آموزش صرافی ارز دیجیتالمقالات آموزش ارز دیجیتال

صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap یک صرافی غیر متمرکز شبکه بایننس است و شما در آن به روش های مختلف می توانید به آسانی کسب درآمد کنید. پس با ما همراه باشید تا به صورت کامل این صرافی غیرمتمرکز را توضیح بدهیم تا در پایان این مقاله به راحتی بتوانیم به درآمد برسیم.

اگه فعال تو حوزه شت کوین هستید باید صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap رو بشناسید چون تموم آتیشا از گور این صرافی غیرمتمرکز بلند میشه. بیشتر ایرانی ها برای خرید شت کوین از این صرافی استفاده می کنند حتی خود من 😅

صرافی غیرمتمرکز DEX چیست؟

غیرمتمرکز بودن حرف اول تمامی ارزهای دیجیتالی است که وارد این دنیا می شوند، در اصل همشون میان تا کاملا غیرمتمرکز و بدون دخالت سازمان و گروهی یک وظیفه ای رو انجام بدن، اما عملکرد این ارزهای دیجیتال که ما به عنوان ارزهای غیرمتمرکز میشناسیم در بستری صورت می گیره که کاملا متمرکزه در حقیقت صرافی های معتبر و بزرگی که ما میشناسیم متمرکزند یعنی چی؟ یعنی می تونند تو مبادلات دخالت کنند، دارایی های شخصی رو مسدود کنند، کسر کنند و الی آخر با وجود اینکه هیچوقت این کارو نمی کنند اما این امکان نشدنی نیست، اما صرافی های غیر متمرکز یا DEX کاملا بدون دخالت هستند و یک معامله شخص به شخص سالم توشون اتفاق میفته. و مدت اخیر خیلی طرفدار پیدا کردند و رشد کردن. یکی از معروف ترین این صرافی های غیرمتمرکز پنکیک سواپ PancakeSwap و امروز باهاش آشنا میشیم.

اینکه می گیم صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ PancakeSwap یا صرافی متمرکز بایننس یک توضیحی راجع به متمرکز بودن و متمرکز نبودن بدم، متمرکز بودن یعنی بایننس قطع بشه، هک بشه، سرور خراب بشه، آقای cz بخواد Fee معاملاتو ببره بالا اینا همه احتمالاتی هست که وجود داره، اما تو صرافی های غیرمتمرکز این جریانا نیست، قطع شدن سرور و نمی دونم برق رفتن و هک و اینا نیست چون واحد مشخصی نیست، آقا بالا سری نیست.

صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap چیست؟

صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap یکی از معروف ترین صرافی های غیرمتمرکز حال حاضر که با کمک زنجیره هوشمند بایننس اسمارت چین فعالیت می کنه. شیوه کار تو این صرافی ها خیلی راحت تره و مثل صرافی های متمرکز نظیر بایننس نیست. در صرافی بزرگی مثل بایننس شما باید حساب کاربری بسازید و فعالیت کنید اما در صرافی های غیرمتمرکز نظیر پنکیک سواپ شما نیازی به ساخت حساب کاربری ندارید، ترس اینو ندارید حسابتون مسدود بشه و به راحتی و بدون دخالت می تونید یک معامله P2P داشته باشید.

در صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap کاربران از طریق استخرهای نقدینگی، معامله انجام میدن. این استخرها با دارایی کاربران پر خواهد شد. کاربران توکن های BEP20 خودشونو به استخر نقدینگی واریز می کنند. و در ازای آن، توکن‌ های ارائه‌ دهنده نقدینگی یا LP کسب می کنند. کاربران در شبکه پنکیک سواپ می‌ توانند از این توکن‌ ها جهت پرداخت بخشی از هزینه‌ های معاملاتی استفاده کنند.

هدف از ایجاد صرافی های غیرمتمرکز چیست؟

خب شاید الان بپرسید چه نیازی به صرافی های غیرمتمرکز وقتی صرافی های متمرکز هم قابل اعتمادن هم خیلی قدرتمند؟ اشتباه نکنید صرافی های متمرکز با وجود قدرت و کارایی که دارند بازم ایراداتی دارند و صرافی های غیرمتمرکز ساخته شدن تا این ایراداتو برطرف کنند، این ایرادا چیه؟ یک اینکه متمرکزند و تو دنیایی که ما داریم دم از غیرمتمرکز بودن می زنیم متمرکز بودن چندان جذاب نیست، با وجود اینکه صرافی های متمرکز هیچوقت کاری نمی کنند که اعتماد کاربرا از این حوزه نابود بشه اما بازم ثابت شده که متمرکز بودن خطر آفرینه.

این پروتکل‌ ها توسط قراردادهای هوشمند متن‌ باز، تبدیلات ارزهای دیجیتال را به‌ شکل درون‌ زنجیره‌ ای انجام می‌ دهند. در نتیجه، امکان دستکاری در بازار‌ این صرافی‌ های بسیار محدود است. جهت استفاده از صرافی‌ های غیرمتمرکز هم، نیازی به انتقال دارایی به صرافی ها نیست، بلکه هر کاربر می‌ تواند کیف پول خود را مستقیماً به قرارداد هوشمند وصل کند و با آن تعامل داشته باشد، درحالیکه کنترل دارایی‌ ها در اختیار کاربر خواهد بود. این موضوع نقطه اوج زیبایی صرافی های غیرمتمرکز است.

تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز چیست؟

بزارید تو جدول زیر خلاصشو بگم براتون:

صرافی متمرکز EXصرافی غیرمتمرکز DEX
نیاز به باز کردن حسابعدم نیاز به باز کردن حساب
احتمال مسدود شدن حسابعدم احتمال مسدود شدن حساب
احتمال وقوع هکعدم احتمال وقوع هک
معاملات با واسطهمعاملات بدون واسطه
معاملات سریعمعاملات به نسبت سریع
خدمات بیشتر و کاربرپذیرترخدمات کمتر و رابط کاربری اندکی ضعیف
امنیت بالاامنیت اندکی بالا همراه با ریسک
تفاوت صرافی غیرمتمرکز و متمرکز

داخل صرافی های متمرکز شما نیزا دارید حساب کاربری باز کنید، برای برخی کشورها ساخت حساب کاربری ممنوعه مثلا ایرانی ها نمی تونند داخل بایننس حساب کاربری داشته باشند. و مجبوریم با قندشکن داخلش فعالیت کنیم. داخل صرافی های غیرمتمرکز نظیر پنکیک سواپ PancakeSwap نیازی به ساخت حساب و ترس از مسدود شدن حساب و این جریانا نیست.

صارفی های متمرکز احتمال هکشون بالاست اما طبیعتا با روش هایی امنیت خودشونو بالا بردن اما بازم احتمالش هست، با این وجود صرافی های غیرمتمرکز احتمال هک ندارند چرا ندارن؟ چون شما مستقیما به طی فعالیت در صرافی های غیرمتمرکز نظیر پنکیک سواپ به شبکه بلاکچین و پرونده خودتون در اونجا متصل می شید و شبکه بلاکچین هم هک ناپذیره.

طبیعتا صرافی های متمرکز رابط کاربری بهتر و خدمات بیشتری دارند چیزی که صرافی های غیرمتمرکز ازش محرومند اما این به دلیل جوون بودن این صرافی هاست و به مرور زمان رقیب سر سخت تری برای صرافی های متمرکز در این زمینه میشن.

چطوری با پنکیک سواپ کار کنیم؟

خب تا اینجای کار با صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز آشنا شدیم و تفاوتشونو فهمیدیم، صرافی پنکیک سواپ رو هم شناختیم. اما یک سوالی پیش میاد! وقتی نمی تونیم حساب کاربری داخلشون بسازیم پس چطوری باهاشون کار کنیم؟ به راحتی

قدم به قدم بهتون می گم چطوری با صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ PancakeSwap کار کنید:

چند روش برای دسترسی کاربران به صرافی پنکیک سواپ وجود داره:

 1. تراست والت TrustWallet
 2. متامسک Metamask
 3. کیف پول بایننس چین Binance Chain Wallet
 4. MathWallet
 5. TokenPocket
 6. WalletConnect
 7. SafePal Wallet

به طور مثال طریقه اتصال با تراست والت رو آموزش میدیم:

 1. ابتدا وارد کیف پول تراست والت خودتون بشید و مطمئن باشید از آخرین نسخه اون دارید استفاده می کنید! یک بخش Dapps داخل منوی پایین می بینید. روی اون کلیک کنید و از منویی که برای شما میاد گزینه پنکیک سواپ رو انتخاب کنید، همونطور که می بینید از این طریق می تونید به صرافی های دیگه نظیر یونی سوآپ هم متصل بشید.

2. پیش از انتخاب پنکیک سواپ PancakeSwap با صفحه زیر مواجه میشید که می تونید ارز دلخواه خودتونو انتخاب کنید که و با جفت ارزی که ازش دارید معامله کنید مثلا BNB بدید و Cake بخرید یا دلار بدید و کیک بخرید بر روی هر کدوم بزنید لیست ارزهای قابل پشتیبانی میاد. فقط در نظر داشته باشید طبیعتا اگه بخواهید bnb بدید و Cake بخرید باید داخل کیف پولتون bnb وجود داشته باشه.

3. و در انتها پس از انتخاب ارزهای خودتون گزینه معامله فعال میشه و با کلیک روی Confirm Swap توکن های خریداری شده شما در تراست ولتتون لیست میشه.

شما به همین راحتی الان یک معامله در صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ به ثبت رسوندید. تبریک می گم 🙂

کارمزد صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap چقدر است؟

مانند بقیه صرافی های غیرمتمرکز (Uniswap ، 1inch و SushiSwap )، افرادی که نقدینگی PancakeSwap را تأمین می‌ کنند، توکن‌ های LP کسب می‌ کنند و بخشی از کارمزد های پلتفرم را هم به دست می آورند.
کارمزد در صرافی پنکیک سواپ ۰.۲٪ است. ۰.۱۷٪ به تأمین کنندگان نقدینگی و بقیه، یعنی ۰.۰۳٪ به صندوق پلتفرم جهت استفاده در فرایند سوزاندن توکن‌ ها، مربوط می شه

امنیت صرافی پنکیک سواپ چقدر است؟

طبیعتا امنیت یکی از مهمترین بخش های یک صرافیه اینکه گفتیم امکان هک ندارند با امنیت بالا اشتباه نگیرید. شما وقتی به صرافی غیرمتمرکز وصل میشید یک اتصال به صرافی دارید و یک اتصال به بلاکچین، اتصال بلاکچین شما غیرقابل هک اما چون صرافی های غیرمتمرکز از Certik برای امنیت خودشون استفاده می کنند احتمال وقوع باگ هم داخلشون هست نه خیلی زیاد اما امنیتشون از صرافی های متمرکز کمتره.

🔄 آموزش بخش ترید Trade

این بخش برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر استفاده می شود. که شامل سواپ (Swap)، لیکوییدیتی (Liquidity) است.

سواپ (Swap): تبدیل مستقیم توکن های شبکه بایننس BEP-20 به یکدیگر
لیکوییدیتی (Liquidity): برای تأمین نقدینگی استخر‌های پنکیک سواپ از بخش لیکوییدیتی استفاده می‌کنیم.

🚜 آموزش بخش فارم‌ها (Farms)

در بخش فارم‌های پنکیک سواپ می‌توانید توکن‌های LP حاصل از تأمین نقدینگی استخر‌ها را سپرده‌گذاری کنید، تا بر اساس نرخ بهره مشخص سالیانه (APR) سود دریافت کنید.

استخر‌ نقدینگی (Liquidity Pool)، فضایی مجازی است که افراد می‌توانند با سپرده‌گذاری جفت‌ارزهای دلخواه خود در آن، نقدینگی لازم برای مبادلات توکن‌ها را فراهم ‌کنند. افرادی که توکن‌های خود را در استخر‌های نقدینگی سپرده‌گذاری می‌کنند، اصطلاحاً تأمین‌کننده نقدینگی (Liquidity Provider) نامیده می‌شوند. هربار که کاربران پنکیک سواپ تبدیلی را انجام می‌دهند، کارمزدی را برای آن پرداخت می‌کنند که بخش زیادی از این کارمزد، به‌عنوان مشوق مالی به تأمین‌کنندگان نقدینگی اختصاص می‌یابد.

🍯 آموزش استخر‌های شربت (Syrup Pools)

شما در این بخش می توانید به راحتی با در قرار گذاشت توکن های کیک خود ارزهای جدید شبکه بایننس دریافت کنید سود سالانه APR حدود 80% تا 300% را هم دارد که ریسک خیلی خیلی کمی دارد.

برای این که از این بخش کسب درآمد کنید باید توی کیف پول خودتون توکن کیک داشته باشید و یکی از ارزهای دیجیتال که می خواهید انتخاب کنید و روی گزینه Stake کنید.

اول شما باید مقداری فی با توکن بایننس پرداخت کنید و بعد شما می توانید هر مقدار توکن کیک را استیکینگ کنید.

از گزینه + می توانید برای افزایش توکن کیک برای استیکینگ استفاده کنید و از گزینه – می توانید برای کاهش استیکینگ توکن کیک استفاده کنید.

شما از گزینه Collect می توانید سودی که کسب کردید رو به کیف پول خود اضافه کنید.

توجه: شما هر موقع برای برداشت باید مقداری فی با توکن بایننس پرداخت کنید پس هر روز برداشت نزنید و حداقل یک ماه صبر کنید بعد برداشت بزنید به کیف پول. نگران نباشید که اتفاقی برای موجودی شما می افته اگر اون ارز تموم بشه باید برید توی بخش Finished و کل موجودی خود و سود را برداشت کنید.

اگر گزینه Staked only را فعال کنید فقط ارزهای که استیکینگ کردید را می توانید مشاهده کنید. همچنین سرعت این صرافی بعضی وقت ها کم است و باید فقط چند دقیقه صبر کنید تا موجودی شما لود شود.

🎟 آموزش بخش قرعه کشی (Lottery v2)

شما در این بخش می توانید با پرداخت 5$ با ارز دیجیتال کیک CAKE یک بلیط دریافت کنید و توی قرعه کشی ثبت نام کنید که هرچی بلیط های شما بیشتر باشد شانس این که برنده شوید بیشتر می شود.

شما با هر بلیط یک عدد 6 رقمی دریافت می کنید. اگر تعداد شما با عدد برنده بیشتر مطابقت داشته باشد جایزه بیشتری دریافت می کنید.

🔮 آموزش بخش پیش بینی Prediction

در این بخش شما با پیش بینی قیمت بایننس کوین می توانید درآمد کسب کنید. اگر شما درست حدس بزنید که در 5 دقیقه دیگه قیمت بایننس بالا میرود یا پایین می توانید دو برابر اون مبلغی که وارد شدید رو دریافت کنید.

معرفی ارزدیجیتال کیک Cake

کیک توکن اختصاصی صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap است. توکن کیک انتهاش به خدا وصله و نامحدوده، البته اشتباه نکنید این موضوع زیادم خوب نیست. هر چی محدود تر ارزش بالاتر اما این صرافی به دنبال سوزاندن توکن برای کاهش میزان توکن هاست. به عنوان مثال تیم این صرافی،10% از توکن های جمع آوری شده در لاتاری و نیمی از توکن های جمع آوری شده از طریق عرضه اولیه فارمینگ(IFO) را میسوزاند.

پاداش در هر بلاک، ۲۵ توکن CAKE است (قبلا ۴۰ CAKE بوده و به ۲۵ CAKE کاهش یافته است.) طبق میزان روزانه که در حدود ۳۰ بلاک است، روزانه ۷۵۰‌هزار توکن CAKE تولید می‌ شود. از این میزان ۶۰ درصد به فارمرها و ۴۰ درصد به هولدرهای آن تعلق دارد.

فارمینگ چیست؟
پروژه ها با افزایش نقدینگی خود از طریق توکن های CAKE-BNB LP میتوانند توکن های جدید خود را راه اندازی کنند. پروژه توکن های BNB دریافت میکند، پنکیک سواپ توکن های cake را میسوزاند و کاربران توکن های پروژه را دریافت میکنند. توکن های کیک معادل نیمی از کل بودجه جمع آوری شده برای همیشه سوزانده میشود. اگر یک میلیون دلار جمع آوری شود، نیم میلیون دلار سوزانده میشود.

مشخصاتتوضیحات
نماد توکنCake
سال عرضه2020
سایت رسمیPancakeswap
تعداد کل توکننامحدود
بر بستربایننس اسمارت چین BEP20
مارکت کپ$2,580,908,548.94
قیمت فعلی13.5$
رتبه کوین مارکت کپ35
مشخصات توکن کیک Cake

پیش بینی قیمت ارزدیجیتال Cake

در تصویر زیر یک چارتی از حرکت قیمتی این ارز باهم می بینیم:

قیمت ارز دیجیتال پنکیک سواپ (CAKE) از ماه نوامبر سال 2020، در حال رشد و افزایش بوده و این افزایش قیمت سبب شد که این ارز دیجیتال، حرکت و رشد قیمتی از محدوده 0.25 دلار به محدوده 1.62 دلار داشته باشد. طی اون زمان قیمت پنکیک سواپ 500 درصد رشد یافت.

این توکن، توکن دوم پلتفرم پنکیک سواپ می باشد. کاربران با استیک توکن‌ های کیک (Cake)، توکن Syrup را به عنوان پاداش کسب می کنند. همچنین برای دریافت توکن‌ های کیک، کاربران لازم است به شبکه، نقدینگی اضافه کنند و در قبال این کار، به عنوان پاداش توکن کیک دریافت کنند.

پس از رشد 500 درصدی پروژه پنکیک سواپ در سال 2020، توکن کیک از سال 2020 در یک روند نزولی قرار گرفت تا اینکه سال 2021 شد و قیمت این ارز تا 47$ بابت هر توکن کیک Cake رسید.

توکن کیک Cake یکی از قوی ترین توکن های موجود در بازار کریپتوکارنسی است و دلیل اونم صرافی غیرمتمرکز قدرتمند پنکیک سواپ PancakeSwap است. ممنون که تا پایان مقاله وقت گرانبهاتونو در اختیارمون گذاشتید. سوالی داشتید یا حتی یک حال و احوال ساده داخل کامنتا بیان کنید 24 ساعته در خدمت شما عزیزان هستیم.

5/5 - (3 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه

 1. سلام اقا مبخواستم ارزهای که از ربات وسایت ها بدست اوردن م میشه تبدیل به ارز دیگری کرد

  1. درود بر شما
   بله حتما چک کنید از سایت کوین مارکت کپ قبل از هرگونه تبدیل و با وارد کردن آدرس کانترکت قابل تبدیل به سایر ارز ها می باشد.

 2. سلام و روز به خیر
  بنده حدود 23 میلیارد واحد peth خریدم ولی الآن حدود 200 میلیون واح موجودی نشون میده دلیلش چی هست و چه کا باید بکنم
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

 3. با سلام
  در پنکیک سواپ ، شت کوین میخرم با اینکه شت کوین ها در شبکه اسمارت چین و BPC20 هستن وبا BNBهم (تراست ولت) میخرم اما در بعضی مواقع گس فی میاد روش و بالا شبکه اتریوم رو نشان میده و بالطبع فی خیلی زیادی هم نشان میده در صورتی هر دو تا از شبکه اسمار چین هستن

 4. سلام، وقت بخیر
  من از صرافی پنکیک سواپ ارز شت کوین فومو بیبی رو خریداری کردم، این ارز یه پامپ شدید داشت در صورتی من 22 دلار خرید زدم توی کیف پول تراست ولت وقتی که پامپ شد حدود 50 هزار دلار شد خواستم پولو بردارم اما در صرافی پنکیک سواپ همون 22 دلار رو میزنه بدون هیچ تغییری. چه کار باید بکنم؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 5. سلام وقت بخیر
  بنده برای خرید شت کوین ها در این صرافی فعالیت دارم و از تراست ولت هم استفاده میکنم
  بعد از هر خرید حدود ۱۵ درصد از مبلغی که پرداخت میکنم توکن کمتری خریده میشه
  برای مثال ۱۰۰ دلار واریز میکنم اما بعد از خرید ۷۵ دلار در ولت موجود هست
  میخواستم بدونم کارمزد این صرافی به همین اندازه زیاد هست یا مشکل دیگه ای وجود داره؟

  1. سلام ملیکا جان
   بله همینطوره

   معمولا کارمزد شت کوین ها بسیار بالاست. یعنی حدود 10 الی 30 درصد کارمزد ممکنه خرید و فروش شت کوین پرداخت میشه.

   برای خرید شت کوین حتما حتما داخل وب سایت اون شت کوین برین و ببینین چقدر باید هزینه کارمزد پرداخت کنین.

   موفق باشی گل

 6. سلام
  برای خرید ارز حتما باید تو تراست ولت شبکه اسمارت چین باشه یا هرچیزی مثلا ترون هم قابل تبدیله تو پنکیک سواپ؟

 7. با سلام آیا میشود order گذاشت؟ من نیاز به اردر گذاری دارم برای ترید؟ به چه صورت میتوان اردر گذاشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا