آموزش فارکس

سفارش Buy Stop در فارکس چیست؟

سفارش Buy Stop، سرمایه‌گذاری موفق در بازارهای مالی نیازمند شناخت انواع سفارش‌ها و نحوه استفاده از آن‌هاست. هر سفارشی مزایا و معایب خاص خود را دارد و سرمایه‌گذار باید با در نظر گرفتن اهداف و ریسک‌پذیری خود، سفارش مناسب را انتخاب کند.

اساساً هر معامله‌ای شامل دو مرحله ورود و خروج است. سرمایه‌گذار دارایی‌ای مثل سهام یا ارز دیجیتال را خریداری می‌کند و پس از مدتی با توجه به شرایط بازار، تصمیم به فروش آن می‌گیرد.

انتخاب زمان مناسب برای ورود و خروج از بازار بسیار حائز اهمیت است. سفارش‌ها ابزارهایی هستند که به سرمایه‌گذار کمک می‌کنند تا ورود و خروج خود را به شیوه‌ای بهینه مدیریت نماید. در ادامه این مقاله به بررسی Buy Stop (بای استاپ) می پردازیم.

نحوه ی عملکرد سفارش Buy Stop

سفارش Buy Stop ابزار مفیدی برای سرمایه‌گذارانی است که انتظار افزایش قیمت دارند. با این سفارش، سرمایه‌گذار قیمت مشخصی بالاتر از قیمت کنونی بازار را تعیین می‌کند. هنگامی که قیمت بازار به آن سطح مورد نظر می‌رسد، سفارش خرید به صورت خودکار اجرا خواهد شد.

مزیت اصلی این روش این است که سرمایه‌گذار نیازی ندارد به طور مداوم قیمت بازار را رصد کند. کافی است قیمت مورد نظر خود را مشخص کرده و منتظر تحقق آن بماند.

البته رسیدن قیمت به سطح تعیین شده الزاماً تضمین نشده است. بنابراین سرمایه‌گذار باید ریسک‌های احتمالی را نیز در نظر بگیرد. اما در مجموع، Buy Stop گزینه‌ی مناسبی برای خرید در سطوح قیمتی بالاتر محسوب می‌شود.

زمان استفاده از سفارش Buy Stop

سفارش بای استاپ علاوه بر بازار سهام، در سایر بازارهای مالی از جمله فارکس، اختیار معامله و مشتقات نیز کاربرد دارد. این نوع سفارش زمانی مفید است که سرمایه‌گذار انتظار دارد روند صعودی قیمت ادامه یابد. با تنظیم سفارش Buy Stop، سرمایه‌گذار می‌تواند مطمئن شود که در صورت ادامه روند صعودی، در بهترین قیمت ممکن وارد بازار شده و از افزایش قیمت سود خواهد برد.

البته همواره باید توجه داشت که پیش‌بینی روند بازار با خطر و عدم قطعیت همراه است. بنابراین تنظیم سطح قیمتی مناسب و مدیریت ریسک، از اهمیت بالایی برخوردار است تا سرمایه‌گذار بتواند بهترین بهره را از این ابزار ببرد.

چگونگی تنظیم یا ایجاد یک سفارش Buy Stop

تنظیم سفارش Buy Stop نیازمند پیش‌بینی احتمال رشد قیمت در بازار است. استفاده از این نوع سفارش در بازار نزولی، بی‌معنی بوده و موجب ضرر سرمایه‌گذار خواهد شد.

پیش از تنظیم سفارش بای استاپ، تحلیل بنیادی بازار و بررسی الگوهای نموداری برای تأیید روند صعودی ضروری است. الگوهای نمودار به خوبی می‌توانند جهت و قدرت حرکت قیمت را نشان دهند.

در مجموع، سفارش Buy Stop زمانی مفید است که با تحلیل و بررسی دقیق، احتمال ادامه روند صعودی در بازار وجود داشته باشد. مدیریت ریسک نیز برای جلوگیری از ضرر در صورت اشتباه، حائز اهمیت است.

اهمیت سفارش Buy Stop

تأیید روند صعودی بازار، اولین و مهم‌ترین شرط برای استفاده از سفارش بای استاپ است. این نوع سفارش تنها در صورتی که قیمت روند صعودی داشته باشد، فعال و اجرا می‌شود. بنابراین، Buy Stop می‌تواند به عنوان محافظی در برابر روندهای نزولی یا بازگشتی عمل کند.

مزیت مهم این سفارش، ایجاد اطمینان در سرمایه‌گذار برای خرید در روند صعودی و در عین حال، دور نگه داشتن وی از خطر ضرر در بازار نزولی است.

بنابراین تأیید قبلی روند صعودی از طریق تکنیک‌های تحلیل تکنیکال و بنیادی، الزامی برای استفاده موفق از سفارش بای استاپ می‌باشد.

مثالی از سفارش Buy Stop

تاریخچه اخیر قیمت سهام آمازون مثال خوبی از فرصت فروش کوتاه مدت و چگونگی استفاده یک فروشنده کوتاه مدت از سفارش Buy Stop است. پس از رسیدن به اوج قیمت حدود 3750 دلار در اواسط ژوئیه، قیمت سهام این شرکت شروع به کاهش کرد و تا اواسط آگوست به زیر 3200 دلار رسید.

حال فرض کنید کسی در هفته سوم ژوئیه، سهام آمازون را از کارگزاری خود قرض گرفته و به قیمت 3650 دلار می فروشد. این شخص موظف است ظرف 60 روز سهام را به کارگزاری برگرداند. اگر به کارگزار خود دستور دهد سهام را در اواسط آگوست به قیمت 3200 دلار خریداری کند، حدود 450 دلار از فروش کوتاه مدت سود خواهد برد و سهام را به کارگزاری برمی گرداند.

اما خلاف انتظار، قیمت سهام آمازون شروع به افزایش میکند و تا پایان آگوست به 3400 دلار میرسد. فروشنده کوتاه مدت هنوز چند هفته فرصت دارد تا سهام را در بازار خریداری و به کارگزاری برگرداند. برای حفظ بخشی از سود فروش کوتاه مدت، سفارش Buy Stop 3450 دلاری را با کارگزار خود ثبت می کند تا 200 دلار سود کسب کند.

شکستن محدوده معاملاتی

سرمایه‌گذاران از سفارش‌های بای استاپ برای بیشینه کردن سود حاصل از یک افزایش مورد انتظار در قیمت سهام استفاده می‌کنند. در این استراتژی، سرمایه‌گذار الگوهایی را در قیمت‌های معاملات اخیر جستجو می‌کند. به ویژه به دنبال نقاطی در نمودار است که به نظر می‌رسد قیمت سهام نمی‌تواند از آن فراتر رود، آنچه معامله‌گران سطح مقاومت می‌نامند. سرمایه‌گذار همچنین ممکن است تحقیقاتی درباره بنیادهای شرکت، سود و پیش‌بینی‌ها و چشم‌انداز صنعت شرکت انجام دهد تا نظر خود مبنی بر این‌که قیمت سهام آماده افزایش پایدار بالاتر از سطح مقاومت است را تأیید کند. تحلیل‌گران تکنیکال این را شکستن مقاومت می‌نامند.

نتیجه گیری

کنترل معاملات هدفی است که همه سرمایه‌گذاران دنبال آن هستند. اگرچه راهی برای تضمین کنترل بازار وجود ندارد، اما روش‌هایی برای کسب مزیت در هر معامله وجود دارد که از طریق سفارش‌های Buy Stop امکان‌پذیر است.

سفارش‌های بای استاپ به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهند تا بیشترین بهره را از روند صعودی بازار ببرد و همچنین از سرمایه‌گذاری در بازار نزولی جلوگیری کند. مزیت مهم این سفارش‌ها این است که نیازی به پایش مداوم قیمت‌ها نیست. سرمایه‌گذار سطح قیمت مورد نظر خود را مشخص می‌کند و منتظر تحقق آن می‌ماند.

هرچند سفارش Buy Stop به تنهایی مفید است، اما ترکیب آن با سایر ابزارها و استراتژی‌های تحلیلی می‌تواند کارایی آن را افزایش دهد.

سوالات متداول

سفارش Buy Stop چیست؟

سفارش Buy Stop ابزار مفیدی برای سرمایه‌گذارانی است که انتظار افزایش قیمت دارند. با این سفارش، سرمایه‌گذار قیمت مشخصی بالاتر از قیمت کنونی بازار را تعیین می‌کند. هنگامی که قیمت بازار به آن سطح مورد نظر می‌رسد، سفارش خرید به صورت خودکار اجرا خواهد شد.

بهترین زمان استفاده از سفارش Buy Stop چه زمانی است؟

سفارش Buy Stop در بازارهای مالی مختلف از جمله سهام، فارکس و مشتقات کاربرد دارد و زمانی که انتظار ادامه روند صعودی وجود دارد، به سرمایه‌گذار امکان می‌دهد در بهترین قیمت وارد بازار شود. البته پیش‌بینی روند بازار همواره با عدم قطعیت همراه است و مدیریت ریسک ضروری است.

اهمیت سفارش Buy Stop در چیست؟

سفارش Buy Stop نیازمند تایید قبلی روند صعودی بازار است و با فعال شدن در چنین شرایطی، از سرمایه‌گذار در برابر روند نزولی محافظت می‌کند.

5/5 - (4 امتیاز)

مهدی سعادت

مهدی سعادت هستم، 23 ساله، یک مهندس جوان و با استعداد که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته برق و گرایش مخابرات در دانشگاه صنعتی اصفهان به پایان رسانده ام. در کنکور ارشد نیز رتبه 45 را کسب کرده ام که شروع تازه‌ای برای زندگی من می‌باشد. از کودکی به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند بودم و این علاقه را نیز هنوز حفظ کرده‌ام.. همچنین به عنوان یک مهندس جوان، عاشق حوزه مهندسی برق و مخابرات می‌باشم و در این زمینه‌ها تلاش می‌کنم تا دانش خود را گسترش دهم. طبیعت‌گردی، عکاسی و ویرایش عکس از طریق نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ نیز از سرگرمی‌های مورد علاقه من می‌باشد. در سال‌های اخیر نیز به حوزه ارزهای دیجیتال و NFT نیز گرایش پیدا کرده‌ام و به طور جدی به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول هستم. مهدی سعادت یک جوان با انگیزه، پر از استعداد و دارای علایق گوناگون است که پیشرفت‌های زیادی در آینده خواهد داشت! مرسی از اینکه همراه من هستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا