مقالات آموزش ارز دیجیتال

استیبل کوین Stable Coin چیست؟ انواع استیبل کوین

استیبل کوین ها Stable Coin یک دسته از بهترین رمز ارزهایی هست که بیشترین استفاده رو در ترید و معامله داره. و درواقع جزو ضروری ترین رمزارزایی هستند که باید ازشون استفاده بشه چون مثل یک رمز ارز پایه عمل میکنند.
درسته که بیتکوین و رمزارزها با پرداخت های همتا به همتا و غیرمتمرکز، صنعت معامله و صنعت مالی رو متحول کردن. اما نوسان های زیاد و همیشگی قیمت، نقطه ضعف بزرگی در بین رمزارزها و کوین ها بوده. و ارزدیجیتالی که ارزش ثابتی داشته باشه یکی از نیازمندی های بزرگ جامعه و حوزه ترید هست. استیبل کوین‌ ها Stable Coin در اصل برای کاهش نوسانات قیمت بوجود اومدند.
و برای ذخیره ارزش و از ویژگی های خاص دیگه ای هم برخورداره. که رمزارزهای دیگه ای مثل اتریوم از اون برخوردار نیستند، و این کوین ها همچنان در این بازار معاملاتی به کار میرند. در قدیم بیتکوین و آلت کوین‌ ها با همدیگه معامله میشدند. و از اونجایی که نوسانات زیادی داشتن، تریدرها با سود یا ضرر چشمگیر مواجه میشدند و امنیت کافی نداشتند. در این مقاله از ما برای شما دوستان عزیز سعی میکنیم معرفی کاملی از رمزارزهای ثابت داشته باشیم. و در این مقاله بررسی کنیم اصلا استیبل کوین Stable Coin چیست و چند نوع از این رمزارز وجود داره.

استیبل کوین Stable Coin

استیبل کوین Stablecoin یا رمزارز ثابت یک نوع ارز دیجیتال هست. که ارزش اون به یک پایه و اساس مالی یا دارایی ثابت وابسته هست. این پشتوانه یا پایه و اساس میتونه هر چیزی، مثل طلا، ارز فیزیکی و دلار یا غیره باشه. برای نمونه، تتر USDT یکی از معتبر و شناخته شده ترین نمونه‌ های استیبل کوین Stable Coin هست که ارزش اون به دلار بستگی داره. هدف از ساخته شدن این نوع ارزهای دیجیتال، جلوگیری از نوسانات زیاد کریپتوکارنسی ها هست. به غیر از اینها، به‌ عنوان ذخیره‌ کننده ارزش و وسیله‌ ای برای انجام مبادله کاربرد داره. به همین دلیل، از سرمایه‌ گذارا در برابر نوسانات خیلی زیاد قیمت کریپتوکارنسی محافظت میکنه.

همچنین باید این نکته مهم رو گفت که در واقع، این نوع ارز دیجیتال رو کسی نمیسازه. بلکه یک شرکت معتبر و بزرگ اون رو تولید میکنه و ازش پشتیبانی میکنه. معمولاً صرافی‌ های معروف برای بهتر شدن روند مبادلات مالی و ایجاد شرایط بهتر برای کاربرا، دست به همچین کارهایی میزنند. همچنین بانک‌ ها و نهادهای مالی که وابسته به دولت هستند، جزو سازنده های اصلی استیبل کوین محسوب میشه.

استیبل کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

درواقع استیبل کوین‌ Stable Coin متمرکز همه‌ چیز رو در کنترل نهاد اداره‌کننده پروژه هست. برای نمونه، هر زمان تقاضا برای تتر USDT در بازار افزایش پیدا میکنه، توکن‌ های بیشتری ایجاد میشه و در بازار توزیع میشه. همون موقع، باید به ازای توکن‌ های ضرب‌ شده هم در حساب بانکی دلار ذخیره بشه. درانتها، وقتی مقدار فروش تتر USDT افزایش پیدا میکنه. صرافی بیت فینکس توکن‌ های مازاد موجود در بازار رو جمع‌ آوری میکنه و از طریق توکن‌ سوزی، عرضه تتر رو در بازار به تعادل میرسونه.

همچنین در استیبل کوین‌ های غیرمتمرکز، پروسه خرید و فروش با استفاده از قراردادهای هوشمند کنترل میشه. به این دلیل، شفافیت در طول این پروژه‌ ها به‌ مراتب بیشتر و بیشتر میشه. چون هیچ پایه و اساس متمرکزی در این فرایند دخالت مستقیمی نداره.

نوع استیبل کوین Stable Coin

استیبل کوین Stable Coin ها به انواع مختلفی در صرافی ها تقسیم میشن که اونها متمرکر و غیر متمرکز هستند و شما باید قبل استفاده از استیبل کوین اطلاعات کاملی رو داشته باشید و ما باهم بررسی میکنیم :

استیبل کوین متمرکز

مهمترین ملاک در مورد تشخیص استیبل کوین Stable Coin متمرکز، بررسی کردن پشتیبانی اونهاست. این ارزها معمولاً از سمت یک بخش مشخص پشتیبانی میشن. به شکل دیگه، استیبل کوین‌ های متمرکز به جای این که توسط سرمایه هایی مثل ارزهای دیجیتال پشتیبانی بشند، که میشه گفت توسط یک نهاد پشتیبانی میشند تا نوسانات قیمتی اونها کنترل بشه. پشتیبانی نهادهای مختلف از استیبل کوین‌ های متمرکز به این نحو هست که با استفاده از یک دارایی ارزشمند و رایج مثل پول فیات از Stable coin ها حمایت کننده اونها هستند. تتر (USDT) یکی از همین کوین‌ های متمرکز هست که مطمئنا از محبوبیت این استیبل کوین Stable Coin خبر دارید. ارز دیجیتال تتر به صورت اختصاصی با استفاده از ارزش دلار آمریکا پشتیبانی میشه.

استیبل کوین Stable Coin های محبوب
استیبل کوین Stable Coin های محبوب

استیبل کوین غیر متمرکز

همون‌ طور که توضیح دادیم. Stable coin ها به غیر پشتیبانی پول فیات یا ارزهای رایج بانکی، با تکیه دادن به دوتا ملاک دیگه یعنی ارزهای دیجیتال معتبر و الگوریتم‌ ها فعالیت میکنند. استیبل کوین‌ هایی که با پشتیبانی ارزهای دیجیتال معتبر و الگوریتم‌ های مخصوص مورد معامله قرار میگیرند، به عنوان استیبل کوین‌ های غیر متمرکز شناخته میشن.

یکی از بهترین Stable coin های غیر متمرکز که پشتیبانی اون ارزهای دیجیتال هست، اسمش دای (DAI) هست. و ارزش اون کلا یک دلار هست که از طریق پلتفرم میکردائو MakerDAO عرضه میشه. قیمت این نوع کوین غیر متمرکز با وثیقه‌ گذاشتن ارز دیجیتال معتبر مثل اتریوم بر طبق یک قرارداد هوشمند به صورت ثابت باقی میمونه.

همچنین درمورد الگوریتم رمزارز دای (DAI)، با توجه به قرارداد های هوشمند و دیجیتالی از شرایط ثابت قیمتی بهره‌ مند شدند. این نوع از استیبل کوین‌ های غیر متمرکز با پشتیبانی شدن از بر سیاست‌ های افزایش یا کاهش در هنگام عرضه، قیمت خودش رو ثابت نگه میدارن و از ایجاد هرشکل نوسان قیمتی جلوگیری میکنند.

مزایا و معایب استفاده از استیبل کوین

همونطور که توضیح دادیم استیبل کوین ها جزو مهمترین ارزهای دیجیتال در صنعت کریپتوکارنسی هستند. چون این رمزارزها از مزیت ها و خدمات بسیار زیادی برخوردارند که باهم مزایای این ارزدیجیتال رو بررسی میکنیم.

مزایا

اول سعی داریم به مزایای این ارز بپردازیم.

حفظ سرمایه در برابر کاهش ارزش پول

موقع کاهش ارزش پول، افراد میتونند با استفاده از استیبل کوین‌ هایی اعتبارشون یورو و دلار هست ارزش پول خودشون رو نگه دارند. همچنین از استیبل کوین‌ ها میتونید راهی ساده و عالی افراد کشورهای با اقتصاد ضعیف باشه، چون به این افراد اجازه اینو میده تا دارایی‌ های خودشون رو به راحتی مبادله کنند.

سپرده و سرمایه گذاری

یکی دیگه از مزیت های استیبل کوین ها اینه که اگه شما فردی هستید که به سرمایه گذاری علاقه دارید. بهتر هست به جای اینکه دلار و یا طلا خرید کنید. از کریپتو های ثابت برای سرمایه گذاری استفاده کنید. که پایه و اساس این نوع ارز ها همونطور که گفته شد پشتوانه ای از دلار یا طلا دارن. شما میتونید با سرمایه گذاری روی ای نوع ارزها دیگه نیازی به ریسک نگهداری طلا و دلار نداشته باشید و با خیالت راحت از ارزهایی مثل تتر USDT استفاده کنید.

حفاظت از سرمایه

درواقع باید اینو اعتراف کرد که، استیبل کوین Stable Coin باعث حفظ سرمایه و ارزش دارایی شما میشن. برا نمونه فرض کنین که ارزش پول ملی کشور بخاطر عوامل مختلف سبب نوسانات شده. و ارزش خودش رو از دست میده. در این صورت اگه شما ارز ملی رو به صورت یه ارز دیجیتال ثابت نگه داشته باشین. هیچ نوع ضرری به شما نمیرسه و دارایی شما با قیمت ثابت حفظ میشه.
در بعضی از کشورهایی که ارز ملی افت شدیدی پیدا میکنه، بهترین راه برای حفظ دارایی استفاده از استیبل کوین ها هستش تا بتونیم سرمایه های خودمون رو با قیمت ثابتی حفظ کنیم.

ارسال راحت حواله ها

اگه شما هم جزو دسته آدمایی هستید که در کشور های دیگه ای مشغول به کار هستید. و در وقت مشخصی مقدار پول مشخصی رو برای خانواده خودتون میریزید. بهتره که از رمزارزهای ثابت استفاده کنید که به راحتی و با سرعت بالا به کشور های دیگه ریخته میشه. واریز و برداشت استیبل کوین ها Stable Coin با نوسان کم و هزینه بسیار خوب انجام میشه.

استیبل کوین Stable Coin
استیبل کوین Stable Coin

پیشرفت صرافی ها

اینروزا مشکلات زیادی سبب این شده. که صرافی ها به خوبی نتونن از ارز های فیات پشتیبانی کامل رو کنند. اما با کمک گرفتن از استیبل کوین ها Stable Coin سبب راحت تر شدن کار صرافی ها میشه. و شما توانایی اینکه به جای استفاده از دلارهای کاغذی، از استیبل کوین استفاده کنید هست. یکی از ویژگی های استیبل کوین Stable Coin در این نوع فعالیت اینه که نیازی نیست تا اون رو با ارزش بیت کوین یا هر رمزارز دیگه ای مقایسه کنید چون این نوع ارز های ثابت با دلار مقایسه میشند.

آسانی در برداشت و واریزی

باید گفت که این نوع کریپتو ها جزو بهترین ارز های دیجیتالی هستند که میتونیم ازشون برای واریز قسط وام، پرداخت اجاره و خرج های روزمره ازشون در قرار داد های هوشمند استفاده کرد که میشه گفت در این نوع قرار داد ها شما هیچ نیازی به وجود واسطه ندارید و تمامی اکسچینج ها با سرعت فوقوالعاده عالی، به شکل اتوماتیک انجام میشن. به جز اینها، رئیس های شرکت و کارآفرین ها میتونند حقوق کارمنداشون رو که در جا های مختلف دنیا مشغول به کار هستن و مستقر هستند، با استفاده از استیبل کوین ها Stable Coin پرداخت کنند.

کارمزد پایین

کارمزد پایین یکی از مهمترین مزیت های اصلی برای استیبل کوین ها هست. درواقع کارمزدها اندازه هزینه هایی هستن. که کاربرا برای خرید و فروش و معامله یک رمزارز توی بازار ازشون گرفته میشه. اگه این هزینه بالا باشه، معمولا خرید و فروش یک رمزارز با درگیری های مختلف و زیادی روبرو میشه. دقیقا مثل اتفاقی میمونه که برای ارز دیجیتال اتریوم رخ داده. کارمزدها در شبکه پلتفرم این کریپتو خیلی زیاد هست. و همین فعالیت باعث شده تا خیلی از کاربرا از سرمایه گذاری کردن روی اتریوم دست بردارند.

دسترس بودن در اکثر صرافی ها

یکی دیگر از ویژگی ها و ملزومات مورد نیاز برای استیبل کوین ها در دسترس بودن آنها در تمام صرافی ها است. این مهم علاوه بر اینکه روی سایر ویژگی های آنها مانند حجم بالای معاملات، تعداد کاربران بیشتر و محبوبیت بالاتر تأثیر دارد، باعث می‌شود تا معاملات بر روی آنها برای تریدرها ساده تر باشد. اتفاقی که اکنون در بسیاری از استیبل کوین های موجود در بازار شاهد آن هستیم که نمونه بارز آنها نیز تتر است.

معایب

با اینکه این نوع رمزارز همه مزایا و کاربردهایی که برای ارزهای دیجیتالی ثابت بیان کردیم رو داره، محدودیت‌ هایی هم برای اون وجود داره. برای نمونه اگه بخوایم از تتر USDT مثالی بزنیم. این استیبل کوین رو که پشتوانه دلاری داره، بخش متمرکز مدیریت میکنه. کاربرا برای استفاده از این رمزارز، باید به اون اعتماد کامل داشته باشن. و امیدوار باشند که این مرکز به همون اندازه‌ که تضمین میکنه. در بانک دلار بلوکه کرده باشه؛ اما باید گفت با سابقه نامناسب این رمزارز موجب کاهش اعتماد تمامی مردم شده.

و هنوزم، حسابرسی‌ های تتر درباره مقدار سپرده‌ ها برای کاربرا شفاف نیست. بعضی ها اعتقاد دارن تتر فقط قسمتی از دارایی‌ های ادعا شده رو سپرده‌ گذاری کرده. و در سال 2018 میلادی،‌ همین شایعات تونستند ارزش تتر USDT رو تا حد زیادی که یک میلیارد دلار بود کاهش بدند. برای همین یک مرکز ثالثی باید به طور متعددی استیبل کوین‌ ها Stable Coin ها رو حسابرسی کنه تا اعتماد عمومی خدشه‌ دار نشه.

انواع استیبل کوین ها

تا اینجای مقاله با کاربردهای مختلف استیبل کوین ها اشنا شدیم. حالا بهتره ببینیم از چه نوع استیبل کوین هایی می تونیم استفاده کنیم تا بهترین بازدهی رو داشته باشیم. در ادامه این بخش ما شما رو با چند مورد از انواع بهترین استیبل کوین ها در ارز های دیجیتال اشنا خواهیم کرد.

دلار بایننس BUSD

بایننس BUSD یکی دیگه از پرکاربرد ترین رمزارزهای ثابتی هست که میشه ازش در بازار کریپتوکارنسی استفاده کرد. این کوین های ثابت توسط صرافی معتبر بایننس بوجو میاد و ازش استفاده های زیادی میشه. و باید اینم گفت که ارزدیجیتال بایننس BUSD که به پول نقد فیات، به طور خاص تر، دلار آمریکا متصل شده.

یو اس دی کوین USDC

یو اس دی کوین که با مخفف USDC شناخته میشه و این روزا خبرهای مختلفی ازش میشنوید، پشتوانه‌ ای قدرتمندی داره که خیلی از کاربرای دنیای کریپتوکارنسی اون رو به خوبی میشناسن. پشتوانه استیبل کوین Stable Coin یو اس دی کوین، صرافی معتبر و محبوب کوین‌ بیس Coinbase هست و برخلاف همه ی استیبل کوین‌ هایی که معرفی شده، ارزشش کمتر از یک دلار هست. ارزش همیشگی رمزارز USDC برابر با 0.9 دلار هست که هنوزم بعد از رمزارز تتر USDT Tether از محبوبیت بالایی در بین معامله گرا و تریدرها برخوردار هست. یو اس دی سی USDC هم مثل رمزارزهای محبوب از حجم معاملاتی خیلی عالی و قابل توجهی در بین کاربرا و تریدرها برخوردار هست و میشه برای سرمایه‌ گذاری ازش سود های خیلی خوبی کسب کرد.

تتر USDT

ارزدیجیتال تتر که با اسم Tether هم شناخته میشه، جزو پرکاربر ترین و ارزشمندترین استیبل کوین های بازار کریپتوکارنسی هست. و با توجه به معاملاتی که با ارزدیجیتال تتر انجام میشه، این رمزارز از بیشترین حجم معاملاتی برخوردار هست و بیشترین جابه‌ جایی رو در بین تریدرها و معامله گرها داره. البته موضوع استیبل کوین تتر USDT خیلی گسترده تر از اون چیزیه که فکر میکنید. اگه دوست دارید که در مورد ارز تتر اطلاعات بیشتری کسب کنید. حتما روی کلمه تتر که لینک بهش دادیم کلیک کنید.

همچنین قیمت هر واحد تترUSDT برابر هست با یک دلار و هنوزم به عنوان یک استیبل کوین غیر متمرکز با اعتبار دلاری آمریکا محسوب میشه. اگه به لیست ارزهای دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی نگاهی بندازید، رمزارز Tether رو میتونید ببینید که در لول سوم بعد از بیت کوین و اتریوم قرار داره چون جزوه پرکاربرد ترین رمزارزهاست.

دلار GUSD

رمز ارز GUSD هم دقیقاً میشه گفت با تتر هم قیمت هست و همیشه یا قیمت یک دلار به فروش میرسه. رمزارز GUSD یا Gemini توسط یکی از سرمایه‌ گذار بزرگ کریپتوی بیت کوین درست شده؛ صاحب این رمزارز یعنی برادران وینکلووس که از پایه‌گذارای اصلی GUSD هستن، یکی از بهترین استیبل کوین ها رو به بازار ارائه دادند تا بشه با استفاده از ثابت بودن قیمت اون رو به راحتی در سرمایه‌گذاری‌ ها یا خرید ارزهای دیجیتال مورد توجه زیادی قرار بده.

ترو یو اس دی True USD

درواقع این استیبل کوین غیر متمرکز رو هم باید در دسته‌ بندیرمزارزهای یک دلاری قرار بدیم. همونطور که تتر و GUSD هم ارزشی برابر با یک دلار دارن، رمزارز True USD هم همیشه با قیمت یک دلار به فروش میرسیده. یکی از مهم‌ ترین مزیت های این رمزارز اینه که شرکت‌ های دیگه هم از ارزش ترو یو اس دی به شدت پشتیبانی میکنن و همین مسئله باعث شده که مسئله ها مهم تری مثل امنیت روشون تمرکز داده بشه.

تتر و بایننس کوین معروف ترین رمزارزهای موجود که کاربرد فراوانی دارند
تتر و بایننس کوین معروف ترین رمزارزهای موجود که کاربرد فراوانی دارند

دای DAI

اگه تابحال نام این رمزارز رو شنیده باشید میفهمید از چه ارزشی بر خوردار درواقع رمزارز دای DAI همیشه به عنوان یکی از بهترین استیبل کوین Stable Coin ازش یاد میشه، لازمه اینم بدونید که اون رو باید در لیست محبوبب ترین ها مثل تتر هم قرار داد. رمزارز دای DAI هنوزم با پشتوانه دلار آمریکا به فروش میرسه و دقیقا مثل بقیه استیبل کوین های دیگه، یک دلار ارزش داره. این رمز ارز روی شبکه بلاک چین غیر متمرکز و قدرتمند اتریوم مستقر شده و پلتفرمش هم که اون رو عرضه میکنه؛ میکردائو (MakerDAO) هست.

ارز ترا UST

میشه گقت که یکی از جذاب ترین ارزهای دیجیتال برای شما TerraUSD هست.این کوین هم دقیقا مثل بقیه به دلار آمریکا متصله و یک پشتوانه دلاری داره که یکی از ویژگی های این رمزارز اینه که به برنامه های DeFi این امکان رو میده تا بدون هیچ محدودیتی بتونن به پتانسیل خودشون برسند و دست یابی بهش پیدا کنند.

توکن طلایی DGX

توکن طلا DGX یکی از ارزهای دیجیتالی هست که با پشتوانه طلا هست و در دنیای ترید خیلی از این رمز ارز استفاده میشه. و دقیقا مثل استیبل کوین‌ های با یک دارایی فیزیکی یعنی طلا پشتیبانی میشه. در ازای هر ارز DGX برای شما یک گرم طلا وجود داره که با خرید هر توکن توسط سرمایه‌گذار و سپرده گذار 1 گرم طلا برای او در ذخایر پلتفرم ذخیره میشه که باید گفت این توکن از اهمی خیلی بالایی برخورداره.

دلار PAX

اگه بخوایم به طور خلاصه بگیم ارز دیجیتال PAX ترکیبی از ثبات دلار آمریکا هست یعنی پشتوانه این رمز ارز از دلار هست و با بهره‌ وری از تکنولوژی بلاکچین هست. توکن Paxos Standard که با حروف اختصاری PAX شناخته میشه و یک استیبل‌ کوین Stable Coin طراحی شده توسط سیستم بلاکچین اتریوم هست.

Neutrino

رمز ارز Neutrino USD یک استیبل کوینی هست که پایه و اساس اون با الگوریتم های رمزنگاری شده هست که توسط دلار آمریکا پشتیبانی میشه. Neutrino USD که مخففش میشه USDN شامل برنامه‌ هایی مثل سهام، وثیقه و پرداخت پاداش هست. این برنامه‌ ها کاملا شفاف هستن و پایستگی اونها با قراردادهای هوشمندی تضمین میشه.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما دوستان عزیز رو با تمامی استیبل کوین Stable Coin ها آشنا کنیم تا شما دوستان برای استفاده از اونها اطلاعات لازم رو داشته باشید. و در حال حاضر، استیبل کوین‌ هایی که پشتوانه ارز فیات دارند بیشترین سهم رو در بازار ارزهای دیجیتال تشکیل دادند. اما باید گفت که استیبل کوین‌ های غیر متمرکز به شدت و خیلی زیاد از استیبل کوین‌ های وثیقه فیات پیروی میکنن. در واقع تنها انتظاری که تریدرا و معامله گرا دارند اینه که استیبل کوین‌ Stable Coin های غیرمتمرکز سرعت رشد بیشتری داشته باشن. و با بالا رفتن محبوبیت دیفای DeFi، به نظر میرسه که استیبل کوین‌ Stable Coin های غیر متمرکز بتونند از استیبل کوین‌ هایی که از پشتوانه فیات دارن جلو بزنند و سبقت ازشون بگیرن و جای اون هارو در بازار معاملاتی بگیرند.

و حتما این نکته رو هم به خاطرتون بسپارید که خطر استیبل کوین ‌Stable Coin های متمرکز مثل تتر USDT، بهتره است از استبیل کوین‌ های غیر متمرکز مثل دای DAI هم استفاده بشه تا سرمایه کاربرا از هر خطر احتمالی دور باشه و دارایی هاشون آسیبی نزنه؛ چون همونطور که برای شما دوستان عزیز توضیح دادیم تشخیص حساب کاربرای ایرانی و مسدود کردن دارایی تتر USDT برای شرکت تتر، خیلی راحت و امکان‌ پذیر هست.

سوالات متداول

استیبل کوین Stable Coin چیست؟

استیبل کوین Stablecoin یا رمزارز ثابت یک نوع ارز دیجیتال هست که ارزش اون به یک پایه و اساس مالی یا دارایی ثابت وابسته هست. این پشتوانه یا پایه و اساس میتونه هر چیزی، مثل طلا، ارز فیزیکی و دلار یا غیره باشه.

ارزدیجیتال تتر USDT چیست؟

ارزدیجیتال تتر که با اسم Tether هم شناخته میشه، جزو پرکاربر ترین و ارزشمندترین استیبل کوین های بازار کریپتوکارنسی هست. و با توجه به معاملاتی که با ارزدیجیتال تتر انجام میشه، این رمزارز از بیشترین حجم معاملاتی برخوردار هست و بیشترین جابه‌ جایی رو در بین تریدرها و معامله گرها داره.

مزایای استفاده از استبل کوین ها چیست؟

موقع کاهش ارزش پول، افراد میتونند با استفاده از استیبل کوین‌ هایی اعتبارشون یورو و دلار هست ارزش پول خودشون رو نگه دارند. همچنین از استیبل کوین‌ ها میتونید راهی ساده و عالی افراد کشورهای با اقتصاد ضعیف باشه، چون به این افراد اجازه اینو میده تا دارایی‌ های خودشون رو به راحتی مبادله کنند.

استیبل کوین Stable Coin متمرکز چیست؟

استیبل کوین‌ های متمرکز به جای این که توسط سرمایه هایی مثل ارزهای دیجیتال پشتیبانی بشند، که میشه گفت توسط یک نهاد پشتیبانی میشند تا نوسانات قیمتی اونها کنترل بشه. پشتیبانی نهادهای مختلف از استیبل کوین‌ های متمرکز به این نحو هست که با استفاده از یک دارایی ارزشمند و رایج مثل پول فیات از Stable coin ها حمایت کننده اونها هستند.

در بهبود کیفیت مقالات کمک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا