مقالات آموزش ارز دیجیتال

ایردراپ Airdrop چیست؟ دریافت ارز دیجیتال رایگان

در دنیای رمزارزها اصطلاحات و روش های کسب درآمدی زیادی وجود دارد. حتما تاکنون واژه ایردراپ Airdrop به گوشتان خورده است و می دانید فرآیندی است که طی آن به شما تورکن یا کوین رایگان اهدا می شود. اما سوالاتی که وجود دارد این است که چگونه در یک ایردراپ شرکت کنیم؟ ایردراپ ها چه شرایطی دارند؟ چه زمانی یک ایردراپ روی کار میاید؟ آیا همه ایردراپ ها نتیجه بخش هستند؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات شما در رابطه با ایردراپ Airdrop پاسخ دهیم.

هدف ایردراپ Airdrop چیست؟

تا به حال به جز فیلم ها و تبلیغات تلویزیونی شده که ببینید پول از آسمون بباره براتون؟ خیر اما ارزهای دیجیتال ممکن است از آسمون بریزند داخل کیف پولتون. ایردراپ یعنی دریافت یک توکن به صورت کاملا رایگان و یا در صورت انجام دادن یک سری فعالیت ها. اما چرا باید یک شخص از دارایی شخصی خود به عنوان هدیه به سایر افراد پرداخت کند؟ زمانی که شما یک توکن را در کیف پول خود میبینید که به صورت رایگان برایتان فرستاده شده است چه واکنشی می دهید؟ بی اهمیت از کنار آن می گذرید؟ خیر به صورت ناخود آگاه از کسی دربارش می پرسید و می خواهید نزدیکان شما هم در این فرآیند سهیم باشند، یا در گوگل درباره آن توکن سرچ می کنید یا حداقل قیمت آن را در صرافی ها دنبال می کنید. این دقیقا هدف یک ایردراپ است. مطلع کردن کاربران از وجود یک توکن جدید. در این صورت شرکتی که ایردراپ می کند با اهدای بخشی از دارایی های شخصی خود در عوض یک جامعه ای را از وجود توکنش مطلع می کند و در نتیجه تقاضا برای توکن های آن شرکت بیشتر می شود و در صورت تقاضای زیاد قیمت افزایش میابد. حال تصور کنید اگر این شرکت ایردراپ نمی کرد. در این دریای پر از رمزارز کسی از وجود یک توکن جدید که فلان قابلیت ها را دارد مطلع نمی شد و تقاضای توکن کم می ماند و قیمت افزایش پیدا نمی کرد.

طریقه کارکرد ایردراپ ها چگونه است؟

کارکرد ایردراپ ها در 7 گام خلاصه می شود:

 1. خبر رسانی
 2. شناخت کاربران پروژه
 3. جمع آوری سرمایه
 4. کاربران وفادار شبکه اصلی
 5. توزیع درست توکن
 6. هاردفورک ها

خبر رسانی

همیشه یادتان باشد یک ایردراپ خوب هدفش فروختن توکن و کسب سود نیست. بلکه یک ایردراپ خوب هدفش تنها اطلاع رسانی به جامعه کریپتو است.
از این رو در اکثر ایردراپ ها برای اینکه به شما پاداش داده شود لازم است کارهای خبر رسانی ای کنید، کارهایی از قبیل نوشتن یک مقاله درباره توکن و ایردراپش یا توییت درباره آن، انتشار یک خبر، لایک کردن و کامنت گذاشتن برای پست های مربوط به ایردراپ جدید. با کارهایی از این قبیل ایردراپ جدید در جامعه کریپتو نشان داده می شود و در نتیجه سرمایه گذاران زیادی زمانی که میبینند یک ایردراپ جدید در راه است و همه جا صحبت و خبر از آن است واردش می شوند و به این صورت آن توکن ایردراپ شده محبوب می شود.

شناخت کاربران پروژه

در برخی پروژه ها ممکن است از کاربران بخواهند تا فرمی را پر کنند این کار به منظور این است که اطلاعات دقیق تری درباره جامعه سرمایه گذار خود بدانند و بتواند راه حل متمرکز تر و دقیق تری را در رابطه با مارکتینگ پروژه شان پیدا کنند.

جمع آوری سرمایه

فرض کنید شما قصد ایردراپ یک توکن را دارید مثلا توکن RH.
تعداد کل توکن شما 100 میلیون توکن است و پس از راه اندازی پروژه ارزش آن 0.4 تعیین می شود. یعنی ارزش کل توکن شما در ابتدا 40 میلیون دلار است
تصمیم میگیرید 20 میلیون از توکن خود را ایردراپ کنید. ( یعنی توکن های ایردراپ شده شما ارزشی برابر  8 میلیون دلار دارد)  اخبار توکن شما در همه جا پر می شود و حجم زیادی از کاربران با توکن شما و نقشه راهش آشنا می شوند. در نتیجه تقاضا برای توکن شما بالا می رود و قیمتش به فرضا 0.6 دلار می رسد پس ارزش کل توکن های شما به 60 میلون دلار می رسد بدون اینکه هیچ فعالیتی کنید و تنها با جایزه قراردادن 20 میلیون از توکن های خود.

کاربران وفادار شبکه اصلی

چیزی که تمام پروژه ها به دنبال آن هستند این است که کاربران به آن ها وفادار بمانند. زیرا طبیعتا تمام کاربران کریپتو به دنبال کسب سود هستند و اگر توکنی کارشو درست انجام نده رهاش می کنند و به سراغ کوین یا توکن دیگری می روند. اما ایردراپ ها روشی را پیش آورده اند که در آن کاربران ملزم هستند وفادار بمانند. در این توع ایردراپ ها شما نیاز است تا کوین شبکه اصلی را در اختیار داشته باشید و به ازای هر تعداد از کوین شبکه اصلی که دارید توکن ایردراپ شده را پاداش می گیرید به این صورت کاربران به شبکه اصلی وفادار می مانند.

یادآوری:
توکن ها شبکه بلاکچین خود را ندارند، پس زمانی که گفته می شود باید یکم از کوین شبکه اصلی را داشته باشید به این معنی است که باید مقداری از کوینی که توکن بر روی بلاکچین آن سوار است داشته باشید. به طور مثال توکن اسپارک که مدتی قبل ایردراپ شد بر روی بلاکچین ریپل بود و شرط گرفتن توکن اسپارک این بود که هر کس هر مقدار ریپل دارد به همان مقدار اسپارک پاداش می گیرد.

توزیع درست توکن

یکی از مشکلاتی که آی سی او ها داشتند توزیع نامناسب رمزارز بود این یعنی اگر یک یا چندین نهنگ حجم زیادی از توکن را خریداری می کردند تبادل و بالا پایین شدن قیمت دست عده ای نهنگ میفتاد ایده کلی رمزارزها همین غیر متمرکز بودن آن هاست اما در ای سی اوها این مبحث مورد تهدید واقع شده است. اما ایردراپ این موضوع را حل کرد و با توزیع برابر توکن ها این نابرابری را از میان برد. چون یا باید حجم زیادی از توکن قبلی داشت و یا یک سری فعالیت کرد و یا خود کمپانی به شماره ولت شما تعدادی توکن به عنوان ایردراپ می فرستد. که در هر سه حالت با حساب کتاب توکن به شما تعلق می گیرد.

6 هاردفورک ها

زمانی که هاردفورک ها اتفاق میافتد یعنی از دل یک رمزارز، رمزارز دیگری با قابلیت های متفاوت تر بیرون میاید ایردراپ می توند صورت بگیرد زیرا باز قرار است به جامعه کریپتو رمزارز جدیدی که هاردفورک شده است را معرفی کنند، در این صورت هر کس هر مقدار رمزارز اولیه را داشت به همان مقدار رمرزارز هاردفورک شده را نیز پاداش می گرفت نمونه بارز آن هاردفورک بیت کوین است که بیت کوین کش در آن متولد شد و هر کس هر مقدار بیت کوین داشت به همان میزان بیت کوین کش نیز پاداش می گرفت.

مزایا و معایب ایردراپ ها

مزایا:

 • پول رایگان
 • برطرف کردن مشکل ICO ها

پول رایگان
بیشتر کمپین‌های ایردراپ از شما می‌خواهند که چند کار ساده انجام دهید تا ارز رایگان دریافت کنید. مثل انتشار یک خبر و یا عضویت در خبرنامه. مدیران پروژه‌ها می‌خواهند که توکنشان تا جای ممکن بیشتر توزیع شود؛ این توکن‌ها همیشه ارزشمند نمی‌شوند؛ اما در برخی موارد ممکن است قیمت یک رمز ارز افزایش چشمگیری داشته باشد. مثلا در ایردراپ Polymath که ۲۵۰ توکن هدیه می‌داد، کاربران توانستند صاحب ۴۰۰ دلار توکن شوند و تمام این‌ها تنها توسط ثبت نام در وب سایت و احراز هویت بود.

برطرف کردن مشکل ICO ها

راه اندازی پروژه ICO برای یک کمپانی می تواند پر هزینه باشد، جدای از این ها در ICO ها مممکن است اکثریت یک توکن دست تعداد محدودی بیافتد و دیگر غیر متمرکز بودن معنایی نداشته باشد.

معایب:

 • فروش یکجا و ارزان
 • تقلب
 • ایردراپ های بی ارزش

فروش یکجا و ارزان

اکثر کاربران به محض اینکه ایردراپ را دریافت می کنند و زمان معاملات آن آغاز می شود دست به فروش یکجا توکن هایی که رایگان کسب کرده اند می کنند و همین امر باعث دامپ شدید ناگهانی آن توکن می شود. با این وجود توکن پس از مدتی استیبل می شود اما ضربه سنگینی در شروع کار می خورد.

تقلب

متاسفانه در این زمینه هم کلاهبرداری وجود دارد و کلاهبرداران تا کنون توانسته اند کلید خصوصی خیلی از کاربران را سرقت کنند. مراقب اطلاعات شخصی خودتان باشید هیچ پروژ] ایردراپ معتبری وارد حریم شخصی شما نمی شود.

ایردراپ های بی ارزش

همیشه قرار نیست ایردراپ ها به سرانجام عالی ای برسندو ایردراپ های زیادی هم بودند که آمدند، وقت و انرژی گرفتند و رفتند.

انواع ایردراپ ها

به طور کل 5 نوع ایردراپ داریم:

 1. استاندارد
 2. انعام
 3. هولدر
 4. هاردفورک
 5. انحصاری

ایردراپ استاندارد

در این مدل ایردراپ شما تنها نیاز است در یک خبرنامه ثبت نام کنید و آدرس ایمیل خود را وارد کنید و سپس پاداش به شما تعلق می گیرد.

ایردراپ انعام

در این مدل ایردراپ شما نیاز است تا کاری را انجام دهید تا ایردراپ به شما تعلق بگیرد، وظایفی که معمولا در این مدل ایردراپ بر عهده شما قرار دارد از قبیل توییت درباره پروژه لایک و کامنت یا انتشار خبری در جایی است. شما در ازای فعالیت خود پاداش دریافت می‌کنید.

ایردراپ هولدر

این مدل ایردراپ یعنی شما مقدار مشخصی از کوین شبکه اصلی را در اختیار دارید.

ایردراپ هاردفورک

یک هاردفورک اتفاق میافتد و نگهدارندگان کوین اصلی واجد شرایط برای دریافت ایردراپ هستند.

هاردفورک انحصاری

ایردراپی اتفاق میافتد که تنها به کسانی که عضو مجموعه خاصی و یا عضو VIP هستند اهدا می شود. مثلا شما انگلیسی هستید و ایردراپی صورت می گیرد که تنها به کسانی که شهروند انگلیس هستند پرداخت می شود. پس شما واجد شرایط هستید.

چگونگی تشخیص یک ایردراپ معتبر

ایردراپ ها با وجود تمام خوبی هایی هم که دارد اما بازهم کلاهبرداران در این زمینه هم ورود کردند نه به صورت خیلی زیاد اما حضور دارند پس باید با احتیاط وارد عمل شد در این قسمت راه های شناسایی یک ایردراپ غیر معتبر را بهتون آموزش خواهیم داد.

 • ایردراپ های پامپ و دامپی
 • سرقت اطلاعات
 • کلاه برداری کلید خصوصی
 • طعمه و سوییچ

ایردراپ پامپی و دامپی

روش این کلاهبرداری به این شکل است که مدیران پروژه پس از آنکه توکنشان در صرافی لیست شد باعث افزایش قیمت آن به صورت تقلبی می شوند، حجم زیادی از کاربران فکر می کنند از سود جا مانده اند و مرتب اقدام به خرید می کنند، و بالاخره یک جایی مدیران پروژه سرمایه خود را خالی می کنند و قیمت را با مغز به زمین می زنند و پروژه برای همیشه فراموشی سپرده می شود.

پروژه اتردوج از بهترین نمونه های پامپ و دامپی است.

چگونگی تشخیص پروژه پامپ و دامپی:

ساده نیست اما قابل اجرا است. ابتدا، شما باید سایت پروژه را نگاه کنید و به دنبال اعضای تیم آن بگردید. بررسی کنید که آنها قبلا چکار کرده‌اند و پروژه‌های قبلی خود را چگونه مدیریت کردند آنها را بخوانید. ببینید پروژه چکار می‌کند و آیا ارزش واقعی تولید می‌کند یا خیر. ببینید آیا بیزینس به این توکن نیاز دارد یا خیر. یک توکن بدون کاربرد، هیچ ارزشی ندارد.

سرقت اطلاعات

برای جلوگیری از این مدل کلاهبرداری تنها می توانیم بگوییم هیچ پروژه ایردراپی از شما پسورد ایمیلتان را نمی خواهد و اگر پروژه ای درخواست پسورد کرد بدانید کلاهبرداری است. درون ایمیل شما اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد و در صورت دسترسی و فروش این اطلاعات به کلاهبرداران یا دارک وب و یا حتی اسپم های تبلیغاتی می تواند خسارات جبران ناپذیری به شما وارد شود. حمله فیشینگ هم جزوی از این خطرات است که شما با در اختیار قرار دادن پسورد ایمیلتان ممکن است متحمل شوید.

کلاهبرداری کلید خصوصی

هیچ یک از طرح های ایردراپ از شما کلید خصوصی کیف پولتان را نمی خواهد. آن را در اختیار کسی قرار ندهید. کلید خصوصی مانند رمز عابر بانک است آیا رمز عابر بانک خود را در خیابان فریاد می زنید تا همه بدانند؟ خیر پس مراقب باشید کلید خصوصی خود را در اختیار هیچ کس و هیچ پروژه ای قرار ندهید.

طعمه و سوییچ

هنگامی که شما قصد شرکت در یک پروژه ایردراپ را دارید با پر کردن فرم اطلاعاتی را در اختیار پروژه قرار می دهید اما زمانی که پروژه کلاهبرداری باشد اطلاعات شما را در پروژه دیگری وارد می کند و شما را زیر مجموعه خود می کند و سود رفرال می گیرد. درست است که در این مدل کلاهبرداری شما پولی را از دست نمی دهید اما وقت و انرژیتان مصرف می شود. اگر یک پروژه ایردراپی می‌خواهد که در دیگر پروژه‌های Airdrop دیگر نیز ثبت نام کنید و یا در گروه‌های صفحات اجتماعی عضو شوید، بدانید که پروژه درستی نیست.

چگونه از یک ایردراپ مطلع شویم؟

شما می توانید با کمک دو سایتی که در زیر قرار دادیم از ایردراپ های جدید مطلع شوید. مطلع شدن از ایردراپ ها نیازمند بودن در فضای اطلاعاتی نظیر توییتر، یوتیوب و یا حتی اینستاگرام است. البته صرافی هایی نظیر بایننس هم در خبرنامه خود ایردراپ ها را معرفی می کند.

(نیاز به فیلتر شکن دارند)

چه کیف پول های برای یک ایردراپ نیاز است؟

با وجود اینکه اکثر ایردراپ ها بر روی بلاکچین اتریوم و بیت کوین صورت می گیرد و با داشتن کیف پول هایی که از این دو رمز ارز پشتیبانی کند شما می توانید در ایردراپ شرکت کنید اما بازهم برخی ایردراپ ها با کیف پول خاصی همکاری می کنند، به طور کلی هنگامی که یک ایردراپ صورت می گیرد لیست کیف پول هایی که از آن ایردراپ حمایت می کنند نیز در اختیار کاربر قرار داده می شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز آدرس صرافی را به عنوان کیف پول ایردراپ وارد نکنید؛ شما همیشه باید آدرسی را وارد کنید که کنترل کلید خصوصی آن در اختیار شماست. مثلا برای پروژه‌ای که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است، کیف پول MyEtherWallet‌ گزینه بسیار مناسبی است.

چگونه از ایردراپ ها کسب درآمد کنیم؟

اول از همه شما باید  در نظر داشته باشید که نباید انتظار سریع پولدار شدن از این روش را داشته باشید. زیرا بیشتر پروژه‌ها مقادیر بسیار کمی ارز را به صورت رایگان توزیع می‌کنند. البته برخی ارزها در طی زمان ارزشمند می‌شوند، اما نه همه آنها

ایردراپ ها توکنی را معرفی می کنند که ارزش  دارد اما نه خیلی زیاد. توکنی که ایردراپ می شود بستگی به نوع ایردراپش و همچنین پلن های توکن دارد که چقدر ارزشمند می شود. برخی توکن ها تا چندصد برابر می شوند و برخی درجا می زنند.

برای کسانی که تازه وارد فضای رمز ارزها شده‌اند،‌ شرکت در ایردراپ ها می‌تواند گزینه مناسب تری نسبت به استفاده از پول خود باشد. همچنین این روش باعث متنوع سازی در سبد سهام می‌شود.

معایب:

 1. فروش یکجا و ارزان
 2. تقلب
 3. اعداد جعلی
 4. ایردراپ های بی ارزش

فروش یکجا و ارزان

ICO ها یا همان عرضه اولیه کوین، پروژه‌ها با کوین‌های اتر، بیت کوین، ارزهای فیات یا دیگر رمز ارزها جذب سرمایه می‌کردند. زمانی که یک شرکت کننده ۱۰۰۰ توکن را با مثلا ۱ اتر می‌خرید، قیمت توکن باید ۰.۳ دلار می‌شد (اگر قیمت اتر ۳۰۰ دلار باشد). در واقعیت، شرکت کننده نباید توکن‌های خود را می‌فروخت؛ زیرا ضرر می‌کرد. اما زمانی که ICOها ایردراپ می‌کردند، شرکت کنندگان اهمیتی نمی‌دادند. هدف بیشتر آنها این بود که به محض این که توکن رایگان را دریافت می‌کردند، آن را بفروشند. این قضیه بر روی اقتصاد و ارزش این توکن تاثیر منفی داشت.

تقلب

برخی مواقع، کلاهبرداران از طریق ایردراپ به مردم اطلاع رسانی می‌کردند، تا بتوانند کلیدهای خصوصی آنها را از طریق فیشینگ به دست بیاورند و پول‌هایشان را سرقت کنند. برای همین، شما باید تحقیقات کافی را انجام دهید. هرگز کلید خصوصی خود را در اختیار هیچکس قرار ندهید. به علاوه، قبل از این که کلید خصوصی‌تان را وارد کنید، آدرس سایت را خوب بررسی کنید، زیرا کلاهبرداران از سایت‌هایی استفاده می‌کنند که ظاهر آنها دقیقا شبیه به سایت اصلی است

سخن پایانی

ایردراپ در حالت کلی روش مناسب و مفیدی است و سعی کنید با عضویت در رسانه ها از ایردارپ های جدید مطلع شوید ما هم تلاش می کنیم تا ایردراپ ها را به شما اطلاع دهیم، در تمامی ایردراپ ها مراقب اطلاعات شخصی خود یعنی رمز ایمیل و رمز حساب خود باشید و در اختیار هیچ پروژه ای قرار ندهید.

سوالات متداول

5/5 - (2 امتیاز)

میلاد دهقان

من تلاش می‌کند تا به عنوان یک نماینده از جامعه تریدرها و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ترید ارز دیجیتال و فارکس، دانش و تجربیات خود را به بهترین شکل ممکن به اشتراک بگذارد و افراد را در رسیدن به اهداف مالی و حرفه‌ای خود یاری نماید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا