مقالات آموزش ارز دیجیتال

دستکاری قیمت مارکت کریپتو

همانطور که دلایل خوبی وجود دارد که بسیاری از ارزهای دیجیتال می‌توانند به سرعت شاهد افزایش یا کاهش قیمت باشند – یک گام موفقیت آمیز در توسعه، یک مورد بزرگ استفاده جدید یا نشانه‌هایی از پذیرش آن توسط کاربران می‌تواند قیمت‌ها را به سرعت در این صنعت بی ثبات افزایش دهد – راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را دستکاری کرد.

اگر به دلیل نوسانات قیمتی، نگران پرداخت هزینه کالاها با استفاده از ارز دیجیتال هستید، شایان ذکر است که مقداری از این نوسانات قیمت فقط مربوط به جمعی نیست که در یک جهت حرکت می‌کنند.

در این مقاله، اصول دستکاری بازار کریپتو، نحوه شناسایی و مبارزه با استراتژی‌های رایج دستکاری بازار را خواهید آموخت.

دستکاری بازار چیست؟

از برخی جهات، دستکاری بازار کریپتو شبیه دستکاری در صرافی‌های سنتی است – پامپ و دامپ، تجارت شستشو، جعل، استاپ هانت و انتشار شایعات نادرست (که می‌تواند در کریپتو به راحتی انجام شود).

تاکتیک‌های متمایزتری برای کریپتو وجود دارد، به ویژه خرید و فروش دیوارهای ایجاد شده توسط «نهنگ‌ها» یا صاحبان بلاک‌های عظیم ارزهای دیجیتال. این امر به بیت کوین محدود نمی‌شود. اتر اتریوم نیز مانند بسیاری از به اصطلاح «آلت کوین» مشکل مشابهی دارد – اگرچه در یکی دو سال گذشته، اتر، که دارای ارزش بازاری حدود 45 درصد بیت کوین است، تا حد زیادی در دسته بندی خاص خود قرار گرفته است.

از برخی جهات، دستکاری بازار در آلت کوین‌ها بسیار آسان‌تر است. جدا از چند ده مورد از بزرگترین کوین‌ها، آن‌ها اغلب از نظر قیمت مورد بررسی بسیار کمی قرار می‌گیرند و مبالغی که در دستکاری بازار وجود دارد آنچنان بزرگ نیست.

اما درست مانند بیت کوین، دستکاری بازار کریپتو چندین ویژگی منحصر به فرد دارد که انجام آن را آسان‌تر و متوقف کردن آن را سخت‌تر از بازارهای سهام و کالا می‌کند.

دستکاری قیمت مارکت کریپتو چگونه صورت می‌گیرد
دستکاری قیمت مارکت کریپتو

اولاً، ارزهای رمزنگاری شده مستعار هستند – کاملاً ناشناس نیستند، زیرا همه تراکنش‌ها را می‌توان در یک بلاکچین در دسترس عموم مشاهده کرد – بنابراین هویت دستکاری یک معامله‌گر در پشت کدهای کلیدی مورد نیاز برای ارسال یک تراکنش رمزنگاری پنهان می‌شود.

با این حال غیرممکن نیست. شرکت‌های داده بلاکچین مانند Chainalysis و Ciphertrace که سابقه کار گسترده‌ای با مجریان قانون دارند، می‌گویند که از برخی جهات، ماهیت عمومی بلاکچین ردیابی مجرمان را آسان‌تر از تحقیقات عادی خارج از زنجیره می‌کند.

ثانیاً، بسیاری از «نهنگ‌های» بیت‌کوین هستند که وقتی قیمت بیت‌کوین چند پنی یا چند دلار بود، تعداد زیادی بیت‌کوین را خریداری یا استخراج کردند. همین امر در مورد اتر و تقریباً همه آلت کوین‌ها صدق می‌کند: مردم این فرصت را داشتند که مقدار زیادی را با قیمت بسیار کم بخرند و اکنون قدرت حرکت بازارها را دارند.

ثالثاً، در حالی که اکثریت بزرگی از معاملات روی ارزهای رمزپایه اصلی در حال حاضر در صرافی‌های بزرگ، شناخته شده و منظم انجام می‌شود، صدها، اگر نگوییم هزاران صرافی کوچک وجود دارد که در آن‌ها آلت کوین‌های کوچک‌تر – و همچنین بیت‌کوین و اتر وجود دارد. – معامله می‌شوند، تعداد زیادی مشکوک و با نقدینگی اندک.

رابعاً، نوسانات بازار کریپتو به این معنی است که توکن‌ها واقعاً افزایش قیمت دارند. بعید است که بیت کوین در یک روز، چند ساعت یا حتی چند دقیقه 10 درصد افزایش یا کاهش یابد. این امر می‌تواند در هر زمانی رخ دهد، روز یا شب، زیرا ارز دیجیتال 24/7 و جهانی است.

دستکاری بازار در مقابل دستکاری ارز

دستکاری بازار کریپتو را نباید با دستکاری ارز اشتباه گرفت. فقط دولت و مقاماتی مانند بانک‌های مرکزی می‌توانند ارز را دستکاری کنند. دستکاری ارز کاملاً قانونی است، اما کشورهای دیگر مجاز هستند آن را به چالش بکشند.

به عنوان مثال، دولت‌ها ممکن است بخواهند با کاهش ارزش پول خود نسبت به ارز دیگر رقابتی‌تر به نظر برسند. این امر معمولاً به عنوان کاهش ارزش شناخته می‌شود.

چهار استراتژی رایج دستکاری بازار

استراتژی‌های رایج دستکاری بازار عبارتند از:

1- پامپ و دامپ

به طور بدیهی، دو نوع پامپ و دامپ وجود دارد: سنتی و داخلی.

در یک پامپ و دامپ سنتی، شایعاتی را در مورد یک توکن در جوامع رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، مدیوم، دیسکورد و انجمن‌های ردیت منتشر می‌کنند. موجی از خریدها قیمت‌ها را بالا می‌برد، گاهی اوقات الگوریتم‌ها و ربات‌های خرید را تحریک می‌کند تا زمانی که دستکاری کننده بفروشد و باعث سقوط قیمت شود – هم به دلیل فشار بازار و هم هر شایعه‌ای که نادرست است. در بازار کریپتوهای پر نوسان، این امر می‌تواند چند دقیقه طول بکشد.

نکته حائز اهمیت این است که افزایش قیمت‌های قانونی ناشی از اخبار قانونی اتفاق می‌افتد. جهش قیمت اتر زمانی که یک توسعه دهنده تاریخ آزمایشی را برای به‌روزرسانی بسیار مهم بلاکچین در تغییر به اتریوم ۲.۰ دوستدار محیط‌زیست تعیین می‌کند، یک مثال است. توانایی ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا در جابجایی میم کوین مورد علاقه خود، دوج کوین، نیز نمونه خوبی از این موضوع است.

پامپ و دامپ داخلی این است که به سادگی یک پروژه ایجاد کنید، یک توکن جدید ایجاد کنید و در مورد میزان بزرگی آن صحبت کنید تا مردم را تشویق به خرید کنید، در حالی که خودی‌ها توکن‌های خود را می‌فروشند و سپس کنار می‌روند. کریپتو این کار را آسان‌تر می‌کند زیرا ایجاد یک توکن جدید یا حتی یک پروژه مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌تواند تا حد زیادی برش و چسبانده شود.

2- دستکاری قیمت با جعل دیوار نهنگ

جعل تاکتیک رایجی بود که در روزهای اولیه بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گرفت و هنوز هم در صرافی‌های کمتر تنظیم شده اتفاق می‌افتد. این استراتژی شامل سفارش‌های بزرگ نهنگ برای ایجاد دیوارهای خرید یا فروش جعلی در دفترچه‌های سفارش می‌شود، از این رو به آن جعل می‌گویند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها بخواهند احساسات نزولی ایجاد کنند و قیمت یک کوین را پایین بیاورند، یک نهنگ دستورات فروش زیادی را برای فریب سرمایه‌گذاران به فروش وحشتناک تنظیم می‌کند. هنگامی که فروش رخ می‌دهد، نهنگ سفارش‌های فروش خود را حذف می‌کند و اقدام به خرید بیشتر با قیمت تخفیف می‌کند.

چهار استراتژی رایج دستکاری بازار
استراتژی‌های رایج دستکاری بازار

3- دستکاری قیمت با تجارت شستشو

تجارت شستشو شبیه به جعل دیوار نهنگ است زیرا هر دو اطلاعات گمراه کننده را به بازار می‌خورانند. این استراتژی شامل یک شخص یا گروه می‌شود که به سرعت همان ارز دیجیتال را خرید و فروش می‌کند تا به طور مصنوعی حجم آن را افزایش دهد. افزایش فعالیت دارایی توجه معامله گران و سرمایه گذاران را به خود جلب می‌کند که قیمت را حتی بیشتر مخدوش می‌کند. صرافی‌های کوچکتر و غیرقانونی معمولاً معاملات شستشو را برای افزایش حجم معاملات، ایجاد کمیسیون بیشتر و جذب کاربران بیشتری انجام می‌دهند.

4- استاپ هانت

استاپ هانت شامل نهنگ‌ها می‌شود که قیمت یک ارز دیجیتال را به سطحی می‌رسانند که فعالان بازار دستورات توقف ضرر را تعیین کرده‌اند. اکثر مردم دستورات توقف خود را حول همان سطوح فنی کلیدی تنظیم می‌کنند. نهنگ چندین دستور فروش را اجرا می‌کند تا قیمت را پایین بیاورد و باعث توقف شود، که باعث نوسانات بالا و فرصتی برای خرید مجدد دارایی با قیمت پایین‌تر می‌شود.

چگونه دستکاری بازار بر مارکت کریپتو تاثیر می گذارد؟

دستکاری بازار، نوسانات را در بازار کریپتو افزایش می‌دهد و آن را برای سرمایه گذاران جدید آشفته و ناامن می‌کند. حجم کم کوین‌های خاص به راحتی قابل دستکاری است، و جهش‌های بزرگ و به دنبال آن افت شدید بسیار رایج است، به خصوص در صرافی‌های کریپتو کوچکتر.

چگونه دستکاری بازار بر بازار کریپتو تاثیر می گذارد؟
تاثیر دستکاری بازار بر مارکت کریپتو

گاهی اوقات، نهنگ‌ها حتی نیازی به خرید یا فروش دارایی ندارند. آن‌ها می‌توانند یک توییت مرموز ارسال کنند و باعث افزایش یک دارایی یا حتی بدتر از آن سقوط به پایین شوند. اگر می‌خواهید از دارایی‌های رمزنگاری خود در برابر دستکاری بازار محافظت کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید تا چهار استراتژی مختلف را که می‌توانید به جعبه ابزار معاملاتی خود اضافه کنید، بیاموزید.

چگونه با دستکاری بازار کنار بیاییم؟

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از سرمایه گذاری در هر دارایی، تحقیق و بررسی لازم را انجام دهید. ما چهار استراتژی اساسی را فهرست کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای محافظت از دارایی‌های رمزنگاری خود در برابر دستکاری بازار استفاده کنید.

1- دوباره با منابع مختلف چک کنید

برای تایید حرکت دارایی به یک منبع اطلاعاتی، مانند دفترچه سفارش، تکیه نکنید. داده‌های دارایی خود را در منابع مختلف مانند Coingecko و Coinmarketcap مقایسه کنید.

2- بر روندهای تاریخی قیمت تمرکز کنید

نهنگ‌ها گاهی اوقات با انجام معاملات شستشو در صرافی‌های متعدد حجم خود را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال، ارسال یک معامله بزرگ در یک صرافی محبوب در حالی که برعکس آن را در یک صرافی کوچکتر انجام دهید. معامله گران می‌توانند با استناد به تصمیمات خود بر روی روندهای تاریخی قیمت به جای حرکات اخیر، از این تاکتیک نهنگ اجتناب کنند.

4- قراردادهای بلندمدت در مقابل قراردادهای آتی دائمی

نهنگ‌ها گاهی اوقات قیمت‌ها را بالا می‌برند تا پوزیشن فروش خود را از بین ببرند و از پوزیشن خرید با اندازه مساوی سود ببرند. برای یک روش بی طرفانه، همیشه حق بیمه قراردادهای بلندمدت را با قراردادهای آتی دائمی مقایسه کنید.

5- میانگین هزینه دلار (DCA) با خرید مکرر

اگر بیشتر از یک معامله گر HODLer هستید، می‌توانید از ویژگی خرید تکرارشونده در برخی صرافی‌ها از جمله بایننس به میانگین هزینه دلار (DCA) استفاده کنید. این استراتژی نه تنها قرار گرفتن شما در معرض نوسانات قیمتی بالقوه دستکاری بازار را کاهش می‌دهد، بلکه دارایی‌های ارز دیجیتال شما را نیز تقویت می‌کند. به یاد داشته باشید، دستکاری بازار آسیب بیشتری به معامله‌گران کوتاه‌مدت وارد می‌کند، زیرا اثرات آن به سرعت قبل از اصلاح بازار اتفاق می‌افتد.

6- پورتفولیوی خود را متنوع کنید

سبد ارزهای دیجیتال شما باید دارای ترکیبی سالم از دارایی‌های مختلف با توجه به ریسک پذیری شما باشد. به عبارت دیگر، همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. اگر سبد شما به درستی متنوع باشد، دستکاری بازار تنها می‌تواند بر درصد کمی از دارایی‌های شما تأثیر بگذارد.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه مانند هر سرمایه گذاری دیگری مانند سهام با خطراتی همراه است. با معرفی مقررات بیشتر، دستکاری بازار دشوارتر خواهد شد. در حالی که صرافی‌های ارز دیجیتال نسبت به دستکاری‌کنندگان بازار بیشتر محتاط هستند، دانستن چگونگی شناسایی و اجتناب از تاکتیک‌های رایج دستکاری بازار یک ابزار ضروری برای هر معامله‌گر و سرمایه‌گذاری است. به خصوص زمانی که دستکاری‌های حرفه‌ای بازار تمام تلاش خود را می‌کنند تا از شناسایی جلوگیری کنند. معامله‌گران می‌بایست به جای تصمیم‌گیری عجولانه در نمودار یک دقیقه‌ای، مسئولانه معامله کنند و دقت لازم را انجام دهند.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا