مقالات آموزش ارز دیجیتال

تفاوت Farm و Pool در استیکینگ ارزدیجیتال

در این مقاله میخواهیم شما را تفاوت Farm و Pool در استیکینگ ارزدیجیتال و دنیای دیفای آشنا کنیم. در ابتدا هرکدام از این مفاهیم را برای شما بازخواهیم کرد تا دید بهتری نسبت به آنها داشته باشید سپس بررسی خواهیم کرد که کدام مورد برتری بیشتر دارد و سود حاصله در این روش های سرمایه گذاری

انتخاب بهترین گزینه برای ایجاد درآمد غیرفعال از داریی های رمزنگاری شما ممکن است به انتخاب شما بستگی داشته باشد. با این حال، هر کدام به درجه متفاوتی از دانش رمزنگاری نیاز دارند.

محاسبه بهترین نرخ بازگشت در استیکینگ ممکن است کاربران را به سمت Farm یا Pool سوق دهد، اما بحث باید عمیق‌تر از این باشد.

تفاوت Farm و Pool: بررسی انواع Pool در کریپتو

در بازار ارزهای دیجیتال ما چندین نوع استخر برای سرمایه گذاری و کسب درآمد داریم که در زیر هرکدام از آنها را به طور خلاصه و مفید برای شما توضیح داده ایم. منتظر باشید چون قرار است در مقالات بعدی در رابطه با هر کدام و مزایا و معایب آنها بیشتر بحث کنیم.

pool defi
کسب سود از استخرهای دیفای

استخر استخراج Mining Pool (ماینینگ پول)

استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال گروهی از ماینرها هستند که منابع محاسباتی خود را به اشتراک می گذارند.
استخرهای ماینینگ از این منابع ترکیبی برای تقویت احتمال یافتن یک بلوک یا استخراج موفقیت آمیز ارز دیجیتال استفاده می کنند.
اگر استخر ماینینگ موفق باشد و جایزه دریافت کند، آن پاداش بین شرکت کنندگان در استخر تقسیم می شود. معمولاً جوایز بین ماینرها بر اساس شرایط توافق شده و بر اساس مشارکت آنها در فعالیت استخراج تقسیم می شود.

استخر نقدینگی Liquidity Pool (لیکوئیدیتی پول)

استخر نقدینگی مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال یا توکن‌هایی است که در یک قرارداد هوشمند قفل شده‌اند و برای تسهیل معاملات بین دارایی‌ها در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) استفاده می‌شود. به جای بازارهای سنتی خریداران و فروشندگان، بسیاری از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) از بازارسازان خودکار (AMMs) استفاده می‌کنند که امکان داد و ستد دارایی‌های دیجیتال را به صورت خودکار و بدون مجوز از طریق استفاده از استخرهای نقدینگی فراهم می‌کند.

استخر استیکینگ Staking pool (استیکینگ پول)

یک استخر استیکینگ به چندین سهامدار (یا سهامداران) اجازه می دهد تا منابع محاسباتی خود را به عنوان راهی برای افزایش شانس دریافت پاداش ترکیب کنند. به عبارت دیگر، آنها قدرت سهام خود را در فرآیند تأیید و اعتبار بلوک های جدید متحد می کنند، بنابراین احتمال بیشتری برای کسب پاداش بلوک دارند. ایده کلی مدل استخر staking کاملا شبیه به استخر استخراج سنتی است که شامل ادغام نرخ هش در یک بلاک چین اثبات کار (PoW) است. با این حال، راه‌اندازی استخر سهام فقط در بلاک چین‌هایی که از مدل اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند یا در سیستم‌های غیر POS از طریق ویژگی‌های طراحی پروتکل در دسترس است.

تفاوت Farm و Pool: بررسی انواع Farm در کریپتو

مانند Pool ها در بازار ارزهای دیجیتال ما دوباره چندین نوع مزرعه یا همان فارمینگ برای سرمایه گذاری و کسب درآمد داریم که در زیر هرکدام از آنها را به طور خلاصه و مفید برای شما توضیح داده ایم. دوباره منتظر اطلاعات بیشتر در مقالات بعدی ما باشید…

کشت سود Yield Farming
کشت سود در ارز دیجیتال

کشت سود Yield farming ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ شامل وام دادن یا به اشتراک گذاشتن ارز دیجیتال در ازای دریافت بهره و یا سایر پاداش‌های دیگری است.
سرمایه گذاران درصد سود خود را در این مورد بر حسب درصد بازده سالانه (APY) اندازه گیری می کنند.
در حالی که کشت سود به طور بالقوه سودآور است، اما میتواند بسیار خطرناک باشد.

ییلد فارمینگ روشی برای کسب سود در ارز رمزنگاری است، مشابه نحوه کسب سود از هر پول معمولی در حساب پس انداز شما. و مشابه سپرده‌گذاری پول در بانک است، کشت سود شامل قفل کردن ارز رمزنگاری شده شما، به نام «استیکینگ» برای مدتی در ازای دریافت بهره یا پاداش‌های دیگر است. مانند دریافت ارز دیجیتال بیشتر از چیزی که سپرده کرده‌اید.

لیکوئیدیتی فارمینگ Liquidity Farming

Liquidity Farming یک مجموعه نقدینگی است که بر اساس اصل AMM (Automatic Market Maker) توسعه یافته است. درست مانند هر سوآپ DeFi دیگر، از استخرهای نقدینگی مختلف تشکیل شده است و هر استخر نقدینگی شامل دو توکن دیجیتال است.
شما می توانید نقدینگی را در استخرها فراهم کنید تا به یک تامین کننده نقدینگی تبدیل شوید و کارمزد تراکنش ها و پاداش های توکن را به دست آورید.
همچنین، می توانید دو توکن دیجیتال را در استخرهای نقدینگی به راحتی مبادله کنید.

Liquidity Farming از چند نوع محصول پشتیبانی می کند؟

در صرافی های غیرمتمرکز کریپتو معمولاً دو نوع فارم نقدینگی وجود دارد. پایدار و نوآورانه.

پایدار: با یک مدل سیستم بازارساز خودکار عملکرد ثابت ترکیبی برای تحقق معامله و قیمت گذاری بین دو توکن پایدار و ارائه تجربه معاملاتی با لغزش کم توسعه یافته است. قیمت‌های دو توکن موجود در استخر تحت‌تاثیر نوسانات نرخ ارز/توکن قرار می‌گیرد و پاداش‌های ارائه‌دهندگان نقدینگی نسبت به محصولات نوآورانه پایدارتر است.

نوآورانه: با یک مدل سیستم بازارسازی خودکار با ارزش متوسط ثابت برای دستیابی به تراکنش و قیمت گذاری برای دو توکن دیجیتال توسعه یافته است. قیمت‌های دو توکن موجود در استخر تحت‌تاثیر نوسانات نرخ ارز/قیمت توکن قرار می‌گیرد و پاداش‌های ارائه‌دهندگان نقدینگی به شدت نوسان می‌کند.

سرمایه گذاری در Farming یا Staking کدام بهتر است؟

مقایسه دو استراتژی سرمایه گذاری همیشه چالش برانگیز است. در بحث فارمینگ در مقابل استیکینگ، سرمایه گذاران همیشه مشتاق به دست آوردن ارزش پول خود هستند. البته این برای هر فردی معنای متفاوتی دارد. یک سرمایه‌گذار می‌تواند سهام‌بندی بهتری پیدا کند، و دیگری ممکن است نه.

برای آسان‌تر کردن کارها، تصمیم گرفته‌ایم این دو استراتژی را در یک سری دسته‌بندی مقایسه کنیم. به این ترتیب می توانید بهترین و بدترین ویژگی های آنها را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید.

Yield Farming Staking Liquidity Mining
کسب درآمد غیرفعال در ارز دیجیتال

آیا Staking بهتر از Yield Farming است؟

از نظر ریسک، استیکینگ اغلب گزینه بسیار مطمئن تری است. ییلد فارمینگ اغلب مشخصه DeFi های جدید است، بنابراین موارد مکرری از «راگ پول» و انواع دیگر کلاهبرداری ها وجود دارد. حتی بدتر از آن، بسیاری از سرمایه گذاران حتی نمی دانند که چگونه قراردادهای هوشمند را به درستی بخوانند.

از سوی دیگر، استیکینگ گزینه بسیار بهتری برای مبتدیان است. هک کردن شبکه های PoS سخت تر است. و نیاز به سرمایه گذاری سنگین ندارد. البته، سرمایه گذاران هم در استیکینگ و هم فارمینگ می‌توانند از کاهش ارزش توکن رنج ببرند، اما این امر در تمام کسب و کارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال رایج است.

سودآوری داستان متفاوتی است. اگر سرمایه گذاران زودتر درگیر شوند، برخی از استراتژی های فارمینگ می توانند نتایج چشمگیری به دست آورند. اما مشارکت زودهنگام به این معنی نیست که پروژه موفق خواهد بود.

از سوی دیگر، استیکینگ بازدهی فوری ارائه نمی کند، اما به ورودی های اولیه نیز وابسته نیست. تراکنش های رمزنگاری همیشه برای اعتبارسنجی تراکنش ها به سکه نیاز دارند، بنابراین یک سهام همیشه بیشتر به سمت طول عمر معطوف می شود.

کارمزد تراکنش چطور؟ فارمینگ اغلب یک دام در این زمینه است. مبتدیان زمانی که بخواهند به استخر نقدینگی دیگری روی بیاورند ناامید خواهند شد. آنچه شما به عنوان یک سرمایه گذار می خواهید آزادی است و LP ها قطعاً از سندروم “walled garden” رنج می برند. کارمزد تراکنش ها نیز می تواند سنگین باشد.

استیکینگ مستلزم هزینه گس یا حل هیچ مشکل ریاضی نیست. هزینه های نگهداری و اولیه نیز به حداقل می رسد. بنابراین، می توان گفت که سرمایه گذاری برای مبتدیان و سرمایه گذاران در مقیاس پایین بهتر است.

هر دو فارمینگ و استیکینگ مزایا و معایب خاص خود را دارند. ییلد فارمینگ پرخطر است اما بازدهی کوتاه مدت دارد. از سوی دیگر، استیکینگ برای مبتدیان بسیار مناسب است. درک آن آسان است و نیازی به سرمایه گذاری اولیه زیادی ندارد. علاوه بر این، برای ایجاد گره های جدید در بلاک چین، همیشه نیاز به استیکینگ کوین وجود خواهد داشت.

تفاوت Farm و Pool چیست؟

Farm (توکن های LP) یا Pool کدام یک ریسک‌پذیرتر و/یا سودآورتر است؟ آیا باید نگران از دست دادن دائمی سرمایه خود باشیم؟ چرا DEX ها به جای داشتن آن توکن های سکه به صورت مستقل، به توکن های LP متصل بین 2 سکه برای معامله نیاز دارند؟

تفاوت Farm و Pool
تفاوت Farm و Pool در استیکینگ ارزدیجیتال

هنگامی که مقدار مساوی از هر توکن را به یک Pool ارائه می کنید، توکن های LP دریافت می کنید که نشان دهنده سهم (درصد) شما از آن استخر است. این توکن‌های LP زمانی که وجوه خود را به استخر اضافه می‌کنید برای شما ضرب می‌شوند و زمانی که وجوه خود را حذف می‌کنید سوزانده می‌شوند تا تعداد توکن‌های LP که در اختیار دارید همیشه با سهام/درصد مالکیت شما از کل استخر مرتبط باشد. تنها خطری که ممکن است شما را در اینجا تهدید کند از دست دادن دائمی سرمایه است. با این حال، شما درصد ارزش خود را از کارمزد تراکنش دریافت می کنید.

فارم جایی است که شما آن توکن های LP را می گیرید و آنها را در یک “Farm” قرار می دهید. استیکینگ در یک “Farm” در واقع فقط اجرای یک قرارداد هوشمند است که به “Farm” اجازه می دهد تا توکن های LP شما را نگه دارد. در ازای کار «Farm» که توکن‌های LP شما را نگه می‌دارد، معمولاً در قالب توکن دیگری که در تلاش است محبوبیت پیدا کند، پاداش دریافت می‌کنید.

با قفل کردن توکن های LP خود در یک “Farm”، به طور موثر اعتماد می کنید که هیچ اشکالی در قرارداد هوشمند وجود ندارد که به افراد کلاهبردار و مخرب اجازه می دهد تا توکن های LP شما را بگیرند. شما همچنین به “Farm” اعتماد دارید که “راگ پول” نکند و فقط با توکن های LP خود فرار کنید.

فارم ها به طور کلی سودآورتر خواهند بود زیرا APY بسیار بالاتری را ارائه می دهند، اما دوباره به شکل توکن در حال توزیع است که اگر پروژه قانونی نباشد در هر نقطه ممکن است به صفر برسد.

نتیجه گیری تفاوت Farm و Pool در دیفای

سیستم کاری هر دو روش تقریبا یکسان هستند فقط، تعداد و نوع دارایی های دیجیتال قابل سرمایه گذاری، درصد سود سالانه، نوع سودی که به شما میدهند و خطرات از دست دادن سرمایه در هر روش متفاوت هستند که میتوانید با بررسی آن ها بهترین تصمیم را بگیرید.

این روش ها شاید برای سرمایه‌گذاران جدید کریپتو گیج‌کننده‌تر باشد و ممکن است به زمان و تحقیق بیشتری به صورت روزانه نیاز داشته باشد. به اشتراک گذاشتن ارزهای دیجیتال پاداش کمتری ایجاد می‌کند، اما نیازی به توجه دائمی سرمایه‌گذار ندارد و برخی از دارایی ها می‌توانند برای مدت طولانی‌تری قفل شوند.

در پایان، همه چیز به نوع سرمایه‌گذاری که می‌خواهید داشته باشید و میزان تجربه شما در فضای DeFi برمی‌گردد.

سوالات متداول

مزرعه یا فارم Farm چیست؟

فارم یا مزرعه، به مجموعه‌ای گفته می‌شود که اجزای یکسانی دارد و ثمره کار، برآیند تمام بخش‌ها است، درست مثل مفهوم مزرعه در کشاورزی.

استخر یا پول Pool چیست؟

استخر یک مکان مجازی است که درآن تعدادی از کاربران با ادغام کردن توکن های خود، شانس خود را برای افزایش سودآوری در استیکینگ افزایش می دهند. 

سود Farm بیشتر است یا Pool

به طور کلی سود دهی فارم ها از استخرها بیشتر هستند و APY سالانه بیشتری دارند.

5/5 - (1 امتیاز)
صرافی اکسولو

فرهاد دهقان

طراح گرافیک و وب، مسلط به نرم افزارهای ادوبی فتوشاپ، ایلاستریتور، پریمیر، افترافکت، ایکس دی، ایندیزاین / طراح رابط کاربری UI/UX / طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی / مدلسازی سه بعدی بازی و انیمیشن / متاورس / NFT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا