آموزش ارز دیجیتالآموزش صرافی ارز دیجیتالبیت کوین

صرافی ارز دیجیتال و اکسچنج بیت کوین چیست؟

اکسچنج ها یا صرافی های غیرمتمرکز، مکان هایی هستند که شما می توانید در آن ها ارز های دیجیتالی خود را به ارز های دیگر تبدیل کنید.

می توانید از صرافی ها خرید و حتی می توانید در برخی اکسچنج ها ارز های خود را نگه داری کنید.

مقدمه

از روزهای ابتدایی ظهور بیت کوین، مبادلات نقشی اساسی در تطبیق خریداران ارزهای رمزپایه با فروشندگان داشته است. بدون جذب این مجامع برای کاربران جهانی، نقدینگی بسیار ضعیف تری وجود خواهد داشت.

همچنین راهی برای توافق در مورد قیمت صحیح دارایی موجود نیست.

به طور سنتی، کاربران متمرکز بر این زمینه تسلط دارند. با این حال، با انبوهی از فناوریهای موجود که به سرعت در حال تحول است، تعداد فزاینده ای از ابزارها برای معاملات غیرمتمرکز ظهور کرده اند.

در این مقاله، به مبادلات غیرمتمرکز (DEX)، مکانهای تجاری که نیازی به واسطه ای ندارند، خواهیم پرداخت.

اما قبل از آن با درک اکسچنج متمرکز شروع خواهیم کرد.

اکسچنج متمرکز (CEX) چگونه کار می کند؟

صرافی های متمرکز اینگونه کار می کنند که با واریز کردن ارز ورودی می توانید ارز خروجی مورد نظر را دریافت کنید.

این تراکنش توسط شخص و یا سازمانی کنترل می شود پس به همین دلیل متمرکز تلقی می شود.

نوشته های مشابه

شما در واقع کلید خصوصی ندارید، به این معنی که هنگام برداشت، از صرافی می خواهید از طرف شما معامله را امضا کند. هنگام تجارت، معاملات بصورت زنجیره ای اتفاق نمی افتد، در عوض، صرافی موجودی را به کاربران در پایگاه داده های خود اختصاص می دهد.

گردش کار کلی فوق العاده ساده است زیرا سرعت پایین بلاکچین مانعی برای تجارت نیست و همه چیز در سیستم یک نهاد واحد رخ می دهد. خرید و فروش ارزهای رمزپایه آسان تر است و شما ابزار بیشتری در دسترس دارید.

شما باید به مبادله پول خود اعتماد کنید. در نتیجه، شما خود را در معرض خطرات طرف مقابل قرار می دهید. این خطرات ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورد.

برای بسیاری از کاربران، این میزان خطر قابل قبول می باشد. آنها به سادگی به مبادلات معتبر با سوابق قوی و اقدامات احتیاطی که نقض داده ها را کاهش می دهند، اعتماد می کنند.

اکسچنج های غیرمتمرکز (DEX)چگونه کار می کند؟

اکسچنج های غیرمتمرکز (DEX) از برخی جهات مشابه نمونه های متمرکز خود می باشند اما از برخی دیگر به طور قابل توجهی متفاوت هستند. ابتدا توجه داشته باشیم که چند نوع تبادل غیرمتمرکز در دسترس کاربران است. موضوع رایج در بین آنها این است که سفارشات به صورت زنجیره ای (با قراردادهای هوشمند) اجرا می شوند و کاربران در هیچ نقطه ای حق مالکیت خود را رها نمی کنند.

سفارشات زنجیره ای

در برخی از اکسچنج های غیرمتمرکز، همه کارها به صورت زنجیره ای انجام می شود. هر سفارش (و همچنین تغییر و لغو) در بلاک چین نوشته شده است. این مسلماً شفاف ترین روش برای کاربران می باشد، زیرا شما به شخص ثالثی اعتماد نمی کنید و معامله از حالت ابهام خارج می شود.

از آن جا که شما از هر گره در شبکه می خواهید که سفارش را برای همیشه ضبط کند، در پایان هزینه ای نیز پرداخت خواهید کرد. شما باید صبر کنید تا یک ماینر پیام شما را به زنجیره بلوک اضافه کند، به این معنی که تجربه شما کمی با اتلاف وقت همراه می باشد.

سفارشات خارج از زنجیره

سفارشات خارج از زنجیره هنوز در برخی موارد غیرمتمرکز می باشند، اما مسلماً متمرکزتر از موارد قبلی هستند. به جای اینکه هر سفارش در بلاکچین ارسال شود، آنها در جایی دیگر میزبانی می شوند.

شما می توانید نهادی متمرکز داشته باشید که کاملاً مسئول سفارشات شما باشد. اگر این نهاد مخرب باشد، می تواند تا حدی بالانس بازار را تغییر دهد (به عنوان مثال، با اجرای سفارشات یا معرفی نادرست). با این حال، شما همچنان از ذخیره غیر حضوری بهره مند خواهید بود.

پروتکل 0x برای ERC-20 و سایر توکن های مستقر در بلاک چین اتریوم مثال خوبی برای این مورد می باشد. این پروتکل به جای اینکه به عنوان یک سفارش غیر متمرکز منفرد عمل کند، چارچوبی را برای افراد معروف به “رله” برای مدیریت سفارشات خارج از زنجیره فراهم می کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند 0x و برخی از ابزارهای دیگر، میزبان ها می توانند از یک سیستم نقدینگی ترکیبی استفاده کنند و سفارشات را بین کاربران پخش کنند. معامله تنها پس از تطابق طرفین با یکدیگر انجام می شود.

این رویکردها از دیدگاه قابلیت استفاده نسبت به رویکردهایی که به سفارشات زنجیره ای متکی هستند برتر می باشند. آنها از نظر سرعت با محدودیت های یکسانی روبرو نیستند، زیرا به اندازه برابر از بلاکچین استفاده نمی کنند. با این وجود، تجارت باید بر اساس آن ها انجام شود، بنابراین مدل سفارشات خارج از زنجیره از نظر سرعت هنوز از ارزهای متمرکز کمتر می باشد.

پیاده سازی سفارشات خارج از زنجیره شامل Binance DEX ، IDEX و EtherDelta است.

سازندگان بازار خودکار (AMM)

این برنامه به سازندگان یا گیرنده ها، کاربران، تئوری بازی و غیره احتیاج ندارد.

مشخصات AMM به اجرا بستگی دارد. به طور کلی، آنها مجموعه ای از قراردادهای هوشمند را تشکیل می دهند و مشوق های هوشمندانه ای را برای اطمینان از مشارکت کاربر ارائه می دهند. برای نمونه نحوه کار Uniswap DEX.

امروزه اکسچنج های غیر متمرکز مبتنی بر AMM نسبتاً کاربرپسند هستند و با کیف پول هایی مانند MetaMask یا Trust Wallet ادغام می شوند. اگرچه مانند سایر اشکال DEX، برای تسویه معاملات باید معامله ای زنجیره ای انجام شود.

پروژه هایی که در این جبهه به کار گرفته می شوند شامل Uniswap و Cyber می باشند. هر دو مبادله توکن های ERC-20 را تسهیل می کنند.

مزایا و معایب اکسچنج های غیر متمرکز

در بخشهای قبلی به برخی از مزایا و معایب اکسچنج های غیر متمرکز به صورت گسترده اشاره کرده ایم.

حال کمی بیشتر به آنها می پردازیم.

مزایا

نبود شناخت مشتری (KYC)

انطباق با KYC /AML ( مبارزه با پولشویی و شناخت مشتری) هنجار بسیاری از مبادلات می باشد. به دلایل نظارتی، افراد باید اغلب اسناد هویتی و اثبات آدرس را ارائه دهند.

این نگرانی برای برخی از افراد در زمینه حفظ حریم خصوصی و برای برخی دیگر مربوط به قابلیت دسترسی می باشد. اگر اسناد معتبری در دست نداشته باشید یا اطلاعات به طریقی لو رفته باشد، چه کاری انجام می دهید؟ از آنجا که اکسچنج های غیر متمرکز قابل مشاهده نیستند، هیچکس هویت شما را بررسی نمی کند. تمام آنچه شما نیاز دارید یک کیف پول ایمن ارز های دیجیتالی می باشد.

با این وجود، برخی از الزامات قانونی وجود دارد که DEX ها تا حدی توسط یک مرجع مرکزی اداره می شوند. در برخی موارد، اگر سفارشات متمرکز باشند، میزبان باید با آن ها مطابقت داشته باشد.

بدون خطر برای طرف مقابل

جذابیت اصلی مبادلات ارزهای رمزنگاری غیرمتمرکز این است که وجوه مشتریان در اختیار آن ها نیست. به همین ترتیب، هکر ها به سختی بودجه کاربران را به خطر می اندازد و یا اطلاعات شخصی حساس را فاش نمی کند.

توکن های لیست نشده

توکن هایی که در صرافی های متمرکز ذکر نشده اند، با وجود عرضه و تقاضا، همچنان می توانند آزادانه در اکسچنج های غیر متمرکز معامله شوند.

معایب

قابلیت استفاده

به طور واقعی، اکسچنج های غیر متمرکز تقریباً به اندازه مبادلات سنتی کاربرپسند نیستند. سیستم عامل های متمرکز معاملاتی که تحت تأثیر زمان بلوک نیستند را در زمان واقعی ارائه می دهند. برای تازه واردانی که با کیف پول های دیجیتالی آشنا نیستند، اکسچنج های متمرکز تجربه لذت بخش تری را ارائه می دهند. اگر رمز ورود خود را فراموش کنید، می توانید آن را به سادگی بازیابی کنید. همچنین می توانید با استفاده از احراز هویت دو عاملی گوگل حساب خود را ایمن تر کنید.

حجم معاملات و نقدینگی

حجم معاملات در اکسچنج های متمرکز از اکسچنج های غیر متمرکز کم تر است. از همه مهمتر، CEX ها نیز تمایل به نقدینگی بیشتری دارند. نقدینگی معیاری است برای سهولت خرید و فروش دارایی ها با قیمت مناسب. در یک بازار با حجم بالا، قیمت های پیشنهادی و درخواست ها اختلاف کمتری دارند.

این عمل نشان دهنده رقابت زیاد بین خریداران و فروشندگان می باشد. در بازارهایی با نقدینگی کمتر، شخصی را که می خواهد با قیمت مناسب دارایی را معامله کند را به ندرت پیدا خواهید کرد.

در برخی بازار ها ممکن است نتوانید جفت های معاملاتی مورد نظر خود را پیدا کنید و اگر این کار انجام نشود، ممکن است دارایی ها با قیمت مناسب معامله نشوند.

هزینه های تراکنش

هزینه ها در DEX بیشتر اکسچنج های دیگر نیست.

ممکن است هنگامی که شبکه متراکم است یا از سفارشات زنجیره ای استفاده می شود، این هزینه ها بیشتر شوند.

نتیجه گیری

بسیاری از اکسچنج های غیرمتمرکز طی این سال ها ظهور کرده اند.

هر یک از آن ها در پی تکرار تلاشهای قبلی برای ساده سازی تجربه کاربر و ایجاد مکانهای تجاری قدرتمندتر می باشند. در نهایت، به نظر می رسد این ایده تا حد زیادی با موضوع حاکمیت محوری نکردن همسو باشد: همانند ارزهای دیجیتالی که کاربران در آن ها نیازی به اعتماد به شخص ثالث ندارند.

با ظهور اکسچنج های غیر متمرکز، defi های مبتنی بر اتریوم افزایش چشمگیری در استفاده های مختلف داشته اند. اگر این حرکت ادامه یابد، به احتمال زیاد شاهد نوآوری فناوری در کلیه صنایع خواهیم بود.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ایران‌ریچ این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x