پیش بینی قیمت

پیش بینی روند صعودی بازار ارز دیجیتال

پیش بینی روند صعودی نه تنها برای بستن یک پوزیشن، بلکه برای باز کردن یک پوزیشن جدید نیز بسیار مهم است. از استفاده از عمل قیمت گرفته تا سیگنال‌های اندیکاتور، در اینجا چندین راه برای دانستن زمان پایان روند نزولی وجود دارد.

روند دوست شماست. این عبارت محبوب ماهیت اکثر استراتژی‌های معاملاتی را خلاصه می‌کند. اما روند به طور مداوم تغییر می‌کند. یک لحظه اوج می‌گیرد و لحظه بعد می‌تواند به شدت سقوط کند. اگر شما یک معامله‌گر روند هستید، پایان یک روند می‌تواند دشمن شما باشد. اما اگر معامله‌گر مخالف روند هستید پایان یک روند چیزی است که پیش بینی می‌کنید وارد بازار شوید.

راه‌های مختلفی برای پیش بینی روند صعودی وجود دارد، اما هر یک از آن‌ها موثر نیستند. در اینجا چند روش منتخب برای تشخیص موثر پایان روند نزولی قیمت آورده شده است:

نمودارهای شمعی بزرگ در نمودار برای پیش بینی روند صعودی

اولین تشخیص ما برای پایان یک روند نزولی، مشاهده نمودارهای شمعی بزرگ روی نمودار است. اگر قیمت برای مدتی در یک روند نزولی بوده است، سپس یک کندل (نمودار شمعی) سبز بزرگ ظاهر می‌شود، این کندل خاص به اندازه کافی قوی است که بر خلاف روند حرکت کند و حرکت نزولی ثابتی را که قیمت روی آخرین کندل انجام می‌دهد لغو کند. اگر مشاهده کردید که این اتفاق می‌افتد، به احتمال زیاد روند نزولی در حال پایان است و روند جدیدی در جهت مخالف جایگزین می‌شود.

کندل استیک صعودی قوی و پوشش کندل استیک های نزولی قبلی
کندل استیک صعودی قوی

حال اگر کندل‌های قرمز بزرگ را در روند نزولی مشاهده کنیم، لزوما نشان دهنده قوی‌تر شدن روند نیست. اگر کندل‌های قرمز بزرگ با کندل‌های سبز بزرگ دنبال شوند تا یک الگوی خاص ایجاد کنند، به احتمال زیاد روند در حال پایان است.

نمودار زیر کندلی را نشان می‌دهد که بزرگتر از کندل‌های قبلی است. آنچه به احتمال زیاد در اینجا اتفاق می‌افتد این است که بسیاری از معامله‌گران عجله دارند تا روند را دنبال کنند و در بازار اقدام به فروش کنند. با این حال، در همان زمان، پول هوشمند شروع به خرید موقعیت‌های خود می‌کند. بنابراین، برخی از کندل‌های سبز بزرگ در دنباله زیر ظاهر می‌شوند و فورا کندل‌های قرمز بزرگ را پاک می‌کنند.

پاک کردن کندل استیک های نزولی قوی توسط کندل استیک‌های صعودی قوی
کندل استیک‌های صعودی قوی

این روش کندل استیک بسیار ساده است، اما می‌تواند بسیار ذهنی نیز باشد. برای معامله‌گرانی که بر هنر خواندن نمودار شمعی تسلط کامل ندارند، ما به شما توصیه می‌کنیم که نمودارهای شمعی را با شاخص‌های دیگر ترکیب کنید. برای مثال، می‌توانیم خواندن نمودار شمعی را با خط روند ترکیب کنیم تا پایان یک روند نزولی را مشخص کنیم.

شکسته شدن خط روند برای پیش بینی روند صعودی

این روش نیز یک راه ساده دیگر برای شناسایی انتهای یک روند نزولی است، مشروط بر اینکه بدانید چگونه یک خط روند معتبر ترسیم کنید، که یک خط مستقیم است که حداقل دو سوئینگ بالا را در طول یک روند نزولی و حداقل دو سوئینگ پایین را در طول یک روند صعودی به هم متصل می‌کند.

وقتی قیمت خط روند را می‌شکند، دو احتمال وجود دارد که می‌تواند اتفاق بیفتد. اولین احتمال این است که روند ادامه‌دار به پایان می‌رسد و قیمت در جهت مخالف حرکت می‌کند. دومین احتمال قیمت به عقب برگشته و روند به حرکت خود ادامه می‌دهد. اگر احتمال دوم اتفاق بیفتد، باید خط روند خود را دوباره ترسیم کنیم تا آن را ناگسستنی کنیم. چرا؟ زیرا خط روند خوب، خط روندی است که با قیمت شکسته نشود. اگر شکستی اتفاق بیفتد، باید فقط برای پایان یک روند باشد.

در اینجا تکنیک‌هایی برای شناسایی پایان یک روند نزولی با استفاده از خط روند وجود دارد:

  1. قیمت خط روند را به سمت بالا می‌شکند.
  2. یک سوئینگ بالاتر جدید تشکیل می‌شود.

نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه قیمت یک خط روند نزولی را به سمت بالا می‌شکند. زمانی که قیمت پس از شکست به طور پیوسته افزایش می‌یابد، سوئینگ‌های جدید ظاهر می‌شود.

شکسته شدن خط روند نزولی توسط کندل صعودی
شکسته شدن خط روند نزولی و تشکیل سوئینگ بالاتر

با این حال، پس از شکست، یک بازار می‌تواند به جای حرکت در جهت مخالف، دوباره خط روند شکسته شده را آزمایش کند. این امر معمولاً به دلیل خرید یا فروش معامله‌گران بازار پس از شکست خط روند و فروش پوزیشن‌های خود برای اقدامات کوتاه مدت است.

ترکیب خط روند و مک‌دی (MACD) برای پیش بینی روند صعودی

مشکل خط روند این است که گاهی اوقات می‌تواند ذهنی باشد، درست مانند خواندن نمودارهای شمعی. معامله‌گران یک خط روند را متناسب با برنامه‌های تجاری خود ترسیم می کنند، عملی که فقط آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. بنابراین، اگر هنوز مطمئن نیستید که خط روند شما معتبر است یا خیر، می‌توانید از شاخص دیگری برای تولید سیگنال‌های مکمل استفاده کنید.

مک‌دی (MACD) شاخصی است که تغییرات روند را شناسایی کرده و حرکت بازار را اندازه‌گیری می‌کند. به محض اینکه قیمت خط روند را بشکند، مک‌دی معمولا نشان دهنده یک تغییر حرکت قوی است. با این سیگنال مکمل، ما با اطمینان بیشتری می‌گوییم که یک روند در نهایت به پایان می‌رسد.

اولین روش ما برای تشخیص پایان یک روند نزولی را به خاطر دارید؟ اگر به نمودار دقت کنیم، می‌توانیم شاهد نمایان شدن یک کندل سبز بزرگ در انتهای روند نزولی باشیم. در واقع، این کندل خاص است که خط روند را می‌شکند. بنابراین در این مثال، ما عملاً از ترکیب خط روند، مک‌دی و کندل برای شناسایی روند استفاده می‌کنیم.

گذرگاه‌های بیش از حد فروش برای پیش بینی روند صعودی

فرض این روش به شرح زیر است: پایان یک روند نزولی با شرایط فروش بیش از حد نشان داده می شود. ما این شرایط فروش بیش از حد را با کمک RSI یا Stochastic، دو مورد از شناخته‌شده‌ترین اسیلاتورها (نوسانگرها) در میان معامله‌گران شناسایی می‌کنیم.

ما می‌توانیم از یک یا هر دو برای معاملات خود استفاده کنیم. اما به یاد داشته باشید که هر دو نوسانگرهایی هستند که تقریباً با مکانیزم مشابهی به عمل قیمت واکنش نشان می‌دهند. اگر هر دو یک سیگنال را نشان دهند، لزوماً به این معنی نیست که سیگنال قوی‌تر است. گفته می‌شود، استفاده از هر دو نشانگر می‌تواند به ما کمک کند تا خطر سیگنال‌های نادرست را به حداقل برسانیم.

هر دو نوسانگر RSI و Stochastic سطوح خرید و فروش بیش از حد را در مقیاس 0 تا 100 نشان می‌دهند. تفاوت در این است که RSI شرایط فروش بیش از حد را هنگامی که از 30 عبور می‌کند سیگنال می‌دهد. از سوی دیگر، Stochastic دارای عدد 20 به عنوان سیگنال شرایط فروش بیش از حد است.

بیایید بگوییم که ما یک پوزیشن طولانی مدت داریم. روند نزولی به خوبی پیش می‌رود تا زمانی که RSI سطح خود را زیر 30 نشان دهد. این سیگنالی است که رمزارز مورد نظر بیش از حد فروش رفته است. پس آیا به این معنی است که روند نزولی پایان خواهد یافت؟ خب، در این شرایط باید خود را برای دو نتیجه ممکن آماده کنیم. یکی معکوس است، به این معنی که روند به پایان می‌رسد، و دیگری عقب نشینی است، به این معنی که روند ادامه خواهد داشت.

ترکیب نوسانگر و پارابولیک سار (Parabolic SAR) برای پیش بینی روند صعودی

از آنجایی که نوسانگرها به تنهایی نمی‌توانند پایان یا ادامه یک روند نزولی را به ما بگویند، ما آنها را با پارابولیک سار ترکیب می کنیم. این شاخص می تواند تغییر جهت روند را نشان دهد.

در اینجا نحوه تشخیص پایان یافتن روند نزولی آمده است:

  1. RSI یا Stochastic شرایط فروش بیش از حد را نشان می‌دهد.
  2. پارابولیک سار از حالت صعودی به سمت نزولی تغییر می‌کند و شروع یک روند صعودی را نشان می‌دهد.

در اینجا نمونه ای از ترکیب Stochastic و پارابولیک سار وجود دارد.

استفاده از ترکیب پارابولیک سار و Stochastic
ترکیب پارابولیک سار و Stochastic

شکست باندهای بیرونی بولینگر

پس از یک دوره طولانی روند، معامله‌گران اغلب با تثبیت قیمت مواجه می‌شوند. خواه یک روند ادامه‌دار ادامه یابد یا قیمت معکوس شود، بازار می‌تواند پس از این نوع حرکت به هر سمتی حرکت کند.

بنابراین، برای روش آخر، از باندهای بولینگر برای پیش‌بینی روند استفاده خواهیم کرد. ما با نظارت بر شکاف بین باندهای بیرونی و همچنین عملکرد قیمت سیگنال دریافت می‌کنیم. هنگامی که شکاف کاهش می‌یابد، نشان دهنده تثبیت قیمت است و وقتی قیمت یکی از باندهای بیرونی را می‌شکند، می توانیم این را به عنوان نشانه‌ای از پایان روند در نظر بگیریم.

باندهای بولینگر و تشخیص روند رمزارزها به کمک آن
باندهای بولینگر

در اینجا قوانین پایان یک روند نزولی وجود دارد:

  1. فاصله بین نوارهای بالا و پایین کم می‌شود.
  2. قیمت از باند میانی از پایین عبور می‌کند.
  3. شکاف بین باندهای بالا و پایین افزایش می‌یابد.
  4. قیمت بسته شدن از باند بالایی عبور می‌کند.

تحلیل بنیادی (فاندامنتال)

تحلیل بنیادی یک روش تحلیلی است که در بازارهای مالی برای ارزیابی ارزش ذاتی یک دارایی استفاده می‌شود. عوامل داخلی و خارجی مختلفی را در نظر می گیرد که می تواند بر قیمت یک دارایی تأثیر بگذارد تا تعیین کند که آیا دارایی مورد نظر بیش از حد یا کمتر از ارزش واقعی آن ارزش‌گذاری شده است.

برخلاف تحلیل تکنیکال، که به داده‌های گذشته برای پیش‌بینی رویدادهای آینده نگاه می‌کند، تحلیل بنیادی بیشتر یک رویکرد تصویری بزرگ است و اطلاعاتی مانند جامعه کاربران کریپتو، امور مالی، برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی و استفاده در آینده را در نظر می‌گیرد.

با در نظر گرفتن اتریوم به عنوان مثال، اکثر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که DeFi آینده‌ای دارد، این ممکن است نشان‌دهنده افزایش ارزش اتریوم در طول زمان باشد.

تحلیل داده‌های آنچین

تحلیل درون زنجیره‌ای از داده‌های کل بلاکچین برای تعیین احساسات بازار استفاده می‌کند که شامل بررسی داده‌های تراکنش و موجودی کیف پول رمزارزها می شود. یکی از مزیت‌های استفاده از آنچین این است که پس از بررسی داده‌ها مانند آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌ها می‌توانیم زمان افزایش تقاضای زیاد در شبکه و در نتیجه افزایش قیمت را تشخیص دهیم.

وقتی یک روند در حال پایان است چه باید کرد؟

فرض کنید شما در حال حاضر روی یک روند نزولی هستید، اما سیگنال قوی وجود دارد که روند نزولی به زودی پایان خواهد یافت. احتمالاً عاقلانه است که از معاملات خود خارج شوید. اما اگر پوزیشن‌های باز ندارید، این فرصت خوبی برای شما است تا در روند صعودی جدید وارد معاملات شوید.

در مجموع، اندیکاتورهای مختلفی وجود دارد که می‌توانند به ما در تشخیص زمان پایان روند نزولی رمزارزها کمک کنند، که شامل نمودارهای شمعی، خطوط روند، نوسانگرها، پارابولیک سار، MACD، باندهای بولینگر و غیره می‌شود که در صورت داشتن معاملات باز به ما کمک می‌کنند تا ضرر خود را به حداقل برسانیم یا اگر معاملات باز نداریم، می‌توانیم زودتر وارد روند صعودی شویم و تا حد امکان از روند جدید سود ببریم.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید
صرافی اکسولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا