی از شخص دیگری است. این عمل شورت کردن سهام به طور قطعی وجود ندارد. طبق کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، شورت اسکوئیز برهنه غیرقانونی است. تاکتیک شورت کردن برهنه پرخطر است اما پاداش بالایی نیز دارد.

به دلیل اختلافاتی که بین تجارت الکترونیکی و کاغذی وجود دارد، شورت برهنه همچنان اتفاق می‌افتد. شورت کردن برهنه می‌تواند به تشدید شورت اسکوئیز کمک کند و باعث ایجاد شورت‌های اضافی می‌شود که در غیر این صورت ممکن است وجود نداشته باشد. گفته می‌شود که شورت اسکوئیز برهنه از یک سو به تعادل بازار کمک می‌کند. به این معنا که شورتینگ برهنه می‌تواند باعث کاهش قیمت شود، که منجر به فروش برخی از سهام برای کاهش ضرر می‌شود و به بازار اجازه می‌دهد تا به طور موثر تعادل پیدا کند.

نمونه‌ای از شورت اسکوئیز

یک شرکت بیوتکنولوژی فرضی به نام Medicom را در نظر بگیرید که یک نامزد دارویی در آزمایشات بالینی پیشرفته دارد.

شک و تردید قابل توجهی در بین سرمایه گذاران در مورد اینکه آیا این دارو واقعاً کار می‌کند وجود دارد. در نتیجه، بهره کوتاه سنگین وجود دارد. در واقع، 5 میلیون سهم مدیکوم کمتر از 25 میلیون سهم موجود آن فروخته شده است. این بدان معناست که سود شورت در Medicom بیست درصد است و با حجم معاملات روزانه به طور متوسط ​​1 میلیون سهم، نسبت بهره شورت پنج است. نسبت بهره شورت که روزهای پوشش نیز نامیده می‌شود، به این معنی است که پنج روز طول می‌کشد تا فروشندگان شورت تمام سهام Medicom را که شورت گرفته شده‌اند، بازخرید کنند.

فرض کنید که به دلیل بهره شورت بسیار زیاد، Medicom از 15 دلار چند ماه پیش به 5 دلار کاهش یافته است. سپس این خبر منتشر می‌شود که داروی Medicom بهتر از حد انتظار عمل می‌کند. سهام Medicom به 9 دلار می‌رسد، زیرا سفته‌بازان سهام را می‌خرند و فروشندگان شورت تلاش می‌کنند تا موقعیت‌های فروش خود را پوشش دهند.

همه کسانی که سهام خود را بین 9 تا 5 دلار شورت کردند، اکنون در ضرر هستند. کسانی که نزدیک به 5 دلار فروخته‌اند، با بزرگترین ضرر هستند و دیوانه وار به دنبال خروج از آن هستند زیرا 80 درصد از سرمایه گذاری خود را از دست می‌دهند.

سهام با قیمت 9 دلار باز می‌شود، اما در چند روز آینده به روند صعودی خود ادامه می‌دهد زیرا شورت‌ها به پوشش موقعیت‌های خود ادامه می‌دهند و افزایش قیمت و اخبار مثبت خریداران جدید را جذب می‌کند.

روزهای پوشش چیست و آیا برای شناسایی اهداف شورت اسکوئیز مفید است؟

روزهای پوشش، همچنین به عنوان نسبت بهره شورت شناخته می‌شود که با گرفتن تعداد کل سهام فروخته شده یک سهام و تقسیم آن بر میانگین حجم معاملات روزانه سهام محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر سهمی 1 میلیون سهم شورت فروخته باشد و میانگین حجم معاملات روزانه آن 100,000 سهم باشد، روزهای پوشش دهی خواهد بود. به این معنا که 10 روز طول می‌کشد تا فروشندگان شورت بر اساس میانگین حجم روزانه سهام معامله شده، کل موقعیت فروش خود را پوشش دهند. به طور کلی، هر چه رقم روز تا پوشش یک سهم بیشتر باشد، ممکن است در معرض شورت اسکوئیز باشد. اگر روزهای پوشش سهام A و سهام B به ترتیب دو روز و 20 روز باشد، سهام B ممکن است به عنوان یک هدف شورت اسکوئیز آسیب پذیرتر باشد.

چه کسی از یک شورت اسکوئیز ضرر می‌کند و چه کسی سود می‌برد؟

سفته بازان و معامله گرانی که در یک سهام دارای موقعیت‌های فروش هستند، در صورتی که سهام تحت شورت اسکوئیز قرار گیرد، با زیان‌های سنگینی مواجه خواهند شد. سرمایه گذاران مخالفی که در انتظار یک شورت اسکوئیز، موقعیت‌های خرید در سهام ایجاد کرده‌اند، با بالا رفتن قیمت سهام سود خواهند برد.

چگونه شورت اسکوئیز بعدی را پیدا کنیم؟

قدم اول برای شروع یک شورت اسکوئیز سهامی است که بسیاری از سرمایه گذاران برای آن موقعیت‌های فروش دارند.

بیشتر کارگزاری‌های آنلاین و وب‌سایت‌های اطلاعات سهام، اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که نشان می‌دهد، برای هر شرکت سهامی عام، تعداد سهام فروخته شده شورت و تعداد کل سهام موجود است. برای یافتن درصد سهام شورت شده، تعداد سهام فروخته شده را بر تعداد کل سهام موجود تقسیم کنید و سپس در 100 ضرب کنید. اگرچه اندازه شرکت و تعداد سهام در دسترس می‌توانند عوامل مرتبط باشند، شرکت‌هایی با بیش از 25 درصد به 30 درصد از سهام آن‌ها که به صورت شورت فروخته می‌شوند، می‌توانند کاندیدای اصلی برای فروش شورت باشند. اما اعداد می‌توانند فریبنده باشند زیرا دلایل فنی وجود دارد که می‌تواند یک سهم را بیش از یک بار شورت کند. این اعوجاج می تواند منجر به افزایش درصد شورتی سهام شود.

چگونه شورت اسکوئیز بعدی را پیدا کنیم؟
یافتن شورت اسکوئیز

به طور کلی، سهام‌هایی که به شدت شورت شده‌اند به دلیلی به شدت کوتاه می شوند. دلایل معتبر احتمالی چیزی است که باعث شد تعداد زیادی از سرمایه گذاران کاهش قیمت سهام را پیش بینی کنند. در مورد ایجاد هر موقعیتی در سهامی که به شدت شورت شده است محتاط باشید. حداقل، درباره شرکت مطالعه کنید و دلایلی را که برخی برای پیش بینی علیه آن انتخاب می‌کنند، ارزیابی کنید.

حتی در بهترین سناریو، یک شورت اسکوئیز یک اتفاق سریع است – نه یک استراتژی بلند مدت. خرید در یک شرکت به امید افزایش قیمت در بهترین حالت حدس و گمان است. همه سهام با بهره شورت بالا تحت اسکوئیز قرار نمی‌گیرند.

یک شورت اسکوئیز ممکن است هیجان‌انگیز به نظر برسد، اما راه مطمئن‌تر برای ثروتمند شدن، شناسایی و خرید شرکت‌های قوی و نگه داشتن آن‌ها برای مدت طولانی است.

سخن پایانی فشار فروش استقراضی

شورت اسکوئیز می‌تواند هیجان‌انگیز باشد، به‌ویژه اگر سهام را قبل از رسیدن به بالاترین سطح در اختیار داشته باشید، اگرچه بسیاری از شورت اسکوئیزها نسبتاً متوسط ​​هستند. با این حال، درک این نکته مهم است که هیچ کس نمی‌داند چه زمانی یک شورت اسکوئیز به پایان می‌رسد. بنابراین، اگر تصمیم دارید شانس خود را در تجارت آن‌ها امتحان کنید، با دقت قدم بردارید.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا