مقالات آموزش ارز دیجیتال

استخر نقدینگی Liquidity Pool چیست و چه کاربردی دارد؟

اولین چیزی که بخوام بگم تا موضوع براتون جا بیفته اینکه یک استخر پر از پول رو تصور کنید!‌حالا شیرجه بزنید داخلش، این یعنی استخر نقدینگی Liquidity Pool. این مقاله تماما درباره استخر نقدینگی می باشد. اینکه اصلا چی هستن؟ چه کاربردی دارند و آیندشون قراره چطوری رقم بخوره.

براتون سوال نشده چه چیزی پروژه های دیفای رو سرپا نگه داشته؟ سوال نشده چه چیزی صرافی های غیرمتمرکز رو سرپا نگه داشته؟ تمام این حوزه هایی که با پول سر و کار دارند باید با یک فضایی در ارتباط باشند که پول اونجا ذخیره بشه اما اون فضا کجاست؟

استخر نقدینگی Liquidity Pool چیست؟

استخر نقدینگی Liquidity Pool قلب تپنده صنعت دیفای DeFI, صنعت Yield Farming و حتی صرافی های غیرمتمرکزه. وقتی صحبت از قلب می کنیم یعنی اگه استخرهای نقدینگی نباشند تمام این پروژه ها با مرگ روبه رو میشن.

استخر نقدینگی جاییه که تمام افراد می تونند در اون پول بریزند. هر کس از هرکجای دنیا می تونه در این فضای مجازی پولشو به اصطلاح استیک کنه. و باعث بشه چرخ اقتصادی ۳ یا حتی ۴ تا صنعت بچرخه.

اما فاییده استخرهای نقدینگی چیه؟

خب طبیعتا تا سودی نباشه افراد پولشونو داخل یک فضای مجازی که ریسک هم داره قرار نمیدن.
تمام صنایعی که نام بردیم به اشخاصی که نقدینگی استخرهاشونو تامین می کنند پاداش می دهند. البته این اشخاص متناسب با سهم خودشون از استخر سود دریافت می کنند یعنی هرچی بیشتر یا کمتر استخر نقدینگی رو شارژ کنید سود شما هم به نسبت بیشتر یا کمتر میشه.

خب تا به اینجای کار متوجه شدیم که اشخاصی که نقدینگی استخرهای نقدینگی رو قراهم می کنند سود کسب می کنند و این سود برحسب درصد و مقدار دارایی که وارد استخر کردند محاسبه میشه.

اما اینکار چه فاییده ای برای صنایع دیفای DeFI, صرافی های غیرمتمرکز و ییلد فارمینگ داره؟

هر ۳ این بازارها با مباحث مالی سر و کار دارند.

افراد پولشونو داخل استخرهای نقدینگی قرار می دهند.

  • صنعت دیفای از این نقدینگی در جهت دادن وام به افراد استفاده می کنه و از سودی که دریافت می کنه پاداش تامین کنندگان نقدینگی رو هم میده.
  • صرافی های غیرمتمرکز از این نقدینگی برای انجام مبادلات استفاده می کنند. یعنی کسی می خواست با دلار BNB بخره لازم نیست تا صبر کنه کسی بیاد BNB بفروشه. صرافی از استخر نقدینگی BNB برای اون شخص معامله رو انجام میده و همین استخرهای نقدینگی در صرافی های غیرمتمرکز باعث شدن که حجم معاملات این صرافی ها بالا بره.
  • صنعت ییلدفارمینگ از این نقدینگی برای دادن پاداش به افرادی که توکن های خودشونو استیک کردن استفاده می کنه.

همونطور که می بینید در صورت نبود استخر هر سه این پروژه ها با تموم شدن فاصله ای نخواهند داشت. پس طبیعتا هر ۳ این پروژه ها بقای خودشونو به تامین کنندگان نقدینگی مدیون هستند و به این منظور پاداش خوبی هم به کسانی که نقدینگی استخر رو تامین کنند اهدا میشه.

البته جالبه اگه بدونید تامین کنندگان نقدینگی حق رای هم در سیستم دارند و می تونند باهم پشت تصمیمی که احساس می کنند برای سیستم خوب است بایستند.

امینت چطور؟ استخرهای نقدینگی امنیت دارند؟

سوال خیلی خوبیه. مهمترین اصل در هر بازار مالی و سرمایه گذاری ایمن بودن سرمایه است. درسته که هر سرمایه گذاری ریسک های بنیادی خودشو داره اما بازم هم باید یک حداقل هایی وجود داشته باشه.

اگه نقدینگی رو فراهم کردیم پولمونو دزدیدند چی؟ اگه نقدینگی رو فراهم کردیم پاداشمونو ندادن چی؟

لازمه اینجا مغز فرمانده این پروتکل رو بهتون معرفی کنم. قراردادهای هوشمند.

تمامی اتفاقاتی که میفته زیرنظر قرارداد هوشمند رد میشه. یعنی یک سری کدهای دستوری که به هیچ عنوان قابل تغییر نیستند. وقتی شما نقدینگی رو در اختیار استخر میزارید این نقدینگی شما وارد قرارداد هوشمند میشه در اصل و استخرهای نقدینگی هم بخشی از قرارداد های هوشمند هستند.

خب در این قرارداد ذکر میشه در صورتی که من “انقدر” سرمایه وارد استخر کردم شمایی که از پول من در این راه ها استفاده می کنی موظفی “انقدر سود” تمام و کمال برای من واریز کنی و این واریز سود به صورت خودکار انجام میشه. مثلا معامله ای در صرافی های غیرمتمرکز صورت می گیره، به صورت خودکار درصدی از اون معامله به عنوان سود تامین کننده نقدینگی برداشته میشه.

پس جا داره عکس رو دوباره به این شکل نشونتون بدیم:

پس این اطمینان وجود داره که دارایی های شما در استخر نقدینگی، در جای امنی قرار داشته باشه. البته هیچ چیزی صددرصدی نیست. با اینکه قراردادهای هوشمند یک سیستم خیلی محکم و سخت هستند و قابل تغییر هم نیستند اما ممکنه مشکلی بوجود بیاد مثلا در سیستم هایی که توسعه دهندگان اون می تونند در قرارداد هوشمند تغییر ایجاد کنند مواظب باشید.

بعلاوه وقتی شما دارایی رو استیک می کنید و وارد استخر می کنیدش ممکنه دارایی شما در زمان اتمام قرارداد با کاهش قیمت مواجه شده باشه و تعداد توکن شما زیاد شده باشه اما از لحاظ ارزش تو ضرر باشید.

چگونه به یک تامین کننده نقدینگی تبدیل بشیم؟

برای این موضوع لازم نیست تا کارهای عجیب غریب کنید. تمامی پروتکل ها این شرایط رو آماده کردن تا شما تبدیل به یک تامین کننده نقدینگی در سیستم بشید. مثلا در بایننس این امکان وجود داره تا وجوه خودتونو استیک کنید و تا مدتی بهش دست نزنید در این صورت شما تبدیل به یک تامین کننده نقدینگی شده اید و همینطور در صرافی ها. اگر نمی دونید چطوری در بایننس تبدیل به یک تامین کننده نقدینگی بشید پیشنهاد می کنم حتما مقاله لانچ پول بایننس رو مشاهده کنید.

همچنین در صرافی پنکیک سواپ هم این شرایط محیاست تا با استیک کردن ارز Cake کسب درآمد کنید. میشه گفت استیک کردن همان کاری است که باید برای تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی انجام بدیم.

سوالات متداول

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا