آموزش تریداستراتژی‌ ترید

تایم فریم چیست؟ و مهم ترین تایم فریم ها کدامند؟

تایم فریم (Timeframe) به مدت زمانی می‌گویند که یک روند در بازارهای مالی ادامه می یابد. به عبارت ساده تر؛ به یک بازه‌ی زمانی مشخص از زمان شروع تا زمان پایان، تایم‎‌فریم گفته میشود.

تایم فریم چیست؟

تایم فریم, دوره ای از زمان است که در آن تغییرات قیمت در بازار اتفاق می افتد. این بازه زمانی می‌تواند از چند ثانیه یا یک دقیقه تا چند هفته و چند ماه و حتی چند سال باشد. به عنوان مثال، وقتی حرکت قیمت یک دارایی را در عرض چند دقیقه پیگیری می کنید، به این معنی است که از تایم فریم دقیقه‌ای به عنوان یک بازه زمانی استفاده می کنید.

تایم فریم چیست

استفاده از این بازه‌های زمانی در معاملات برای کمک به تصمیم گیری در مورد قدرت و جهت روندها ضروری است. این به این دلیل است که یک چارچوب زمانی است که در طی آن تحلیل خود را با استفاده از زمان به عنوان راهنما و کمک برای معاملاتی دقیق و بهتر انجام می دهید. هدف این است که مشخص شود آیا روندهای قابل توجهی در طول یک بازه زمانی مشخص وجود دارد یا خیر. برای مثال تریدری که تغییرات قیمت دارایی موردنظر خود را در بازه زمانی یک روزه بررسی می‌کند، در حقیقت از تایم فریم یک‌روزه استفاده می‌کند.

انواع تایم فریم

تایم فریم ها به چند گزینه تقسیم میشوند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:
یک دقیقه‌ای (1m) ، پنج دقیقه‌ای (5m) ، ده دقیقه‌ای (10m) ، پانزده دقیقه‌ای (15m) ، سی دقیقه‌ای (30m) ، یک ساعته (1h) ، چهار ساعته (4h) ، یک روزه (1d) ، یک هفته‌ای (1w) و یک ماهه (1m).

تایم‌فریم چیست؟

البته تعداد تایم فریم ها بسیار زیاد است و عملا هر شخص میتواند هر بازه زمانی‌ای که بخواهد برای خود انتخاب کند. به عنوان مثال: بازه‌های دو دقیقه‌ای ، سه ساعته ، شش ساعته و … . پس هیچ محدودیتی برای انتخاب بازه زمانی موردنظر وجود ندارد.

کدام بازه زمانی (تایم فریم) برای معامله بهتر است؟

برای انتخاب این بازه، بازاری که میخواهید در آن معامله کنید خیلی مهم است. بهترین بازه زمانی برای معامله در فارکس می تواند با بهترین بازه زمانی برای سهام یا رمزارزها کاملا متفاوت باشد. علاوه بر این، تایم فریم هایی که استفاده می‌کنید نیز بر اساس نوع استراتژی معاملاتی که استفاده می‌کنید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، یک معامله‌گر بلند مدت بیشتر از تایم‌فریم های طولانی‌تر استفاده میکند تا یک معامله‌گر یک روزه و کوتاه مدت.

انتخاب تایم فریم (Timeframe) برای شروع کار بسیار مهم است. با کنار هم قرار دادن این شاخص با سایر معیارها مانند خطوط حمایت/مقاومت، نقاط شکست، الگوهای نمودار و روندها، احتمالاً ایده بهتری از روند قیمت دارایی به دست خواهید آورد.

تایم‌فریم چیست

بهترین بازه های زمانی برای ترید

در جدول زیر یک مرور کلی از بهترین بازه های زمانی برای انواع مختلف معاملات آورده شده است:

استراتژی معاملهبهترین تایم فریمزمان بررسی قیمت ها
اسکالپینگ (Scalping)دقیقه‌ای / ساعتیهر 1 دقیقه تا 15 دقیقه
ترید روزانه (Day Trading)ساعتی / چهار ساعتههر 15 دقیقه تا 1 ساعت
نوسان‌گیری (Swing Trading)ساعتی / روزانههر 4 ساعت
پوزیشن تریدینگ (Position Trading)روزانه / هفتگیهر روز + در بازه زمانی چند هفته ای

بهترین بازه‌های زمانی برای اسکالپینگ

اسکالپینگ (Scalping) از یک بازه زمانی کوتاه مدت استفاده می کند. هدف اسکالپرها معمولا انجام معاملات هر چند دقیقه یکبار است. آنها تمایل دارند از بازه های زمانی مختلف از هر 1 تا 15 دقیقه استفاده کنند. بهترین تایم فریم اسکالپینگ و بیشترین استفاده اسکالپرها 1 تا 2 دقیقه است.

بهترین بازه‌های زمانی برای معاملات روزانه

استفاده از تایم فریم های 15 دقیقه ای برای معامله‌گران روزانه مفید است زیرا هدف آنها ورود و خروج چندین بار در ساعت در روز است. روند بازار اولیه را می توان با استفاده از بازه های زمانی 60 دقیقه ای ایجاد کرد. از آنجا می توان از چارچوب های زمانی 15 دقیقه ای برای ایجاد روندهای کوتاه مدت استفاده کرد.

بهترین بازه‌های زمانی برای نوسان‌گیری

هدف معامله‌گران سوئینگ سرمایه‌گذاری روی روندهای کوتاه مدت و میان مدت است. بهترین بازه زمانی برای معاملات نوسانی و نوسان‌گیری کوتاه مدت است که بر اساس حرکت قیمت دارایی هر چهار ساعت یکبار است. نمودارهای چهار ساعته را می‌توان همراه با بازه‌های زمانی طولانی‌تر، معمولاً روزانه، به منظور ایجاد دیدی کلی از روند بازار استفاده کرد.

بهترین بازه‌های زمانی برای پوزیشن تریدینگ

بهترین تایم فریم برای پوزیشن تریدینگ (Position Trading) زمانی است که تمرکز طولانی‌مدت داشته باشد. هدف از معاملات پوزیشن تریدینگ یافتن دارایی‌ای است که ارزش آن افزایش یافته و آن را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند. بنابراین، بهترین بازه‌های زمانی برای این نوع معاملات معمولاً در طول یک روز و یا هفته است. به طور کلی، می‌توانید به قیمت‌های روزانه نگاهی بیندازید و سپس با مشاهده تغییرات قیمت در بازه چند هفته‌ای، مرور کلی بیشتری داشته باشید.

تایم‌فریم

نحوه استفاده از تایم فریم های متعدد در معاملات

روندها می توانند به طور همزمان در کنار هم وجود داشته باشند. تمرکز کردن به تنهایی بر روی یک نمودار زمانی باعث می شود اطلاعات زیادی را که ممکن است برای سبک معاملاتی خود مفید بدانید از دست بدهید. از سوی دیگر، یک استراتژی چند زمانه به شما این امکان را می‌دهد تا مهم‌ترین بازه‌های زمانی دارایی‌ای که معامله می‌کنید را انتخاب کنید، اما دوره‌های دیگر را نیز در کنار تایم‌فریم اصلی درنظر بگیرید. به عنوان مثال، یک تریدر نوسان‌گیر می تواند چارچوب های زمانی کوتاه مدت را به عنوان تمرکز اصلی خود داشته باشد، اما باید روندهای طولانی‌تر و میانگین را نیز در نظر بگیرد.

با استفاده از تجزیه و تحلیل چند بازه زمانی می توانید یک نمای کلی از روند قیمت دارایی مورد نظرتون به دست آورید و بر اساس استراتژی معاملاتی خود تصمیم درستی بگیرید.

نتیجه‌گیری

تایم فریم (بازه زمانی) در تحلیل و پیدا کردن نقاط مناسب برای بیشتر معامله‌گران و در طول انجام معاملات بسیار مهم و کاربردی است چون می‌تواند دقیق‌ترین و مهم‌ترین اطلاعات را در اختیار تریدرها قرار دهد. همچنین بعضی از این تایم‌فریم‌ها می‌توانند سیگنال‌ مهمی برای برخی از معاملات حال حاضر بازارهای معاملاتی باشد.

به این نکته توجه کنید که همیشه فقط روی تایم فریم مورد نظرتون متمرکز نباشید و سایر بازه های زمانی را نیز زیر نظر بگیرید و بررسی کنید تا از تمامی اتفاقات بازار با خبر باشید. چون اگر همیشه فقط با یک تایم‌فریم کار کنید، از سایر داده‌ها و اتفاقات درون بازار عقب خواهید ماند و حتی برخی از نوسانات مهم و چشمگیر بازار را نبینید.

بنابراین بهتر است تا هر شخص بر اساس استراتژی‌ها و اطلاعاتی که دارد، بازه زمانی مناسب خود را پیدا و انتخاب کند. در حقیقت شما باید تجربه و دانش خود در مورد معامله‌گری و تحلیل بازارهای مالی را افزایش بدید تا به این صورت بتوانید راحت‌تر تایم فریم مورنظر خودتون برای تحلیل و انجام معامله در بازارها را پیدا کنید.

سوالات متداول

بهترین تایم فریم برای ترید؟

تایم‌فریم‌های کوتاه مدت مثل 1 دقیقه یا 5 دقیقه برای اسکالپینگ و 15 دقیقه یا 30 برای ترید روزانه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

بهترین تایم فریم برای هولد؟

تایم‌فریم هفتگی یا ماهانه معمولاً برای هولد استفاده می‌شوند.

کدام تایم فریم مناسب من است؟

بستگی به شخصیت و برنامه‌ریزی شما دارد. باید تجربه کنید و با تحلیل نتایج و عملکرد خود، تایم‌فریم مناسب برای خود را پیدا کنید. همچنین، ممکن است شرایط بازار و سبک ترید شما نیز نیاز به تغییرات داشته باشد.

چه تفاوتی بین تایم فریم های کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد؟

تایم فریم های کوتاه، نمودار قیمت را به صورت دقیق‌تری نمایش می دهند و تغییرات کوچک قیمت را نشان می دهند، در حالی که تایم‌فریم های بلند، تغییرات بزرگتر را نمایش می دهند و روند یک روز یا هفته را نشان می دهند.

آیا استفاده از تایم فریم برای تحلیل الزامی است؟

استفاده از تایم‌فریم مناسب به شما کمک میکند تا با تحلیل صحیح قیمت‌ها، درک بهتری از روند بازار داشته باشید و تصمیمات بهتری در مورد ورود و خروج از معامله بگیرید.

آیا می توان توسط فقط یک تایم فریم تحلیل کرد؟

بله، می توانید فقط با استفاده از یک تایم فریم، تحلیل کاملی از قیمت ها و الگوها بدست آورید. اما در ترید حرفه ای تحلیل بر روی بازه های زمانی مختلف بسیار مفید است.

آیا می توان همزمان بر روی چند تایم فریم ترید کرد؟

بله، می توانید همزمان بر روی چند تایم‌فریم مختلف ترید کنید و استراتژی های متفاوتی برای هر تایم‌فریم انتخاب کنید. این به شما کمک می کند تا روند بازار را بهتر درک کنید و تصمیمات بهتری بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا